دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۲ اوت ۲۰۲۰ میلادی
همه چیز در مورد قلنج کمر و گرفتگی عضلات
19
3K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
قولنج کمر چیست؟ علت، درمان و عوارض شکستن آن: برای بسیاری از مردم، این یک اتفاق روزانه است؛ اینکه مفاصل آنها ترق و تروق کند، صدای ترکیدن بدهد و تیک تیک کند. ما نیز بند انگشتان، کمر و دیگر مفاصلمان را به صدا درمی‌آوریم. در این مقاله علاوه بر این عارضه…

قولنج کمر چیست؟ چگونه قولنج را درمان کنیم؟

پس از یک روز طولانی، شما احتمالاً احساس می‌کنید نیاز به خم کردن یا پیچ دادن بدن خود تا زمانی دارید که صدای تق از مفاصل کمر شنیده شود. در اصطلاح به این حرکت شکستن قولنج کمر گفته می‌شود.

این کار می‌تواند به صورت یک عادت یا گاه و بی‌گاه توسط شما تکرار شود، اما آنچه در این میان از اهمیت خاص برخوردار است، وجود ابهام درباره مناسب بودن آن برای کمر می‌باشد. علاوه بر این همیشه این سوال برای افراد مطرح می‌شود که آیا راهی برای خلاص شدن از گرفتگی عضلات کمر بدون وارد شدن آسیب به آن وجود دارد یا خیر.

علت‌ها و دلایل صدا دادن کمر

هر چند صدا دادن کمر در هنگام شکستن قولنج می‌تواند برای فرد نگران کننده باشد، اما این صدا به معنی شکستن چیزی نیست. در حقیقت مفاصل بدن حاوی مایع و گازهایی مثل نیتروژن و دی‌اکسید کربن هستند. هنگامی که مایع مفصلی تحت فشار قرار گرفته و از فشار برای آزاد کردن مفصل استفاده شود، گاز موجود در مفصل باعث ایجاد صدا می‌شود.

مکانیزم فیزیکی عامل ایجاد صدا در نتیجه خم شدن، پیچاندن، یا تحت فشار قرار دادن مفاصل کمر قطعی نیست.

دلایل احتمالی مطرح شده برای این شرایط به شرح زیر هستند:

 • صدا زمانی ایجاد می‌شود که به خاطر حرکت و نیز تحت فشار قرار گرفتن مفاصل در آنها حباب ایجاد شود.
 • فضای خلأ داخل مفصل. در این رابطه شرایط خلأ در مایع مفصلی تشکیل شده و سپس به سرعت از بین برود. این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد صدا شود.
 • کشش سریع رباط
 • از بین رفتن چسبندگی ایجاد شده داخل مفصل

چرا شکستن قولنج کمر به صورت مداوم می‌تواند یک عادت مضر باشد؟

از نظر تکنیکی شکستن قولنج کمر یک عادت مضر نیست، اما انجام این کار به صورت منظم می‌تواند مشکلات خاص برای فرد ایجاد کند.

شکستن قولنج کمر به دفعات زیاد می‌تواند باعث ایجاد شرایطی شود که در اصطلاح به آن بیش تحرکی (هیپر موبیلیتی) گفته می‌شود. هنگامی که قولنج کمر بطور مرتب شکسته می‌شود، ستون فقرات و عضلات اطراف آن تحت فشار غیرضروری قرار می‌گیرند.

در حقیقت قابلیت ارتجاعی عضلات، رباط‌ها، بافت‌ها و طناب نخاعی عملکرد شبیه به کشیدن، نگه داشتن و آزاد کردن داشته و این نظر فعالیت آنها به یک بند ارتجاعی شباهت دارد.

به این ترتیب اگر بند ارتجاعی در یک مدت زمانی کوتاه بطور مکرر کشیده شود، احتمالاً قابلیت ارتجاعی و کششی خود را از دست خواهد داد. این شرایط را می‌توان در ارتباط با کمر نیز در صورت شکستن مکرر قولنج مشاهده کرد.

این وضعیت می‌تواند بر عملکرد مناسب ستون فقرات، عضلات کمر، و رباط‌های اطراف آن تاثیر منفی بگذارد. در حقیقت این شرایط می‌تواند باعث بیش تحرکی در این ناحیه از بدن شود.

ایمن‌ترین روش برای شکستن قولنج کمر

تاکنون مشخص شد شکستن قولنج کمر به صورت گاه و بی‌گاه کاملاً بی‌خطر است. به هر حال یادگیری نحوه صحیح انجام این کار و بهترین روش‌های انجام آن می‌تواند به شما در این رابطه کمک کند.

اگر درد و گرفتگی در ناحیه کمر به صورت مداوم وجود داشته باشد، استفاده از روش درمان دستی (کایروپراکتیک) یک روش ایده آل برای درمان قولنج پشت می‌باشد. هنگامی که مهره‌های ستون فقرات و مفاصل آن توسط یک فرد حرفه‌ای دستکاری شوند.

درد در ناحیه کمر از بین رفته و در ادامه می‌توان به منظور حفظ نتایج از تمرین‌های حرکتی یا کششی خاص استفاده کرد. به این ترتیب می‌توان از هر دوی مفاصل و بافت‌های اطراف ستون فقرات حفاظت کرد.

روش‌های درمان قولنج کمر

 • دستکاری مفاصل

دستکاری مفاصل یک نوع حرکت منفعل روی اسکلت مفصل است که از یک دامنه حرکت ضعیف با سرعت اولیه‌ی زیاد (HVLA) استفاده می‌کند و به حرکات فشار وارد می‌کند. دستکاری مفاصل با تحرک درجه V (اصطلاحی که معمولاً توسط فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود) هم معنی است.

معمولاً منظور از این کار این است که یک یا چند مفصل را مورد هدف قرار داد تا به یک اثر درمان قولنج کمر دست یافت.

تأثیرات دستکاری مفاصل

اثرات بالینی دستکاری مفاصل که تا به حال نمایان شده است عبارتند از:

 • تسکین درد اسکلت عضلانی
 • باز کردن مفاصل، به عنوان مثال سفتی گردن و رگ به رگ شدن ستون فقرات
 • بهبود دامنه حرکت مفاصل

عوارض جانبی و خطرات دستکاری مفاصل ستون فقرات

دستکاری مفاصل ستون فقرات باید تنها در شرایط مناسب انجام شود و به عنوان یک تکنیک عادی و روزانه استفاده نشود. مطمئن شوید که پزشکان برای انجام دستکاری مفاصل آموزش‌ دیده باشند. تست‌های قبل از دستکاری نیز باید قبل از شروع این کار انجام شوند.

 • تمرینات کششی

چه شما هنگام کشیدن پشت و کمر خود صدای ترق و تروق بشنوید و چه نه، انجام حرکات کششی یک راه خوب برای کاهش درد کمر و صدای ترق و تروق آن و رفع قولنج کمر است. تمرینات کششی با از بین بردن تنش، افزایش انعطاف‌پذیری و تقویت ساختمان عضلاتی که ستون فقرات را پشتیبانی می‌کنند، می‌تواند درد کمر را بهبود بخشد.

 • ژست گربه

روی دو زانوی خود قرار بگیرید و کف دست‌ها را در مقابل خود روی زمین قرار دهید. مطمئن شوید که انگشت‌هایتان به‌ طوری قرار گرفته‌اند که به سمت بیرون از خودتان اشاره دارد. سپس سر خود را به سمت پایین حرکت دهید و ستون فقرات را بالا بیاورید و در همان حال کمر را گرد کنید و ستون فقرات را کشش دهید.

 • ورزش پل زدن

 1. به پشت روی زمین بخوابید، زانوهایتان را خم کنید و کف پا را به صورت صاف روی زمین قرار دهید (A).
 2. شانه‌ها و سر خود را آرام و راحت بر روی زمین نگه دارید و عضلات شکم و سرینی را سفت بگیرید. سپس باسن خود را بالا ببرید طوری که از زانوها تا شانه‌ها یک خط مستقیم تشکیل شود (B).
 3. سعی کنید این موقعیت را برای مدت زمان کافی حفظ کنید تا سه نفس عمیق بکشید. سپس به موقعیت شروع برگردید (C).

فشردن استخوان شانه‌ها

 1. بر روی یک صندلی بدون دسته یا یک چهارپایه بنشینید (A).
 2. در همان حالی که موقعیت خود را حفظ کرده‌اید، استخوان شانه‌هایتان را به هم نزدیک کنید (B).

به مدت پنج ثانیه این حالت را نگه دارید و سپس رها کنید. این حرکت را دو بار در روز و هر بار به مدت سه تا پنج ثانیه تکرار کنید.


عوارض شکستن قولنج کمر

هنوز بطور کامل اثبات نشده که شکستن قولنج کمر (اگر درست انجام شود) به افراد سالم سالم ضرر می‌زند. ولی خیلی از متخصصین می‌گویند که شکستن قولنج کمر بطور مداوم، باعث سائیدگی استخوان، آرتروز، آسیب به ستون فقرات، درد‌های مفصلی کمردرد، سردرد، تاری دید و ... می‌شود.

بنابراین نکته‌ی مهم اینجاست که شکستن قولنج کمر و شنیدن صدای ترق تروق آن برایتان تبدیل به یک عادت نشود. همینطور بهتر است که نشستن زیاد و چیز‌هایی که باعث خستگی و گرفتگی کمر شما می‌شود را کم کنید، به پیاده روی بروید و نرمش‌های ساده‌ی کمر را انجام دهید تا کمتر نیازمند شکستن قولنج کمر شوید.

همچنین بخوانید:

علت کمر درد بعد از نزدیکی (انزال) و درمان این عارضه

چال کمر : چال روی کمر نشانه چیست؟

علت دیسک کمر | علل بروز بیماری‌های دیسک کمر و سیاتیک

کایروپراکتیک چیست؟ رفع کمر درد با درمان دستی یا کایروپراکتیک

علت درد در سمت راست کمر

علت؛علائم؛تشخیص و درمان قوز کمر


امتیاز 4.5 از 5 بر اساس 19 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • pendaronline.com
 • darmanedard.ir
 • www.yjc.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter