دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
علائم؛پیشگیری و درمان سرطان سر و گردن
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
سرطان سر و گردن:این را به خاطر داشته باشید که غده سرطانی در هر کجا بدن می تواند رشد کند اما به طور کلی غده های سرطانی ایجاد شده در اندام های سرو گردن مانند دهان، گلو و بینی را جزء دسته سرطان های سر و گردن می دانند.

شایع ترین علائم سرطان سر و گردن چه هستند

این را به خاطر داشته باشید که غده سرطانی در هر کجا بدن می تواند رشد کند اما به طور کلی غده های سرطانی ایجاد شده در اندام های سرو گردن مانند دهان، گلو و بینی را جزء دسته سرطان های سر و گردن می دانند. نشانه و علائم سرطان سر و گردن معمولا به منطقه ای که به سرطان مبتلا شده است بستگی دارد اما مهمترین علائم سرطان سر و گردن شامل گلو درد، مشکل در بلع و تغییر یا خشونت در صدا است. دیگر علائم این نوع از سرطان را در ادامه بخوانید.

با دلگرم همراه باشید.

شایع ترین علائم سرطان سر و گردن چه هستند

توده سرطانی در گردن

توده های گردنی در هر سنی شیوع دارند و چون این توده ها ممکن است علامت سرطان باشند، افراد باید به محض احساس آن به پزشک مراجعه کنند.توده های سروگردن می توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند. توده های خوش خیم شامل توده های التهابی، توده های مادرزادی، توده های چربی (لیپوم) و غیره می باشند.توده های بدخیم شامل سرطان های مختلف مثل لنفوم، سرطان تیروئید، سرطان غدد بزاقی، و غیره هستند.توده های گردنی در هر سنی شیوع دارند و چون این توده ها ممکن است علامت سرطان باشند، افراد باید به محض احساس آن به پزشک مراجعه کنند.

وقتی که به علت وجود توده در قسمت سر و گردن به پزشک مراجعه می کنید، پزشک با انجام معاینه بدنی، آزمایشات خونی و بررسی های تصویربرداری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی علت توده را پیدا کرده و به درمان آن می پردازد.توده های گردنی، سه علت مادرزادی، عفونی و سرطانی دارند.از کیست ها و ناهنجارهای عروقی به عنوان عوامل مادرزادی ایجاد توده های گردنی می توان نام برد. غده های لنفاوی گردن بر اثر عفونت بزرگ شده و به صورت توده هایی در گردن قابل لمس هستند.

شایع ترین علل عفونی

ایجاد توده در گردن لوزه ها، دندان ها و سینوس ها، ابتلا به بیماری سل و توکسوپلاسموز (بیماری عفونی که افراد در اثر تماس با گربه به آن مبتلا می شوند) می باشد.به یاد داشته باشید که با تشخیص زودرس، اکثر سرطان های سر و گردن قابل درمان هستند، بنابراین با دیدن علائم هشدار دهنده، فوراً به پزشک مراجعه نماییدسرطان های بدخیم به دو صورت اولیه و ثانویه ظهور می کنند که نوع اولیه آن شامل سرطان غدد تحت فکی، تیروئید و غدد لنفاوی است.سرطان های حفره دهان، حنجره، بینی، سینوس ها، معده و سرطان نازوفارنکس منطقه بالای حلق به عنوان موارد ثانویه سرطان هستند.توده های بزرگتر از یک سانتی متر در گردن نیاز به بررسی دارند و در اطفال و افراد بالای 50 سال به دلیل زیاد بودن بدخیمی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

توره سرطانی در گردن

درمان موفق سرطان های سر و گردن بستگی به تشخیص زود هنگام دارد.

شکایات مربوط به سرطانهای سر و گردن شامل موارد زیر می باشند:

توده های گردنی

سرطانهایی که در سر یا گردن شروع می شوند معمولاً قبل از انتشار به نواحی دیگر، به عقده های لنفاوی گردن دست اندازی می کنند. توده گردنی که بیش از دو هفته ادامه یابد باید سریعاً توسط پزشک بررسی شود.البته تمام توده ها ، سرطان نیستند، اما یک یا چند توده گردنی ممکن است اولین علامت سرطان دهان ، گلو ، حنجره ، تیروئید ، یا لنفومها و سرطانهای خون باشد.چنین توده هایی معمولاً بدون درد هستند و مداوماً بزرگتر می شوند.

تغییر صدا

اکثر سرطانهای حنجره موجب تغییر صدا می شوند. اگر چه بیشتر تغییرات صدا ناشی از سرطان نیستند، ولی شما نباید ریسک کنید.اگر تغییر صدا بیش از دو هفته طول کشید به پزشک مراجعه کنید.

غده دهانی

بیشتر سرطانهای دهان یا زبان موجب یک زخم یا تورم می شوند که از بین نمی رود. اینها ممکن است بی درد و بنابراین گمراه کننده باشند . خونریزی ممکن است، ولی معمولاً تا مراحل پیشرفته دیده نمی شود.اگر زخم یا توده دهانی همراه با توده گردنی باشد باید نگران باشید.علاوه بر این هر زخم یا تورم دهانی که بعد از یک هفته رفع نشود باید توسط پزشک معاینه شود.ممکن است نمونه برداری لازم باشد.

بالا آوردن خون

در این مورد معمولاً علت ، سرطان نیست . اگرچه تومورهای بینی ، دهان ،گلو ،یا ریه ها می توانند باعث خونریزی شوند.اگر خون در بزاق یا خلط شما دیده شد و بیش از چند روز ادامه یافت ، باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات بلع

سرطان گلو یا مری ممکن است بلع غذاهای جامد و گاهی مایعات را مشکل کند.اگر تقریباًهمیشه دچار مشکل بلع هستید باید توسط پزشک معاینه شوید.معمولاً رادیوگرافی بلع باریم یا آندوسکوپی مری برای پیدا کردن علت ، انجام می شود.

علائم؛پیشگیری و درمان سرطان سر و گردن

تغییرات پوستی

شایعترین سرطان سر و گردن ، سرطان سلول بازال پوست می باشد.خوشبختانه در صورت درمان زودهنگام، نتیجه عالی می باشد. این سرطان اغلب در نواحی در معرض آفتاب، مثل پیشانی ، صورت و گوش ها رخ می دهد ولی می تواند در هر جایی روی پوست ایجاد شود.انواع دیگر سرطان پوستی مثل سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم هم در سر و گردن روی می دهند.اکثر سرطان های سلول سنگفرشی روی لب تحتانی و گوش ایجاد می شوند.زخمهای صورت و لب و گوش که بهبود نمی یابند ، تغییر رنگ سیاه یا سیاه –آبی پوست ،تغییر در خالهای صورت مثل تغییر اندازه، رنگ یا خونریزی باید توسط پزشک بررسی شوند.

گوش درد مداوم

درد مداوم در گوش یا اطراف آن در هنگام بلع می تواند نشانه عفونت یا تومور گلو باشد.بخصوص اگر این حالت همراه با اشکال بلع ، خشونت صدا ، یا توده گردنی باشد باید آنرا جدی گرفت و معاینه توسط متخصص گوش و خلق وبینی توصیه می شود.

------------------------------------------------------------------------------

عوامل مستعد کننده سرطانهای سر و گردن:

بیش از ٩٠% سرطانهای سرو گردن ناشی از تماس طولانی با عوامل خاص بیماریزا می باشند.استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی شایعترین علت سرطانهای دهان ، گلو ، حنجره و زبان می باشد. در افراد بزرگسالی که از سیگار و مشروبات الکلی استفاده نمی کنند ، ویروس پاپیلومای انسانی می تواند موجب سرطان گلو شود.تماس طولانی با نور آفتاب می تواند موجب سرطان لب و پوست شود.بیاد داشته باشید که با تشخیص زودرس ، اکثر سرطانهای سر و گردن قابل درمان هستند بنابراین با یافتن علائم هشدار دهنده ، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب شایع ترین علائم سرطان سر و گردن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است