دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
فواید موهای بینی چیست؟
349
زمان مطالعه: 7 دقیقه
وظیفه اصلی موی بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می کنیم. موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند. آنها ذرات گردوغبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم.

فواید موهای بینی

با مجله دلگرم همراه باشید تا با فواید موهای بینی آشنا شوید

رشد موهای بینی فقط مخصوص پدربزرگ ها نیست و همه با گذراندن چند سالی پس از جوانی با رشد موهای گوش بینی مواجه می شوند اما از بین بردن کاملا این موها کار درستی نیست و فقط اصلاح کردن کفایت می کند.

بینی به پاکسازی و فیلتر هوای تنفسی می پردازد.
درون بینی مژک هایی وجود دارند که این مژه ها گرد و غبار و مولکول های خطرناک را به سمت گلو جارو می کنند و آنها را به صورت یک مخاط کوچک جمع می کنند، تا یا بلعیده شده و توسط اسید معده نابود شود و یا توسط سرفه یا عطسه از بدن خارج شوند.
افرادی که موهابینی بیشتری دارند احتمال ابتلای آنها به آسم سه برابر کمتر از افرادی است که موهای بینی کم پشت، دارند.

موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند

آیا موهای بینی فایده دارند ؟

شاید تعجب کنید اگر بشنوید موهای بینی مفید هستند! آنها در واقع مانند یک محافظ عمل می‌کنند.

دکتر جالیمن توضیح می‌دهد: موهای بینی، جلوی ورود ذرات خارجی به بینی را می‌گیرند و با بالا رفتن سنمان، ممکن است موهای بینی بیشتر یا بلندتری داشته باشیم.

موهای بینی همچنین به تعادل رطوبت در بینی کمک می‌کنند. اگر موهای بینی را کاملا از بین ببرید، به احتمال بیشتری دچار آلرژی خواهید شد

بنابراین فکر نکنید که باید موهای بینی‌تان را کاملا بتراشید. فقط کافیست موهایی که از بینی بیرون زده و مشخص هستند را با ملایمت کوتاه کنید.

بیشتر بخوانید : عوارض و راههای مقابله با انگشت کردن در بینی (دماغ)


آیا کندن موهای بینی اشکال دارد ؟

موهای بلند بینی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل افراد گاهی موهای بینی را با قیچی کوتاه می‌کنند.

این در حالی است که محققان به تازگی کندن موهای بینی را بسیار پرخطر خوانده‌اند. بینی به پاکسازی و فیلتر هوای تنفسی می‌پردازد.

درون بینی مژک‌هایی وجود دارند که مواد موکوزی را از قسمت‌های جلوی بینی به انتهای آن حرکت می‌دهند.

موکوز درون بینی که نوعی سد دفاعی در مقابل گرد و خاک و میکروب‌ها محسوب می‌شود، در نهایت وارد معده شده و در آنجا توسط اسید معده تجزیه می‌شود.

فواید موی بینی


وظیفه ی موهای داخل بینی چیست ؟

موهای بینی وظیفه جذب ذرات بزرگ‌تر هوا را بر عهده دارند. به گفته محققان، کندن موهای بینی مشکلات جدی برای افراد ایجاد می‌کند.

آن‌ها می‌گویند میکروب‌های راه یافته به درون بینی در مجاورت پیاز مو و نزدیک حفره‌هایی که مو از آن خارج شده است، جمع می‌شوند.

زمانی که موی بینی از ریشه کنده شود پیاز آن صدمه می‌بیند و مسیر ورود میکروب‌ها به بدن هموار می‌شود.

ورود میکروب‌ها به بدن باعث عفونت می شود. اما داستان در همینجا خاتمه نمی‌یابد، این عفونت‌ها به شدت پرخطر و کشنده محسوب میِ‌شوند.

چرا که رگ‌های بینی در نهایت به رگ‌های مغز راه می‌یابند و به همین علت عفونت‌های یاد شده به شکل مننژیت و آبسه مغز ظاهر می‌شوند.

دانشمندان ناحیه منتهی به بینی در صورت را مثلث خطر نامیده و در مورد خطرات نادیده گرفتن آن به مردم هشدار داده‌اند.

کندن موی بینی درست است یا خیر ؟

آیا دنبال مو چین هستید ؟ این کاربه غیر از درد، کیسه های ترشحی مو را خالی می کند و کثیفی و باکتری ها می توانند در کیسه های مو قرار بگیرند و باعث عفونت شوند، پس هر کاری که می کنید، هیچ وقت موهای بینی خود را نکنید!

این عفونت ها به شدت پرخطر و کشنده هستند، زیرا رگ های بینی به رگ های مغز راه می یابند و به همین دلیل عفونت های یاد شده به شکل مننژیت و آبسه مغز ظاهر می شوند.

محققان ناحیه منتهی به بینی در صورت را مثلث خطر می نامند و در مورد خطرات نادیده گرفتن آن به مردم هشدار می دهند.

همچنین موهای بینی به تعادل رطوبت در بینی کمک می کنند. اگر موهای بینی را کاملا از بین ببرید، به احتمال بیشتری دچار آلرژی خواهید شد.

فواید موهای بینی
فواید موهای بینی


فواید موهای داخل بینی

 1. موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند. آنها ذرات گردوغبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم.
 2. تراکم بیشتر موهای بینی می تواند یک مزیت باشد. بر اساس یافته های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند.
 3. موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند.
 4. این مژک ها گردوخاک و مولکول های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می کنند.
 5. در آنجا این مواد به شکل قطره کوچکی از مخاط جمع می شوند که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم.
 6. در صورت قورت دادن، اسید معده بخش اعظم این مواد مضر را نابود خواهد کرد.
 7. بهتر است بدانید کندن ناگهانی موهای بینی کار خطرناکی است. از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.
 8. داخل بینی، مملو از باکتری و ویروس های مختلفی است. ممکن است کندن موی بینی باعث ورود این میکروب ها به مخاط بینی، جریان خون یا ایجاد عفونت های موضعی شود.
 9. موها ی بینی برای بیرون کشیدن مواد آلوده از هوای تنفس شده، به کار می‌روند. موهای بینی ویروس‌ها، باکتری‌ها، گرد و غبار و سموم را به دام می‌اندازند و سپس با عطسه یا سرفه آنها را دفع می کنن

فواید و کاربرد موهای بینی

روش های کوتاه کردن موی بینی

 1. کوتاه کردن موی بینی با قیچی مخصوص بینی : این قیچی نوک گرد دارد که به بینی آسیب نمی رساند اما استفاده از قیچی معمولی به دلیل نوک تیز آن به بافت داخل بینی آسیب می رساند .
 2. کوتاه کردن موی بینی با استفاده از موزن دستی : وسیله ای راحت ، ساده و بدون نیاز به باتری است که استفاده از آن بسیار راحت است.
 3. کوتاه کردن موی بینی با استفاده از موزن چرخشی : این وسیله از منبع باتری یا برق تغذیه می شود و می توانید با آن به راحتی موهای بینی را کوتاه کنید .

تشخیص زمان مرگ با موی بینی

مژک‌های کوچکی شبیه مو در بینی قرار دارد که، به طور مداوم به عقب و جلو حرکت می‌کنند، (این حرکت موجی شکل، حتی پس از مرگ هم ادامه می‌یابد، با این تفاوت که میزان حرکت آنها به تدریج کاسته می‌شود.

بنابراین پزشکان در پزشکی قانونی با استفاده از آنها می‌توانند زمان مرگ را تشخیص دهند‌) این مژه‌ها گرد و غبار و مولکول‌های خطرناک را به سمت گلو جارو می‌کنند و آنها را به صورت یک مخاط کوچک جمع می‌کنند، تا یا بلعیده شده و توسط اسید معده نابود شود و یا توسط سرفه یا عطسه از بدن خارج شوند.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (349 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits