دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی آثار باستانی و بنای تاریخی یزد
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر قصد سفر به یزد را دارید و بدنبال آثار باستانی و بنای تاریخی هستید؛ با ما را در مجله دلگرم همراه باشید .

آشنایی با آثار باستانی و بنای تاریخی یزد

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : مجموعه امیر چخماق یزد
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان امام خمینی (ره)، میدان امیر چخماق
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی یزد : امیر جلال الدین چخماق شامی که از طرف شاهرخ برای حکومت یزد منصوب گشته بود، جهت رونق بخشیدن بیشتر به شهر یزد این مجموعه را در دوره تیموریان به سال ۸۴۱ بنا نهاد. مجموعه امیر چخماق در خیابان امام واقع شده است. امیر جلال الدین در ساخت این مجموعه از همسرش فاطمه خاتون (ستی فاطمه) یاری گرفت و مقبره فاطمه خاتون در ضلع شمالی مجموعه قرار دارد. مجموعه امیر چخماق یا امیر چقماق که حالت میدانگاه دارد، شامل مسجدی عظیم و باشکوه، بازار، تکیه، حمام عمومی، مدرسه،‌ آب انبار، خانقاه، کاروانسرا، قنات خانه و چاه آب سرد است. مسجد امیر چخماق که به مسجد جامع نو نیز معروف است، گنبدی عظیم دارد که خمیده و ترکدار بوده و با کاشی های سبز پوشیده شده و دور آن با خط کوفی نوشته شده است؛ به علاوه در دور خارجی گنبد، عبارت السلطان ضل الله حکاکی و تکرار گشته است. در آستانه و سرسرای شمالی مسجد، سنگی قرار گرفته که روی آن وقف نامه آن حکاکی شده است. ایوان امیر چخماق بسیار زیبا بوده و دو شبستان زمستانی و تابستانی دارد. راهروهای شمالی که آستانه مسجد را به صحن آن متصل می کنند،‌ پنجره هایی دارد که با شبکه های ظریف از کاشی های معرق، تزیین شده اند. محراب با سنگ مرمری زیبا معرق کاری شده و طاق های مسجد همه با مقرنس کاری پوشیده شده اند که در میانه این مقرنس ها، سنگ مرمری زیبایی قرار گرفته است.

مجموعه امیر چخماق یزد

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : آتشکده بهرام (آتش ورهرام) یزد
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی یزد : این آتشکده، محل نیایش زرتشتیان بوده که باید آیین های خاصی را رعایت کنند؛ همچنین این مکان محل نگهداری آتشی با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال نیز است. آتش برای زرتشتیان عنصر مقدسی بوده و اهمیت این آتشکده به جهت نگهداری همین آتش است. این آتش فیروزه ای رنگ، از آتشکده کاریان در لارستان است. آتش چندین بار جابه جا شده است؛ برای اولین بار از لارستان به عقدا منتقل شده و ۷۰۰ سال در عقدا نگهداری شده است. سپس از عقدا در سال ۵۲۲ به اردکان رفته و نزدیک به ۳۰۰ سال آنجا مانده است و در نهایت در سال ۸۵۲، از اردکان به یزد منتقل شده و در خانه موبدی بزرگ با نام موبد تیرانداز آذر گشسب در محله خلف خان علی، نگهداری شد. ساختمان آتشکده در سال ۱۳۱۳ با یاری زرتشتیان و پارسیان هندوستان، در وسط حیاطی بزرگ و سرسبز که درختان کاج و سرو سر به فلک کشیده دارد، بنا شد و آتش به درون آن منتقل گردید. محل آتشکده در خیابان آیت الله کاشانی و کوچه آتشکده می باشد. این عمارت با معماری دوره هخامنشی ساخته شده و در بالای آن نماد فروهر را نقش کرده اند. آتش ورهرام، درون مجری برنجی در ساختمان آتشکده نگاه داشته می شود و فردی با نام هیربد، مسئول روشن نگه داشتن آن است. گردشگران و بازدیدکنندگان آتش را از پشت دیواری شیشه ای می بینند و آتش از باد، باران و نور خورشید محافظت می شود.

آتشکده بهرام (آتش ورهرام) یزد

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : باغ دولت آباد یزد
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : استان یزد، شهر یزد، بلوار دولت آباد
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی یزد : باغ دولت آباد توسط محمد تقی خان بافقی یکی از خان های بزرگ یزد، بنا شده است. این عمارت ۲۶۰-۲۷۰ ساله به اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه بر می گردد و در بلوار دولت آباد و خیابان رجایی قرار گرفته است. محمد تقی خان، ابتدا در این مکان، قناتی ایجاد کرد و در ادامه عمارت دولت آباد را در راستای آن ساخت. باغ دولت آباد محل سکونت،‌ خان بزرگ بود و دو درب دارد؛ سردر اصلی که در بلوار دولت آباد است و سردر جنوبی در خیابان رجایی باز می شود. باغ این عمارت، درختان کاج و سرو، گل سرخ محمودی و درختان میوه چون انار و انگور دارد. عمارت یاد شده شامل هشتی، بادگیر، تالار آیینه و اتاق های فراوان است. در بیشتر اتاق های عمارت، حوض قرار دارد و در یکی از اتاق ها، بادگیری قرار گرفته که شاخصه این باغ به حساب می آید. این بادگیر ۳۳/۸ متر ارتفاع داشته و نام بلندترین بادگیر جهان را از آن خود کرده است.

باغ دولت آباد یزد

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : مدرسه ضیائیه یزد
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : استان یزد، شهر یزد، محله تاریخی فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو، مجاور بقعه دوازده امام
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی یزد : مولانا ضیا الدین حسین رضی، ساخت این مدرسه را در سال ۶۳۱ هجری قمری شروع کرد و پسران او در سال ۷۰۵ ساخت آن را تمام کردند. این مدرسه که معروف به زندان اسکندر است، گنبدی خشتی با تزئینات گچ بری شده، نقاشی آبرنگ و شبستانی با محراب دارد. مدرسه رضائیه، نمونه ای از معماری مغول را به نمایش می گذارد.

​ مدرسه ضیائیه یزد​

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : خانه شاه شجاع (خانه رشتیان) یزد
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در یزد : استان یزد، شهر یزد، میدان امیر چقماق، ابتدای خیابان سلمان
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی یزد : این خانه تاریخی در نزدیکی، میدان امیر چخماق، بازار سنتی، آتشکده بهرام و مسجد جامع یزد و در محله زرتشتیان واقع شده و محل زندگی خاندان زرشتیان بوده است. با توجه به کتیبه های داخل خانه، ساخت آن به سال ۱۲۱۲ هجری قمری در دوره اتابکان یزد، برمی گردد. این خانه که از کهن ترین بناهای این شهر به حساب می آید، در قلب بافت تاریخی یزد قرار گرفته است. خانه شاه شجاع از معماری بسیار زیبایی برخوردار بوده و دارای ۴ ورودی متفاوت، بادگیرهای بلند، ۳ حیاط بزرگ و کوچک، زیرزمین های خنک و آرام و تالارهای منحصر به فرد است. دلیل نامگذاری این خانه منسوب بودن آن به شاه شجاع موسس سلسله آل مظفر است.

خانه شاه شجاع (خانه رشتیان) یزد

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits