دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
علت؛علائم و درمان ورم روده
47
زمان مطالعه: 7 دقیقه
علت؛علائم و درمان ورم روده :درمان ورم روده/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان ورم روده آشنا شوید.

درمان ورم روده

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان ورم روده آشنا شوید.

درمان ورم روده

التهاب، ناراحتی و فرسایش استر معده است که می تواند بشکل ناگهانی (حاد) و یا بتدریج (مزمن) ظاهر شود. ورم معده تشریح ککنده گروهی از بیماری های معده بوده که در یک موضوع یعنی التهاب معده مشترک می باشند. ورم معده عموما ناشی از عفونت و آلوده شدن به همان باکتری است که باعث زخم معده می شود. آسیب دیدن، مصرف منظم داروهای مسکن و نوشیدن الکل نیز می تواند باعث ورم معده (گاستریت) شود. ورم معده می تواند باعث زخم معده و همچنین افزایش خطر سرطان معده شود.

ورم معده و روده یک بیماری بسیار مسری است. علایم به طور معمول در عرض ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض عامل عفونی بوجود می آید و ۲ تا ۱۰ روز، طول میکشدبسته به نوع عفونت دارد. علائم شایع اسهال شامل ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، درد معده و استفراغ است. همچنین می تواند با تب، سردرد، لرز، درد بدن، پوست خشک و خشکی دهان همراه باشد. هر کسی می توانددچار اسهال شود، اما کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

شخص مبتلا به اسهال و استفراغ، آب و مایعات بدنش میرود و باید جبران کند.کم شدن آب بدن در کارکرد طبیعی بدن تاثیر دارد و حتی می تواند فرایند درمان را به تاخیر بیاندازد. بنابراین، نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات سوپ و آب برنج. همچنین، استراحت ضروری است.همراه با مایع درمانی و استراحت، شما می توانید برخی از داروهای خانگی ساده و آسان انجام دهیدسعی کنید برای کمک به درمان مشکل و کاهش علائم آن از این موارد استفاده کنید.

درمان ورم روده

براى سلامتى روده‌ها باید دستورات زیر را به كار ببرید:

از صرف غذاهایى كه تولید گاز زیاد مى نماید خوددارى كنید. مثلا از خوردن پیاز و لوبیا كه مولد گاز هستند و یا غذاهاى سنگین و پر چربى كه احتیاج به فعالیت هضمى بیشتر دارد پرهیز كنید. در عوض میوه زیاد میل كنید. سبزیجات غالبا براى دستگاه گوارش مفید هستند زیرا این قبیل اغذیه ی گیاهى، حجیم بوده و موجب تحریك روده گردیده و به عمل هضم كمك می نمایند.

آشامیدن آب زیاد براى روده فوق العاده مفید است. از آنچه موجب سنگینى و تنبلى روده مى شود دورى نمائید. گردش در هواى آزاد و ورزش سبك در كار روده مؤثر است.فراموش نكنید كه روده ضامن سلامتى و ادامه ی حیات اعضای بدن شماست و اگر خوب از آن محافظت كنید آن هم مراقب خوبى براى سلامتى و انبساط خاطر شما خواهد بود.

در موقع یبوست مزاج، مدفوعات تخمیر مى شود. افراط در غذاهاى نشاسته‌اى، آردى، غلات، روغنها و شیرینیهاى مخلوط و مختلف هم تولید گاز و نفخ شدید در امعای مى كند. برعكس وقتى كسى كه مبتلا به گاز و نفخ زیاد روده‌هاست غذاهاى سازگار بخورد دیگر احساس نفخى در شكم و امعای خود نخواهد كرد و در نتیجه درد شكم و پهلو بر طرف خواهد شد. یك رژیم ده روزه انگور چاره ی قطعى گاز و نفخ زیاد امعای است.

براى از بین بردن میكروبهاى روده‌ها آویشن و كاكوتى را در ماست و دوغ ریخته مى خوردند.بادیان و انیسون نیز كه از سبزیهاى معطر مى باشند اخیرا مورد استفاده قرار گرفته و در ضد عفونى كردن روده‌ها كمك بزرگى مى كنند.انواع سیر و پیاز و تره نیز در ضد عفونى كردن روده‌ها مؤثر مى باشند و میكربهاى روده اى را از بین مى برند.انجیر تازه و خشك یكى از غذاهاى موافق این عمل است. خوردن ناردان، خاكشى، شكر سرخ و بهتر از همه سیر و پیاز و همچنین تنقیه با ریشه ی گل خطمى بهترین داروى ضد تعفن روده‌ها مى باشد.پرتقال دافع باد شكم است و در حالى كه دستگاه هاضمه را نرم مى كند باد شكم را دفع مى سازد.

كلم عمل روده‌ها را تقویت و آن را ضد عفونى مى كند.اسطوخدوس گاز روده‌ها را شفا مى بخشد.ورم روده ی بزرگ به علت انسداد روده‌ها بوجود مى آید نه به علت وجود میكروب. بنابر این براى معالجه كولیت و ورم امعای، پرتقال و مركبات بهترین و طبیعى ترین داروست كه باید رژیم پرتقال گرفت و بجاى غذاهاى دیگر موز را جانشین آن كرد.براى ورم روده (كولیت) باید در روز، هر ساعت یك لیوان آب انگور نوشید و فرداى آن روز هر یك ساعت به یك ساعت آب نصف لیمو یا تمام آن را گرفته و منحصرا آب لیمو خورد و این كار ر در هر روز از دوازده تا چهارده ساعت ادامه داد و شبها هیچ چیز دیگرى نخورد.

در درمان عفونتهاى روده اى و حتى زخم مجارى روده‌ها از هویج كمك مى گیرند.تنقیه با آب نیمگرم چغندر، جهت ورم روده گرفتگى آن نافع است.پرتقال با خرمالو ضد كولیت است. لیمو جدا روده‌ها را تقویت مى كند.مصرف كلم به دستگاه بدن، آهك، گوگرد و املاح پتاسیك كه اعمال روده‌ها را تقویت مى كند مى بخشد و روده‌ها را ضد عفونى كرده، سپس بواسطه ی طبیعت سلولزى خود آنها را به انقباض وامی دارد. آزمایشهاى متعدد معلوم كرده است كه شاهى آبى داراى تعداد زیادى از مادهء ضد میكروب (آنتى بیوتیك) است و به حدى این ماده مؤثر است كه اگر كسى.

زخمهاى كوچكى در روده داشته باشد با مصرف بیست گرم شاهى آبى در روز، به زودى شفا خواهید یافت و دیگر احتیاجى به پنى سیلین كه باید در موارد استثنائى و خیلى وخیم و سخت استعمال كند نخواهد داشت.كسانى كه روده‌هاى تنبلى دارند اگر قبل از صرف غذاى اصلى خود موقع ناهار و شام ده تا دوازده آلوى سیاه خشك را كه به ترتیب زیر تهیه شده باشد مصرف نمایند فایده و نتیجه مطلوبى خواهند گرفت. طرز تهیه ی آن چنین است:

شب پیش از غذا، ده تا دوازده آلوچه ی خشك را جدا كرده و گوشه اى از آن را با كارد سرتیز شكاف بدهید و یك ساعت آن را در آب خیس كنید و بعد آن را در همان آب، یك تا سه ساعت بجوشانید و سه بار آب آن را با آب گرم عوض كنید و آن را تا گرم است در آغاز غذاى اصلى خود یعنى موقع ناهار یا شام مصرف كنید.

یك قاشق سوپخورى روغن زیتون اگر صبح ناشتا خورده شود علاوه بر اینكه هیچگونه دل دردى بوجود نمى آورد، مجارى روده‌ها را چرب كرده و به توده ی اغذیه اى در آنجا جمع شده اند اجازه مىدهد راه عادى خود را آهسته اهسته طى كنند.

بیماریهاى روده

  • براى معالجه روده‌ها از پیاز پخته استفاده كنید. جعفرى روده‌ها را ضد عفونى مى سازد.
  • براى رفع گاز روده، تخم رازیانه را به مقدار ١٥ گرم در یك لیتر آب دم كنید و با هر غذا یك فنجان آن را مصرف نمائید.
  • پوست تازه پرتقال یا نارنج را بجوشانید و شیرین كرده مصرف نمائید، روده‌ها را ضد عفونى مى كند.
  • براى درمان ورم روده‌ها ٢ تا ٣ سیب را قطعه قطعه كرده با پوست به مدت یك ربع ساعت در یك لیتر آب بجوشانید و كمى شیرین بیان به آن اضافه كرده مصرف نمائید.
  • ترنجبین در امراض روده به مقدار ١٠ إلى ٧٠ گرم، هم بطور ساده و هم مركب مصرف مى شود.
  • جوشانده ٣٠ تا ٤٠ گرم عناب خشك در یك لیتر آب به مدت نیم ساعت، براى درمان تحریكات و عفونتهاى روده مفید است.
  • مصرف جوشانده سه قاشق سوپخورى تخم كتان در یك لیتر آبجوش براى درمان ورم روده كوچك مفید است.
  • برگ بو ضد عفونت روده‌هاست. مقدار مصرف آن چهار گرم در یك لیوان آبجوش است.
  • جوشانده غلیظ زغال اخته فرنگى، چه تازه و چه خشك، به مقدار یك مشت در نیم لیتر آب كه كمى شكر به آن اضافه شود، در درمان انسداد روده مفید است و باید این جوشانده را چهار تا ٦ فنجان در هر روز مصرف كرد.
  • احتیاط - كسانى كه ورم روده دارند نباید اسفناج مصرف كنند.

درمان ورم روده

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (47 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمدرضا | ۵ سال پیش
دمت گرم واقعا تاثیر گذار بود
0
0

hits