دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
حقوق خدمت سربازی برای سربازان چقدر است ؟
6
زمان مطالعه: 7 دقیقه
میزان حقوق سربازها در سال جدید چقدر است ؟ : در این مقاله قصد داریم جزئیات حقوق خدمت سربازی را به همراه نحوه محاسبه میزان حقوق دریافتی برای مدت سربازی در ارگان های مختلف و سرباز امریه شرح دهیم با دلگرم همراه باشید.

حقوق خدمت سربازی چقدر است ؟

شاید برای بسیاری از کسانی که قصد دارند به خدمت سربازی بروند جای سوال باشد که میزان حقوق سربازها چقدر است. دوران خدمت سربازی نیز بر اساس قانون مشمول حقوق و مزایایی همچون بیمه می باشد.

میزان حقوق خدمت سربازی به عواملی همچون مدرک تحصیلی، محل خدمت سربازی، تاهل و تعداد فرزندان بستگی دارد.

میزان حقوق سرباز به چه عواملی بستگی دارد ؟

حقوق سربازها در سپاه چقدر است ؟

حقوق سرباز امریه چقدر است ؟

حقوق سربازها در ارتش چقدر است ؟

حقوق سربازان متاهل چقدر است ؟

آیا داشتن فرزند در میزان حقوق سربازهای متاهل تاثیر دارد ؟

با توجه به قانون اساسی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که مستثنی هستند، باید به خدمت سربازی بروند. در کشور ما برای اولین بار لایحه خدمت سربازی اجباری در سال ۱۳۰۳ توسط رضا شاه به مجلس شورای ملی چهارم ارائه شد.

این لایحه در مورخ شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۰۴ به تصویب رسید. عده ای معتقدند خدمت سربازی هدر دادن ۲ سال از بهترین سال‌های عمر است.

عده ای نیز خدمت سربازی را بخشی از وظیفه شرعی فرد نسبت به جامعه می دانند.

حقوق خدمت سربازی

تمامی سربازها در طول مدت خدمت سربازی خود مبلغی را از سوی دولت به عنوان حقوق دریافت می کنند. در اصل میزان حقوق خدمت سربازی بر اساس قانون باید بر اساس قانون حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق دریافتی کارکنان نیروهای مسلح باشد.

اما متاسفانه با توجه به کم توجهی به سربازها و کمبود بودجه در دولت، در حال حاضر مبلغ حقوق دریافتی سرباز بسیار کمتر از مصوبه قانون می باشد.

چه بسا اگر حقوق خدمت سربازی با میزان حقوق دریافتی که در قانون ذکر شده است تطبیق داشت، دیگر جوانان رفتن به خدمت سربازی را بیهوده نمی دانستند و با میل و رغبت بیشتری به خدمت سربازی اعزام می شدند.

میزان حقوق سرباز به چه عواملی بستگی دارد؟

همانگونه که میزان حقوق یک کارمند رسمی با توجه به تحصیلات و … سطح بندی می شود، حقوق سرباز هم به همین ترتیب محاسبه می گردد. در واقع میزان حقوق دریافتی سرباز به عواملی مانند مدرک تحصیلی، وضعیت تاهل، خدمت در شرایط سخت، تعداد فرزندان و … بستگی دارد.

در این مقاله قصد داریم تا جزئیات کامل میزان حقوق دریافتی سرباز را در شرایط مختلف شرح دهیم.

عوامل موثر در میزان حقوق سرباز

در این قسمت قصد داریم عوامل موثر در میزان حقوق سرباز را بطور کامل بررسی کنیم. عواملی همچون حقوق سرباز بر حسب مدرک تحصیلی، حقوق سربازان متاهل و دارای فرزند، حقوق سربازان برحسب خدمت در مناطق خاص و سربازان تحت پوشش کمیته امداد تاثیر گذار می باشد.

البته لازم به ذکر است از حقوق دریافتی سربازان حق بیمه و بیمه تکمیلی کسر می شود.

حقوق سرباز بر حسب تحصیلات

در اصل هر چقدر میزان تحصیلات سرباز بیشتر باشد، حقوق دوران خدمت سربازی نیز بیشتر است. به سربازهای وظیفه همانند کارکنان رسمی وپایور نیروهای مسلح بر حسب میزان تحصیلات، درجه داده می شود.

هر چقدر درجه بالاتر باشد میزان حقوق سرباز نیز بیشتر خواهد بود. میزان حقوق پایه سرباز در پایین ترین سطح برای سرباز مجرد دارای تحصیلات زیر دیپلم و ۲۱ ماه خدمت در مناطق عادی معادل ۲۲۵ هزار تومان می باشد.

حقوق سربازان برحسب خدمت در مناطق

همانگونه که در مقاله مدت خدمت سربازی در مناطق گفته شد، مدت خدمت سربازی در مناطق بد بودن آب و هوا و همچین خدمت سربازی در مناطق عملیاتی و مرزی متفاوت است.

حقوق سربازان نیز در این مناطق متفاوت است. یعنی اگر سربازی در مناطق عملیاتی یا مرزی خدمت کند علاوه بر کاهش مدت خدمت سربازی، میزان حقوق دریافتی پایه اش افزایش میابد.

در واقع دسته بندی حقوق دریافتی سربازان با توجه به محل خدمت در سه گروه تعریف می شود.

  • حقوق سرباز در مناطق عملیاتی و مرزی (۱۸ ماه خدمت)
  • حقوق سرباز در مناطق محروم و بد آب و هوا (۱۹ ماه خدمت)
  • حقوق سرباز در مناطق عادی (۲۱ ماه خدمت)

حقوق سرباز امریه

خدمت سربازی به شکل های مختلفی برای مشمولان امکان پذیر است. یکی از حالات خدمت سربازی، سرباز مامور در دستگاه های دولتی یا همان سرباز امریه است.

در واقع هیچ تفاوتی ندارد فرد به عنوان سرباز امریه در کدام یک از نهادهای دولتی خدمت کند. در واقع میزان حقوق سرباز امریه هیچ تفاوتی با سرباز غیر امریه ندارد. همانگونه که گفته شد تنها عوامل موثر در افزایش حقوق همان مواردی بود که در بالا ذکر گردید.

حقوق سرباز معلم

سرباز معلم در واقع همان گذراندن دوره سربازی تحت عنوان امریه سربازی است. بسیاری از مشمولان نظام وظیفه تصور می کنند حقوق سرباز معلم به صورت جداگانه محاسبه می شود.

در حالی که حقوق سرباز معلم همانند سایر سربازها می باشد و تنها عوامل کلی که در بالا ذکر گردید در میزان حقوق سرباز معلم تاثیرگذار خواهد بود.

حقوق سرباز هیات علمی و متعهد به خدمت

در خصوص میزان حقوق سربازان در شرایط مختلف توضیحاتی را دادیم. اما لازم است میزان حقوق گروهی دیگر از کسانی که دوران خدمت سربازی را سپری می کنند بررسی کنیم. عده ای از افراد به عنوان اعضای هیات علمی دانشگاه ها خدمت سربازی را نیز سپری می کنند.

میزان حقوق سرباز عضو هیات علمی در دانشگاه ها و موسسات بر اساس مصوبه به صورت جداگانه محاسبه می شود. این افراد به نوعی متعهد به خدمت می باشند.

حقوق خدمت سربازی برای سربازان چقدر است ؟

حقوق سربازان متاهل

مطابق با آخرین اخبار سربازی، سربازان متاهل همانند تمامی کارکنان دولت علاوه بر حقوق سربازی از حق عائله مندی نیز برخوردار می شوند. به طور تقریبی میزان مبلغ دریافتی عائله مندی سربازان متاهل به ازای همسر ۱۷۱,۰۰۰ تومان می باشد. این سربازان در صورت دارا بودن فرزند نیز به ازای هر فرزند ۴۵,۵۰۰ را دریافت می کنند.

حقوق سربازان تحت پوشش کمیته امداد

حقوق سربازان مجردی که تحت پوشش کمیته امداد هستند با سایرین تفاوتی ندارد. اما ستاد کل نیروهای مسلح برای آن دسته از سربازان متاهلی که تحت پوشش کمیته امداد هستند حقوق ویژه ای در نظر گرفته است.

منظور از سربازان متاهل تحت پوشش کمیته امداد، سربازنی هستند که خودشان و یا پدر یا مادرشان به عنوان سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امداد باشند.

این میزان افزایش حقوق تقریبا برابر ۷۰ درصد حقوق کارکنان دولت می باشد.

حداقل و حداکثر حقوق دریافتی سربازان

همانگونه که گفته شد عواملی همچون محل خدمت، وضعیت تاهل، تحصیلات و … در میزان حقوق سربازان تاثیر گذار است. در این قسمت قصد داریم کمترین میزان حقوق دریافتی یک سرباز و بیشترین میزان حقوق دریافتی یک سرباز را بیان کنیم.

حداقل حقوق دریافتی برای سربازی است که مجرد، دارای تحصیلات زیر دیپلم و در مناطق عادی مشغول خدمت باشد. میزان حداقل دریافتی این سرباز با کسر حق بیمه و .. به طور تقریبی معادل ۱۸۰ هزار تومان در ماه است.

حداکثر حقوق دریافتی سربازان نیز به افرادی تعلق می گیرد که متاهل، دارای تحصیلات پزشکی و تحت پوشش کمیته امداد باشند. حداکثر حقوق دریافتی این سربازان به طور تقریبی معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می باشد.

تفاوت حقوق سربازی در ارتش و سپاه

خدمت سربازی در ارگان های نظامی با توجه به قوانین آن ارگان سپری می شود. در اصل فردی که تحت عنوان سرباز به خدمت سربازی می رود، تحت نظر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا می باشد. هیچ فرقی ندارد در کجا و در کدام یک از ارگان های نظامی به خدمت سربازی بپردازد.

درست است امکان دارد خدمت سربازی در سپاه کمی راحت تر باشد اما میزان حقوق دریافتی سرباز در سپاه هیچ تفاوتی با میزان حقوق دریافتی سرباز در ارتش ندارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits