مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
عوامل یا خوراکی هایی که موجب سقط جنین میشود؟
21
زمان مطالعه: 9 دقیقه
عوامل یا خوراکی هایی که موجب سقط جنین میشود؟:چه عواملی باعث سقط جنین میشود؟/با دلگرم همراه باشید تا بدانید چه عوامل و خوراکی هایی باعث سقط جنین میشود.

چه عواملی باعث سقط جنین میشود؟

با دلگرم همراه باشید تا بدانید چه عوامل و خوراکی هایی باعث سقط جنین میشود.

چیزهایی که باعث سقط جنین میشود

اگر احساس کنید در وضعیت سقط جنین هستید چه باید بکنید؟

سقط جنین

علائم سقط جنین

لک دیدن یا خونریزی مهبلی معمولاً اولین نشانه های سقط جنین هستند. البته به یاد داشته باشید یکی از هر چهار زن باردار در اوایل بارداری خونریزی دارد و لک می بیند، اما نیمی از این بارداری ها به سقط جنین منجر نمی شوند. شاید درد شکمی هم داشته باشید که معمولاً بعد از اولین خونریزی شروع می شود.

حتی ممکن است احساس انقباضات شکمی مداوم خفیف یا شدید و یا احساسی شبیه درد پشت خفیف یا فشار در لگن خاصره داشته باشید. اگر درد و خونریزی را با هم دارید، ‌ احتمال دوام بارداری شما کمتر می شود.

خونریزی مهبلی یا درد در اوایل بارداری ممکن است ممکن است نشانه بارداری مولار یا بارداری خارج رحمی باشد. اگر هر کدام از این نشانه ها را داشتید، بلافاصله با دکتر یا ماما تماس بگیرید تا تشخیص دهد آیا مشکل بالقوه است که نیاز به درمان فوری دارد یا خیر. همچنین اگر RH خون شما منفی است، شاید تا دو سه روز بعد از اولین خونریزی نیاز به تزریق گلوبولین مصونیت RH داشته باشید، مگر آنکه پدر فرزندتان نیز RH منفی باشد.

چیزهایی که باعث سقط جنین میشود

هیچ چیز صددرصد نیست

گیاهانی که باعث سقط جنین می شوند به دو دسته تقسیم می شوند دسته ای که در فرهنگ و سنت غذایی ما جای دارند و سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند و دسته دوم گیاهانی که چندان مصرفی ندارند و شاید حتی نام آنها هم به گوشتان نخورده باشد.

بنابراین در مورد دسته دوم تقریبا به نظر می رسد هیچ خانمی در دوره بارداری که اوج احتیاط است سراغ گیاهانی که ناشناخته هستند برود اما در مورد دسته اول که در سبد غذایی روزانه افراد قرار دارد ممکن است تذکر در برخی موارد باعث احتیاط بیشتر شود.

ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که سقط آور بودن برخی گیاهان مسئله ای نیست که طی تحقیقات مختلف به اثبات رسیده باشد بلکه وقتی گفته می شود برخی گیاهان به سقط آور بودن مشهور هستند، منظور این است که افرادی به صورت تجربی مشاهداتی داشتند که آنها را به این نتیجه رسانده که الزاما هم درست نیست.

 • زرشک باعث انقباض رحم می شود

هر گیاهی که شانس انقباض عضلات مختلف بدن را افزایش دهد می تواند سقط جنین را هم تحریک کند. در این میان بافت رحم عضلات مخطی دارد که تحریک را افزایش می دهد.

البته این در صورتی است که زیاد مصرف شود. از جمله گیاهانی که به نظر می رسد سقط جنین را افزایش می دهند زرشک و ریشه آن است. میوه زرشک یکی از مواردی است که ابن سینا برای آن اثرات سقط آور قائل شده است. این میوه دارای آلکالوئیدها و همچنین ترکیبات فنلی از قبیل آنتوسیانین هاست. مشخص شده یکی از آلکالوئیدهای اصلی میوه زرشک، می تواند موجب انقباضات عضلانی صاف رحم شده و افزایش انقباض می تواند منجر به سقط شود.

 • کافئین


مقدار زیاد کافئین در روز - چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه ‌های انرژی‌ زا - در طول دوران بارداری با خطر سقط‌ جنین همراه است خیلی خوب است که در این دوران از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید، به‌ ویژه در سه ماهه اول بارداری که خطر سقط‌ جنین بیشتر است.

 • پنیر نرم


بهتر است از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنید. چون ممکن است پاستوریزه نباشند و آلوده به لیتریا باشند - باکتری که می‌تواند موجب مسمومیت غذایی شود.- این پنیرهای نرم به این علت خطرناک هستند که مثل پنیرهای چدار و پارمزان با فراوری باکتری ‌هایشان به طور طبیعی کشته نشده است.

و چون زنان باردار سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض بیماری ‌های مربوط به مواد غذایی قرار دارند که اگر در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد ممکن است موجب سقط‌ جنین یا زایمان زودرس شود.

 • گوشت


موقع خرید گوشت باید خیلی دقت کنید. خرید محصولات فریز شده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، گوشت ‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری ‌های آن کشته شود و موقع پخت حتماً انواع گوشت را تا متوسط و کامل بپزید. این گوشت ‌ها ممکن است آلوده به تاکسوپلاسما باشند که انگلی است که موجب یک نوع عفونت می ‌شود و با اینکه نادر است اما ممکن است موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی شود.

 • ماهی


احتمالاً می دانید که جیوه که در بسیاری از ماهی ‌ها وجود دارد برای بچه خطرناک است. جیوه یک نوروتوکسین است که رشد مغز جنین را مختل می‌ کند. ماهی ‌هایی که بیشترین مقدار جیوه را دارند باید در لیست غذاهای ممنوعه شما قرار گیرند، ماهی‌ هایی مثل: کوسه، شمشیر‌ماهی، ماهی تن آلباکور و شاه‌ ماهی خال ‌مخالی. اما همه انواع ماهی ‌های تن بد نیستند.


اشتباهی که بسیاری زنان باردار مرتکب می‌ شوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری می‌کنند. بعنوان مثال ماهی سالمون یا ماهی آزاد حاوی جیوه نیست و منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا۳ به حساب می‌آید که در طول بارداری نیاز دارید. اما صرفنظر از نوع ماهی که می‌ خورید، بهترین راهکار این است که از خوردن هر چیز خام و نپخته خودداری کنید.

 • تخم‌مرغ


هیچکس نمی‌گوید تخم‌مرغ که منبعی عالی از پروتئین و موادمغذی خوبی مثل کولین است، نخورید. اما تخم‌مرغ هم در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارد که برای زنان باردار نسبت به بقیه خطرناک‌تر است. بنابراین دقت کنید که نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید: فقط تخم‌مرغی را خریداری کنید که در یخچال گذاشته شده است و هر کدام که شکستگی یا ترک داشت را دور بیندازید.

از خوردن تخم‌مرغ عسلی خودداری کنید (بهتر است کاملاً آب‌پز شوند تا نیمرو) و همچنین سس سالاد اگر حاوی تخم‌مرغ خام باشد نیز برای شما مناسب نیست. یادتان نرود خمیر پخته‌ نشده کیک و شیرینی را هم مزه نکنید.
اشتباهی که بسیاری زنان باردار مرتکب می‌ شوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری می‌کنند. بعنوان مثال ماهی سالمون یا ماهی آزاد حاوی جیوه نیست و منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا۳ به حساب می‌آید که در طول بارداری نیاز دارید. اما صرفنظر از نوع ماهی که می‌ خورید، بهترین راهکار این است که از خوردن هر چیز خام و نپخته خودداری کنید.

 • غذای کنسروی


مصرف غذاهای کنسرو شده و غذاهایی که تحت تاثیر امواج مایکروویو قرار گرفته اند خطر سقط جنین را تا ۸۰ درصد افزایش می دهند.

 • زعفران


ممکن است مصرف زعفران، باعث سقط جنین (به ویژه در ۳ ماهه اول بارداری) شود.

 • آویشن


سقط کننده جنین در مادران باردار محسوب می‌شود بنابراین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

 • گلپر


مصرف بیش از ۲ گرم گلپر در روز در دوران بارداری به خصوص ۳ ماهه اول جایز نیست زیرا باعث سقط جنین می‌شود.

 • دارچین


زنان باردار از مصرف دارچین و فراورده های آن در طول دوران بارداری، حتی به مقدار خیلی کم خودداری نمایند. چرا که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.


خوراکی های دیگری که سبب افزایش احتمال سقط جنین و زایمان زودرس میشوند عبارتند از:

 • مصرف پونه و بابونه و غوره برای زنان باردار مفید نیست زیرا باعث سقط جنین می ‎شود.
 • در ماه ‌های آخر بارداری از مواد غذایی ترش و مواد غذایی قابض مانند خرمالو، غذاهای غلیظ مانند گوشت گاو، ماکارونی، فست‌ فود‌ها، بادنجان و حلیم پرهیز شود.
 • استفاده از کرفس و گِشنیز چه در دوران لقاح و چه در بارداری ممنوع است.
 • استفاده از زرشک، سیب ترش، ماست ترش، سرکه و ترشی، مصرف مواد غذایی گرم زیاد و سرد زیاد ممنوع است.
 • همچنین خوردن یخ و الکل نیز ممنوع است.
 • مصرف بنفشه و ختمی موجب سقط جنین می‌ شود. ختمی که باز کننده انتهای عروق رحم است که خود سقط کننده است و زنان باردار بدن مشورت پزشک حاذق و دانشگاهی طب سنتی هیچ گیاه دارویی و داروی گیاهی مصرف نکنند.
 • به طور کلی مصرف هر ماده غذایی قاعده آور موجب سقط جنین می‌ شود.
 • از نگاه برخی از متخصصان طبیعت درمانگر، زنان باردار باید از خوردن گیاهانی چون پوست ریشه زرشک، بابونه گاوی، افسنطین، پونه معطر، سداب، فلوس، کدو تلخ، جعفری فرنگی، سنبل چینی، نعناع کوهی و مینا پرهیز کنند.
 • بانوان حامله چنانچه کرفس میل نمایند، ممکن است نوزادشان دچار ناراحتی‌های عصبی، مخصوصاً حملات شبه صرع گردد.
 • بانوان باردار نباید سیاه دانه مصرف کنند زیرا قاعده آور و سقط کننده جنین است.
 • خوردن جعفری، مارچوبه، زیره و سیاه دانه برای زن آبستن جایز نیست.

 • پونه را برای سرماخوردگی استفاده نکنید

پونه نیز یکی از گیاهان مؤثر برای القای سقط جنین است. این گیاه می تواند به عنوان یک سم قدرتمند عمل کند و لذا باید با دقت فراوان مصرف شود. خیلی از خانمهای باردار وقتی در این دوران دچار سرماخوردگی میشوند به درمانهای گیاهی از جمله استفاده از پونه روی می آورند در حالی که استفاده از آن در مقدار زیاد به شدت سقط آور است.

 • به این گیاهان اعتماد نکنید

بابونه، افسنطین، سداس، کدوی تلخ، نعنای کوهی و مینا از جمله گیاهانی هستند که شاید نامشان را کمتر شنیده باشید اما تقریبا در اغلب کتب طب سنتی بر سقط آور بودن آنها تأکید شده است.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که بدن مکانیسمی دارد که اگر انقباضی اتفاق می افتد با مکانیسم دیگری آن را خنثی کند، مگر اینکه زیاد مصرف شود. بنابراین اگر گیاهی تاکنون استفاده نشده و به یکباره در دوران بارداری مورد مصرف قرار می گیرد احتمال خطرزا بودن آن بیشتر هم هست.

چیزهایی که باعث سقط جنین میشود


آیا رژیم غذایی ضد سقط وجود دارد؟

این سۆالی است که محققان بسیاری در پی یافتن آن هستند. بررسی‌ ها نشان داده‌اند افزایش مصرف سبزیجات برگ سبز، میوه ‌های تازه، اسیدهای چرب امگا- ۳ و امگا- ۶، تخم‌مرغ، ماهی و مواد لبنی و به طور کل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌ تواند احتمال سقط را کاهش دهد.

چیزهایی که باعث سقط جنین میشود

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (21 رای)  
قرآن آنلاین
۷ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

مائده | ۳ سال پیش
سلام دیگه بگید هیچی نخوریم پس من چایی روزی دو تا میخورم نخورم سردرد میشم
0
0
نسیم | ۵ سال پیش
سلام من در دوران عقد به علت یک رابطه محافظت نشده دچار بارداری ناخواسته شدم با تحقیقات بسیار گفتن کم خطرترین و کم عارضهترین روش سقط قرص سایتوتک هستش به توصیه یکی از دوستانم قرص سایتوتک اصل رو از خانمی در یک شرکت دارویی معتبر به شماره ***63618141 خانم رضایی تهیه کردم و با ***ه مصرفی که بهم دادن بدون هیچ مشکلی کارم انجام شد واقعا ازشون ممنونم در ضمن من شهرستان بودم و اون خانم قرص رو برام فرستادن.اگر کسی مثل من دچار این مشکل شد به دلالان قرص که کوچک تریت اصلاعاتی در این زمینه ندارند اعتماد نکند.
0
2
ناهید | ۶ سال پیش
سلام ببخشید من ده روز از عادت ماهانم گذشته تست کردم باردارم دکتر رفتم با سونو گرافی گفت هفت هفته هست بارداریم من آلمانم و نمیدونم چه چیزی اینجا برای سقط خوبه که ممنوع هم نباشه من ی دارو تو اینترنت پیدا کردم اما اینجا تو داروخانها نمیدن بدون نسخه پزشک چیکار کنم اگه راهی یا دارویی میشناسید که تو آلمان فروشش آزاد باشه لطفا راهنماییم بکنید ممنون میشم از دلگرم
0
0
لیلا | ۶ سال پیش
سلام من امروز ازمایش بارداری دادم. جوابش مثبت بود بعد یه روب خونریزی گرفتم وسن جنین هم کمه. کچکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنین طبیعی هستس یا نه درد زیر شکم هم دارم. یکم نگرانم
0
0
پریسا | ۶ سال پیش
من ۱۸ روزه که سقط کردم ولی هنوز خونریزی دارم دکتر میگه بقایایی جنین هنوز مونده باید کورتاژ کنی میترسم دیگه بچه دار نشم میشه راهنمییم کنید برای دفع باقیماندش چیکار کنم متشکرم
0
0
محبوبه | ۶ سال پیش
سلام الان دو هفته از وقت عادتم گذشته است. وقتی تست بارداری گرفتم جواب مثبت آمد. سه بار از آمپول برای سقط استفاده کردم ولی عادت نشدم. دو تا قرص شیاف استفاده کردم ولی بازم عادت نشدم. نمیدونم دیگه چکار باید بکنم. آیا برای سقط زود اقدام کردم؟ لطفا کمک کنین.
0
1
مرضی | ۶ سال پیش
سلام من ۱ هفته میشه که فهمیدم خونریزی پشت جنین دارم دردام هم بعضی اوقات زیاد البته ۵۶ روز استراحت کردم اما امروز اومدم سرکار بازم دردام بیشتر شده اند ولی خونریزی خارجی تا به الان نداشتم و پیش ۲ تا دکتر هم رفتم تو رو خدا کمک کنید خیلی میترسم اگه میشه زود جواب بدین مرسی
0
0