درمان سردی رحم زنان از نظر پزشک متخصص

علت سردی رحم در زنان چیست؟ چه علل و عواملی می توانند موجب سرد شدن رحم زن بشوند؟
۲۳۶,۶۳۳
۳۵۰
۳
دوشنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۳۵
آیا سردی رحم فقط به دلیل تغذیه نامناسب است یا اینکه علل دیگری غیر از تغذیه در سردی رحم زن دخیل می باشند؟ سبک زندگی چقدر در سردی رحم زنان مؤثر است؟ آیا تاخیر در اقدام به بچه دار شدن در سرد شدن رحم زن مؤثر است؟ آیا نحوه استحمام زنان در سردی رحم آنها تاثیر دارد؟برای دانستن پاسخ سوالات با دلگرم همراه باشید.
علت سردی رحم در زنان چیست؟ چه علل و عواملی می توانند موجب سرد شدن رحم زن بشوند؟

کیست های تخمدان و رحم را با نگاهی به طب سنتی مدیریت کنیم

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با درمان رحم سرد زنان آشنا شوید.

علت و درمان داشتن رحم سرد

رعایت نکات بهداشتی برای همه افراد ضروری است اما خانم ها به دلیل شرایط خاص جسمی در دوره هایی از زندگی خود به مراقبت بیشتری نیاز دارند. همه بانوان کم و بیش توصیه های مادربزرگ خود را به یاد دارند؛ توصیه هایی از قبیل این که در زمان عادت ماهانه خود را گرم نگه دارید، غذاهای گرم بخورید، حمام نکنید و یا زمانی که تازه زایمان کرده اید، در جای سرد ننشینید و.... اغلب این توصیه ها که بیشتر براساس تجربه بوده، در طب اسلامی و سنتی نیز آمده است و چه بسا بسیاری از مشکلاتی که امروزه زنان با آن روبه رو هستند، به دلیل رعایت نکردن همین نکات ساده باشد.

زنان در تمام مقاطع زندگی شان باید مراقب سلامت و تغذیه خود باشند اما در سه زمان عادت ماهانه، بارداری و زایمان این مراقبت ها اهمیت ویژه ای پیدا می کند.در این سه دوره به دلیل وضعیت خاص رحم به شدت رطوبت پذیر است بنابراین خانم ها باید بسته به مزاجشان از غذاهای گرم استفاده کنند.نکته ای که یادآوری آن ضروری است این که رطوبت پذیری و سرد شدن رحم باعث پیری زودرس این عضو می شود و همین امر به یائسگی زودرس، کیست و فیبروم می انجامد و به ویژه سردی رحم یکی از علت های یائسگی زودرس در خانم هاست.

هر فردی به راحتی می تواند بر اساس مزاج خود میزان مصرف مواد گرم را تعیین کند. به عنوان مثال خانم ۲۰تا۲۵ساله ای ممکن است با مصرف کمی زنجبیل احساس گرمی مطبوعی کند و اگر بدنش سردی بیشتری داشته باشد می داند که برای گرم شدن باید دوز بیشتر یا به دفعات بیشتر مصرف کند.اگر فردی در زمان عادت ماهانه احساس درد داشته باشد، این امر در حقیقت نشانه سرد شدن رحم است.بر اساس یافته های طب سنتی، سه عضو عصبی رحم، مثانه و معده به محض ایجاد مشکل برای بدن از خود واکنش نشان می دهد. از آن جا که رحم نیز عضوی تشکیل شده از الیاف عصبی است به محض ایجاد مشکل برای آن، از طریق ایجاد درد واکنش نشان می دهد. به عبارتی هر اتفاقی که در بدن می افتد یکی از این اعضا درگیر می شود و در مقابل وقتی یکی از این اعضا درگیر شود هشداری است که تمام بدن را درگیر خواهد کرد.

اگر رحم درگیر شود بقیه اعضا را درگیر می کند زیرا بیماری رحم عوارض دیگری هم دارد که از جمله عوارض آن سندروم قبل از قاعدگی یا «PMS» است. دردهای قاعدگی به طور معمول ناشی از سردی است و به ندرت ممکن است ناشی از گرمی در افراد دموی مزاج باشد که امروز در جامعه ما به ندرت دیده می شود.قاعدگی بسته به سردی رحم همراه با دردهای زیرشکمی، ناحیه کمر و... فرد را آزار می دهد.نشستن روی چمن خیس و جای سرد، خشک نکردن کامل پس از استحمام و در معرض باد سرد قرار گرفتن ازجمله عواملی است که باعث جذب مستقیم رطوبت در رحم و سردی و رطوبت باعث احساس درد در دوران قاعدگی می شود.یکی از دلایلی که در گذشته خانم ها کمتر به فیبروم و کیست مبتلا می شدند رعایت همین نکات ساده بوده است. خانم ها در قدیم مراقب محل نشستن خود بودند و حتی روی فرش پشمی می نشستند و در دوران قاعدگی تا حد امکان از استحمام خودداری می کردند.

اما متاسفانه امروز به بهانه رعایت بهداشت در این دوران استحمام می کنند و در سرویس بهداشتی از آب زیادی استفاده می کنند که همه این موارد باعث جذب مستقیم رطوبت می شود و مشکلات متعددی را ایجاد می کند.در طب اسلامی ۴خلط شامل مره ( صفرا و سودا) ، خلط بلغم، دم و باد می شود.بسیاری از افراد چرخش خلط باد را در بدن خود احساس می کنند.بسیاری از دردهای مهاجر مانند دردهای روماتیسمی به دلیل غلبه خلط باد است. در زمان قاعدگی نیز رعایت نکردن بهداشت آمیزش باعث غلبه خلط باد می شود. پرهیز از جابه جایی بار سنگین در هر سه زمان ضروری است زیرا در این مقاطع کمر آسیب پذیر است و در درازمدت عوارض آن آشکار می شود.رازیانه در گذشته کاربرد زیادی داشته است از تخم آن برای رفع نفخ و افزایش شیر مادر استفاده می شد.

سردی رحم

عرق و جوشانده رازیانه نیز برای تنظیم سیستم هورمونی خانم ها مفید است.از آن جا که مصرف این گیاه خون ریزی را افزایش می دهد، در زمان قاعدگی از آن استفاده نمی شود.در گذشته رازیانه علاوه بر پیش گیری برای درمان هم کاربرد داشت. داروهایی مانند فراسیون که برای درمان کیست و فیبروم استفاده می شود، عملکردی مشابه و حتی بهتر از رازیانه دارد.در حالی که کوتاهی قد درمان خود را دارد و معمولا افرادی که سردمزاج هستند رشد کندتری دارند بعضی از داروها در این شرایط افزایش دهنده میل جنسی است از جمله رازیانه که بهتر است از آن استفاده نشود و فراسیون را جایگزین کرد.

این دارو علاوه بر این که باعث تحریک میل جنسی نمی شود، درمان کننده فیبروم و کیست هم هست.در این شرایط به این نکته توجه کنید که باید از خوراکی های گرمی استفاده شود که محرک نباشد. به عنوان مثال دارچین گرم و محرک است اما زنجبیل در عین گرمی، محرک نیست. کاکائو گرم و محرک است و حتی از آن برای درمان سردمزاجی خانم ها استفاده می شود. در حالی که کاکائو به شدت خشک است و عوارض خشکی شدیدی ایجاد می کند.خرما گرمی مطبوعی دارد و گرم و تری آن برای رشد نوجوانان مفید است.جو و گندم سبوس دار بهترین غذا و داروست و مصداق این عبارت است که غذای شما داروی شماست و داروی شما غذای شماست.گندم و جو سبوس دار تمام مواد مغذی را دارد از این رو بهتر است مردم سبوس را وارد غذای خود کنند.همچنین جو دوسر (یولاف) خواص زیادی دارد که مصرف آن برای دختران جوان در آستانه بلوغ بسیار مفید است.

روشهای گرم کننده برای رحم سرد مزاج

۱- ژل رویال زنبور عسل یک الی سه نخود ناشتا درروی زبان و یا عسلاب تا ۴۰ روز.

۲- گرده گل زنبورعسل یک قاشق چایخوری در عسلاب ناشتا برای ۱۲۰ روز.
۳- گرده لقاح خرما ۳ گرم فقط درشیر گاوی جوشیده یا شیره انگور.

۴- حذف همه تغذیه های سرد مزاج ( تریا خشک ) یا مصرف انها با مصلحاتشان و اندک.

۵- مصرف نوبه ای گیاهان به روش دمنوش یا چاشنی اندک درتغذیه هامثل ( پونه کوهی ٬بابونه ٬ اویشن ٬ کوهی ٬طارونه ٬ اسطوخدوس ٬ بهارنارنج ٬ سنبل الطیب با گل گاوزبان ٬ دارچین ٬ زنجبیل ٬ زیره جات سبزو سیاه و قهوه ای و رازیانه ٬ نعناع ٬ بومادران ٬ شیرین بیان ٬ یونجه و... )چای کامل گل میوه توتیا. و انواع سبزیجات گرم

۶- مصرف عسل گل سنجد خاص بانوان.

۷- استشمام عطر یاس و عطر گلسرخ و عطر گل سنجد و.....

۸- ضرورت دوری ازادکلنهای خارجی بالاخص درزدودن بوی مشمئزکننده ترشخات رحم.

۹- ضرورت حضورپیگیرانه درمراکز گل و چمن و بوستان و باغات درراستای ارامش پذیری در روح و روان و کاهندگی استرسها.

۱۰- دوری مطلق ازتاریکی ها و غم ها و پوشیدن لباس های تیره و مشکی و افکاربد و بازگشت به رنگهای شاد درتمام حیات زندگانی.

۱۱- ضرورت مصرف روغنهای طبیعی گرم ایرونی مثل (زیتون + گردو + کنجد + دنبه + حیوانی + شحم و... )و خداحافظی همیشگی با گریس اروپا یعنی روغنهای جامد و مایع وارداتی که عامل دردهای عروقی و مفاصل و...

۱۲- مصرف مسهل ها و منضجات طبیعی مثل شربتهای خاکشیر و سکنجبین و گلاب بابیدمشک و شربت مخلوطی سه شیره خرما با انگور و توت.

۱۳- مصرف صبحانه کره با عسل + ارده شیره با شیره انگور+ نان و پنیر و گردو + مقویات طبیعی+ و....

۱۴- تغییر رنگهای افسردگی به نشاط و سرور یعنی حذف رنگ مشکی و خاکستری ازلباس ٬ دکوراسیون ٬ ماشین و محل کارو بازگرداندن رنگ سبزو ابی و سفید و زرد به تمام زندگانی.

۱۵- پودر زنجبیل رقیق با عسلاب+ پودر دارچین رقیق با عسلاب+ لیسیدن کندربه اندازه دو نخود.

۱۶- دوری کردن جدی ازاستنشاق هرگونه دود ٬ دخانیات ٬ موادمخدر٬ دودهای طبخ غذا و نان و روغنجات و خاصه.

17- الزاما مصرف گوشتها که طبع ذاتی اکثرشان گرم و خشک بوده ٬ بایستی از پودرسماق بعنوان چاشنی مصلح استفاده شود و کباب به استفاده ازراستای گوسفند تاکید میشود و لکن گوشت گاووگوساله و مرغ کارخانه ای بشدت سرد بوده که موکدا توصیه به پرهیزمیشود.

۱۸- پاشیدن دمنوش رقیق سعد کوفی به دهانه رحم سرد به روش استعمال اسپری به منظور رفع افتادگی دهانه رحم است.

1۹- شانه کردن موهای سر برخلاف مسیرشانه کردن به منظور خروج بخارات مزمن ناشی ازنزله سرد و گرم +

2۰-پرهیزازآب سرد درناشتا و بعدازغسل و موقع خوابیدن که سیستم ایمنی بدن را ازحرارت میکاهد.

۲۱- ضمادنوره ( واجبی توتیا) برای لزبین بردن موی زیربغل و روی دستگاه تناسلی نتیجتا گرم شدن و تقویت مویرگهای مثانه برای خارج کردن بخارات.

۲۲ - دمنوش ریشه کاسنی برخلاف عرف عامه برای تقویت مجاری سرد به گرم شدن و فرزندپسرشدن بسیارموثراست.

۲۳- چرب کردن روی مثانه ( اززیرناف تا روی مجاری ادراری و کشاله رانها ) درایام غیربارداری وپریودی با یکی از روغنهای گرم و تر مثل روغن کندریا روغن زردگاوی یا روغن پونه یا روغن شوید یا روغن کنجد و کاملترآن مرهم بلسان توتیاسلامت توصیه میشود. ( بالاخص رفع شب ادراری ها).

۲۴- مصرف پودر اویشن با مخلوط نمک.

۲۵- اب میوه جات خانگی مثل هویج ایرانی با سیب درختی.

۲۶- پیازبا تخم مرغ و روغن زیتون.

۲۷- پرهیزازمصرف قرقورت بطورجدی.

۲۸- شیرگاو جوشانده با پودر پسته و فندوق و‌موقع نوشیدن با عسل.

۲۹- اب نخودپخته بعنوان یک تغذیه اساسی و یا مصرف ارد نخودچی به روشهای قدیمی ها با شکر+ مصرف فلافل خانگی با نخود منهای آرد عدس و تفت دادن با روغن‌کنجد بطور مستمر.

۳۰- مصرف کتلت گوشتی با گوسفند.

۳۱- دوری از کوکوسیب زمینی و سیب زمینی آب پز و لیکن به روش کبابی و کوره ای مفید است

۳۲- مصرف نوبه ای نیمکوب نصف قاشق چایخوری سیاهدانه با دوقاشق عسل

البته برای هرروز فقط همان روز تهیه شود و حداکثر تا ۲۱ روز تا کیستهای نرم درکلیه ٬ گوارش و... حذف شوند.

۳۳- تزریق عسل با دستگاه اپلیکاتور به زنان ازدواج کرده و درایام غیر پریود تا ده سی سی برای ۱۴ روز تا کیست و عفونت زایل گردد و تخمدان تقویت شود.

برای دختران ازاین روش استفاده نشود بلکه با قاشق به دهانه رحم ریخته شود.

34 - دود عنبرنسارا بعنوان معجزه گردفع عفونت به دهانه رحم حداقل روزی دو دانه تا ۱۴ روز و پس از دود دادن تا یکساعت استحمام نشود.

۳۵- توصیه به استفاده ماهی دریایی با خرما و ادویه گرم میل کرد و لیکن مصرفش برای مزاج بلغمی مضر است.

همچنین بخوانید:

درمان چسبندگی لوله رحم

علت پولیپ رحمی + درمان

درمان ضخامت دیواره ی رحم (آندومتریوزیس)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(350 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  

۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
in
سارا | ۱۱ ماه پیش
من رحم بسیار گرمی دارم فیبروم دارم رحمم ینی بزرگ شده باید سردی بخورم؟
۰
۰
 
 
ir
ندا | ۱۱ ماه پیش
یکی از بهترین مطالبی بود که تو عمرم در اینترنت خونده بودم واقعا جامع و کامل و دقیق . خیلی مفید بود کمال تشکر رو دارم بابت این مطالب مفید
۰
۰
 
 
ir
ناشناس | ۱ سال پیش
اسم هر چیزی معجزه نیست ، معجزه فقط به اذن خدای متعال بوسیله انبیاء و اولیاء خدا یا هر کسی که خدا بخواهد اتفاق می افتد ان شاءا... تعالی
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم