alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۵ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
فواید بی نظیر قرص پروستادین دینه
4
5.2K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قرص پروستادین دینه باعث بهبود بزرگی خوش خیم پروستات و علائم ادراری ناشی از آن می شود.


معرفی قرص پروستادین دینه


قرص پروستادین دینه باعث بهبود بزرگی خوش خیم پروستات و علائم ادراری ناشی از آن می شود. پروستات یک غده مردانه است که ترشح مایع منی اسپرم از بیضه ها در طی انزال است.پروستات درست زیر مثانه و در جلوی راست روده قرار دارد. معمولا غده پروستات از سن میانسالی تا پیری رخ میدهد. هنگامی که پروستات بزرگ می شود، بیماری هیپرپلازی خوش خیم پروستات ، و یا هیپرتروفی خوش خیم پروستات نامیده می شود.


در یک مرد سالم پروستات اندکی بزرگ‌تر از یک گردو است؛ در جلو و اندکی پایین‌تر از مثانه قرار دارد و پیشابراه را درست در زیر مثانه احاطه می‌کند و می‌توان در حین معاینه مقعدی آن را لمس کرد. پیشابراه درون پروستات با نام «پیشابراه پروستاتی» با دو مجرای انزالی به هم می‌پیوندد.


هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردان بالاتر از ۴۰ سال رخ می‌دهد که در آن پروستات اغلب تا حدی بزرگ می‌شود که ادرار کردن مشکل می‌شود. علت هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات دقیقا معلوم نیست، گرچه این عارضه با غذاهای پرچربی، سابقه خانوادگی و هورمون‌ها ارتباط دارد . به هر حال این عارضه خوش خیم است و سرطانی نمی‌شود. علایم این بیماری شامل تکرر ادرار (نیاز مکرر به رفتن به توالت) یا دیر شروع شدن جریان ادرار است.

موارد مصرف قرص پروستادین دینه

  • درمان علامتی بزرگی خوش خیم غده پروستات (مرحله I و II)
  • اختلالات ادراری ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات
  • جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات

اثرات درمانی و فارماکولوژی قرص پروستادین دینه


بزرگ شـدن خـوش خیـم غده پروسـتات (BPH) شایع ترین اختلال پروسـتات در مردان می باشد که با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. بزرگـی خـوش خیـم پروستات شـاید یک روند نرمال با افزایش سن در مردان باشد که به علـت تغییـرات در تعادل هورمـونی و رشد سلولی ایجاد می شود. بـدیـن صـورت که در مـردان به تدریـج با افزایـش سـن، فعـالیـت آنزیـم 5 -آلفا ردوکتاز کـه عامــل اصلـی تبدیـل تســتوسـترون به دی هیـدرو تستـوسـترون می باشد افزایش یافته و این هورمون محرک تکثیر سلول های غده پروسـتات و در نهایت بزرگ شدن آن خواهد شد. همچنـین افزایش فعالیت آنزیم آروماتاز منجـر به افزایـش تبدیل تسـتوستـرون به استـروژن در پروسـتات و در نتیجـه تحـریـک رشـد این غـده می شود. بزرگی خـوش خیـم پروستات در مرحله I بدون انسداد و علائم آزار دهنده و در مرحله II باعث اختلال در دفع ادرار، درد و سوزش می گردد.


در تهیـه قـرص پروسـتادین از ترکیـب دو گیـاه نخـل اره ای و گـزنه اسـتفاده شـده اسـت که به منظور حفظ سلامت و فیزیولـوژی غده پروستات، جلوگیری از عوارض ناشی از بزرگ شدن آن، رفـع اختلالات ادراری مربوطه و کنترل مثانه تحریک پذیر بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهند کـه عصـاره نخـل اره ای با کـاهـش فعـالیـت آنـزیـم 5 -آلفـاردوکتـاز و در نتیـجه کاهـش تـولیـد دی هیدروتسـتوسترون، از هایپـرتروفی غـده پروستات جلوگیری کـرده و می تواند باعث کاهش نیاز به ادرار کردن در شب، بهبود جریان ادراری همچنین تسکین درد هنگام دفع ادرار شود. در حقیـقـت مطـالعـات چنـدگانـه نشـان مـی دهنـد که عصـاره نخـل اره ای و ریشـه گزنـه مزایـای مشـابه داروی فیناستراید ایجاد کرده و بهتر از آن تحمـل مـی شـود. همچنیـن تاثیـر نخـل اره ای به عنوان مهار کننده آنزیم 5 – آلفا ردوکتاز در جلوگیری و کنترل ریزش موی آندروژنیک ثابت شده است. عصاره ریشه گزنه در قرص پروسـتادین با افـزایش حجـم ادرار و جریـان ادراری همچنیـن کاهـش باقیمـانـده ادرار به بهبـود عـوارض ناشـی از بزرگی خـوش خیـم پروستات کمک می کند. ایـن عصـاره با مهـار اتصـال گلوبولیـن متصـل شونده به هورمون جنسـی (SHBG) بر گیرنده های پروستاتیک و نیز مهار آنـزیم آروماتاز به کنترل بزرگی خوش خیـم پروستات کمک می کند.

پروستادین


اجزاء و مواد موثره قرص پروستادین دینه


هر قرص حاوی 160 میلی گرم عصاره استاندارد میوه نخـل اره ای (Saw palmetto) با 90درصـد مــواد لیپوفیـل (شـامـل اسیدهای چرب و استرول ها) و 120 میلـی گـرم عصـاره استاندارد ریشـه گـزنـه (Stinging nettle) می باشـد. این قرص بر مبنـای 144 میلی گرم عصاره لیپوفیل استاندارد شده است.


دستور مصرف قرص پروستادین دینه


روزانه 2 بار (صبـح و عصـر) هـر بار 1 قرص، همـراه 1 لیـوان آب مصـرف ایـن قـرص محدودیـت زمانـی ندارد.

تداخلات دارویی قرص پروستادین دینه


در مصرف همزمان با وارفارین احتیاط شود. در صورت نیاز به مصرف مکمل آهن دار، یک تا دو ساعت فاصله توصیه می گردد.

عوارض جانبی قرص پروستادین دینه


این دارو به خوبـی تحمل مـی شود ولـی گاهـی مشـکلات گوارشـی و به صـورت نادر واکنـش های آلرژیک (کهیر و خارش) دیده شده است.

موارد منع مصرف قرص پروستادین دینه


در بیماران مبـتلا به بزرگی خوش خیـم پروسـتات پیشرفته با احتباس ادراری شدید، منع مصرف دارد.

مصرف در بارداری و شیردهی قرص پروستادین دینه


مصرف این قرص در زنان فقط می تواند در موارد ریزش موی آندروژنیک باشد که در این مورد ،در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

نکات قابل توجه در رابطه با مصرف قرص پروستادین دینه


در صـورت وجـود حسـاسیت به ریشـه گزنه و میوه نخل اره ای، دارو نباید مصرف شود. به دلیل اثرات آنتی آندروژنیک، استروژنیک و آنتی استروژنیـک در صـورت ابتـلا به سـرطان های وابسـته به هورمون با احتیاط مصرف شود. همچنین به دلیـل اثرات مهاری عصاره نخل اره ای بر گیرنده های آلفا -آدرنرژیـک، آندروژنیک و اسـتروژنیک، در مصـرف همـزمان با هـورمـون ها، داروهای شبه هورمونی و داروهای آدرنرژیک احتیاط شود.


شرایط نگهداری قرص پروستادین دینه


در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

divider

بیشتر بخوانید:

سرطان پروستات : علائم و درمان سرطان پروستات کدامند ؟

پیشگیری از سرطان پروستات با رژیم‌های غذایی خاص

پیشگیری و درمان عفونت پروستات در آقایان

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • www.hidoctor.ir
  • dinehiran.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
وبینار اصول حاکم بر چک
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits