دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل کپسول فنوبایوکس
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فنوبایوکس برای کاهش لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، کلسترول تام، تری گلیسرید و آپولیپوپروتئین B و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) استفاده می شود و مخصوصاً در درمان انواع IIa، IIb، III، IV، V هیپرلیپوپروتئیمی کاربرد دارد.

موارد مصرف کپسول فنوبایوکس

فنوبایوکس (FENOBIOX) نام تجاری قرص فنوفیبرات است یک داروی تنظیم کننده چربی خون است و باعث کاهش چربی خون در افراد می شود.

کپسول فنوبایوکس برای کاهش لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، کلسترول تام، تری گلیسرید و آپولیپوپروتئین B و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) استفاده می شود و مخصوصاً در درمان انواع IIa، IIb، III، IV، V هیپرلیپوپروتئیمی کاربرد دارد.

مکانیسم اثر فنوبایوکس

فنوبایوکس باعث افزایش کاتابولیسم VLDL، اکسیداسیون اسیدهای چرب و حذف اجزا تری گلیسرید به وسیله ی تقویت سنتز لیپوپروتءین لیپاز می گردد که باعث کاهش۳۰-۶۰ درصدی مقدار کل تری گلیسریدهای پلاسما می گردد؛ HDLاحتمال دارد در بیماران هایپرتری گلیسریدمی افزایش یابد.

فارماکوکینتیک فنوبایوکس

هنگامی که فنوبایوکس با غذا مصرف شود به راحتی از طریق مسیر گوارشی جذب می گردد ولی در حالت تجویز آن بعد از گرسنگی شبانه میزان جذب آن کاهش یافته است.

به سرعت به متابولیت فعال آن یعنی اسید فنوفیبریک هیدرولیز می شود که به میزان 99% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر حذف پلاسمایی آن حدود 20 ساعت می باشد.

اسید فنوفیبریک عمدتاً به فرم گلوکورونید کونژوگه از طریق ادرار دفع می گردد و مقداری از آن هم به فرم اسید فنوفیبریک احیا شده و گلوکورونید احیا شده آن دفع می گردد و توسط همودیالیز برداشت نمی شود.

فنوبایوکس

نکاتی که قبل از مصرف فنوبایوکس باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی فنوبایوکس پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد.

 • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که هر گونه مشکل کبدی و یا کلیوی دارید.
 • در صورتی که مشکلات مثانه و یا پانکراسی دارید.
 • در صورتی که تیروئید کم کاری دارید.
 • اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید. به ویژه اگر نسبت به دارویی به نام کتوپروفن حساسیت داشته‌اید.

موارد و مقدار مصرف فنوبایوکس

هایپوتری گلیسریدمی (هایپرلیپیدی نوع IV و V).

 • بزرگسالان: کپسول 200- 67 میلی‌گرم روزانه حداکثر 200 میلی‌گرم در روز.
 • قرص: 160- 54 میلی‌گرم روزانه حداکثر 160 میلی‌گرم در روز در مورد تمام بیماران دوزاژ دارو بر اساس اندازه‌گیری تری گلیسرید پلاسما در فواصل 8- 4 هفته تنظیم می‌گردد.

هایپرکلسترولمی یا دیس لیپیدمی ترکیبی (هایپرلیپیدمی IIa و IIb)

 • شروع با دوز 200 میلی‌گرم روزانه.
 • شروع با دوز 160 میلی‌گرم روزانه

در مورد تمام بیماران دوزاژ دارو بر اساس اندازه‌گیری لیپیدهای پلاسما تنظیم می‌گردد.

تنظیم دوز: در افراد مسن و نارسایی کلیوی (کلیرانس کراتی‌نین زیر ml/min 50 ) دوز دارو بر اساس ارزیابی اثر دارو بر عملکرد کلیوی و مقادیر لیپید پلاسما تنظیم می‌گردد.

مصرف فنوبایوکس در دوران حاملگی و شیردهی

مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

ترشح این دارو در شیر مشخص نشده و مصرف آن در دوران شیردهی پیشنهاد نمی شود.

عوارض جانبی احتمالی کپسول فنوبایوکس

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.

 • سوء هاضمه، شکم درد، نفخ و کسالت: غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری نمایید.
 • اسهال: آب فراوان بنوشید تا آب بدن تأمین شود.
 • سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.
 • خستگی، مشکلات تعادلی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
 • کهیرهای خارش دار پوستی: از یک کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده نمایید. در صورت آزار دهنده شدن با پزشک مشورت نمایید.

نکته مهم: در صورتی که دچار هر نوع درد عضلانی شدید به خصوص در رگ‌هایتان در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید.

قرص فنوبایوکس

نکات پزشکی فنوبایوکس

ار آنجا که ممکن است داروهای بتابلوکر ،استروژن ها و دیورتیک های تیازیدی منجر به افزایش سطح پلاسمایی تری گلیسرید شود.این دارو می تواند باعث دفع کلسترول به داخل صفرا و ایجاد سنگ کیسه صفرا شود

مسمومیت با فنوبایوکس و درمان آن

تاکنون مصرف بیش از فنوبایوکس گزارش نشده است. در صورت مصرف اقدامات حمایتی پیشنهاد می‌گردد. به دلیل اتصال پروتئینی بالای دارو، همودیالیز کمکی در این موارد مسمومیت ندارد.

موارد منع مصرف و احتیاط فنوبایوکس

موارد منع مصرف: سابقه حساسیت به دارو، بیماریهای کیسه صفرا، اختلال عملکرد کبد (سیروز صفراوی اوّلیه)، اختلال شدید عملکرد کلیوی، عملکرد غیر طبیعی و غیر قابل توجیه کبد.

 • موارد احتیاط: سابقه پانکراتیت.

اثر فنوبایوکس بر آزمایشهای تشخیصی

باعث افزایش BUN، کراتی‌نین، ALT، AST، CLC می‌شود باعث کاهش اسیداوریک سرم ، هموگلوبین و هماتوکریت و کاهش شمارش WBC می‌شود.

تداخلات دارویی فنوبایوکس

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

 • برخی از داروهایی که ممکن است با فنوفیبرات تداخل کنند ، عبارت‌اند از: “رقیق کننده خون” (مانند وارفارین).
 • فنوفیبرات بسیار شبیه به فنوفیبریک اسید است. داروهای حاوی فنوفیبریک اسید را همراه با داری فنوفیبرات استفاده نکنید.

نحوه نگه‌داری داروی فنوبایوکس

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با قرص استاتین داروی ضد چربی خون

آشنایی با ۱۰ داروی کاهش دهنده چربی خون

فواید قرص آنتوم Anethum و بهترین زمان مصرف این دارو

جدی ترین عوارض و خطرات بالا بودن چربی خون در بدن کدام است؟

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • darooyab.ir
 • porseshkadeh.com
 • drsaina.com
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter