دلگرم
امروز: شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن
9
19,198
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن-چند روش ساده برای مقابله با کم‌کاری تیروئید - نشانه ابتلا به مشکلات تیروئیدی -راه‌های درمان پرکاری تیروئید -درمان های خانگی برای کم کاری تیروئید

درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن

درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن

غده تيروئيد زير سيبک قرار دارد و هورمون تيروئيد دماي بدن، روند سوخت و ساز و ضربان قلب را تنظيم مي کند. کم کاري يا پرکاري تيروئيد مي تواند مشکل ساز باشد. در صورت کم کار بودن، هورمون کمتري توليد مي شود و در صورت پرکاري هورمون تيروئيد بيشتري توليد مي شود. علت کم کاري يا پرکاري تيروئيد مي تواند ژنتيک، خودايمني، حاملگي ، استرس، کمبود تغذيه اي يا سموم باشد. براي اين که علايم اختلال تيروئيد را بشناسيد، ادامه اين مطلب به نقل از سايت «نيوزويک» را مطالعه کنيد.

۱ -خستگي مفرط: خستگي مفرط با بيماري هاي زيادي ارتباط دارد، به ويژه کم کاري تيروئيد، خستگي پس از يک خواب کامل از علايم کم کاري تيروئيد است.

۲ -افسردگي : احساس افسردگي نيز مي تواند به علت کم کاري تيروئيد باشد زيرا توليد کم هورمون تيروئيد روي ميزان توليد سروتونين (هورموني که احساس مناسب ايجاد مي کند) تاثير مي گذارد.

۳ -تغيير در اشتها: افزايش اشتها نيز علامت پرکاري تيروئيد است.

۴ -اختلال شناختي:پرکار بودن غده تيروئيد قدرت تمرکز را کاهش مي دهد و کم کاري نيز فراموشي ايجاد مي کند. با درمان بيماري، بيمار به سرعت از لحاظ ذهني هوشياري بيشتري پيدا مي کند. بيشتر خانم ها فکر مي کنند که اين حالت يکي از علايم يائسگي است در حالي که نشانه اختلال تيروئيد است.

۵ -خشکي پوست:خشکي و خارش پوست از ديگر علايم کم کاري تيروئيد است. تغيير در ظاهر پوست احتمالا به علت کند شدن سوخت وساز بدن است که ميزان تعريق را نيز کاهش مي دهد. پوست بدون رطوبت خشک و پوسته پوسته مي شود. ناخن ها نيز شکننده مي شود.

۶ -اختلال هضم: اختلالي که بر اثر کم کاري تيروئيد به وجود مي آيد، روند هاضمه را نيز کند مي کند. يبوست يکي از شايع ترين علايم کم کاري تيروئيد است. پرکاري غده تيروئيد نيز باعث اسهال يا دفع مکرر ضايعات بدن مي شود.

۷ -تغييرات در قاعدگي:زمان طولاني تر با خون ريزي بيشتر و درد مي تواند از علايم کم کاري غده تيروئيد باشد. پرکار بودن غده تيروئيد، باعث کوتاه تر شدن مدت زمان قاعدگي مي شود و فاصله بين قاعدگي بيشتر مي شود و خون ريزي نيز خفيف است.

۸ -فشار خون بالا:بالا بودن فشار خون علامت ديگر کم کاري تيروئيد است. هم پرکاري و هم کم کاري تيروئيد با فشار خون بالا ارتباط دارد. طبق پيش بيني هاي انجام شده افرادي که دچار کم کاري تيروئيد هستند نسبت به افرادي که مبتلا به پرکاري تيروئيد هستند ، ۳ برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار دارند. طبق يک نظريه، پايين بودن ميزان هورمون تيروئيد مي تواند باعث کند شدن ضربان قلب شود و روي قدرت پمپاژ و انعطاف پذيري رگ ها تاثير بگذارد.

درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن

۹ -احساس سرما مي کنيد:احساس سرما يا يخ زدن با کم کاري تيروئيد ارتباط دارد. با کند شدن سيستم داخلي بدن، سلول ها انرژي کمتري مي سوزاند. انرژي کمتر باعث کاهش توليد گرما در بدن مي شود. اما در پرکاري تيروئيد، سلول هاي توليد انرژي پرکار مي شود. به همين دليل است که افراد مبتلا به پرکاري تيروئيد احساس گرما يا تعريق بيش از حد مي کنند.

۱۰ -گرفتگي گلو :تغيير در صدا يا احساس برآمدگي در گلو مي تواند از علايم اختلال تيروئيد باشد. کافي است روبه روي آينه بايستيد و هنگام قورت دادن آب به نوع برآمدگي زير سيبک توجه کنيد. در صورت مشاهده برآمدگي مشکوک به پزشک مراجعه کنيد.

کم کاری تیروئید چیست؟

هیپو تیروئیدی یا کم کاری تیروئید (غدد تیروئید کم فعال) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید میزان هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیتهای بدن است. گرچه کم کاری تیروئید می تواند موقتی باشد، ولی معمولاً یک وضعیت دائمی است. برخی مطالعات نشان می دهند که 10 درصد زنان و 3 درصد مردان کم کاری تیروئید دارند.


نشانه های هیپوتیروئیدی چیست؟

در مراحل ابتدایی ممکن است علائم کمی بروز کند چرا که بدن توانایی جبران نسبی غده تیروئید از کار افتاده را با افزایش تحریک آن دارد. این مسئله بسیار شبیه فشار دادن پدال گاز برای حرکت با سرعت قبلی در وقتی که ماشین از تپه بالا می رود است. به هرحال به دلیل آنکه تولید هورمون تیروئید کاهش یافته و متابولیسم بدن کند شده است نشانه های مختلفی می تواند بروز کند.


– خستگی فراگیر


– خواب آلودگی


– فراموشکاری


– مشکلات یادگیری


– ناخن و موی خشک و شکننده


– پوست خشک و خارش دار


– صورت پف آلود


– یبوست


– ناراحتی عضلات


– اضافه وزن و احتباس ادراری


– جریان قاعدیگی سنگین یا غیر طبیعی


– افزایش فراوانی سقط


– افزایش حساسیت به داروها

درمان تیروئید کم کار همراه با علل کم کاری آن

هیپوتیروئیدی چگونه درمان می شود؟

هیپوتیروئیدی با یک درمان تک دوز روزانه لووتیروکسین که به صورت قرص داده می شود درمان می گردد. یک پزشک با تجربه می تواند دوز و شکل صحیح را برای بازگشت تیروئید به وضعیت طبیعی تجویز نماید. در بیماران مسنی که بیماریهای زمینه ای ماند بیماری قلبی دارند معمولاً دوز پایین دارو شروع می شود در حالیکه در بیماران جوان و سالم دوز کامل درمانی به یکباره جایگزین می شود. هورمون تیروئید در بدن بسیار کند عمل می کندو بنابراین چند ماه پس از شروع درمان طول می کشد تا درعلایم بهبودی مشاهده شود.

از آنجا که بسیاری از موارد هیپوتیروئیدی، دائمی و اغلب پیشرونده هستند ضروری است که درمان این وضعیت در طول زندگی فرد ادامه پیدا کند. اندازه گیری دوره ای سطح TSH و وضعیت بالینی برای اطمینان از اینکه دوز مناسب تجویز شده است ضروری است چرا که ممکن است نیاز به تعدیل دوزهای درمانی در زمانهای مختلف وجود داشته باشد. تعدیل مطلوب برای هورمون تیروئید حیاتی است چرا که بدن بسیار حساس به تغییرات حتی جزیی هورمون تیروئید است.

قرصها در 10 قدرت مختلف تولید می شوند و ضروری است که آنها را در هر روز به طور ثابتی دریافت نمود.دوزی از هورمون تیرویی که کم باشد ممکن است نتواند از بزرگ شدن غده پیشگیری کند و باعث پایدار ماندن نشانه ها همراه با افزایش سطح کلسترول خون شود که به نوبه خود می تواند خطر تصلب شرایین و بیماری قلبی را افزایش دهد. دوزی از هورمون تیرویی که خیلی زیاد باشد می تواند باعث بروز نشانه های هیپر تیروئیدی شود و بار اضافی بر روی قلب ایجاد کرده و منجر به افزایش خطر بروز پوکی استخوان گردد.

بسیار مهم است که دوز دارو در زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند به خوبی تنظیم شود چرا که هیپوتیروئیدی می تواند بر رشد و نمو جنین تأثیر بگذارد. غالباً در طی حاملگی جایگزینی هورمون تیروئید تغییر میکند و بنابراین مراقبت بیشتری لازم است. داروها و مکملهای مختلفی (خصوصاً آهن) می توانند مشخصاً بر جذب هورمون تیروئید تآثیر بگذارند و بنابراین سطح هورمون نیاز به مراقبتهای بیشتری در طی بیماری یا تغییر داروها دارد.

هورمون تیروئید برای کارکرد و نمو طبیعی مغز در جنین و نوزاد حیاتی است و شیرخوارنی که به درمان جایگزین با هورمون تیروئید نیاز دارند نباید با محلولهای مایع در بازار درمان شوند، چرا که هورمون فعال ممکن است پس از حل شدن خراب شود و نوزاد هورمون تیروئید کافی دریافت نکند. به جای آن شیرخواری که هیپوتیروئیدی دارد باید به وسیله شکستن قرص به اندازه صحیح و سپس حل نمودن آن در یک قاشق چایخوری مایع درمان شود. مدیریت مناسب در درمان هیپوتیروئیدی نیاز به مراقبت پیوسته توسط یک پزشک مجرب دارد.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

hits
statcounter