دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
علت بیماری مالیخولیا(اختلال خلقی ناشی از یک افسردگی)
8
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سودازَدگی یا مالیخولیا (از یونانی: μελαγχολία به معنی: اندوه) نوعی افسردگی است که مهم‌ترین ویژگی آن بی‌لذتی همراه با اختلال بارز روانی-حرکتی و بی‌اشتهایی و احساس گناه و بی انگیزگی است.

بیماری مالیخولیا چیست؟

سودازَدگی یا مالیخولیا (از یونانی: μελαγχολία به معنی: اندوه) نوعی افسردگی است که مهم‌ترین ویژگی آن بی‌لذتی همراه با اختلال بارز روانی-حرکتی و بی‌اشتهایی و احساس گناه و بی انگیزگی است.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با بیماری مالیخولیا بیشتر آشنا شوید.

بیماری مالیخولیا چیست؟

در پزشکی مدرن واژهٔ مالی و ملیتی' فقط به نشانه‌های ذهنی و عاطفی الکی افسردگی اشاره دارد اما به طور تاریخی مشکلات مالی' (ملانخولیا) می‌توانسته نشانه‌های جسمی نیز علاوه بر نشانه‌های ذهنی داشته باشد و وضعیت‌های سودازدگی سخاعی بیشتر بر اساس علت مشترک آن‌ها تا صفات ویژه‌شان طبقه‌بندی می‌شوند....
در لغت‌نامه دهخدا آمده است: گونه ای مرض عصبی است که با اختلال قوای عضلانی و دماغی همراه است و معمولاً در دنباله فلج عمومی یا تحت شکنجه شدید روحی و جسمی (محبوسانی را که شکنجه شدید می دهند) و یا بر اثر مرض صرع یا در اشخاص هیستریک و یا بطور مادرزادی پدید آید.

مبتلایان به این مرض گاه از خوردن و آشامیدن خودداری می نمایند به نحوی که به حالت مرگ می رسند و گاهی خودکشی می کنند. برای معالجه این بیماران استراحت کامل و مسافرت به نقاط خوش آب و هوا و جدا بودن از افراد دیگر و از حوادث لازم است . این معالجه باید با تجویز داروهای مقوی قوای دماغی همراه باشد .همچنین مالیخولیا در کاربرد تاریخی خود اختلالات ذهنی، که امروزه ممکن است روان‌گسیختگی (اسکیزوفرنی) یا اختلال دوقطبی نامیده شوند، را هم دربرمی‌گرفته‌است. بسیاری از برداشت های اخیر مالیخولیا را از منظر روانکاوی و فلسفه در نظر گرفته اند.

مالیخولیا با علت دموی ( پر خونی )

علائم مالیخولیا

اختلاط ذهن، خنده زیاد، سرخی صورت و چشم ها، پر خونی عروق، سنگینی سر، تندی نفس، تمایل به سرخی و قرمزی.

-----------------------------------------------------------------------------------------

درمان مالیخولیا

از بیمارانی که خون زیاد دارند، و هماتو کریت آنها بالا است و فشار خونشان نیز زیاد است، اول بایستی خون گرفته شود سپس از دستور زیر استفاده نمایند.گل بنفشه 15 گرم گل نیلوفر 5 گرم گل گاوزبان 10 گرم ؟؟؟ 25 گرم ؟؟؟ 20 دانه همه را نیم کوب کرده 7 روز پس از جوشانیدن صبح و عصر میل نمایند.پس از تمام شدن دستورات بالا شربت بنفشه یا شربت افتیمون به مدت 7 روز به کار برند، در این مدت گل بنفشه، گل نیلوفر، برگ کاهو، جو، پوست خشخاش از هر کدام مقدار کافی در یک ظرف بزرگ جوشانده و بیمار را در آب آن به خوابانند یعنی به طریق حمام داروئی به کار برند.

از کلم، گوشت بز، بادنجان، عدس، باقلا، و غذای شور بپرهیزند.اگر بیمار مبتلا به به بیخوابی است با داروهای حمام داروئی بالا سرشویه نمایند.هفته ای دو روز از داروی اطریفل صغیر با فرمل زیر استفاده کنند ( روزی 3 قاشق مربا خوری )

فرمول اطریفل صغیر

؟؟؟ 15 گرم هلیله سیاه 15 گرم پوست هلیله زرد 10 گرم ؟؟؟ 15 گرم/همه را نرم کوبیده خوب بسایند در 250 گرم عسل ریخته روزی 3 قاشق مربا خوری.اگر بیمار ضعیف باشد، افتیمون و هلیله سیاه از هر کدام 5 گرم انتخاب کرده در 100 گرم شکر کوبیده دو روز این مقدار را بدهند.

نسخه زیر خیلی مؤثر و مفید است

؟؟؟ 5 گرم گل سرخ 5 گرم گل بنفشه 10 گرم ؟؟؟ 10 گرم گل گاوزبان 10 گرم ؟؟؟ 20 گرمپس از نیم کوب کردن 7 قسمت نموده صبح و عصر پس از جوشاندن میل نمایند.

نسخه مؤثر دیگر

؟؟؟ 2 گرم گل سرخ 10 گرم ؟؟؟ 5 گرم پوست هلیله زرد 3 گرم هلیله سیاه 10 گرم ؟؟؟ 5 گرم بادیان 10 گرم ریشه شیرین بیان 25 گرم ؟؟؟ 10 گرم پرسیاوشان 10 گرم شاه تره 5 گرم گل گاوزبان 10 گرم ؟؟؟ 15 گرم گل بنفشه 15 گرم ؟؟؟ 30 دانه مویز 40 دانه.همه را پاک کرده، غیر از مویز بقیه را نیم کوب نموده روزی 20 گرم از این مخلوط را جوشانده صبح ناشتا و عصر میل نمایند.

بیماری مالیخولیا

مالیخولیا با مبداء سوداوی و صفراوی

هلیله کابلی 10 گرم هلیله سیاه 10 گرم پوست هلیله زرد 10 گرم ؟؟؟ 10 گرم شاه تره 5 گرم گل گاوزبان 10 گرم ؟؟؟ 10 گرم اسطوخدوس 15 گرم ؟؟؟ 10 گرم ؟؟؟ 20 گرم تخم گشنیز 5 گرمهمه را نرم کوبیده در نیم کیلو عسل روزی سه قاشق مرباخوری این دستور مقوی قلب و جسم و مقوی اعصاب است.شربت بنفشه، شربت نیلوفر، تمرهندی، آاوچه برقانی، ترنجبین و شیرخشت نیز مفید است.

گل گاو زبان 15 گرم تخم گشنیز5 گرم ابریشم مقرض 5 گرم بهمن سفید 5 گرم ؟؟؟ 20 گرم تخم ؟؟؟ 10 گرم تخم ؟؟؟ 5 گرم.همه را برم کوبیده در نیم کیلو عسل روزی سه قاشق مربا خوری میل نمایند.خون گیری در مبتلایان به فشار خون و چاقهای دوران یائسگی راه اصلی کم کردن حالات مریضی است شستن سر با آب بنفشه و نیلوفر و دادن غذاهائی که از گوشت بره و مرغ و بزغاله تهیه شده باشد و خوردن فالوده از شکر و نشاسته و روغن بادام توصیه می شود.

شستشوی سر با آب جوشیده و یا جو نیم کوب شده یا گل بنفشه یا برگ کاهو و گل نیلوفر کوبیده یا گل بنفشه تخم کدو مفید است و یا گل نیلوفر را کوبیده بر سر قرار دهند یا از آب جوشانده آن سر را بشویند. گلاب یا گلهای خنک را بو کنند از امور جنسی و کارهای سنگین و صدمه خوردن بپرهیزند سلامتی سایر اعضاء بدن را بایستی کاملا رعایت کرد چه اگر یکی از اعضاء بیمار باشد باعث تشدید مرض خواهد شد.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب بیماری مالیخولیا چیست؟

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

Negar | ۴ سال پیش
سلام خسته نباشید
آیا فرد عادی ممکنه مالیخولیا بگیره؟
0
0

hits