alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
غربالگری آنتی بادی های خون

علت مثبت و منفی بودن IAT در آزمایش خون

غربالگری آنتی بادی های خون
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
IAT یا آزمایش آنتی‏ گلوبولین غیرمستقیم برای اثبات وجود آلوآنتی‏ بادیهای غیرآگلوتینه کنندة IgG در سرم یا پلاسما به کارمی رود و به تجسس آنتی بادیهای غیر طبیعی و حائز اهمیت بالینی در سرم بیمار می پردازد.


تفسیر آزمایش IAT یا کومبس غیر مستقیم


IAT یا آزمایش آنتی‏ گلوبولین غیرمستقیم برای اثبات وجود آلوآنتی‏ بادیهای غیرآگلوتینه کنندة IgG در سرم یا پلاسما به کارمی رود. این آزمایش به تجسس آنتی بادیهای غیر طبیعی و حائز اهمیت بالینی در سرم بیمار می پردازد. در این حالت چنانچه سرم حاوی آنتی بادی علیه یک یا چند آنتی ژن باشد، گلبول های قرمز در محیط آزمایشگاه حساس شده و از طریق آزمایش کومبس پی به وجود آنتی بادی می برند.

اگر آگلوتیناسیون مشاهده شود تست کومبس غیر مستقیم بیمار را مثبت گزارش می کنیم .به خاطر داشته باشید اگر آزمون غربالگری آنتی بادی مثبت گردد، لازم است پس از آن آنتی بادی اختصاصی را شناسایی نماییم.

موارد مثبت: خون کراس مچ شده ناسازگار، آنتی بادیهای مادری ضد Rh، بیماری همولیتیک نوزادان، آنمی همولیتیک با منشاء ایمنی اکتسابی، وجود آنتی بادیهای سرد القاء شده با برخی داروها و بیماریها.

مقادیر طبیعی: منفی ( عدم آگلوتیناسیون)

سایر نام ها: آزمایش آنتی گلبولین غیر مستقیم، غربالگری آنتی بادی های خون، کومبس غیر مستقیم، تست آنتی گلوبولین، گلبول قرمز
Indirect Coombs,/ Coombs test, Indirect,/ Antibody Screen, Erythrocytes/ Red Blood Cell Antiglobulin,/

شرایط نمونه گیری: نیاز به شرایط خاصی نمی باشد.

نمونه خون

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش IAT

1. از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و آن را در ویال با درب قرمز یا ویال با درب بنفش رنگ جمع آوری نمایید.
2. محل خونگیری را از نظر خونریزی بررسی نماییدو در صورت لزوم با باند فشاری بانداژ نمایید.
3. نمونه را در دور ۳۰۰۰ به مدت ۵ دقیقه سانتریفیوژ نموده تا سرم از سلول جدا شود.
4. از تهیه سرم حاوی همولیز شدید اجتناب نمایید.
5. در صورت نمونه گیری در خارج از آزمایشگاه نمونه می بایست در کمتر از ۴۸ ساعت به آزمایشگاه ارسال گردد.

موارد عدم پذیرش نمونه در آزمایش IAT

 • همولیز شدید نمونه
 • برچسب زدن اشتباه ویال نمونه
 • نمونه‏ گیری در لوله جداکنندة سرم

اطلاعات تکمیلی در مورد آزمایش IAT

این آزمایش به تجسس آنتی بادیهای غیر طبیعی و حائز اهمیت بالینی در سرم بیمار می پردازد. در این حالت چنانچه سرم حاوی آنتی بادی علیه یک یا چند آنتی ژن باشد، گلبول های قرمز در محیط آزمایشگاه حساس شده و از طریق آزمایش کومبس پی به وجود آنتی بادی می برند.

آزمایش

کاربردهای بالینی آزمایش IAT

1. تست آنتی‏ گلوبولین غیرمستقیم (IAT) یک تست غربالگری قابل اعتماد برای آنتی ‏بادی های دارای اهمیت بالینی در سرم بیماران است. به علت ردیابی مؤثر آلوآنتی‏ بادیها (۶/۹۹%)، از IAT به عنوان تست غربالگری و تعیین هویت آنتی ‏بادی در ارزیابی ‏های پره ‏ناتال (پیش از تولد) استفاده می ‏شود.
2. از این تست در بررسی آنمی همولیتیک و آزمایش روتین سازگاری (compatibility) قبل از تزریق خون استفاده می ‏شود.

روش متداول آزمایش IAT

آزمایش IAT دارای دو مرحله است. در مرحله اول آنتی‏ بادی IgG در سرم بیمار، نمونه گلبول قرمز موجود در آزمایش (panel cell یا donor unit ) را حساس می‏ کند. در مرحله دوم آنتی ‏بادی متصل شده به گلبول قرمز با استفاده از معرف آنتی‏ گلوبولین anti-IgG (آنتی گلوبولین انسانی) ردیابی می ‏شود.

محدودیت ها و عوامل مداخله گر در آزمایش IAT

 • داروهایی که موجب نتایج مثبت کاذب می شوند عبارتند از: داروهای ضد آریتمی، آنتی توبرکولین ها، سفالوسپورین ها، کلرپرومازین (تورازین)، انسولین، لوودوپا، متیل دوپا (آلدومت)، پنی سیلین ها، فنی تویین (دیلانتین)، کینیدین، سولفونامیدها و تتراسیکلین ها.
 • تجمع ذرات سیلیس (رها شده از ظروف شیشه ای)، پروتئین های غیر طبیعی، اتو آنتی بادیها به ویژه آنتی بادیهای با آگلوتیناسیون سرد، دیس پروتئینمی، … از جمله عوامل تداخلی به حساب می آیند.
 • رعایت دقیق مراحل شستشو قبل از اضافه کردن آنتی گلوبولین انسانی همانند تست کومبس مستقیم دارای اهمیت است.
 • دور تند و خارج از استاندارد سانتریفیوژ باعث بروز نتیجه کاذب می شود. معمولاً دور ۱۰۰۰ به مدت ۵ دقیقه توصیه می شود.

خون

توضیحات در مورد آزمایش IAT

 1. فرق بین تست آنتی‏گلوبولین مستقیم و غیرمستقیم در این است که در آزمایش مستقیم، حساس شدن گلبول قرمز در داخل بدن (in vivo) توسط آنتی ‏بادی اثبات می‏گردد در حالی که از آزمایش غیرمستقیم برای اثبات وجود آنتی‏ بادی در سرم یا پلاسمای بیمار از طریق حساس کردن در محیط خارج بدن (in vitro) استفاده می‏ شود.
 2. از زمان ایجاد این آزمایش که در سال ۱۹۴۵ بوده، IAT شایع¬ترین تست مورد استفاده برای ردیابی و شناسایی آنتی‏بادی¬های IgG غیرمعمول (irregular) شده است IAT .آزمایشی ساده با حساسیت بالاست که قادر به ردیابی حتی ۲۰۰-۱۰۰ مولکول IgG بر روی هر سلول است.
 3. برای بررسی آگلوتیناسیون بهتر است از میکروسکوپ استفاده کنیم .
 4. در موارد مثبت بایستی سرم بیمار رقیق شده و آزمایش مجدداً انجام گردد. این عمل را تیتر کردن گویند، که بالا رفتن یا پایین آمدن تیتر ارزش تشخیصی دارد.

separator line

بیشتر بخوانید:

علت بالا و پایین بودن APTT در آزمایش خون

علت بالا و پایین بودن PT در آزمایش خون

علت بالا و پایین بودن Fibrinogen در آزمایش خون

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • m-lab.ir
 • fooladilab.ir
 • برچسب
 • #
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits