مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با عوارض و پیامدهای پروتئین اضافی در بدن
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
همانطور که وجود پروتئین برای بدن لازم و مفید است، دریافت پروتئین بیش از حد نیز می تواند منجر به بروز عوارض و پیامدهایی شود. در ادامه قصد داریم این عوارض را شرح دهیم.

عوارض دریافت پروتئین اضافی در بدن چیست ؟

عوارض بالا رفتن پروتئین بدن موضوع مورد بحث ماست. پروتئین یکی از مواد مغذی کلیدی و مفید برای بدن انسان است. بدن از پروتئین برای ترمیم و ساخت بافت ها (به عنوان مثال، عضلات، مو و ناخن ها)،

برای ساخت و پشتیبانی از پوست، غضروف، استخوان ها، عضلات، و خون، و برای تولید مواد شیمیایی بدن (به عنوان مثال، هورمون ها و آنزیم ها) استفاده می کند.

با این وجود، مصرف زیاد پروتئین نیز می تواند مضر باشد. اما این پرسش وجود دارد که چه میزان پروتئین بیش از اندازه محسوب می شود ؟

عوارض بالا بودن پروتئین در خون

عوارض مصرف بیش از حد پروتئین

مصرف بیش از حد پروتئین چه عوارضی دارد ؟

1. آسیب کلیوی پیامد پروتئین اضافی بدن

شاید اشاره به این نکته که مصرف بیش از اندازه پروتئین می تواند موجب آسیب کلیوی شود، شوک کننده باشد، اما علم به ما می گوید که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین می توانند آسیب شدید کلیه ها را به همراه داشته باشند زیرا این اندام ها باید به طور مداوم سخت کار کنند تا نیتروژن خون را از بین ببرند.

پروتئین اضافی در رژیم غذایی به معنای مواجهه با عوارض جانبی نیتروژنی بیشتر است. به طور معمول، بدن می تواند مقدار طبیعی از پروتئین را از طریق ادرار دفع کند، اما مصرف بیش از اندازه موجب شکل گیری استرس در کلیه ها برای خلاص شدن از شر نیتروژن اضافی می شود که در بلند مدت آسیب کلیوی را به همراه دارد.

عوارض مصرف بیش از حد پروتئین

تأثیر مصرف بیش از حد پروتئین بر کلیه

2. افزایش وزن در اثر مصرف بیش از حد پروتئین

افراد بسیاری برای کاهش وزن به رژیم های غذایی سرشار از پروتئین روی می آورند، با این وجود، بسیاری از کارشناسان تغذیه با این مساله موافق هستند که اگرچه در کوتاه مدت ممکن است کاهش وزن را تجربه کنید، اما وزن همواره به میزان سابق خود باز می گردد و یا حتی می تواند بیشتر از زمانی شود که برنامه کاهش وزن خود را آغاز کرده اید.

مضرات مصرف بیش از حد پروتئین

نقش بالا رفتن پروتئین در افزایش وزن

3. مصرف بیش از حد پروتئین باعث کج خلقی می شود

کارشناسان همواره به دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل تاکید دارند. مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد، نشان داد، افرادی که یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت را برای یک بازه زمانی یک ساله یا بیشتر دنبال کردند، با آثار منفی چشمگیر روی خلق و خوی خود مواجه شدند.

شرکت کنندگان پیوندی بین رژیم غذایی کم کربوهیدارت و تحریک پذیری افزایش یافته، افسردگی، و بی قراری به واسطه کمبود کربوهیدارت ها (قند و نشاسته) برای مغز و تولید سروتونین (هورمون خلق و خوی خوب) را گزارش کردند.

آثار منفی مصرف بیش از حد پروتئین

کج خلقی در اثر مصرف بیش از حد پروتئین

4. بیماری قلبی نتیجه مصرف بیش از حد پروتئین

در شرایطی که کلینیک مایو بر این مساله تاکید دارد که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین بدون چربی و با کربوهیدارت های پیچیده کمتر به طور معمول موجب شکل گیری مشکلات سلامت در کوتاه مدت نمی شود، اما نسبت به دنبال کردن چنین رژیم غذایی در بلند مدت هشدار می دهد.

کلینیک مایو به این نکته اشاره دارد که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین که شامل گوشت قرمز و لبنیات پر چرب می شوند در بلند مدت می توانند خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهند.

پیامدهای مصرف زیاد پروتئین

پیامدهای منفی مصرف پروتئین زیاد: بیماری های قلبی

5. کتوز (و بوی بد دهان مزمن) در اثر مصرف پروتئین زیاد

افرادی که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین و کم یا بدون کربوهیدرات را دنبال می کنند، اگرچه ممکن است کاهش وزن را در کوتاه مدت تجربه کنند، اما احتمال مواجهه با نفس بد بو به لطف وضعیتی که به نام کتوز شناخته می شود، آن ها را تهدید می کند.

کتوز زمانی رخ می دهد که بدن به واسطه کمبود کربوهیدارت ها استفاده از چربی به عنوان سوخت را آغاز می کند. همان گونه که بدن از ذخایر چربی استفاده می کند، زمینه ساز تولید کتون می شود.

انتشار این مواد شیمیایی نفس بدبو و بوی بد دهان را موجب می شود. از آنجایی که کتون ها از اعماق درون بدن منتشر می شوند، هر میزان مسواک زدن، شستشوی دهان و آدامس جویدن نیز در رفع بوی بد تاثیری نخواهد داشت.

مصرف زیاد پروتئین چه ضرری دارد

تأثیر مصرف زیاد پروتئین بر بوی بد دهان

6. ناآرامی گوارشی نتیجه مصرف بیش از حد پروتئین

فیبر از اهمیت ویژه ای برای گوارش برخوردار است. در حقیقت، برای حفظ عملکرد درست و سالم دستگاه گوارش مصرف روزانه 25 تا 35 گرم فیبر توصیه می شود.

پیشگیری از شرایطی مانند نفخ، گاز، و یبوست به میزان فیبری که در رژیم غذایی خود از کربوهیدارت های پیچیده (به عنوان مثال، غلات کامل، لوبیا، میوه ها، و سبزیجات) دریافت می کنید، بستگی دارد.

بر همین اساس است که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین و کم کربوهیدارت به ناآرامی گوارشی منجر می شوند.

نتایج مصرف زیاد پروتئین

مصرف بیش از حد پروتئین عامل مشکلات گوارشی

چه مقدار پروتئین برای بدن زیاد است ؟

بدن دائما در حال تغییر و دگرگونی است؛ دائما بافت های خود را تجزیه و آن‌ها را بازسازی می کند. تحت شرایطی ‌همچون بیماری و افزایش فعالیت فیزیکی، نیاز بدن به پروتئین افزایش پیدا می کند.

برای بروز این فرآیندها باید پروتئین کافی مصرف کرد. اگر بدن بیش از حد نیاز پروتئین دریافت کند، آن‌ها را تجزیه و به عنوان انرژی استفاده می‌کند.

اگرچه مصرف پروتئین زیاد، مفید و بی خطر است، اما خوردن حجم زیاد پروتئین غیرطبیعی است و سبب آسیب می شود. جمعیت عادی بیشتر کالری خود را از کربوهیدرات ها و یا چربی‌ها دریافت می کنند نه پروتئین.

اینکه بدن دقیقا به چه مقدار پروتئین احتیاج دارد، نامشخص است و احتمالا از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد.

یک مطالعه انجام شده بر روی مردان سالمی که تمرینات قدرتی انجام می دادند، گزارش داد که مصرف روزانه و به مدت یکسال، ۴/۱ گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن هیچ عوارض جابنی برای بدن در پی نداشته است.

حتی مصرف روزانه ۲ گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن (۴/۴ گرم هر کیلوگرم) طی دو ماه هیچ عوارض جانبی نداشته است. به خاطر داشته باشید افرادی که فعالیت فیزیکی دارند مانند ورزشکاران قدرتی و بدنسازان نسبت به سایرین پروتئین بیشتری نیاز دارند.

شایع ترین نشانه‌های کمبود پروتئین در بدن

مهمترین علت دفع پروتئین از کلیه ها چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
    توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است