دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کایروپراکتیک : همه چیزهایی که باید درباره کایروپراکتیک

کایروپراکتیک چیست؟ رفع کمر درد با درمان دستی یا کایروپراکتیک

کایروپراکتیک : همه چیزهایی که باید درباره کایروپراکتیک
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
درمان دستی و کایروپراکتیک در درمان مشکلات و دردهای بدن : کایروپراکتیک شکلی از پزشکی جایگزین است که تمرکزش بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات دستگاه ماهیچه‌ای‌اسکلتی انسان به‌ویژه ستون مهره‌هاست.

کایروپراکتیک چیست؟

کایروپراکتیک روشی برای تشخیص و درمان مشکلاتی است که در مفاصل، عضلات، استخوان‌ها و سیستم عصبی بدن ایجاد می‌شوند. جا اندازی ستون فقرات با تکنیک‌های درمان دستی، اصلی‌ترین روش درمانی در کایروپراکتیک است. البته اغلب متخصصین طب فیزیکی از روش‌های دیگری نیز برای درمان بیماران خود بهره می‌برند.

درمان استئوپاتی نیز متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

متخصصان طب فیزیکی معتقدند که قرار داشتن اجزای مختلف اسکلتی عضلانی بدن و خصوصا ستون فقرات در راستای صحیح موجب می‌شود که بدن شما بدون نیاز به دارو یا جراحی، به طور طبیعی بهبود پیدا کند و بر این اساس برای درمان مشکلات اسکلتی-عضلانی از روش‌های درمان دستی و مانیپولاسیون (جااندازی) ستون فقرات در کنار دیگر روش‌های درمانی مرتبط بهره می‌برند.

ممکن است بر اثر حادثه‌ای مانند زمین خوردن، عضلات شما آسیب دیده باشد یا بر اثر انجام کارهای مکرر و پرفشار مانند نشستن در حالت ناصحیح برای مدت طولانی، مفاصل شما دچار محدودیت حرکتی شده باشند. در این موارد متخصصان طب فیزیکی از تکنیک‌های جااندازی برای بازیابی توان حرکتی مفاصل و رفع گرفتگی عضلات استفاده می‌کنند.

کایروپراکتیک یا درمان دستی زانو درد و کمردرد، در واقع روشی برای تسکین درد عضلات، مفاصل، استخوان‌ها و بافت‌های همبند ( مانند رباط تاندون‌ها) است. این روش گاهی به طور ترکیبی و همزمان با سایر روش‌های درمانی معمول به کار می‌رود.

کایروپراکتیک چیست؟

نقش کایروپراکتیک در طب فیزیکی و درمان درد

متخصصین طب فیزیکی بزرگترن مزیت رویکرد‌های درمانی خود را در این موضوع می‌دانند که با روشی طبیعی و بدون استفاده از دارو و انجام جراحی و با به‌کارگیری روش‌هایی مانند درمان دستی به بیماران خود کمک می‌کنند که به اهداف درمانی خود دست یابند.

از نظر متخصصن طب فیزیکی، مهمترین اصل در رویکرد درمانی آن‌ها تکیه به این موضوع است که بدن انسان (تحت شرایط مناسب) دارای قابلیت فوق‌العاده‌ای در ترمیم و بازیابی خود می‌باشد و وظیفه‌ی متخصص طب فیزیکی این است که شرایط مناسب را برای بدن فراهم کند تا فرآیند طبیعی بازسازی بدن آغاز شود.

از آنجایی که نخاع و شاخه‌های عصبی اصلی از ستون فقرات عبور می‌کنند و سیستم عصبی ما نیز روی تک‌تک اجزا و حتی سلول‌های بدن ما کنترل دارد، متخصصین طب فیزیکی همیشه تمرکز وتوجه ویژه‌ای بر سلامت ستون فقرات و قرارگیری اجزای آن در راستای صحیح دارند و در صورتی که مشکلی در ستون فقرات وجود داشته باشد، در اولین قدم به درمان آن می‌پردازند.

روش‌های درمان درد معمولا در دو دسته‌ی اصلی جای می‌گیرد:

 • دردهای مزمن

درد مزمن به دردی مداوم گفته می‌شود که بیش از حد ادامه یافته است و به روش‌های معمول درمان درد، پاسخگو نیست. متخصصین طب فیزیکی می‌توانند اغلب دردهای مزمن را درمان کنند. آن‌ها از طیف وسیعی از روش‌های درمان غیرجراحی، مانند مانیپولاسیون (جااندازی ستون فقرات) برای درمان درد‌های مزمن و رفع التهاب و گرفتگی عضلات بهره می‌برند.

 • دردهای مقاوم

دردهای مقاوم به دردی شدید و مداوم گفته می‌شود که در زندگی عادی فرد کاملا اختلال ایجاد کرده است. این نوع از دردها معمولا با کمک داروهای قوی و انجام جراحی درمان می‌شوند و درمان‌های کایروپراکتیک (درمان دستی) برای آن‌ها به کار برده نمی شود.

روش‌های کایروپراکتیک بیش از همه برای درمان چه مشکلاتی مناسب هستند؟

درمان‌های کایروپراکتیک (درمان دستی) بیش از همه برای موارد زیر موثر هستند:

 • درد‌های نسبتا حاد کمر (دردی که برای مدت زمان ۳ ماه یا کمتر ادامه داشته)
 • حملات و عود مجدد کمر دردهای مزمن
 • درد گردن
 • آرتروز زانو و درد مفاصل
 • انحراف ستون فقرات

پیشگیری از لزوم انجام جراحی در:

کایروپراکتیک چیست؟

طی مراجعه بیمار به متخصص طب فیزیکی چه اتفاقی می‌افتد؟

طی جلسه‌ای که با متخصص طب فیزیکی دارید، او از شما درباره‌ی اهدافی که از برنامه‌ی درمانی کایروپراکتیک دیسک کمر و زانو درد خود دارید سوال می‌کند. پزشک برای بررسی وضعیت فعلی و سوابق پزشکی شما در مورد موضوعات زیر از شما سوال می‌کند:

 • آسیب‌ها و دردهایی که قبلا داشته‌اید.
 • مشکلات فعلی شما
 • داروهایی که مصرف می‌کنید.
 • سبک زندگی و فعالیت‌ها شما
 • رژیم غذایی که دارید.
 • عادات خواب شما
 • ورزش

در نظر داشته باشید که به متخصص طب فیزیکی توضیح دهید که چه مشکلات فیزیکی دارید و این مشکلات موجب اختلال در کدام فعالیت‌های زندگی شما شده یا چه کارهایی هستند که به خاطر آسیب یا دیدی که دارید نمی توانید انجام دهید.

در صورتی که در دست یا پا یا هر ناحیه‌ای از بدن خود احساس گزگز، سوزن‌سوزن شدن، ضعف، یا بی‌حسی دارید به پزشک اطلاع دهید.

متخصص طب فیزیکی بعد از پرسیدن سوالاتی درباره علائم و وضعیت شما، شما را معاینه فیزیکی می‌کند. طی معاینه فیزیکی او وضعیت ستون فقرات شما و نحوه‌ی حرکت آن را بررسی می‌کند.

ممکن است متخصص طب فیزیکی، انجام برخی آزمایشات یا عکس‌برداری رادیوگرافی را تجویز کند. در این تست‌ها و آزمایشات پزشک به دنبال نشانه‌هایی از وجود مشکلات دیگری است که ممکن است باعث درد شده‌اند.

درمان با کایروپراکتیک در طب فیزیکی چگونه انجام می‌شود؟

 • ممکن است پزشک از شما بخواهد که روی تخت مخصوصی دراز بکشید تا او وضعیت ستون فقرات شما را ارزیابی کند و درمان دستی را انجام دهد.
 • پرکاربردترین روش درمانی در کایروپراکتیک (درمان دستی)، روش مانیپولاسیون یا جااندازی مفاصل است. در این روش مفاصل ستون فقرات شما تا حد نهایی دامنه‌ی حرکتی که دارند، حرکت داده می‌شوند. این کار معمولا با یک فشار محکم انجام می‌شود که به این کار "جااندازی مفصل" گفته می‌شود. این کار موجب می‌شود که مفصل مجددا در راستای صحیح قرار بگیرد.
 • متخصص طب فیزیکی ممکن است روش‌های درمان دستی دیگری مانند ماساژ و کشش بافت‌های نرم را انجام دهد.
 • برخی از بیماران تا چند روز بعد از انجام درمان دستی، احساس درد، خستگی و خشکی در مفاصل خود می‌کنند. این حالت به خاطر این است که مفاصل بدن آن‌ها در راستای جدیدی قرار گرفته است. شما نباید در هنگام جااندازی مفاصل درد شدیدی حس کنید.

به چند جلسه درمانی نیاز دارید؟

 • معمولا برای حل مشکل به بیش از یک جلسه‌ی درمانی نیاز می‌باشد. دوره درمانی معمولا چند هفته طول می‌کشد. ممکن است متخص طب فیزیکی برای هفته‌ی اول درمان انجام ۲ تا ۳ جلسه‌ی کوتاه را تجویز کند. هر کدام از این جلسات ممکن است تنها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشند.
 • زمانی که شما رو به بهبودی هستید، درمان شما به صورت تنها هفته‌ای یک جلسه دنبال می‌شود. شما در این زمان با توجه به اهدافی که در ابتدا برای دوره‌ی درمانی خود تعیین کرده‌اید، با پزشک خود تعامل خواهید داشت و روند درمان را ارزیابی می‌کنید.

آیا این روش موثر است؟

 • کایروپراکتیک یک شاخه‌ی درمانی است و تنها یک روش درمانی منفرد نیست. شواهد بسیار قوی وجود دارند که ثابت می‌کنند کاربرد کایروپراکتیک، که می‌تواند شامل جااندازی ستون فقرات نیز باشد، می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی در درمان دردهای مزمن کمر داشته باشد. روش‌های معمول برای درد کمر عبارتند از مصرف داروهای مسکن، ورزش و انجام فیزیوتراپی.

همچنین بخوانید:

درد در ناحیه پایین کمر نشانه چیست؟

آیا مشکلات معده باعث کمر درد می شود؟

فواید و عوارض چسب کمر

علت کمر درد بعد از نزدیکی (انزال) و درمان این عارضه

درمان درد و کوفتگی عضلات کمر در اثر افتادن و سقوط از پله

علت کمر درد زنان در اوایل ازدواج و بعد از رابطه جنسی چیست؟

علت درد بعد از عمل دیسک کمر + درماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • wikipedia.org
 • darmanedard.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است