موارد مصرف قرص و کپسول لینپارزا و فواید این دارو برای درمان سرطان

داروی لینپارزا برای درمان سرطان پستان ناشی از جهش ژنتیکی به تایید رسید
۳,۸۸۶
۳
۰
شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۲۰
سازمان غذا و داروی آمریکا، لینپارزا (Lynparza) را که اولین دارو از خانواده جدید دارویی مهارکننده های پلی ADP پلیمراز ریبوز است ، برای درمان بدخیمی پیشرفته تخمدان مورد تایید قرار داده است. در کشور آمریکا فقط در سال 2014 بیش از 14 هزار زن در اثر بدخیمی تخمدان جان خود را از دست داده اند.
 داروی لینپارزا برای درمان سرطان پستان ناشی از جهش ژنتیکی به تایید رسید

موارد مصرف لینپارزا (Lynparza)

سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کپسول های اولاپاریب(Olaparib) با نام تجاری لینپارزا را تحت قانون حمایت از داروهای مورد نیاز برای درمان یک بیماری خاص که گزینه های درمانی موجود برای کمک به آن بیماران کافی نیستند، انجام داده است. این دارو برای درمان بدخیمی پیشرفته تخمدان که با نقص ژن های BRCA همراه است و توسط آزمونی که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد تعیین می‌شود، مورد تایید قرار گرفته است.

اسم تجاری: لینپارزا (Lynparza)

اسم ژنریک: olaparib

فرم دارویی: قرص و کپسول

کمپانی تولید کننده: شرکت دارویی استرا زنکا

استفاده درمانی: سرطان تخمدان، سرطان لوله های فالوپ، سرطان سینه، سرطان پری نوتئال،لینپارزا در دسته داروهای مهار کننده پلی ای دی پی ریبوز پلی مراز خوراکی قرار می گیرد که با مهار یک آنزیم که در ترمیم دی ان ای آسیب دیده نقش دارد اعمال اثر می کند. سازمان غذا و دارو در گزراش خود می گوید امید چنان است که این دارو با این اثر مهاری بر ترمیم دی ان ای، موجب مرگ سلول سرطانی و جلوگیری از رشد تومور شود.

دکتر ریچارد پازدور رئیس مرکز انکولوژی در سازمان غذا و دارو می گوید این دسته از داروها برای درمان سرطان تخمدان پیشرفته که در اثر ژن جهش یافته BRCA ایجاد شده است به کار می رود. هم اکنون تاثیر گذاری خود در درمان سرطان سینه ناشی از ژن جهش یافته BRCA را نیز نشان می دهد.

طبق آمار بدست آمده توسط انجمن ملی سرطان آمریکا، امسال سرطان پستان در 250000 خانم تشخیص داده شده است که مرگ 40000 نفر از آن ها در اثر این بیماری بوده است. 5 تا 10 درصد از مردم نیز به سرطان پستان ناشی از جهش ژن BRCA مبتلا هستند.به منظور ارزیابی تاثیر لینپارزا در درمان سرطان پستان، مطالعه بالینی بر روی 302 بیمار انجام گرفت. در بیمارانی که این دارو را دریافت کرده بودند، 7 ماه بیشتر بدون پیشرفت بیماری زنده ماندند در مقایسه با 4.2 ماه در افرادی که تنها شیمی درمانی دریافت کردند.

داروی جدیدی برای درمان سرطان تخمدان

سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) یک داروی جدید برای درمان سرطان تخمدان پیشرفته، همراه با یک آزمون برای شناسایی بیماران واجد شرایط برای دریافت این دارو را تائید کرده است. لینپارزا(Lynparza) (olaparib) ، متعلق به یک کلاس جدیدی از داروها بنام داروهای مهارکننده‌های ADP-ریبوز پلی‌مراز (PARP) است. بر اساس گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، این دارو برای زنانی است که در حال حاضر درمان‌های گسترده‌ای برای سرطان تخمدان پیشرفته مرتبط با ژن BRCA معیوب دریافت کرده‌اند.

لینپارزا (Lynparza)

ژن BRCA نقش مهمی در ترمیم DNA آسیب‌دیده دارد. به‌طور معمول، آن‌ها با سرکوب رشد تومور کار می‌کنند. زنانی با جهش ژن BRCA در معرض خطر سرطان تخمدان و پستان هستند. به گزارش FDA : 10 تا ۱۵ درصد از تمام سرطان تخمدان با این جهش‌ها در ارتباط است. دکتر ریچارد پازدور (Richard Pazdur) مدیر دفتر هماتولوژی و انکولوژی محصولات در سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، در این خبر گفت: تأییدیه امروز به‌منزله اولین دارو از یک کلاس جدید دارویی برای درمان سرطان تخمدان است.
او گفت: لینپارزا(Lynparza) برای بیماران مبتلابه ناهنجاری‌های خاص در ژن BRCA تایید شده است و یک مثال مهمی دراین‌باره است که چگونه درک بیشتر مکانیسم‌های زیر بنایی بیماری می‌تواند به هدفمندی درمان کمک کند.

گزارش FDA در خصوص سرطان تخمدان

به گزارش FDA، در یک کار آزمایی بالینی از تقریباً ۱۴۰ نفر از زنان مبتلابه سرطان تخمدان مرتبط با ژن BRCA، بعد از مصرف این دارو، در ۳۴% از بیماران، تومور کوچک شد و یا کاملاً از بین رفت.

عوارض جانبی شایع این دارو

تهوع، خستگی، استفراغ، اسهال، سردرد، کاهش اشتها، درد مفاصل و عضلانی و علائم شبیه سرماخوردگی است و عوارض جانبی شدیدتر شامل :التهاب ریه،سرطان مغز استخوان یا لوسمی میلوئید حاد و سندرم میلودیسپلاستیک(بیماری است که در آن مغز استخوان قادر به تولید سلول‌های خونی با عملکرد کافی نیست) می‌باشد.
قبل از درمان با لینپارزا(Lynparza)، زنان باید یک آزمون ژنتیکی به‌منظور بررسی جهش ژن BRCA انجام دهند. این آزمون نیز توسط FDA تصویب شد.

لینپارزا (Lynparza)

همچنین بخوانید:

موارد مصرف،عوارض و فواید داروی وراپاميل VERAPAMILE

موارد مصرف،عوارض و فواید داروی پریمیدون

فواید و موارد مصرف داروی برم هگزین

از جمله عوارض شایع لینپارزا شامل:

  • کاهش تعداد گلبول های سفید
  • تهوع و استفراغ
  • خستگی
  • علائم شبه سرما خوردگی
  • عفونت های مجاری تنفسی
  • ایجاد سرطان های خون و مغز استخوان و التهاب ریوی از جمله عوارض جدی مصرف لینپارزا هستند.
  • این دارو در خانم های باردار، شیرده و کسانی که قصد باردار شدن دارند منع مصرف دارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 3.3 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter