alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
آیا مصرف تریاک باعث غلظت خون میشود؟
40
32.4K
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تریاک و غلظت خون : ميزان کلسترول و تري گليسريد افراد معتاد به سيگار و ترياک ضمن کنترل تاثير شاخص توده بدني، به طور معني داري بيش از افراد غير معتاد (در هر دو جنس) بوده است.

با مجله دلگرم همراه باشید

رابطه ی تریاک و غلظت خون

يكي از عوامل مهم و خطرزاي شناخته شده براي بيماري هاي قلبي و عروقي، افزايش غلظت خون ، كلسترول و تري گليسيريد خون شناخته شده است، تاثير سيگار و ترياك در تغيير ميزان غلظت خون مورد بحث محدود به پژوهش هاي انجام شده در اين زمينه است

اين پژوهش به منظور تعيين رابطه مصرف سيگار و ترياك با غلظت خون و غلظت چربي هاي خون در افراد بالاي 20 سال شهرستان كرمان انجام گرفت.

آزمایش انجام شده


اين بررسي به صورت مقطعي در سال 1379 روي تمامي مراجعان بالاي 20 سال تعداد 756 مرد و يك هزار و 292 زن كه ظاهرا سالم بودند و براي ارزيابي سلامتي به كلينيك تندرستي كرمان مراجعه نموده بودند، انجام پذيرفت.


در اين پژوهش قد و وزن افراد به منظور محاسبه ضريب توده بدن (BMI) اندازه گيري و آزمایش اریترون (‌ آزمایش غلظت خون ) مقدار كلسترول و تري گليسيريد سرم آنان در وضعيت ناشتا به وسيله اتوآنالايزر RA 1000 تعيين گرديد.

نتیجه آزمایش انجام شده

نتايج نشان داد که اعتياد به سيگار و ترياک در جامعه کرمان به خصوص در مردان از شيوع چشمگيري برخوردار است؛ به طوري که حدود 30% مردان و 5% زنان تحت بررسي بنابراظهار خودشان معتاد به سيگار، ترياک و يا هر دو بودند.

تجزيه و تحليل داده ها نشان داد که علاوه بر بالا رفتن غلظت خون ميزان کلسترول و تري گليسريد افراد معتاد به سيگار و ترياک ضمن کنترل تاثير شاخص توده بدني، به طور معني داري بيش از افراد غير معتاد (در هر دو جنس) بوده است.


نتيجه گيري: نتايج اين بررسي اثرات زيانبار مصرف سيگار و ترياک علاوه بر غلظت خون در افزايش چربيهاي خون را روشن مي سازد

تهیه شده مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (40 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
خداوردی | ۱ هفته پیش
سمانه خانوم خیلی نگران نباشید چند روز پیش دو تا پورفسور المانی در وتلویزیون المانی صبحت میکردن میگفتند هفت سال در مورد سرطان و اپیوم و متادون که همان تریاک میشه تحقیق کردند به این نتیجه رسیدند کسهایکه مصرف کرده بودند در بعضیها سرطان را نابود کرده بود و در بعضیها جلوی رشدش را کرفته بود
0
0
میرزا محمد | ۵ ماه پیش
سلام
من معتقدم که توی کشور فقط کرمان سیگاری و تریاکی نداره.
0
0
امیر | ۲ سال پیش
سلام سمانه خانوم هیچ فرقی نمیکنه چه بکشه چ بخوره کارخودشومیکنه بازم غلظت خون میاره،انشالله ک خداشفابده بابای محترمتون رو
0
0
سمانه | ۲ سال پیش
واااااااااااااا
اااااااای من بابام سرطان داره و بخاطره دردیکه داره مجبوره روزی ی کوچولو تریاک مصرف کنه تا آروم شه حالا چیکار کنم از وقتی فهمیدم غلظت خون میاره خیلی ناراحتم. ینی اگه تریاک وبخوره یا بکشه فرقی هم داره خواهشا جوابم وبدین خیلی ناراحتم
2
1
hits