دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
ضررهای تزریق انسولین را بشناسیم!
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تزریق انسولین برای کنترل دیابت که این هورمون به اندازه کافی ترشح نمی شود ، ضروری است


عوارض تزریق انسولین


تزریق انسولین برای کنترل دیابت ضروری است . انسولین یک هورمون طبیعی در بدن می باشد که برای توزیع و ذخیره قند از انرژی مواد غذایی لازم است. در بسیاری از بیماران دیابتی تولید این هورمون در بدن کافی نیست و یا اثربخشی لازم را ندارد. لذا ممکن است داروی هورمونی انسولین برای دیابت نوع یک و یا دیابت نوع دو توسط پزشک معالج تجویز گردد. اما باید دانست مانند بسیاری از داروهای تجویزی، انسولین نیز ممکن است یک سری عوارض جانبی به همراه داشته باشد.


تزریق انسولین و اثرات آن


تزریق انسولین سبب رها شدن قند در سلول ها می شود بنابراین روی متابولیسم چربی ها و پروتئین ها تاثیر می گذارد و در درازمدت سبب چاقی مفرط و عوارض ناشی از چاقی می شود.


تزریق انسولین حتی برای بیماران نیازمند به انسولین باید با مراقبت و کنترل شدید قند و گلوکز خون و زیر نظر پزشکان یا پرستاران آموزش دیده انجام شود. پزشک یا پرستار هنگام تزریق انسولین مرتب قندخون بیمار را کنترل می کند و از آنجایی که علایم افت قند ناشی از تزریق انسولین را می شناسند، درصورتی که بیمار با افت قند مواجه شود، به سرعت اقدامات لازم را انجام می دهند.

در صورتی که فردی نیاز به انسولین نداشته باشد و انسولین تزریق کند، افت قند پیدا می کند و از آنجایی که بیشتر این افراد علایم افت قند را نمی شناسند، اقدام لازم را انجام نمی دهند و با عوارض متعدد و در صورتی که افت قند شدید باشد با خطر مرگ مواجه می شود.

انسولین


اقداماتی ضروری در صورت تزریق انسولین بیش از مقدار تجویزی


اولین نکته این است که در صورت مصرف بیش از حد انسولین دچار وحشت نشوید. در اغلب موارد، مصرف بیش از حد انسولین می تواند در خانه درمان شود. کارهای زیر را تا زمانی که هوشیار و قادر به انجام آنها هستید، به ترتیب انجام دهید:

1- چک کردن قند خون

2- نصف فنجان نوشابه و یا آب میوه شیرین بنوشید و آب نبات یا قرص یا ژل گلوکز مصرف کنید. اگر شما یک وعده غذایی را مصرف نکرده اید، همان موقع چیزی بخورید. مصرف پانزده تا بیست گرم کربوهیدرات، سطح قند خون را بالا می برد.

3- استراحت کنید.

4- قند خون خود را مجددا بعد از 15 یا 20 دقیقه چک کنید. اگر هنوز هم کم است، 15 تا 20 گرم قند ساده مثل عسل یا مربا یا آب‌نبات مصرف کنید و اگر می توانید چیزی بخورید.

5- دقت کنید که در چند ساعت بعدی، حال عمومی شما چگونه است.

6- اگر هنوز هم نشانه ها در شما موجود هستند، قند خون خود را دوباره یک ساعت بعد از خوردن غذا چک کنید. اگر قند خونتان پایین است به خوردن مقادیر مناسب مواد قندی ادامه دهید.

7- اگر سطح قند خون شما پس از دو ساعت پایین باقی بماند، یا اگر نشانه های شما بهتر نشوند، اورژانس پزشکی را خبر کنید.

8 - بالا بردن قند خون، اگر در مدت کوتاهی ادامه یابد، نگران نباشید. سطح بالای قند خون به مدت کم به شما صدمه نمی زند، ولی قند خون بسیار کم مضر است.

9 - اگر شما بیهوش شوید و یا دچار گیجی شوید و یا دچار تشنج گردید، لازم است که اطرافیانتان وضعیت شما را کنترل کنند. آنها باید بدانند که چگونه اقدامات زیر را انجام دهند:

10- اگر شما هوشیاری خود را از دست دادید، آنها باید فورا با اورژانس تماس بگیرند.

11- آنها باید به شما گلوکاگون، که خواص ضد انسولین دارد تزریق کنند. اگر شما مستعد ابتلا به قندخون پایین هستید، از پزشک خود در مورد نیاز به مصرف گلوکاگون در خانه باید سوال کنید.
12- اگر به اندازه کافی هوشیار باشید، باید اطرافیانتان به شما آب قند بدهند. اگر نشانه های شما بیش از یک ساعت به طور پیوسته بهبود نیابد، باید با اورژانس تماس بگیرند.

تزریق انسولین

ضررهای تزریق انسولین


1-عوارض جانبی انسولین شامل مشکلات جزیی تا مشکلات جدی تر مانند افزایش وزن می باشد. البته بسیار مهم است که بدانید انسولین به خودی خود سبب افزایش وزن نمی گردد، بلکه به موازات تنظیم قند خون توسط این هورمون، چربی اضافه در بدن به علت مصرف غذای اضافی و یا دریافت مقادیر ناکافی انسولین خوراکی یا تزریقی، می تواند منجر به افزایش وزن گردد. خبر خوب آن است که با یک رژیم غذایی متعادل به همراه فعالیت بدنی منظم، می توان از این عارضه جانبی یعنی افزایش وزن، جلوگیری نمود.


2-موقع تزریق انسولین ممکن است قرمزی و خارش خفیفی در محل تزریق ایجاد گردد. اگر خارش و التهاب گسترش یابد و یا پوست بیش از حد خارش دار شود، باید به پزشک مراجعه کرد. وسایل تزریق کننده جدید ( مدل مدادی یا قلم انسولین) به کاهش این عوارض پوستی کمک می کنند .


3- یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق انسولین ضخیم شدن پوستی است که تزریق ها معمولا در آن ناحیه صورت می گیرند، البته این عارضه تقریبا نادر است.


4- دیگر عوارض جانبی مصرف انسولین عبارتند از: تورم صورت، لب ها و یا زبان و یا مشکل در تنفس. این عوارض جانبی می توانند نشانه ای از حساسیت جدی به انسولین باشند و هر شخصی که آنها را مشاهده می کند، باید سریعا به پزشک مراجعه کند. تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.


5- احساس خواب آلودگی، ضعف، گیجی و یا احساس ناخوشی کلی ممکن است نشان دهد که قند خونتان در حد نامطلوبی افزایش یا کاهش یافته است. راه حل این است که قند خون تان بررسی شود و سپس غذا و انسولین دریافتی طبق نظر پزشک تان تنظیم گردد.


6- در مصرف استنشاقی انسولین، افت قند خون رایج ترین عارضه جانبی می باشد. همچنین تنگی نفس ، درد قفسه سینه، عفونت های تنفسی، سرفه، خشک شدن دهان و زخم گلو نیز ممکن است در اثر مصرف استنشاقی این دارو از طریق دهان و بینی ایجاد شوند.


7- برخی مواقع ممکن است داروهای دیگری که فرد دیابتی مصرف می کند، با انسولین واکنش نشان دهند و عوارض جانبی نامطلوبی را ایجاد کنند. بسیاری از داروها از جمله داروهای ضد فشار خون و حتی برخی از مکمل های ویتامینی ممکن است حساسیت یا مقاومت بدن فرد نسبت به انسولین را افزایش دهند. برای اجتناب از بروز این عوارض جانبی، پزشک می بایست از تمام داروها و مکمل هایی که بیمار مصرف می کند مطلع باشد، صرف نظر از این که بیمار انسولین را به صورت استنشاقی دریافت کند یا تزریقی .

در پایان ذکر این نکته ضروری است که انسولین به عنوان یک داروی اساسی برای درمان بیماران دیابتی نوع یک و نوع دو که به درمان های دیگر جواب نداده اند، تجویز می گردد. مهم این است که تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.


چگونه از مصرف بیش از حد انسولین جلوگیری کنیم؟


شما می توانید با اقدامات زیر، از مصرف بیش از حد انسولین اجتناب کنید:

  • در هر زمان، چیزی مصرف کنید. حتی اگر گرسنه نیستید، تکه ای نان، یک لیوان شیر بدون چربی، یا یک عدد میوه مصرف نمایید.
  • آماده باشید. ممکن است دچار عوارض انسولین در برخی از شرایط شوید. یک بسته آب نبات در کیف خود یا در اتومبیل خود نگه دارید.
  • مطمئن شوید که دوستان و خانواده تان علائم و نشانه های معمول هیپوگلیسمی شما را می دانند. اگر سطح قند خون شما پایین بیاید، کسانی که در اطراف شما هستند باید اقدامات کمکی لازم را انجام دهند.

divider

بیشتر بخوانید:

با سندروم مقاومت به انسولین یا سندروم متابولیک بیشتر آشنا شوید !

نکات مهم در رابطه با تزریق انسولین قلمی

تزریق انسولین و نکاتی که باید در مورد آن بدانید!

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • tebyan.net
  • parastoonursing.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید