مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
نحوه محاسبه میزان دیه بخیه سر و صورت
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دیه جریمه مالی است که قانون‌گذار برای مجازات جنایت‌هایی که بر جان و یا اعضای بدن دیگران وارد شده، در نظر گرفته است.

نرخ دیه بخیه سر و صورت

دیه یکی از انواع مجازات اصلی است به این ترتیب که کسی که مرتکب یک عمل خلاف قانون شده و به موجب آن به دیگری صدمه‌ای جسمی وارد کرده است، باید مقدار وجه نقدی که قانون برای او مشخص کرده است را بپردازد. البته پرداخت دیه مربوط به زمانی است که امکان اعمال مجازات قصاص به هر دلیلی وجود ندارد.

منظور از دیه سر و صورت تمام جراحاتی است که به این اعضا وارد می‌شود مثلا دیه جراحتی که به گوش، بینی، لب، زبان و داخل دهان می‌شود جزو دیه جراحات سر و صورت محسوب می‌شود مگر اینکه برای این اعضا، دیه جداگانه‌ای در قانون تعریف شده باشد.

Head fracture

انواع دیه

بر اساس قانون مجازات اسلامی می‌توان دیه را به چند دسته تقسیم کرد:

 1. دیه قتل: دیه قتل مطابق یک دیه کامل بوده که مبلغ آن هر ساله توسط قوه قضاییه اعلام می‌شود.
 2. دیه منافع اعضا : در صورتی که فرد مجرم اعمالی انجام دهد که دیگری حواس خود را از دست بدهد، فرد خاطی باید دیه منافع آن عضو را پرداخت نماید. به طور مثال توانایی شنیدن مختل شده اما به خود گوش آسیبی وارد نشود. این نوع دیه شامل مواردی چون دیه بینایی، دیه شنوایی، دیه عقل، دیه بویایی و دیه صوت و گویایی است.
 3. دیه جراحت : در صورتی که فردی مرتکب جنایتی شده که طرف مقابل با جراحت رو به رو گردد، باید دیه جراحت بپردازد که تعیین مبلغ آن بر اساس میزان جراحت و به تشخیص پزشکی قانونی صورت می‌گیرد مانند ایجاد کبودی، زخم، تورم و …
 4. دیه اعضای بدن : در صورتی که از عضوی تنها یک عدد در بدن انسان وجود داشته باشد و فرد مجرم، آن عضو در بدن فردی دیگر را از بین ببرد، باید یک دیه کامل بپردازد اما اگر از آن عضو دو عدد وجود داشته باشد، از بین بردن یکی از آن دو مجازات پرداخت نصف دیه کامل را به همراه خواهد داشت و اگر هر دو عضو از میان بروند، مبلغ دیه برابر با دیه کامل انسان محاسبه خواهد شد.

مقدار دیه بخیه سر و صورت

تشخیص میزان دیه با پزشکی قانونی است که این مقدار با توجه به مقدار جراحت و محل و عمق آن متفاوت است. با توجه به این موضوع و با در نظر گرفتن ماده ۷۰۹ قانون مجازات در اینجا مقدار دیه بخیه سر و صورت را بیان می‌کنیم:

 • دیه خراش پوست بدون آن که خون جاری شود: یک صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که اندکی وارد گوشت شود و همراه با جریان کم یا زیاد خون باشد: دو صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که موجب بریدگی عمیق گوشت شود لکن به پوست نازک روی استخوان نرسد: سه صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که به پوست نازک روی استخوان برسد: چهار صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که پوست نازک روی استخوان را کنار بزند و استخوان را آشکار کند: پنج صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که موجب شکستگی استخوان شود گرچه جراحتی تولید نکند: ده صدم دیه کامل
 • دیه جنایتی که درمان آن جز با جا به جا کردن استخوان میسر نباشد: پانزده صدم دیه کامل
 • دیه جراحتی که به کیسه مغز برسد: یک سوم دیه کامل

میزان دیه در سال ۱۳۹۹ (مبالغ به تومان می باشد)

میزان دیه در سال ۱۳۹۹
دیه کامل در ماه‌های غیر حرام۳۳۰/۰۰۰/۰۰۰
دیه کامل در ماه‌های حرام۴۴۰/۰۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد۲۶/۴۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام۲۶/۴۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی بینی۳۳/۰۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی ترقوه۱۳/۲۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه۳۳/۰۰۰/۰۰۰
دیه زخم شدگی در حد حارصه۱/۶۴۲/۸۵۷
دیه زخم شدگی در حد دامیه۶/۰۸۵/۷۱۴
دیه دندان‌ های پیشین که کامل ساقط شوند۱۶/۵۰۰/۰۰۰
دیه یک دست۱۶۵/۰۰۰/۰۰۰
دیه یک پا۱۶۵/۰۰۰/۰۰۰
دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب۸/۲۲۱/۴۲۸
دیه خرد شدگی استخوان مطلوب التیام یافته۵۶/۸۴۶/۱۴۲
دیه دندان‌ های پشتی که کامل ساقط شوند۸/۲۵۰/۰۰۰

محاسبه دیه و محاسبه ارش

محاسبه دیه بر اساس مبلغ دیه‌ای است که توسط قوه قضاییه به صورت سالانه اعلام می‌گردد. از همین رو پزشکی قانونی با اعلام میزان صدمات وارده به فرد و اعلام آن به دادگاه، مسیر محاسبه دیه را هموار کرده و دادگاه نیز بر اساس گواهی پزشکی قانونی مبلغ دیه را اعلام می‌کند.

حال این مبلغ اعلام شده توسط قوه قضاییه به چه صورتی تعیین می‌شود؟ در واقع مبلغ دیه کامل یک انسان برابر است با نرخ به روز ۱۰۰ شتر سالم و بدون عیب که خیلی هم لاغر نباشند.

از طرف دیگر در بعضی موارد و برای برخی از صدمات، دیه‌ای در قانون مجازات اسلامی پیش بینی نشده است؛ به همین دلیل در هنگام بروز چنین مواردی دادگاه مطابق گواهی پزشکی قانونی و براساس تشخیص خود، مبلغی را به عنوان ارش اعلام کرده که فرد خاطی موظف به پرداخت آن می‌شود. در واقع نحوه محاسبه ارش بر اساس اعلام پزشکی قانونی و تشخیص دادگاه است.

تفاوت دیه مرد و زن در قانون مجازات اسلامی

مطابق مواد ۵۶۰ و ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که آسیب و صدماتی منجر به نقص عضو و زوال منافع گردد، میزان ” دیه زن نصف دیه مردم” محاسبه می‌شود. البته باید گفت تامین تفاوت دیه زن و مرد مطابق ماده ۵۵۱ مجازات اسلامی در کلیه جرایم بر عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است مانند شرایطی که جهت آسیب وارده، ارش پرداخت شده یا صدمه از نوع جراحات منتهی به زوال منافع یا نقص عضو نمی‌گردد، تفاوتی میان زن و مرد نیست و دیه و ارش زن حتی در صورتی که بیش از ثلث باشد، نصف نخواهد شد و با دیه مرد مساوی است.

از طرف دیگر، مطابق قانون در تمامی خسارات وارده بر شخص ثالث که از طریق حوادث رانندگی ایجاد و دیه توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود، هیچ تفاوتی میان زن و مرد نبوده و هر دو جنس از دیه کامل برخوردار خواهند شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است