دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ مسئله این است!
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای گرفتن پاسخ سوال پرتکرار «لمنیت زیباتر است یا کامپوزیت» تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

اگر به فکر زیباتر کردن دندان‌های خود باشید، احتمالاً بین دو گزینه لمینت و کامپوزیت شک دارید. برای اینکه بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید، ابتدا باید با تفاوت‌های این دو مورد به خوبی آشنا شده و سپس اقدام به انجام لمینت یا کامپوزیت کنید. پس برای گرفتن پاسخ سوال پرتکرار «لمنیت زیباتر است یا کامپوزیت» تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

لمینت چیست؟

لمینت دندان روکش نازکی به رنگ خود دندان است که با قرار گرفتن بر روی دندان، عیوب آن را از نظر رنگ و ظاهر به طور کامل می‌پوشاند. لمینت در واقع استحکام مینای دندان‌ها را نیز افزایش داده و در نتیجه به شما دندان‌هایی یکسان و مقاوم هدیه می‌دهد. جنس لمینت به طور کلی چینی یا از مواد رزینی کامپوزیت است که این موضوع بنابر صلاح دید دندانپزشک و سبک زندگی شما متغیر است.

لمینت دندان در دو دسته ونیر کامپوزیت و سرامیکی قرار می‌گیرد. ونیز کامپوزیت نسبت به مدل سرامیکی به دلیل نتراشیده شدن دندان و ضخامت کم آن پرطرفدارتر است. اما نوع سرامیکی آن نیز برای افرادی که به دنبال لمینتی باکیفیت بالا هستند، انتخابی ایده‌آل است.

مزایا و معایب لمینت

همانند تمامی روش‌های زیبایی دندان، لمینت نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد. آگاهی از این موارد شما را برای انتخاب یا عدم انتخاب لمینت می‌تواند به خوبی راهنمایی کند. در ادامه فواید و مضرات لمینت را توضیح داده‌ایم.

مزایا

 • زیبایی لبخند
 • عدم لکه‌گیری
 • طبیعی و شفاف بودن
 • انعطاف پذیری

معایب

 • عدم امکان برداشتن
 • به وجود آمدن آلرژی
 • آسیب به دندان
 • زمان‌بر بودن فرآیند
 • تراشیده شدن مینای دندان

تمامی موارد گفته شده علاوه‌بر اینکه بخشی از مزایا و معایب لمینت هستند، به میزان بسیار زیادی به کیفیت مواد مصرفی و نحوه انجام آن بستگی دارند. بنابراین برای مثال ممکن است دندان‌های کسی به دلیل استفاده از مواد بی‌کیفیت دچار حساسیت شود، اما این مشکل برای شما به دلیل مراجعه به دندانپزشک مجرب پیش نیاید.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت در واقع روکش نازکی از جنس مواد پر کردنی دندان است که بر روی دندان برای بهبود ظاهر آن‌ها استفاده می‌شود. به عبارتی دندان پزشک متخصص مواد را بر روی دندان قرار می‌دهد و در نهایت با استفاده از نور مخصوصی آن را در جای خود تثبیت می‌کند.

کامپوزیت خود انواع مختلفی دارد که شامل هیبرید، میکروفیل، ماکروفیل و نانو کامپوزیت‌ها است. تفاوت این کامپوزیت‌ها بر اساس اندازه ذرات مورد استفاده است که متخصص برایتان بهترین نوع را به هنگام کامپوزیت انتخاب خواهد کرد. اما به طور کلی هیبرید مقاومت بالایی در برابر سایش داشته و ذراتی حدود 10 تا 5 میکرومتر، میکروفیل ذرات کوچکتر از 100 نانومتر، ماکروفیل ذراتی بین 10 تا 50 میکرومتر و نانو کامپوزیت‌ ذراتی به اندازه 20 نانومتر دارد.

مزایا و معایب کامپوزیت

یکی دیگر از روش‌هایی که امروزه برای پوشاندن عیوب و زیبا کردن لبخند بسیار رواج پیدا کرده، کامپوزیت دندان است. اما پیش از انجام آن بهتر است با مزایا و معایب احتمالی به طور کامل آشنا شوید تا پس از کامپوزیت دندان‌های خود پشیمان نشوید.

مزایا

 • قابل انجام در یک جلسه
 • قیمت مناسب
 • حفظ دندان به میزان زیاد
 • قابل ترمیم و تعویض

معایب

 • مستعد لکه‌گیری
 • نیاز به مراقبت تقریباً بالا
 • طول عمر کم
 • طبیعی نبودن کار
 • عدم امکان سفید کردن دندان‌ها

طول عمر کامپوزیت در حالت کلی بین 5 تا 7 سال است، اما این میزان برای افراد متغیر بوده و حتی ممکن است کمتر هم باشد. دلیل این امر متفاوت بودن سبک زندگی و نحوه مراقبت از دندان‌ها پس از کامپوزیت است. بنابراین به طور کلی کامپوزیت روشی است که نیاز به محافظت بالا داشته و در غیر اینصورت پیشنهاد نمی‌شود.

مقایسه همه جانبه تفاوت لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت و لمینت هر دو روکشی برای زیبایی و یکسان کردن دندان‌ها هستند که از لحاظ نحوه انجام و مواد مصرفی کمی با یکدیگر تفاوت دارند. به همین دلیل در ادامه به بررسی تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت پرداخته و از ابعاد مختلف آن‌ها را بررسی می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ مسئله این است!

زیبایی

در صورتی که با سوال «لمینت زیباتر است یا کامپوزیت» مواجه هستید، این بخش جواب سوال شما است! از لحاظ زیبایی لمینت و کامپوزیت هر دو نتیجه خوبی داشته و می‌توانید لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید. اما لمینت به خاطر مواد مورد استفاده اغلب براقی و زیبایی بیشتری دارد.

از لحاظ طبیعی و شفاف بودن، لمینت قطعاً انتخاب بهتری است چرا که بسیار به مینای دندان شباهت داشته و در برابر لک و غیره نیز مقاوم است. البته در صورتی که کامپوزیت به خوبی توسط دندانپزشک صیقل داده شود، ظاهر خوبی پیدا می‌کند ولی همچنان ظاهر لمینت بهتر است.

یکی دیگر از موارد مهم وجود طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها در لمینت بوده و بنابراین با توجه به رنگ طبیعی دندان‌های خود می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اما در رابطه با کامپوزیت اینگونه نبوده و ممکن است تفاوت رنگ کمی در دندان‌هایتان وجود داشته باشد.

هزینه

اگر هزینه برایتان مهم است، قطعاً باید کامپوزیت را انتخاب کنید. چرا که در لمینت به دلیل مواد مصرفی و روش انجام آن، هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت گرفته می‌شود. همچنین به دلیل عدم پشتیبانی اغلب شرکت‌های بیمه از هزینه‌های دندانپزشکی، این موضوع احتمالاً برای اکثریت حائز اهمیت باشد.

زمان

مدت زمان لازم برای کامپوزیت به طور کلی کوتاه بوده و اغلب در یک جلسه کارتان تمام می‌شود. اما لمینت به دلیل آماده شدن در آزمایشگاه و نحوه نصب، زمان بیشتری برای آماده‌سازی نیاز دارد. بنابراین در صورتی که برای انجام کار زیبایی دندان‌های خود صبر ندارید، حتماً این مورد را نیز در نظر بگیرید.

ماندگاری و دوام

در صورتی که می‌خواهید دندان‌های سالم و زیبای خود را برای چندین وقت داشته باشید، لمینت بهترین گزینه است. در بهترین حالت کامپوزیت حدود 5 تا 7 سال و لمینت حدود 10 تا 15 سال ماندگاری دارد. البته این دوام به شیوه مراقبت و کیفیت مواد مصرفی هنگام لمینت یا کامپوزیت نیز بستگی دارد. از لحاظ استحکام نیز مقاومت لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است.

نحوه مراقبت

لمینت به مینای دندان شباهت بسیاری داشته و روش خاصی برای مراقبت از آن نیاز نیست. اما در کامپوزیت اینگونه نبوده و بلکه به دلیل جنس خاص آن حتما باید به مواد غذایی مصرفی خود دقت و از مصرف موادی که ممکن است سبب رنگدهی به دندان‌هایتان شود، خودداری کنید.

همچنین به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در کامپوزیت برای رفع زردی یا لکه‌های ایجاد شده نمی‌توانید از روش‌های سفید کردن استفاده کنید. اما در لمینت این چنین نبوده و به راحتی می‌توانید در صورت بروز هر گونه مشکل در ظاهر دندان‌هایتان با مراجعه به دندانپزشک نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید.

زیباترین لمینت یا کامپوزیت را کجا انجام دهیم؟

همانطور که تا این بخش از مقاله متوجه شدید، انجام لمینت یا کامپوزیت موضوعی کاملاً سلیقه‌ای بوده و هر دو گزینه کاملاً برای اصلاح ظاهر و زیبایی دندان‌ها مناسب هستند. بنابراین مهم‌ترین مسئله‌ای که در این میان مطرح است، کیفیت مواد و مهارت دندانپزشک در انجام لمینت یا کامپوزیت است. یکی از بهترین دندانپزشک‌های کشور، خانم دکتر رها رادفر است که از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد به همراه جدیدترین متدهای دندانپزشکی استفاده می‌کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits