دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نزدیکی در چه شبهایی و روزهایی حرام است؟

چه شب هایی رابطه زناشویی حرام است؟

نزدیکی در چه شبهایی و روزهایی حرام است؟
169
زمان مطالعه: 10 دقیقه
چه زمان هایی برای نزدیکی و انعقاد نطفه نامناسب می باشد؟نزدیکی در چه شبهایی و روزهایی حرام است؟ در چه شبهایی نباید نزدیکی کرد؟

نزدیکی زناشویی در چه زمان هایی حرام است؟

آمیزش و نزدیکی جزء فطرت آدمی است که خدای متعال جهت تداوم نسل بشر در وجود انسان ها قرار داده است. خدای متعال که دستوراتی را برای تمام مراحل زندگی بشر قرار داده است ، مساله آمیزش و نزدیکی را نیز بدون سفارش و آموزش نگذاشته و راهنمائی هایی را در این خصوص توسط پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) برای ما فرستاده اند.

بر این اساس ، اقدام به نزدیکی و انعقاد نطفه در همه زمان ها جایز دانسته نشده است و زمان هایی وجود دارند که نزدیکی و انعقاد نطفه در آن زمان ها نهی شده است. در این مطلب قصد داریم تا حد توان ، زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه را بر اساس دستورات دین مقدس اسلام و سفارشات پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) بیان کنیم.

نزدیکی در اول ، وسط و آخر ماه قمری

یکی از زمان هایی که برای آمیزش و نزدیکی ، بسیار نهی شده است ، اول ، وسط و آخر ماه قمری می باشد. رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در این خصوص به حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) چنین سفارش می نمایند: در اول ماه ، میانه ماه و آخر ماه مجامعت مکن که دیوانگی و خوره و گیجی به سوی فرزند [حاصل از آن عمل نزدیکی] شتابند. لازم به ذکر است که شب اول ماه مبارک رمضان استثناست و جماع در شب اول ماه مبارک رمضان نه تنها نهی نشده بلکه حتی سفارش هم شده است. جهت دانستن بهتر شب اول ماه رمضان می توانید مطلب اول ، وسط و آخر ماه قمری را مطالعه نمایید.

زمان های نامناسب برای نزدیکی

نزدیکی در بعد از ظهر

طبق سفارش پیامبر خدا (ص) ، آمیزش و نزدیکی در بعد از ظهر نهی شده است و فرموده اند که جماع در بعد از ظهر سبب لوچ (چپ چشم) شدن انسان شده و شیطان به لوچ بودن انسان شاد می شود.

جماع در شب عید فطر

پیامبر خدا (ص) در مورد عمل جماع در شب عید فطر می فرمایند: یا علی! در شب عید فطر جماع مکن که اگر فرزندی آید بسیار شرور گردد. در مورد درک مفهوم شب ، می توانید مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید.

آمیزش در شب عید قربان (عید اضحی)

پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) در مورد عمل جماع در شب عید قربان هم به حضرت علی (ع) چنین سفارش می نمایند: یا علی! در شب عید اضحی (عید قربان) جماع مکن که فرزند ، شش انگشت یا چهار انگشت آید. در این جا نیز برای درک مفهوم شب می توانید مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید.

جماع در میان اذان و اقامه

یکی از زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه ، آمیزش بین اذان و اقامه می باشد. رسول خدا (ص) در این باره هم چنین سفارش می فرمایند: یا علی! میان اذان و اقامه جماع مکن که اگر فرزندی آید خونخوار گردد.

نزدیکی در شب نیمه شعبان

شب نیمه شعبان هم یکی از زمان های نهی شده برای آمیزش است. نبی مکرم اسلام (ص) در این خصوص به حضرت علی (ع) چنین سفارش دارند: یا علی! در شب نیمه شعبان جماع مکن که فرزند ، شوم و با خال چهره آید. شاید بعضی ها مفهوم شب نیمه شعبان را دقیق ندانند. در این خصوص هم می توانید مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید تا به مفهوم شب و روز در ماه قمری پی ببرید.

شبی که فردایش قصد سفر داریم

چنانچه قصد سفر داریم ، در شب آن روزی که به سفر می رویم ، جماع انجام نشود. پیامبر خدا (ص) در این باره به حضرت علی (ع) می فرمایند: یا علی! چون سفر داری ، در شب آن جماع مکن که فرزند ، ولخرج آید. سپس پیامبر خدا (ص) آیه 27 سوره اسراء را قرائت فرمودند: "إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا" (به راستی که مبذرین برادران شیاطین باشند و شیطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است). ذکر چند مثال به درک مطلب کمک می کند. مثلا اگر روز دوشنبه قصد سفر داریم ، در شب دوشنبه آمیزش انجام نشود ؛ یا اگر روز جمعه قصد سفر داریم ، آمیزش در شب جمعه انجام نشود. دانستن مفهوم شب و روز در تاریخ قمری بسیار مهم است! جهت درک بهتر مفهوم شب در تاریخ قمری ، لطفا مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید.

زمانی که به سفر رفتیم ، تا سه شب از آمیزش خودداری شود

پیامبر اسلام (ص) در این باره هم چنین سفارش می فرمایند: یا علی! چون در سفر رفتی تا سه شب جماع مکن که فرزند ، کمک کننده ظالم و ستمگر بر علیه تو شود. حال شما این کلام پیامبر رحمت (ص) را با ماه عسلی که ما درست کرده ایم مقایسه نمایید! معمولا ماه عسل را سه روز انتخاب می کنند و اگر در این مدت ، آمیزشی انجام شود و فرزندی حاصل آید ، طبق فرموده پیامبر خدا (ص) ، یاور ظالم و ستمگر بر علیه شخص خواهد شد. آیا با این حساب ، سفر ماه عسلی که به این شکل گذاشته ایم ، ایراد ندارد!!!

زمان های نامناسب برای نزدیکی

آمیزش در ساعات اول شب

آمیزش در ساعات اولیه شب هم نهی شده است. حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در این باره هم چنین سفارش دارند: یا علی! در ساعات اول شب با زنت جماع مکن که اگر فرزندی آید ، بسا باشد که دنیا طلب و جادوگر درآید. در مورد مفهوم ساعات اولیه شب می توانید مطلب ساعات اولیه شب چه زمانی است را مطالعه نمایید. به یک مطلب بسیار مهم هم در این خصوص توجه شود و آن این که آمیزش در بعد از عشاء شب جمعه توصیه شده است. در مورد زمان های مناسب نزدیکی هم می توانید آموزش تصویری زمان های مناسب نزدیکی ایام هفته را ببینید.

جماع در زمان محاق بودن ماه

جماع در زمانی که ماه در محاق باشد نهی شده است. از امامان معصوم (علیهم السلام) روایت شده است که نزدیکی در زمان محاق ماه باعث سقط جنین می شود. جهت درک مفهوم محاق ماه می توانید مطلب محاق ماه را مطالعه نمایید.

زمانی که شکم سیر است ، جماع نشود

جماع در زمانی که شکم سیر است ، خوب نیست و از حضرت امام صادق (علیه السلام) نقل است که فرمودند: هیچگاه با شکم سیر با همسر خود همبستر نشوید که این کار موجب بیماری و چه بسا موجب مرگ خواهد شد. لازم به ذکر است که بیماری هایی نظیر نقرس و فتق در مردان از آثار جماع با شکم پر هستند. بهترین زمان برای جماع ، حدود 3 تا 4 ساعت پس از میل نمودن غذا می باشد.

بعد از محتلم شدن در خواب (در زمان جنابت مرد) ، نزدیکی انجام نشود

زمانی که مرد در خواب محتلم شده است یا زمانی که جنب است نبایستی با همسر خود نزدیکی نماید بلکه بهتر است ابتدا غسل جنابت نموده و سپس اقدام به جماع کند. پیامبر اعظم (ص) می فرمایند: کراهت دارد که مرد با زنش بیامیزد در حالی که قبل از آمیزش محتلم بوده باشد تا اینکه غسل کند از احتلامش. پس اگر بدون غسل درآمیخت و بچه ای مجنون برای او آمد ، جز خودش شخص دیگری را ملامت نکند.

شب چهارشنبه ، جماع انجام نشود

شب چهارشنبه جزء زمان های نهی شده برای جماع می باشد. برای درک بهتر مفهوم شب چهارشنبه و اینکه چه زمانی دقیقا شب چهارشنبه محسوب می گردد ، مطلب شبانه روز در ماه قمری را می توانید مطالعه نمایید.

آمیزش پس از آمیزش بدون اینکه غسلی بین آن ها باشد نهی شده است

آمیزش بلافاصله پس از آمیزش بدون اینکه پس از آمیزش اول غسلی انجام گرفته باشد نهی شده است. حضرت امام رضا (علیه السلام) در این باره می فرمایند: آميزش پس از آميزش ، بدون اين كه ميان آنها غسل باشد ديوانگى را براى فرزند در پى مى آورد.

جماع در وقت بین الطلوعین (از اذان صبح تا طلوع آفتاب)

جماع در زمان بین الطلوعین مکروه می باشد و نهی شده است. این زمان مخصوص اعمال عبادی است. برای اطلاعات بیشتر درباره زمان بین الطلوعین ، مطلب بین الطلوعین چه زمانی و ساعتی است را می توانید مطالعه نمایید.

زمان های نامناسب برای نزدیکی

جماع از وقت فرو رفتن آفتاب تا برطرف شدن سرخی طرف مغرب (از غروب آفتاب تا اذان مغرب)

نزدیکی در زمان بین غروب آفتاب تا اذان مغرب هم نهی شده است.

جماع در روزی که خورشید گرفتگی (کسوف) روی داده باشد

در روزی که پدیده خورشید گرفتگی (کسوف) روی داده است ، جماع کردن نهی شده است.

جماع در شبی که ماه گرفتگی (خسوف) حادث شده باشد

در شبی که پدیده ماه گرفتگی (خسوف) روی داده باشد ، آمیزش و نزدیکی نهی شده است.

جماع در شب یا روزی که در آن ، باد سیاه یا باد سرخ یا باد زرد بوزد

در این حالت هم ، جماع و نزدیکی با همسر نهی شده است.

آمیزش در زمانی که زلزله شده باشد

در زمانی که زلزله روی داده باشد ، آمیزش صورت نگیرد.

نزدیکی در زمان های قمر در عقرب

نزدیکی در ایام قمر در عقرب هم نهی شده است. علاوه بر عمل نزدیکی ، سایر اعمال نظیر عروسی و ... هم در زمان های قمر در عقرب نهی شده است.

در زمان عادت ماهیانه و نفاس خانم ، عمل نزدیکی انجام نشود

در زمانی که زن در ایام عادت ماهانه خود قرار دارد و حائض است یا در زمان نفاس قرار دارد (با خون نفاس است) ، آمیزش حرام است و از حضرت رسول (ص) روایت است که فرزندی که از این عمل حاصل آید مبتلا به خوره و پیسی گردد.

در زمانی که شکم گرسنه است ، جماع انجام نشود

همانطور که آمیزش با شکم سیر نهی شده است ، آمیزش در زمانی که شکم گرسنه است هم نهی شده است زیرا انجام عمل جماع در زمان گرسنگی ، موجب از بین رفتن گرمای طبیعی بدن و گداختگی در تن و سبب دق می شود.

آمیزش بدون وضو در زمان بارداری زن

پیامبر خدا (ص) می فرمایند: یا علی! اگر همسرت باردار شد، با او آمیزش مکن مگر آن که با وضو باشی؛ زیرا اگر میانتان فرزندی تقدیر شود کوردل و بخیل خواهد شد.مطمئنا شرایط و زمان های دیگری هم وجود دارند که عمل جماع نامناسب است و عزیزان می توانند به منابع معتبر در این زمینه مراجعه نمایند. توجه داشته باشیم که عمل به دستورات دین مقدس اسلام ، ضامن سلامتی دین و دنیا و مایه عاقبت به خیری است.

زمان های نامناسب برای نزدیکی

مستحبات نزدیکی


۱- گرفتن وضو
۲- گفتن بسم اللّه‏
۳- در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را براى آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد.
۴- جماع در شب‏هاى دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
۵- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازى کند تا او کاملاً آماده شود.
۶- جماع را وقتى انجام دهد که زن میل دارد.
۷- نزدیکی بهتر است در اول شب نباشد بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد زیرا معده پر است نزدیکی موجب قولنج و فلج و رعشر و نقرس و سنگ درون و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (169 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits