دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!-چشم‌های شما بیماری‌تان را برملا می کنند!-انواع بیماری ها و درمان آنها-فهرست بیماری‌ها

چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!

چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!

چشم‌ها تنها پنجره‌هایی به سمت روح‌مان نیستند، اگر خوب دقت کنیم متوجه می‌شویم که این دو عضو بینا می‌توانند پنجره‌ای به سمت سلامتی‌مان نیز باشند. چشم‌های‌تان چه تحریک، قرمز و یا کمی تغییر کرده باشد معاینه آن‌ها می‌تواند اطلاعات با ارزشی درباره‌ی سلامت‌ در اختیارتان قرار دهد، از دیابت و فشار خون گرفته تا آسیب اشعه‌های خورشید.

مسلما هیچ‌کس نمی‌گوید که نقش متخصص چشم را در خانه بازی کردن ایده‌ی خوبی است. متخصصان و پزشکان چشم همیشه معاینه منظم چشم‌ها را توصیه کرده‌اند و شما نیز اگر تغییری ناگهانی و عمده در بینایی خود حس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.با این حال نشانه‌هایی وجود دارد که با نگاه کردن در آینه نیز دیده می‌شوند، در ادامه این موارد را یک به یک برای‌تان توضیح خواهیم داد:


چشمان‌تان را خسته کرده‌اید: چشم‌های تحریک شده و قرمز از نشانه‌های خستگی است. چه تمام روز به صفحه نمایش خیره شده باشید چه بیش از حد لنز گذاشته باشید، خستگی و بیش از حد کار کشیدن از چشم‌ها خود را با قرمزی، خشکی و ناراحتی نشان می‌دهد. خیره شدن بیش از حد

به صفحه نمایش می‌تواند عوارض جدی را در پی داشته باشد، مانند سندروم بینایی کامپیوتر، که شامل نشانه‌هایی از جمله خستگی چشم، تاری دید، سردرد، و درد گردن و شانه‌ها است.برای اینکه خطر بروز چنین مشکلی را کاهش دهید، از قانون ٢٠/٢٠/٢٠ پیروی کنید: بعد از استفاده از کامپیوتر به

مدت ٢٠دقیقه، به چیزی در ٢٠ فوتی (٦ متر) خود به مدت ٢٠ ثانیه نگاه کنید، تا چشمان‌تان استراحت کنند.استراحت دادن به عضلات چشم و مرطوب کردن قرنیه، که پنجره جلوی چشم به حساب می‌آیند باعث می‌شود چشم‌ها بیشتر احساس راحتی کنند. اگر از لنز استفاده می‌کنید هر زمان چشمان‌تان قرمز، خسته و یا خشک شد به آن‌ها استراحت دهید.

شرایطی دارید که روی رگ‌های خونی‌تان تاثیر می‌گذارد:

چشم‌ها نقطه‌ای از بدن هستند که پزشکان بدون احتیاج به بریدن بدن می‌توانند رگ‌ها را مشاهده کنند. یک پزشک می‌داند رگ طبیعی چه شکلی است و هرگونه تغییر در سایز و اندازه رگ می‌تواند نشان‌دهنده فشار خون یا تصلب شریان باشد که هر دو، تا طولانی مدت بدون نشانه می‌مانند.

به عبارت دیگر متخصص چشم می‌تواند خیلی زودتر از یک پزشک عمومی تغییرات را تشخیص و مشکل را متوجه شود، مانند فشار خون، خطر سکته مغزی و یا ایجاد پلاک در شریان‌ها و این‌ها علایمی نیست که بشود از آن‌ها چشم‌پوشی کرد، چون در بلندمدت می‌توانند منجر به آسیب‌هایی نظیر کوری شوند.

چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!

از آلرژی رنج می‌برید:

اگر یکی از تبلیغات قرص‌های ضدحساسیت را دیده باشید می‌دانید نشانه‌های حساسیت قرمزی و اشک آمدن از چشم است.گاهی مقداری قرمزی چیزی نیست که باعث نگرانی شود، چون می‌تواند عوارض جانبی چیزی مثل واکسن آنفولاآنزا باشد. تحریک آلرژیک می‌تواند تنها در یک چشم خود را نشان دهد. قرمزی و پف کردگی بر اثر سرما خود را در هر دو چشم نشان می‌دهد.

دچار استرس شدید هستید و یا به کافئین حساسید: انقباض پلک اذیت کننده‌ای که گاهی دچارش می‌شوید، می‌تواند نشانه‌های خستگی، استرس بالا و یا حساسیت به کافئین باشد. ابتدا مقدار قهوه و یا چایی که استفاده می‌کنید را کم کنید و ببینید آیا تغییری ایجاد می‌شود یا خیر. اگر مشکل‌تان استرس است، می‌دانم که گفتنش خیلی راحت‌تر از انجامش است، اما سعی کنید استرس خود را کاهش دهید.

در موارد نادر انقباض پلک می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلات شدید عصبی و یا عضلانی باشد، مانند بلفارواسپاسم، یک تیک است که به مرور در هر دو پلک افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث کوری موقت، یا اسپاسم همی فاسیال شود، که شامل یک سمت صورت به شکل کلی است و به دلیل فشرده شدن یک عصب در صورت اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکلات عصبی داشته باشید:

تغییر در آناتومی چشم‌ها می‌تواند یک نشانه بارز از مشکلات عصبی باشد. اگر مردمک چشم نتواند در برابر نور به صورت طبیعی واکنش نشان دهد (به عنوان مثال اگر بعد از بیرون آمدن از فضایی تاریک همچنان مردمک‌ها باز بود)، به سختی چشم‌تان را بدون حرکت دادن سر از سمتی به سمت دیگر و یا بالا و پایین بچرخانید و یا اگر نورهای چشمک‌زن می‌بینید

یا با یک چشم یا هر دو دچار دو بینی می‌شوید، می‌تواند شامل مشکلات عصبی از اسکلروز متعدد تا میگرن شود.مردمک‌های غیر هم اندازه که با نام آنیزوکوریا شناخته می‌شود، نیز می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی باشد، از جمله تومور یا آنوریسم. به همین دلیل است که معاینه‌ی سالانه توسط متخصص پزشک بسیار توصیه می‌شود.

ممکن است کلسترول بالایی داشته باشید:

عادات غذایی‌تان می‌تواند روی ظاهر چشمان‌تان هم تاثیر بگذارد. اگر متوجه قوس یا حلقه‌ای به نسبت سفید اطراف عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) شدید، می‌تواند نشانه‌ی کلسترول بالا باشد. این رنگ سفیدی که در عنبیه می‌بینید توسط چربی‌های لبه قرنیه ایجاد می‌شود که در نتیجه نشان‌دهنده بالا بودن سطح کلسترول است.

ممکن است مبتلا به دیابت باشید:

چشمان غیرمسلح قادر به دیدنش نیست، تغییرات خاص در قرنیه و رگ‌های خونی چشم می‌تواند پزشک چشم‌تان را متوجه وجود دیابت کند. پزشک می‌تواند متوجه حضور پلاک در شبکیه چشم و خونریزی‌های کوچک در مویرگ‌های شبکیه افرادی که دیابت دارند شود. فقط سن‌تان بالا رفته (همان‌طور که سن همه ما بالا می‌رود) ناراحتی چشم می‌تواند خیلی ساده فقط نشانه‌ای از بالا رفتن سن باشد. همین‌طور که سن‌تان بالا می‌رود چشم‌ها خشک‌تر می‌شود، و زیاد اشک تولید نمی‌کنید، این مورد به خصوص در خانم‌ها تاثیر بیشتری دارد.

چشمان شما نشانگر این بیماری ها هستند!!

قرنیه چشم انسان و کوسه بسیار شبیه هم است به همین دلیل در عمل قرنیه چشم میتوان از چشم کوسه هم استفاده کرد. انسان ها و سگ ها تنها موجوداتی هستند که اشارات چشمی را می فهمند. البته سگ ها فقط زمانی که با انسان طرف باشند این نشانه ها را تشخیص می دهند.-هیچکس نمی تواند با چشم بسته عطسه کند.


در قدیم دزد های دریایی گوشواره طلا به گوش می کردند چون معتقد بودند طلا بینایی را قوی می کند.-مردمک چشم شما هر زمان به کسی که به او علاقه دارید نگاه می کنید تا ۴۵ درصد بزرگ می شود.-همه نوزادان در زمان تولد کور رنگی دارند.همه افراد چشم آبی دنیا از یک نیا هستند. از هر ۱۲ مرد یک نفر کوررنگی دارد.


هر چشم از ۱۰۷ میلیون سلول تشکیل شده است که همه این سلول ها در برابر نور حساس هستند. طیفی از رنگ ها وجود دارد که تشخیص آن برای چشم انسان بسیار سخت است که به آنها رنگ های غیر ممکن گفته می شود. چشم ۲ در صد از زنان قابلیت خاصی دارد که می توانند تا ۱۰۰ میلیون رنگ را ببینند.


بیشتر جمعیت جهان چشم قهوه ای هستند.- چشم های انسان فقط می تواند ۳ رنگ آبی، سبز و قرمز را ببیند و بقیه رنگ ها تلفیقی هستند.- وزن هر چشم انسان ۸ گرم است. عضله های چشمی پرکار ترین عضله های بدن هستند.چشم های انسان از زمان تولد تا مرگ هیچ رشدی نمی کند برعکس بینی و گوش ها که هیچگاه از رشد باز نمی ایستند.

اکثر افراد فکر می کنند که اشک فقط از آب تشکیل شده است در حالی اشک از سه ماده آب، موکوس و چربی ساخته شده است و درست به همین دلیل تبخیر نمی شود. چشم ها به سرعت خود را ترمیم می کنند . برای ترمیم یک خراشیدگی در چشم فقط ۴۸ ساعت زمان لازم است. هر فرد به طور متوسط هر دقیقه ۱۷ بار و هر روز ۱۴ هزار و ۲۸۰ بار پلک می زند.


۲۰-افرادی که کور می شوند در خواب می توانند همه چیز را ببینند با همه رنگ ها و جزئیات. چشم ها ۶۵درصد انرژی و قدرت مغز را به خود اختصاص می دهند یعنی بیشتر از هر عضو دیگری در بدن۲۲-برای مردم تمدن مایا لوچ بودن یک امتیاز بوده است به همین دلیل تلاش می کردند که کاری کنند تا فرزندانشان لوچ شوند.

گردآوری: مجله ی اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید