دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
پرستار سالمند و مدیریت بی اختیاری ادراری در سالمندان
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بی ختیاری ادرار در سالمندان مبتلا به آلزایمر بسیار مشکل آفرین است زیرا اغلب این سالمندان فراموش می کنند که سرویس بهداشتی کجاست و یا حتی احساس نیاز به تخلیه ادرار را به یاد نمی آورند.

بی اختیاری ادراری در سالمندان برای سالمند و پرستار سالمند همیشه استرس اور است. خجالت و ناراحتی ناشی از بی اختیاری ادراری علتی است برای اقداماتی که سالمند برای کاهش دفعات ادرار مانند اجتناب از نوشیدن مایعات و یا خارج نشدن از منزل و ... انجام می دهد. مراقب و پرستار سالمند باید به گونه ای با سالمند رفتار کند تا اعتماد سالمند را جلب کند و این اطمینان را به سالمند بدهند که پیوسته در کنار او حضور دارند تا هر گونه مشکلی را در این زمینه برطرف کنند.

بی ختیاری ادرار در سالمندان مبتلا به آلزایمر بسیار مشکل آفرین است زیرا اغلب این سالمندان فراموش می کنند که سرویس بهداشتی کجاست و یا حتی احساس نیاز به تخلیه ادرار را به یاد نمی آورند.

مراقب و پرستار سالمند می توانند نکاتی را برای به حداقل رساندن استرس ناشی از بی اختیاری ادراری سالمند انجام دهند.

با پزشک سالمند در این باره صحبت کنید.

علی رغم باور عموم، بی اختیاری ادراری بخش طبیعی از روند سالمندی نیست و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در بسیاری از موارد قابل درمان است.

پرستار سالمند و بی اختیاری

مراقب و پرستار سالمند در صورت مشاهده بی اختیاری ادراری سالمند می تواند برای تشخیص عفونت ادرار و یا هر عامل قابل درمان دیگری باید موضوع را با پزشک در میان بگذارند.

مواد غذایی و نوشیدنی های دریافتی سالمند را تنظیم کنید

بسیاری از نوشیدنی ها و همچنین مواد خوراکی متداول ممکن است باعث تحریک مثانه در سالمند شود. مراقب و پرستار سالمند باید لیستس از خوراکی هایی که باعث تکرر ادرار در سالمند می شود را تهیه کنند و از رژیم غذایی سالمند حذف و یا محدود کند.

سالمند روزانه باید مقدار مشخصی مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن دریافت کند اما از نوشاندن مایعات در اواخر روز و همچنین دادن مایعات حاوی کافئین به سالمند خودداری کنید.

این نوشیدنی ها احتمال بی اختیاری را در سالمندان افزایش میدهند:

  • قهوه، چایی، نوشیدنی های گازدار، (با و بدون کافئین)
  • میوه های اسیدی مانند پرتقال، گیریپ فروت، لیمو و...
  • غذاهای حاوی ادویه
  • شکلات
  • گوجه فرنگی و فراورده های حاصل از آن مانند سس گوجه فرنگی
  • شکر و شیرین کننده های مصنوعی از جمله این مواد خوراکی هستند.

برنامه استحمام منظم برای سالمند در نظر بگیرید

سالمندانی که دچار بی اختیاری ادراری هستنذد باید به صورت منظم مورد نظافت و استحمام قرار بگیرند. این موضوع در مورد سالمندان مبتلا به آلزایمر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پرستار سالمند در منزل

برای رفتن به دستشویی نیز باید برنامه منظمی ایجاد کنید. سالمند روزانه باید طبق زمانبندی منظمی به دستشویی برود حتی اگر سالمند نیاز به دفع در خود احساس نکند. پرستار سالمند می تواند طی فواصل زمانی 1تا2 ساعت به سالمند یادآوری کند تا به دستشوی برود و از این طریق احتمال تخلیه ادرار را به صورت بی اختیار کاهش دهد.

صندلی تشک و ویلچر ضد آب تهیه کنید

در مورد بی اختیاری ادراری، نظافت روزانه یک مساله مهم برای مراقب و پرستار سالمند است. بی اختیاری ادراری باعث بدبو شدن لباس ها و محیط اطراف سالمند می شود.

مشکل نظافت البسه و ملحفه با استقاده از لباسشویی و شست و شوی روزانه برطرف می شود. اما شست و شوی تخت و تشک و مبلمان به سختی صورت می پذیرد.

برای پیشگیری از این مشکل و نظافت روزانه راحت باید از مبلمان و صندلی و روکش های ضد آب استفاده کنید.

برای کاهش احساس اضطراب و خجالت سالمند از شوخ طبعی استفاده کنید

احساس خجالت از بی اختیاری ادراری در سالمند و همچنین در مراقب استرس زا است. مراقب و پرستار سالمند با طبیعی جلوه دادن این موضوع و به کار بردن راهکارهای آسان برای نظافت سالمند می تواند تا حد زیادی استرس سالمند را کاهش دهد.

به ان ها بگویید که اشکالی ندارد و این موضوع برای بسیاری از سالمندان اتفاق می افتد من می توانم به شما کم کنم تا لباس های خود را تعویض کنید و محیط اطراف را برای شما نظافت می کنم.

یک کیف حاوی لوازم شخصی برای شرایط اضطراری به همراه داشته باشید

بی اختیاری ادراری می تواند باعث انزوای اجتماعی سالمندان شود. اما باید در مورد این موضوع با سالمندان صحبت کنید که بی اختیاری ادرار مانع بیرون رفتن از منزل و حضور در اجتماع نیست. شما می توانید کیفی حاوی لباس مناسب، پد بهداشتی و دستمال مرطوب برای نظافت و تعویض لباس سالمند در صورت نیاز در محیط بیرون از منزل به همراه داشته باشید.

قبل از خروج سالمند از خانه سالمند باید به دستشویی برود.

اطمینان حاصل کنید سالمند قبل از خارج شدن از خانه حتما مثانه خود را تخلیه کند.

انجام تمرینات کگل

منقبض کردن عضلات کف لگن که باعث قطع جریان ادرار به صورت ارادی می شود، می تواند برای کاهش بی اختیاری ادرار سالمند ورزش بسیار مناسبی باشد. این ورزش باید به صورت روزانه و در چندین نوبت توسط سالمند انجام شود.

لباس راحت و قابل شست و شو برای سالمند تهیه کنید.

برای تسهیل مراقبت سالمند و تعویض و شست و شوی لباس ها از لباس های آزاد و نخی برای سالمند استفاده کنید. اگر لباس دارای دکمه های زیاد باشند و یا به سختی از تن سالمند خارج شود احتمال کثیف شدن لباس سالمند بیشتر می شود و همچنین تعویض ان برای مراقب نیز دشوارخواهد شد.

لباس سالمند و پرستار سالمند

ازبین بردن بوی بد محیط

مشکل بزرگی که مراقبین و پرستاران سالمند را آزار می دهد بوی بد ناشی ازبی اختیاری ادرار است. استفاده از ضد عفونی کننده ها و خوشبو کننده های هوا می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

از متخصصین کمک بگیرید

مراقبین و اطرافیان سالمند اغلب قادر به مدیریت شرایط بی اختیاری ادراری سالمند نیستند . این افراد به دلیل نداشتن فرصت و دانش کافی به زودی از ادامه روند مراقبت از سالمند خسته می شوند. استفاده از کمک پرستاران سالمند متخصص در این زمینه می تواند کیفیت زندگی را برای سالمند و خانواده بالا ببرد. مرکز پرستاری زندگی برتر به صورت تخصصی به ارائه خدمات پرستار کودک ، پرستار بیمار و پرستار سالمند می پردازد. پرستاران سالمند با دانش کافی خود در زمینه اختلالات و بیماری های دوران سالمندی به ارائه خدمات مراقبتی اختصاصی سالمندی در منزل می پردازند.

برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://www.zendegiebartar.com مراجعه کنید


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits