دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
10 انشا درمورد هفته نیروی انتظامی برای پایه سوم تا نهم
7
زمان مطالعه: 16 دقیقه
انشا هفته نیروی انتظامی،در ادامه زیباترین انشا با موضوع هفته نیروی انتظامی را برای شما عزیزان قرار داده ایم .

انشا هفته نیروی انتظامی

در مبارزه با جرم و جنایتْ نیروی انتظامی، تنها مجریِ اجرای قانون و مأمور برخورد با متخلفان است و طبیعی است که این امر، تنها راه کار مبارزه با جرم شناخته نمی شود؛ از این رو، شایسته است فرهیختگان و پژوهشگران، این مسائل را بستری مناسب برای اندیشیدن خویش قراردهند و نقش بازدارندگی خود را درباره تخلفات اجتماعی ایفا کنند. اینان می توانند با ارائه راه کارهای اساسی و عملی، جامعه را از اندیشه های انتظامی آگاه و زمینه ارتباط بیش تر مردم را با پلیس فراهم سازند. در این صورت است که می توان به نقش بهتر و تأثیرگذارتر نیروهای انتظامی امیدوار بود.

«عدالت» مثل شکفتن گل است؛ یعنی همه زحمت ریشه، ساقه، برگ، آب و آفتاب و الطاف الهی، گویا در شکفتن گل جلوه می کند؛ اگر نه، میوه محصولی است که به مصرف می رسد. کار گل جلوه کردن است و عدالت، جلوه ادیان الهی است. در این راستا، نیروهای انتظامی در مبارزه با مفاسد اجتماعی، دستگیری متهمان و مجرمان، انهدام باندهای مواد مخدر و قاچاق و در پیش گیری از وقوع جرایم، هم چون باغبانان عدالت اجتماعی عمل می کنند؛ یعنی افت ها را می زدایند تا درخت تنومند عدالت به شکوفه بنشیند و همگان از میوه های حیات بخش آن چون اعتماد، سلامت، پویایی، نشاط، رشد وخداباوری بهره گیرند.

مهم ترین فعالیت های نیروی انتظامی، بر سه اصل «آگاهی»، «پیش گیری» و «پی گیری» استوار است. آگاهی، اولین گام جلوگیری از جرم است. لازم است که مردم با قوانین و مقررات آشنا شوند تا از راه های خط کشی شده قانونی قدم بردارند. هم چنین از تهدیدات اخلال گران و فرصت طلبان و روش های آنان آگاهی یابند تا در دام های بی شمارشان گرفتار نگردند. نیروی انتظامی بر اساس این حکمت که «علاج واقعه قبل از وقوع می باید» تلاش کرده تا با شیوه های مختلف اطلاع رسانی، مردم را از تخلفات و راه های جلوگیری از آن آگاه سازد.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا درباره هفته نیروی انتظامی

احتمالا این جمله که ” شهر صاحب دارد ” را بارها شنیده اید. وقتی کسی پیدا می شود و دیگران را تهدید می کند یا تقاضای غیر منطقی و غیر قانونی دارد یا هر مورد دیگری که باعث اذیت و آزار عده ای بشود، این جمله باعث می شود تا ترمز کند و بداند صاحب شهر و دیار با چشم و گوش باز رفتارهای او را زیر نظر دارد.

در روزگار قدیم به کسانی که مراقب تامین امنیت شهر بودند، گزمه، آژان، عسس یا شبگرد می گفتند. هرچند وقتی به تاریخ نگاه کنیم، می بینیم همین گزمه ها و شبگردها گاهی از بی سوادترین آدم های شهر تشکیل می شدند.

اما امروزه همه چی تغییر کرده است. درهر شهر و روستای کشور کسانی می توانند در نیروی انتظامی استخدام بشوند که شرایط روحی لازم و تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. با رشد علم، دانش و آگاهی است که همه متوجه شده ایم پلیس خوب، ضامن سلامت و امنیت شهروندان است.

این روزها که می بینم نیروی انتظامی علاوه بر وظیفه ی امنیت برای شهروندان به مسایل فرهنگی هم اهمیت می دهد بیشتر خوش حال می شوم. ساختن فیلم ها ی متعدد، که پلیس در آن ها نقش گوش و چشم جامعه را دارد، برای من حاوی این پیام است که همیشه چشمانی در تمام ساعات مراقب امنیت ام هستند.

ضمن آن که پرداختن به ریشه های بعضی جرایم در قالب کتاب و فیلم و غیره، این نوید را به مردم می دهد که نیروی انتظامی، اصلِ فعالیت خود را براساس پیشگیری ازجرم قرار داده است.

به تجربه ثابت شده است هر اندازه که نیروی انتظامی کشوری قوی باشد، به همان اندازه مردم احساس شادابی می نمایند. در سایه امنیت است که کسب و کار و فعالیت های اجتماعی رشد می کند؛ واین نمی شود مگر آن که نیروی انتظامی دارای خلاقیت های انتظامی باشد.

خلاقیت های انتظامی هم با پشتیبانی قوانین رشد و توسعه پیدا می کنند. من بر این باورم که وجود نیروی انتظامی در هر کشوری و نوع بر خورد آن ها با مردم نشان دهنده ی رشد و بالندگی آن کشور است. نیروی انتظامی چتر قانون است؛ که هر چه گسترده تر باشد، سایه سار بیشتری را برای عموم مردم فراهم می نماید.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا با موضوع هفته نیروی انتظامی

ای سربازان سرافراز راه قسط، امنیت در سایه تلاش شما طلوع می کند. عدالتْ وام دار بیداری شماست. با حضور ایثارگرانه تان، ظلمْ جرأت برآمدن ندارد. آرامش، هدیه ای الهی است که چشمان نگهبان شما به ارمغان می آورد. ای حماسه آفرینان بیداری، شجاعتْ گام های محکم تان را می ستاید. مقاومت از قامت بلندتان درس می آموزد و دلاوری بر دل هایتان بوسه می زند. ای آیه های روشن عدالت، بر سطر سطر کتاب زمانْ نام بلندتان جاودانه، و هفته ای که به پاس سپاس از همه کوشش های بی دریغ شما به نام «هفته نیروی انتظامی» نامیده اند، مبارک باد.

آرزوی همیشگی انسان ها، دنیایی سراسر صلح و آرامش بوده است، ولی بشر با همه تلاش ها، هنوز نتوانسته بر این آرزو جامه عمل بپوشاند. همیشه عده ای با زیر پا گذاشتن ارزش ها، هنجارها و رسوم اجتماعی، حریم جامعه را نقض و چهره آن را آلوده اند. وجود این افراد با توجه به زیان هایی که از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بر پیکر اجتماع وارد می کنند، نیاز به یک نیروی مقابله گر را بیش تر روشن می سازد. «نیروی انتظامی» نیاز یک جامعه آرمانی است و همه اندیشمندان اجتماعی بر ضرورت وجود چنین نیرویی در تمام جوامع تأکید دارند؛ نیرویی که با اقتدار در برابر اخلال گران نظم و امنیت ایستاده و تیشه بر ریشه های ظلم و فساد می کوبد تا ارمغان آور آرامش و عدالت باشد. امنیت، اعتماد، سلامت، پویایی و نشاط، ثمره حضور نیروی انتظامی در جامعه است.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا هفته نیروی انتظامی برای مدرسه

همان گونه که پیش گیری از وقوع بیماریْ بهتر، ارزان تر و آسان تر از درمان شناخت شده، پیش گیری از وقوع جرم نیز، بهترین راه مقابله با آن است. نیروی انتظامی در پرتو این اندیشه و در راستای تحقق اهداف خود، کوشیده تا با همکاری فرهیختگان جامعه و نهادهای مسئول، زمینه های وقوع جرم را از میان برداشته و در سالم سازی محیط تلاش کند.

برنامه ریزی گسترده، افزایش نیروی انسانی و استفاده از نیروهای کاردان و متخصص، کنترل شدید مرزها، بهره گیری از تجهیزات پیشرفته، بالا بردن فن آوری کشف جرائم و فراهم کردن زمینه های همکاری بیش تر مردم با پلیس، از تدابیر اتخاذ شده در این راستا است.

در قانون اساسی، نیروهای انتظامی، به عنوان ضابطان قوه قضاییه شمرده می شوند و ابلاغ و اجرای احکام قضایی برعهده آنان است. قوه قضاییهْ رسیدگی به دعواها، صدور حکم، تعیین مجازات ها و حدود شرعی را برعهده دارد و کشف جرم، شناسایی خلاف کاران، تعقیب و دستگیری آنان و تحویل به دستگاه قضایی ـ که آخرین گام ها در راه آفت زدایی از جامعه است ـ وظیفه نیروی انتظامی است.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا هفته نیروی انتظامی کلاس پنجم

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمانی است مسلّح در اطاعت فرماندهی کل قوا و وابسته به وزارت کشور که فرمانده آن از طرف مقام معظم رهبری منصوب می شود. بنابر ماده 3 ادغام نیروهای انتظامی، هدف از تشکیل این نیرو، استقرار نظم و امنیت، تأمین آسایش عمومی و فردی، نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است. مأموریت ها و وظایف نیروی انتظامی، براساس ماده 4 قانون یاد شده، مشتمل بر 25 بند است.

پس از قبول قطع نامه 598 در سال 1367، مسأله ادغام نیروهای انتظامی شامل شهربانی، ژاندارمری، کمیته های انقلاب و پلیس قضایی، از سوی وزارت کشور و نمایندگان مجلس مطرح و به طور جدّی دنبال شد. هدف آن ها برقراری هرچه بهتر امنیت در داخل کشور و مرزهای جمهوری اسلامی، جلوگیری از صرف هزینه های اضافی و هم چنین تداخل وظایف، مسئولیت ها و مأموریت های مشابه بود. سرانجام پس از بحث و بررسی های فراوان، قانون ادغام نیروهای انتظامی شامل 11 ماده و 10 تبصره، در 27 تیرماه سال 1369 از تصویب مجلس گذشت و به تصویب شورای نگهبان رسید. پس از گذشت شش ماه از تصویب این قانون، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در 12 فروردین سال 1370 با تأیید مقام معظم رهبری به منصه ظهور رسید.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا و مقاله هفته نیروی انتظامی

از راه های پیش گیری از وقوع جرم و جنایت، هدایت افراد به سوی ارزش های اسلامی و حاکمیت معارف الهی است. آشنایی صحیح با مبانی دینی و پرورش کامل مذهبی، انسان را از سیر در اندیشه های پست و ناپاک و از سقوط در منجلاب جنایت و خیانت باز می دارد. مسئولان امنیتی کشور و فرماندهان نیروی انتظامی، همواره بر این باور اعتقاد راسخ دارند که ترویج اندیشه های دینی، سدّ مستحکمی در برابر تهاجم فرهنگی و مقابله با تخلفات و جرائم است.

از دیر باز، کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود، گذرگاه بزرگ مواد مخدر بوده و ضربات مهم اقتصادی و اجتماعی را متحمل شده است.

از مهم ترین وظایف نیروی انتظامی، مبارزه با اعتیاد و انهدام کاروان های قاچاق مواد مخدر است. سربازان غیور نیروی انتظامی، با نگاهبانی از مرزها و رویارویی با عاملان قاچاق، توزیع و فروش مواد مخدر، نقش مهمی را در این باره ایفا می کنندو در این راه شهدای بسیاری را تقدیم ایران و انقلاب اسلامی کرده اند.

شب، سایه سیاهش را بر سر شهر افکنده و سکوت تنها همهمه کوچه ها بود. خانه ها کم کم پلک هایشان را می بستند تا به خوابی سنگین فرو روند، مرد، در امتداد کوچه گام برمی داشت و نگاه جست وجوگرش را به اطراف می دوخت. خستگی مهمان تنش بود و خواب مهیای ورود به چشمانش، ولی گام هایش محکم بود و استوار. آن سوی کوچه، پیرمردی در آستانه در ظاهر شد، دستی تکان داد و لبخندی زد. مرد نگاه مهربانش را به پیرمرد دوخت، دستش را به نشانه سپاس بالا آورد و خداحافظی کرد. اسلحه را بر روی دوشش جابه جا کرد تا اندکی از سنگینی اش کاسته باشد. نباید به خستگی مجال می داد و به خواب اجازه ورود. او باید بیدار می ماند تا پیرمرد و بچه هایش آسوده بخوابند

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا در مورد هفته نیروی انتظامی

بر تارک «نشان نیروی انتظامی» آیه هشت سوره مائده می درخشد: «ای کسانی که ایمان آورده اید، همواره برای خداوند قیام کنید و به عدالت گواهی دهید». پیام بلند این آیه آن است که عدالت اجتماعی، تنها یک توصیه اخلاقی نیست، بلکه فرمان حتمیِ خداوند است. کارکنان غیور این نیرو نیز، خود را سربازن حکومت اسلامی دانسته و این آیه را سرفصل همه فعالیت های خویش می شمرند. نیروی انتظامی در تلاش برای استقرار عدالت اسلامی ـ که آن را مهم ترین وظیفه خود می داند ـ می کوشد که در مبارزه با ظلم و جنایت، ریشه پلیدی ها را از رخسار جامعه بزداید و با اجرای قانون که ریشه در احکام اسلام دارد، پرچم دار راستین حکومت اسلامی باشد.

رهبر فرزانه انقلاب، در بیانی بلند به ضرورت وجود نیروی انتظامی اشاره کرده و می فرمایند: «مسأله نیروی انتظامی، البته یک مسأله اساسی و مهم است. اگر ما بخواهیم ضروریات زندگی بشر را در فصول عمده خلاصه کنیم، یک فصل از این چند فصل، فصل امنیت است. بدون امنیت، نه خوراک لذتی می بخشد، نه خانواده انسی ایجاد می کند و نه شغل و درآمد فایده ای می بخشد. امنیت که نبود، هیچ چیز نیست... نیروی انتظامی باید پناه دل های خائف و ترسان و جان هایی که احساس می کنند از سوی یک انسان یا جمع و مجموعه ای تهدید می شوند، باشند. وجود نیروی انتظامی، باید اساس امنیت را در بیننده به وجود بیاورد. این شأن نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی است».

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا هفته نیروی انتظامی برای کلاس چهارم

در جوامع امروزی که جمعیت بشری بی شمار، ارتباطات انسانی نامحدود و بهره گیری از ابزار و فن آوری در این قلمروْ بی انتها شده است، موضوعات مهمی چون امنیت را نمی توان به دست قضا و قدر سپرد؛ چرا که امنیتْ مبنای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده است و امید به تحقق اهداف در سایه برنامه ریزی، زمانی مفهوم می یابد که وجود امنیت در جامعه حتمی شده باشد. در جمهوری اسلامی ایرانْ نیروی انتظامی، سازمان مسئول تأمین امنیت بوده و در کنار دیگر سازمان هایی که در قلمرو اطلاعات ـ به عنوان یکی از شاخص های تأمین امنیت ـ کار می کنند، مسئول و پذیرای این مهم گشته است. مسئولیت پذیری، قانون مداری و احساس توان مندی در اجرای وظایف محوله از سوی ملت و فرماندهی معظم کل قوا، شاخصه اصلی این نیرو است.

حضرت آیت اللّه خامنه ای فرماندهی کل قوا، در سخنانی درباره نیروی انتظامی فرموده اند: «نیروی انتظامی، آن سازمان رشید، آن بازوان توانا، آن شانه های پرتحمّلی است که می تواند و می خواهد این بار سنگین را بر دوش بگیرد واین خدمت بزرگ را برای مردم انجام دهد.... نیروی انتظامی،... باید با عزت،... امانت،... و کارایی خود در محیط زندگی مردم برود. آن ملتی که نیروی انتظامی خود را عزیز می داند و آن را با خود بیگانه می شمارد و به او اعتماد می کند، ملتی خوشبخت است. مردم نیروی انتظامی را باید از خود بدانند... مردم احساس آرامش می کنندکه ببینند جوانان، مردان و زنان در این سازمان بزرگ و کارآمد، با انجام صحیح وظایف خود، می توانند آن چه از آنان متوقع است، آن را محقق کنند».

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا هفته نیروی انتظامی و پلیس برای دبستان

نام پلیس در هر جامعه، همان قدر که برای تبه کاران و قانون شکنان وحشت آفرین و دلهره آور است، برای مردمْ آرامش زا و ارمغان آورِ اطمینان است؛ از این رو در جوامع، میان ترس مجرمان از پلیس و دل گرمی مردم به آنْ رابطه ای معکوس وجود دارد.

این امر درباره کشور ما و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز صدق می کند؛ چرا که نیروی انتظامی با تلاش در راستای ایجاد نظم، برقراری قانون و امنیت و برخورد با متخلفان و مجرمان از یک سو، و دادن ضمانت معنوی به جامعه از سوی دیگر، باعث اتکای مردم گردیده است. اگرچه این نیرو تا رسیدن به ایده آل های مطلوب خود راهی بس طولانی دارد، ولی نگاهی به عملکرد نیروی انتظامی، هر ناظر منصفی را به این باور می رساند که این نیرودر مسیری صحیح گام برمی دارد و جهت کلی حرکت آن به سوی اهدافی است که وصول آن از این نیرو انتظار می رود.

برای ایجاد امنیتی مقتدرانه که آفریننده آرامش و آسایشی استوار خواهد بود، تقویت و پشتیبانی نیروی انتظامی از سوی آحاد ملت انتظار می رود. تقویت این نیرو، تقویت اقتدار نظام دربرخورد با موارد خلاف قانون است وبه کاهش انگیزه های مجرمانه منجر خواهد شد. اگر در جامعه ای میان دولت و ملت اعتمادی متقابل پدید آید، مردم مهم ترین عامل برقراری امنیت در جامعه خواهند بود و آن گاه نیروی انتظامی، راحت تر و کم هزینه تر می تواند از امنیت و آرامش جامعه پاسداری کند.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا هفته نیروی انتظامی برای دوره متوسطه

نیروی انتظامی، مسئول قانونی مواجهه با جرم و شناسایی و دستگیری مجرمان است، ولی این به معنای سلب مسئولیت مردم در قبال فریضه امر به معروف و نهی از منکر نیست؛ چرا که در نظام الهی «مسئول» یعنی کسی که در برابر فکر، تصمیم و عملش مورد مؤاخذه و سؤال قرار گیرد؛ از این رو، دامنه مسئولیت از فرد تا سراسر جامعه گسترده است. در حکومت اسلامیْ انتقاد، اعتراض و هرآن چیزی که به حق باشد و خیرخواهانه؛ نه مخرّب، فتنه انگیز و کینه جویانه، وظیفه دینی همه مسلمانان است. تفکر غلط «تو آن سوی جویی، من این سوی جوی» و بی اعتنایی مردم نسبت به اعمال هم دیگر، همانند کرم ساقه خواری است که به سمت ریشه پیش خواهد رفت و به تدریج، جامعه را به گرداب تباهی می کشاند. اگر همه مردم، خود را در مقابل تخلّفات دیگر افراد، مسئول دانسته و آن را تنها وظیفه نیروی انتظامی ندانند، جامعه از بسیاری از آفت ها وپلیدی ها زدوده می شود.

حاکمیت دین وارزش های الهی، آرزوی همیشگی مسلمانان آگاه و مصلحان دینی بوده است. این آرزو، در بهمن 1357 در لباس انقلاب شکوه مند اسلامی ایران و در پرتو خون هزاران شهید به باور نشست. بعد از انقلاب، ارزش ها و آرمان هایی جدید که ریشه در اندیشه های الهی داشت، پی ریزی شد و نهادها و ارگان های بسیاری پدید آمد که مشروعیت و مقبولیت خود را از ولایت فقیه که رهبر توان مند انقلاب و حاکم حکومت دینی است، برگرفته بودند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز با بهره گیری از این پشتوانه محکم، وظیفه خود می داند که هرگاه کیان انقلاب و حریم ولایت به مخاطره افتد، با اقتداری شایسته، پا به میدان گذاشته و در دفاع از همه ارزش ها و پاسداری از اعتقادات، از هرگونه جان فشانی دریغ نورزد. نیروی انتظامی به عنوان بازوی توان مند رهبر، رهنمودهای ایشان را سرفصل همه فعالیت های خود می داند.

انشا هفته نیروی انتظامی

انشا روز نیروی انتظامی چه روزیست ؟

آگاهی از قوانین و مقررات، راه گشای بسیاری از مشکلات و سدّی مستحکم در برابر بسیاری از تخلّفات است. کسی که نمی داند در برابرقانون چه عملی خوب و چه کاری بد است، کدام راهْ مستقیم وکدام ناهموار است، در راهروی پیچ در پیچ مشکلات گرفتار می شود.

در این راستا نیروی انتظامی، وظیفه دارد مردم را به سوی اطاعت از رهنموده ای قانونی هدایت، و با قانون شکنان با قدرت مقابله کند. قانون گرایی اگرچه گاه نیازمندِ اعمال قدرت و در حیطه وظایف نیروی انتظامی است، ولی پیش از این، نیازمند بالابردن بینش مردم و فرهنگ عمومی جامعه است.

دشمنان، در ستیز نظامی به مرزها می تازند، و در تهاجم فرهنگی به مغزها، باورها و فرهنگ ها. سال هاست که آنان با نیرنگ های بی شمار به ستیز ارزش ها و باورهای راستین انقلابو اسلام آمده اند. در این راستا، وظیفه همه اقشار و ارگان ها است که توطئه بیگانگان را بشناسند و با اندیشه های فاسدِ وارداتی که در قالب های مختلف رخ می نماید، به مبارزه برخیزند.

در این میان، نیروی انتظامی کوشیده است تا در راستای وظایف خویش و با هوشیاری کامل و به شیوه ای منطقی، با مظاهر تهاجم فرهنگی برخوردی قاطع کند. در شرایط کنونی، سرکوب عوامل اشاعه فحشا و بی بند و باری و مبارزه با مواد مخدر، نمونه روشنی از مقابله با تهاجم فرهنگی است که نیروی انتظامی عهده دار انجام آن است.

درباره هفته نیروی انتظامی بیشتر بخوانید :

22 نقاشی کودکانه پلیس با موضوع نیروی انتظامی

40 متن و پیام تبریک هفته نیروی انتظامی به (پدر،برادر)

40 پیام عاشقانه تبریک هفته نیروی انتظامی به (همسرم،عشقم)این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits