دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
خارش چگونه ایجاد می شود و کدام بیماریها با خارش شروع می شوند؟
4
زمان مطالعه: 11 دقیقه
خارش فقط در پوست، چشم ها و بعضی از مخاط ها حس می شود و در بافته ها و احشا چنین حسی نیست.


دلیل خارش بدن چیست؟


خارش تحریک نسبتاً خفیف پوست است وقتی که چیزی روی آن حرکت می کند، نقاط مربوط به حس خارش را می توان با نقشه برداری دقیق پوست مشخص کرد. این نقاط همانند نقاط مربوط به درد در مناطقی وجود دارند که انتهای فیبرهای عصبی بدون میلین در آنها یافت می شوند. با این حال حس درد و خارش در نقاطی متفاوت از هم توزیع شده اند. به طوری که خارش فقط در پوست، چشم ها و بعضی از مخاط ها حس می شود و در بافته ها و احشا چنین حسی نیست.


علاوه بر تحریک مکانیکی پوست، عوامل شیمیایی هم می توانند باعث خارش شوند. به عنوان مثال وقتی غلظت پلاسمایی نمک های صفراوی در پلاسمای خون زیاد می شود، خارش ایجاد می شود. خارش در دوران حاملگی و خارش در افرادی که دچار بیماری های کبدی هستند از این نوعند.
هنگامی که به پوست آسیب وارد می شود نیز ماده ای به نام هیستامین آزاد می شود. هیستامین سبب خارش می شود که نمونه آن کهیر است. البته هیستامین همیشه مسئول ایجاد خارش نیست. تزریق مقدار ناچیزی هیستامین می تواند سبب ایجاد قرمزی و تورم در پوست شود بدون این که خارش ایجاد کند.


کینین ها هم موجب خارش شدید می شوند. به عنوان مثال در کهیر فشاری و کهیر ناشی از داروها کینین ها مؤثرند. بعضی از داروهایی که برای درمان فشار خون مصرف می شوند نیز سبب ایجاد حس خارش می شوند.


مکانیسم خارش چگونه است؟


با استفاده از تصاویر پیشرفته «ام. آر. آی» مغز، محققان فعالیت مغزی 10 بیمار مبتلا به خارش مزمن و 10 فرد داوطلب سالم را در هنگام خاراندن محل خارش زیرنظرگرفتند. آنها متوجه شدند قسمت‌هایی از مغز که وظیفه کنترل حرکتی و پردازش احساس لذت در بیماران مبتلا به خارش مزمن را برعهده دارد، هنگام خاراندن خیلی فعال‌تر است. این بیش‌فعالی می‌تواند تجربه اعتیادآور خارش در این بیماران را بهتر توضیح دهد.


دکتر «هیداکی موچی زوکی» استادیار بخش پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه تمپل و نویسنده اصلی بررسی صورت گرفته توسط دکتر «جیل یوسی پوویچ» رئیس بخش بیماری‌های پوست در دانشکده پزشکی تمپل و مدیر مرکز تحقیقات خارش تمپل می‌گوید: «خارش مزمن یکی از نشانه‌های اصلی بیماری‌های پوستی مانند «اگزما» و «پسوریازیس» است و یکی از نشانه‌های آزاردهنده بیماری‌های دیگر مانند بیماری کلیوی پیشرفته است. با وجود لذت‌بخش بودن در نگاه اول، خاراندن مداوم می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش و درد و آسیب دائمی به پوست شود. به همین خاطر مهم است تا بفهمیم چگونه فعالیت‌های مغزی ممکن است باعث تحریک رفتار بیمارگونه خاراندن شود.»

در بررسی پیشین توسط گروه تحقیقاتی دکتر «یوسی پوویچ»، محققان روی سازوکار مغزی خاراندن و ارتباط آن با حس لذت در داوطلبان سالم تحقیق کردند. بنا بر اظهارات دکتر«یوسی پوویچ»، این بررسی جدید برای اولین بار فعالیت مغزی بیماران مبتلا به خارش مزمن را در هنگام خاراندن خود بررسی کرده است. در طول این بررسی، محققان بازوی دست راست بیماران مبتلا به خارش مزمن و داوطلبان سالم را با استفاده از گیاه خارش‌آور «کاهیج» تحریک کردند.


سپس از بیماران عکس «ام. آر. آی» مغزی گرفتند محققان دریافتند که فعالیت‌های مغزی بیماران مبتلا به خارش مزمن در قسمت‌های مکمل ناحیه حرکتی، پیش حرکتی قشر مخ و قسمت اصلی کنترل ماهیچه‌ها در مغز، افزایش می‌یابد و این قسمت‌ها در ارتباط با قسمت کنترل حرکتی و انگیزه رفتاری می‌باشند. همچنین قسمت‌هایی از مغز که درگیر الگوهای پاداش‌دهنده می‌باشند مانند جسم مخطط مغز، بخش میانی قشرمخ، هسته دمی و قسمت قدامی دو نیمکره مخ به طور چشمگیری نسبت به افراد سالم فعال‌تر شده بودند. موچو زوکی می‌گوید:‌«این یافته‌ها ما را قادر به شناسایی و توسعه درک شبکه مغز می‌کند و تأکید بر اهمیت چرخه خارش- خاراندن در بیماران مبتلا به خارش مزمن دارد. درک این موضوع می‌تواند منجر به درمان‌های جدید برای این بیماران شود.» خارش مزمن بر زندگی چندین میلیون اثر دارد و اینگونه تعریف می‌شود؛ خارشی که بیش از شش هفته طول بکشد. این بیماری ممکن است روی تمام نواحی بدن وجود داشته باشد یا ممکن است فقط در یک ناحیه از بدن به‌وجود بیاید. احتمال گسترش با افزایش سن بیشتر می‌شود.

خارش بدن


بیماری هایی که با خارش پوست آشکار می شوند


بیماری کلیوی


خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند، رخ می دهد.در واقع یک مطالعه نشان داد که 42 درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط تا شدید کلیوی بودند. آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و بیمارستان پروتستان نیویورک می گوید:"بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می کنند."
"خارش" بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می شوم.


"علم هنوز کشف نکرده است که چرا بیماری کلیه باعث خارش می شود، اما پزشکان معتقدند که با ایجاد سموم در بدن زمانی که کلیه ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می افتد.

بیماری کبد

خارش پیوسته می تواند یک نشانه خاموش بیماری کبدی باشد.جایی که کم خونی ، می تواند یک نشانه اولیه بیماری کبد باشد. دکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می گوید:"اگر کبد شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن می شوند.


هدف اصلی این است که، بیماری کبد را درمان و داروهایی که می توانند اسید های صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولا داروهایی را تجویز می کنند که می توانند جذب بدن از اسیدهای صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به کبد بازگردانده می شوند را، کاهش دهند.

درماتوفیزیک


اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شوند، ناخن ها را نازک می کند، پوست های قرمز را روی پوست خود می گذارند که 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا ناپدید شوند که ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد.


اگر چه علت این مشخص نیست، کلینیک می گوید که این می تواند ناشی از استرس، عفونت ها، آلرژن ها یا داروهایی مانند پنی سیلین باشد.دکتر روخسار می گوید:"این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است."


مناطق لمسی و لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند.تشخیص آسان است، اما اغلب اوقات تشخیص داده نمی شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست.اگر خارش شدید باشد، پزشک میتواند آنتی هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.


بیماری نخاعی یکی از علت های خارش پوستظاهر شدن خارش مداوم وسط پشت (بدون جوش یا دانه) می تواند نشانه ی نوروپاتی ، نشانه ای از عصبانیت باشد.قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت، محروم می کنند. تحقیقات نشان داده است که بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند، که باعث احساس خارش در پوست می شود.


خارش های نوروپاتی ممکن است در یک طرف بدن و یا هر دو رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، پرچم قرمز بزرگ است.دکتر روسی می گوید:"افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می کنند. "اما [خارش عصبی] با خراش بهبود نمی یابد.


خارش، اغلب تشدید می شود. "بعضی ها می گویند احساس می کنند که حشرات بر روی آنها می خزند.هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری ها اتفاق افتاد، ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین، که از فلفل داغ گرفته شده است، درمان شود، برای سوزاندن اعصاب که به طور نامنظم بر روی پوست شلیک می شود.


خارش پوست نشانه هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاکجای زخم و تاول روی زانو ها ، آرنج ها، کپل ها و / یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک هستند."هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتیبادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می دهد."


جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده پزشکی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت:این آنتی بادی IgA به سلول های پوستی منتقل می شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند.داپسون تجویز می تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست را فراهم کند، اما آسیب روده ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند.اگر آنها به خوردن گلوتن ادامه دهند، بیماران سلیاک ممکن است سوء تغذیه، کم خونی، کاهش استخوان، ورم معده و حتی سرطان بگیرند.

خارش دست


لنفوم


دکتر سوزی می گوید:"چیز دیگری که شما باید از اختلالات خون جلوگیری کند." از 5 تا 30 درصد لنفوم ها مانند هاجکین و غیر هودکین می تواند خارش داشته باشد، خارش با تحریک یا بدون تحریک، می تواند اولین علامت بیماری هوچکین باشد که احتمالا ناشی از سیتوکین ها، مولکول های سیگنال سلولی است که موجب التهاب در پاسخ به عفونت می شود .اگر پزشک شما به لنفوم شک کند، ممکن است اشعه ایکس سفارش دهد ،تا بیماری را از بین ببرد.اگر این بیماری تشخیص داده شد، خارش پس از شروع شیمی درمانی یا پرتودرمانی به زودی متوقف خواهد شد.


بیماری تیروئید یکی از علت های خارش پوست

کامرون روخسر، استاد دانشیار پوست در بیمارستان کوه سینا و متخصص پوست و جراح زیبایی در مرکز زیبایی، پوست و لیزر نیویورک می گوید:بیماری تیروئید، از نظر فعال بون یا غیر فعال بودن، می تواند احساسات عجیب و غریب در پوست ایجاد کند."هیچ کس چگونگی را نمی داند، اما ممکن است تغییرات در غدد عرق ،باعث خشکی پوست شود."


پوست خشک در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدی رایج است، زیرا بافت پوست حاوی گیرنده های هورمون تیروئید است که فعالیت سلولی را در صورت عدم وجود هورمون تیروئید کاهش می دهد.


آلرژی یکی از شایع ترین علل خارش پوستآلرژی ،یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جهان است.در واقع، بسیاری از آلرژی های پوستی در زیر چتر مانند درماتیت تماس قرار می گیرند، تحریک خارش روی پوست شما که هنگام تماس با آلرژن ایجاد می کنید.پیچک سمی، نیکل و یا ترکیبات موجود در اقلام مراقبت شخصی مانند دستمال مرطوب و آرایش، فقط چند مورد از آلرژن ها هستند که، می توانند باعث درماتیت تماسی شوند.متخصص پوست شما ممکن است پوست را با ترکیبات مختلفی که با شایع ترین آلرژن ها مرتبط هستند ،شناسایی کند تا علت اصلی آلرژی شما را مشخص کند.


خشکی و خارش پوست به علت یائسگی


اگر در نهایت یائسگی را تجربه کردید، ممکن است متوجه تغییر ناگهانی در ظاهر شوید، از جمله پوست خشک ،از دست دادن استروژن، یک ساختار ضروری برای تولید کلاژن، منجر به پوست نازک تر و خشن تر به دلیل کمبود روغن های طبیعی می شود که رطوبت پوست شما را از بین می برد.جوانانی ،خود را با ژل آلوورا یا لوسیون کالنگار نگه دارید، که باعث می شود آب در لایه ی بیرونی پوست شما بماند ،تا خشکی و خارش کاهش یابد.


تشخیص سرطان پستان با خارش و اگزما نوک پستان

بیماری پدیت نوک پستان، یک شکل بسیار نادر از سرطان پستان است که سلول های سرطانی در داخل یا اطراف نوک پستان جمع می شوند.طبق گزارش موسسه ملی سرطان، بیماری پگت نوک پستان کمتر از 5 درصد در ایالات متحده است.


اولین علامت، حضور ناهموار، قرمز و تکه های خارشی در اطراف نوک پستان و قسمت رنگی پستان است.دکتر می گوید:"گاهی اوقات اگزما نوک پستان، تشخیص داده می شود. "اما وقتی که سرطان سینه است، یک جانبه است.

divider


بیشتر بخوانید:

خارش واژن در بارداری و درمان های ساده خانگی آن

خارش ترک های بارداری و راههای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی

خارش زیر بغل و شیوه های ساده درمان آن

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.8 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits