دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
نحوه انتخاب وکیل دادگستری خوب به دادگاه
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در انتخاب وکیل دادگستری خوب و با تجربه باید اطمینان حاصل نمودکه وکیل مورد انتخاب ملزم با حرکت در مسیر اخلاق است. نحوه انتخاب وکیل دادگستری را در ادامه توضیح خواهیم داد .

نحوه انتخاب وکیل دادگستری خوب

در واقع یک وکیل دادگستری با تجربه به جهت آگاهی از قوانین و مسیرهای قانونی می تواند کار موکل را به تعویق بیندازد و البته غالبا چنین است که وکیل دادگستری دانش خود را در مسیر سرعت بخشیدن و حصول نتیجه به کار میبندد و اکثر وکلاء دادگستری رعایت منافع و مصلحت موکل را وظیفه خود میدانند و به آن پایبند هستند .

برای انتخاب وکیل دادگستری می توان از بین وکلای مختلف آن هایی را که به مسئله اشراف و آگاهی و تخصص بیشتری دارند انتخاب نمود.

در هرحال هر یک از طرفین دعوا می تواند برای خود حداکثر تا دو نفر وکیل دادگستری انتخاب و معرفی نمایند و البته برای دادگاه در این فرض فرقی نمیکند که آن فرد وکیل پایه یک دادگستری باشد یا کارآموز وکالت.

اگر موکل، وکیل خود را عزل کند باید مراتب را به دادگاه و وکیل معزول اطلاع دهد. در هر حال عزل وکیل مانع از جریان دادرسی نخواهد بود. اظهار شفاهی عزل وکیل باید در صورتجلسه قید و به امضای موکل برسد.

موکل می تواند وکیل را شفاهاً عزل کند، در این صورت موکل در صورت عزل وکیل باید حق الوکاله او را به نحو کامل بپردازد.

همچنین تا زمانی که عزل وکیل به اطلاع او نرسیده است، اقدامات وی در حدود وکالت همچنین ابلاغ هایی که از طرف دادگاه به وکیل می شود، مؤثر در حق موکل خواهد بود، ولی پس از اطلاع دادگاه از عزل وکیل، دیگر او را در امور راجع به دادرسی وکیل نخواهد شناخت.

اگر وکیل استعفای خود را به دادگاه اطلاع دهد، دادگاه به موکل اخطار می کند که شخصاً یا توسط وکیل جدید، دادرسی را تعقیب کند و دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید در صورت نیاز به اخذ توضیح وی از وکالت حداکثر به مدت یک ماه متوقف می شود.

در فرض عزل وکیل دادگستری و همچنین در صورت فوت وکیل یا ممنوع شدن و غیره اگر اخذ توضیحی لازم نباشد دادرسی به تأخیر نمی افتد و دادگاه مراتب را در صورتجلسه قید کرده و با ذکر موارد توضیح، به موکل اطلاع می دهد که شخصاً یا توسط وکیل در موعد مقرر برای ادای توضیح حاضر شود.

در هر حال وکلا موظفند که هنگام محاکمه حضور داشته باشند مگر اینکه طبق قانون عذر موجهی داشته باشند مثل فوت یکی از بستگان نسبی یا سببی تا درجه اول از طبقه دوم، ابتلا به مرضی که مانع حرکت است، حوادث قهری و وقایع خارج از کنترل وکیل، در هر حال وکیل معذور موظف است که عذر خود را به طور کتبی با دلایل برای آن جلسه دادگاه ارسال دارد.

انتخاب وکیل

انتخاب یک وکیل دادگستری با تجربه و خوب

 1. یک وکیل با تجربه و خوب دادگستری باید قبل از هر اقدامی موکل خود را دادرسی کند و بعد از کشف واقع و بررسی دلایل و پی بردن به ذی حق بودن موکل برای دفاع از وی بپاخیزد.
 2. هر چند که وکالت دادگستری یک شغل دولتی نیست ولی چون انتفاع هدف اصلی این پیشه نیست نمیتوان آن را شغل یا کسبی آزاد توصیف نمود. این معنا از رای وحدت رویه شماره 20/6/13755-607 صادره از هئیت عمومی دیوان عالی کشور نیز برمی آید.
 3. از زمان روی کار آمدن سیستم نوین دادرسی در تمام دنیا و شاید حتی از زمان روم باستان قاضی و وکیل دادگستری دو بال فرشته عدالت شمرده شده و هدف هر دو احیای عدالت و رساندن زیان دیده به حق خود و کشف واقع بوده است.
 4. برخلاف آنچه که به ذهن عوام ممکن است برسد کار وکیل پنهان کاری و قلب واقعیت نیست بلکه کمک و یاری رساندن به قاضی برای کشف واقعیت و اثبات بی گناهی موکل یا گناهکاری طرف دعوا است.
 5. یک وکیل خوب دادگستری با مهارت و دانش و تجربه خود تلاش مینماید حقی را احیا و یا از تضییع حقی جلوگیری کند.
 6. وظیفه وکیل نه تنها دفاع از موکل بلکه دفاع از حیثیت قضات شریف دادگستری و دستگاه قاضی و قانون نیز هست. ای بسا مواردی که موکلین و مدعیان از باب حب نفس آنچنان خود را ذی حق میدادند که حتی به قانون و نحوه رسیدگی قاضی هم ایراد گرفته و به چیزی کمتر از حکم به حق نداشته خود راضی نمیشوند!
 7. هیچ شغلی به اندازه وکالت دادگستری باعث مجادله و روبرویی و مشاجره بین همکاران نمیشود. شایسته است این مجادلات و تلاشها ضرورتا در جهت کشف واقع و تشحیذ ذهن قاضی با رعایت ادب و احترام طرف مقابل صورت گیرد و جلسه دفاع نباید رنگ دعوا و توهین و تحقیر و تهدید به خود گیرد.
 8. لازم است وکیل دادگستری قبل از هر نوع اقدامی با اشراف و احاطه علمی بر موضوع و مصداق دادرسی را شروع کرده و در جلسه رسیدگی حاضر شده و به امر دفاع بپردازد. بنظر میرسد وکیلی که خویشتنداری را از کف میدهد آنطور که باید احاطه به موضوع و اطمینان به عملکرد خود ندارد.
 9. مناسب است که وکیل دادگستری هرجا ضرورت اقتضا میکند و مناسب است در جهت اصلاح رابطه دو طرف یا حل موضوع خارج از دادگاه و فصل خصومت به نحو شایسته و با رعایت منافع طرفین اقدام نمایند.
 10. وکالت و قضاوت همچون تعلیم و تدریس، از جمله مشاغل شریف شناخته شده اند و شرافت امری ذاتی نیست پس وکیل دادگستری باید تلاش نماید و در زندگی و کار و مشی خود نیز شرافتمندانه رفتار کند.
 11. تغییر و اصلاح مکرر قوانین این ضرورت را ایجاب می نماید که انس با منابع حقوقی و مطالعه و انجام مباحثات حقوقی برای یک وکیل دادگستری غیر قابل اجتناب باشد.
 12. یک وکیل دادگستری خوب باید شجاع باشد. بسیار پیش می آید که عناصر منسوب به حاکمیت یا خود دولت و حکومت و صاحبان ثروت و قدرت حقوقی را از اشخاص ضایع میکنند. وکیل دادگستری که دفاع از موکلی را در این فروض قبول میکند نباید ترسیده و میدان را خالی کند.
 13. سازش کاری و مسامحه بدون هماهنگی با موکل و بدون نظر به منافع موکل به هیچ وجه برای یک وکیل دادگستری جایز نیست.

نحوه انتخاب وکیل دادگستری

فواید انتخاب وکیل خوب برای طرح دعوا یا دفاع از آن

بزرگترین رسالت یک وکیل دادگستری و مهم ترین کاری که وکیل انتخابی برای موکل خود میکند آگاه کردن موکل از عاقبت و نتیجه یک دعوا و نشان دادن راه درست به موکل است.

یک وکیل خوب دادگستری این حس را به موکل میدهد که در انتخاب خود اشتباه نکرده و تفاوت داشتن وکیل و پیگیری دعوای حقوقی و انجام آن توسط خود شخص متقاضی را به خوبی مینمایاند.

یک وکیل خوب دادگستری موکل را از طرح دعوا به روش آزمون و خطا و انجام هزینه های متعدد بر حذر داشته و به نوعی داشتن یک وکیل دادگستری با تجربه نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه در هزینه ها صرفه جویی هم می نماید.

بسیار بعید است که یک فرد عادی و فاقد تجربه و دانش حقوقی به همه مقررات و قوانین و راهکارای حقوقی آگاه باشد.

گاهی لازم است قبل از طرح دعوای اصلی مقدماتی صورت گرفته و انجام شود و در صورت عدم انجام، دعوا به نتیجه مطلوب منجر نشود.

مثل تامین دلیل یا تامین خواسته یا ارسال اظهارنامه که عموماً اقدامات مستقلی نیستند اما میتواند تاثیر مثبت در دعوای اصلی بگذارند. تشخیص زمان و ضرورت انجام این قبیل مقدمات در حیطه تخصص یک وکیل با تجربه و خوب دادگستری است.

در طول سالیان گذشته نظریه غلطی در جامعه ترویج یافته که فرد با مطالعه یک قانون میتواند وکیل دادگستری خود باشد و حتی شخص خاصی روی جلد کتابهای قوانین جمع آوری شده توسط خود مینوشت،

(( وکیل خود باشید)) ! ضمن رد این نظریه غلط تاکید میشود که وکالت دادگستری و مدیریت امور حقوقی مانند طبابت و مهندسی و خیلی از حرف و مشاغل تخصصی دیگر، امری پیچیده و کارشناسی و فنی و تخصصی است و نیاز به دانش حقوقی و تجربه وکیل دادگستری و اطلاع از رویه عملی دادگاهها و حتی روش قضات دادگستری دارد.

یک وکیل خوب دادگستری قبل از طرح هر دعوا در مورد جوانب مختلف آن تحقیق نموده و دعوای مورد نظر خود را با آگاهی شروع میکند.

از جمله اینکه دادگاه صالح چه دادگاهی است نظر قاضی احتمالی در مورد خواسته چیست و رویه دادگاهها نسبت به موضوع خواسته چگونه است و به طور کلی تا حد زیادی نتیجه و عاقبت یک دعوا را پیش بینی میکند.

دیگر ضرورت داشتن یک وکیل با تجربه این است که دفاعیات احتمالی طرف دعوا و وکیل دادگستری وی را حدس زده و پیش بینی میکنند و جواب آنها را برای ارائه در جلسه رسیدگی آماده می نماید.

انتخاب وکیل دادگستری خوب و با تجربه طول مدت دادرسی را نیز کوتاه میکند چرا که یک وکیل به خوبی میتواند تشخیص داده و انتخاب نماید که چه راهی برای طرح دعوا و حصول نتیجه مناسب است.

بیشتر بخوانید :

چگونه وکیل شوم ؟ راههای وکیل موفق شدن چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits