دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کوانزیم کو کیو تن CoQ10 چیست؟
7
زمان مطالعه: 15 دقیقه
کوکیوتن (کوآنزیم کیوتن) 100 میلی گرم/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با کوکیوتن (کوآنزیم کیوتن) بیشتر آشنا شوید.

کوکیوتن (کوآنزیم کیوتن) 100 میلی گرم

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با کوکیوتن (کوآنزیم کیوتن) بیشتر آشنا شوید.

فواید کیوتن (Q10)

فواید کیوتن (Q10)

( کوکیوتن ) آنتی اکسیدانی است که در بدن به طور طبیعی تولید می شود ولی سطح این ماده در بدن با افزایش سن، و بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، پارکینسون، سرطان و دیابت کاهش می یابد.
این ماده به طور عمده درغذاهای دریایی یافت میشود و به صورت مکمل نیز مصرف می شود.این ماده درانقباض عضلانی نقش دارد و هم چنین به حفظ عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن کمک می کند.در شرایط بازسازی سلول های عصبی دربیماری هایی مانند ام اس، آلزایمر و پارکینسون می توان از کوانزیمQ10 بهره مند شد.

هم چنین به درمان بیماری های نارسایی احتقانی قلب، هانتینگتون، فشار خون، میگرن، پارکینسون، ایدز، دیستروفی عضلانی، بیماری های لثه کمک می کند.برای کمک به درمان بیماری هایی نظیر دیابت، سرطان سینه، ناباروری مردان، انژین صدری، کولیت روده و خستگی مزمن نیز می توان از آن بهره گرفت.استاتین Statinنوعی از داروهای پایین آورنده کلسترول خون، که توانایی بدن برای تولید کلسترول را کاهش می دهد، هم زمان کاهش قابل توجهی درتوانایی تولید کوانزیم Q10 ایجاد می کند.به دلیل این که کوانزیم Q10 ماده محلول در چربی است، مصرف مکمل آن با یک وعده غذایی حاوی چربی، میزان جذب آن را بالا می برد.

فواید کیوتن (Q10)

کوکیوتن در زمان ترک اعتیاد مخدر شیشه (متامفتامین )

یکی از مکمل های خوب در زمان ترک اعتیاد مخدر متامفتامین ( شیشه )کوکیوتن است.
کوکیوتن ضعف و سستی معتادان را کاهش می دهد.
در ایران اکثرا به خاطر ضعف معتاد به او کوکیوتن می دهند در صورتی که کوکیوتن دارای اثرات مهار کننده انزیم چهار فسفو دی استراز است و به این دلیل در ترمیم ضایعات مغزی معتادان به شیشه بسیار موثر است.
دوز مصرفی کوکیوتن در زمان ترک اعتیاد مخدر شیشه روزانه ۲۰۰ میلی گرم است.
مکانیسم عمل مهار کننده های چهار فسفو دی استراز 4Phosphodiesteraseدر درمان اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین ) و محرک ها.

فواید کیوتن (Q10)

اثر ضدالتهابی در ام اس

در طول یک حمله در بیماری ام اس، التهاب در پلاک ماده سفید اعصاب رخ می دهد و باعث آسیب به میلین(غلاف پوشانده رشته های عصبی) می شود.میلین رشته های عصبی را قادر می سازد که سیگنال های عصبی را سریع و دقیق بین مغز و ستون فقرات و سایر اعضای بدن انتقال دهند و هنگامی که میلین آسیب ببیند سیگنال‌های عصبی نمی‌توانند در طول رشته‌های عصبی حرکت کنند.با توجه به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مکمل کوانزیم Q10 می تواند به پیشگیری یا کاهش التهاب کمک کند.
مرکز پزشکی دانشگاه مریلند استفاده از این مکمل را به عنوان بخشی از درمان جامع شامل داروهای معمول و برخی مکمل های طبیعی، توصیه می کند و دوز مصرفی 100 تا 200 میلی گرم روزانه و در زمان خواب را پیشنهاد می کند.

فواید کیوتن (Q10)

پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن

اگر چه هنوز علت بیماری ام اس مشخص نیست با توجه به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند ام اس ممکن است یک بیماری خود ایمنی سلول های T ، تحت تاثیر وراثت و یا محیط باشد.
کوانزیم Q10 به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و خطر آسیب بیشتر به سلول های حاصل از اکسیداسیون و رادیکال های آزاد را کاهش می دهد.

فواید کیوتن (Q10)

بهبود وضعیت عضلات

یکی از اهداف درمان ام اس کمک به حفظ عملکرد فیزیکی است و کوانزیم Q10 به تحقق این هدف کمک می کند.این ماده می تواند فعالیت های فیزیکی افرادی که در طول ورزش دچار خستگی شدید می شوند را بهبود بخشد. عملکرد عضلات را بهبود می بخشد و خطر آسیب به سلول های عضلانی را کاهش می دهد.

فواید کیوتن (Q10)

دیابت

دیابت نوع 2 اغلب با چاقی و افزایش سطح کلسترول خون همراه است، بنابراین بسیاری از بیماران دیابتی داروهای کاهنده کلسترول خون مانند استاتین را مصرف می کنند.
در یک مطالعه 23 نفر مبتلا به دیابت که داروهای استاتین و مکمل کوکیوتن را مصرف کرده اند در یک دوره 12 هفته ای ومصرف روزانه 200 میلی گرم از این مکمل تحت بررسی قرار گرفتند و نتیجه تحقیق نشان داد این مکمل عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشیده است و برخی نشانه های بیوشیمیایی که از پیشرفت دیابت جلوگیری می کنند را بهبود بخشیده است.تر کیبی از کوانزیم Q10 و ویتامین E نیز نتایج HbA1c (آزمایش ارزیابی سطح قند خون کنترل شده) را بهبود بخشیده است.هم چنین مصرف این مکمل می تواند به کاهش برخی عوارض دیابت مانند بیماری های قلبی، افزایش کلسترول خون و افزایش فشار خون کمک کند.
این مکمل دارای اثر محافظتی پانکراس است.
پیش از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

فواید کیوتن (Q10)

بیماری پریودنتال

بیماری است که لثه ها و دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث بروز علائم از تورم جزئی در لثه تا پوسیدگی دندان شود.این بیماری در مردان شایع تر است و در بیشتر موارد تا قبل از سن 30 یا 40 سالگی علائمی از بیماری دیده نمی شود.درمان بر حسب شدت بیماری متفاوت است و شامل تمیز کردن بهتر دندان ها، استفاده از دهانشویه و یا تجویز آنتی بیوتیک است. شواهدی وجود دارد مبنی براین که کوانزیم Q10 نقش مهمی در درمان بیماری پریودنتال دارد اگر چه این پژوهش ها مقدماتی است.

یکی از دلایلی که وجود دارد مبنی بر این که این ماده می تواند به افراد دچار بیماری پریودنتال کمک کند این است که افراد مبتلا به این بیماری معمولا سطح پایینی از این ماده را در بدن خود دارند. به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند پیشرفت قابل توجهی در بهبود علائم بیماری پریودنتال پس از مصرف مکمل CoQ10 مشاهده شده است. MayoClinic.com نیز گزارش مشابهی ارائه داده است.

فواید کیوتن (Q10)

بیماری های قلبی

تحقیقات نشان می دهند مصرف مکمل کوانزیم Q10 برای پیشگیری و هم چنین درمان بیماری های قلبی سودمند است و این به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن است. هم چنین خطر حملات قلبی مکرر را کاهش می دهد.استفاده از این مکمل پیش از عمل جراحی قلب، خطر ابتلا به عوارض پس از جراحی را در برخی بیماران کاهش داده است.این مکمل یک جایگزین برای داروهای قلبی نیست و هم چنین نقش آن در بهبود بیماری های قلبی به طور کامل مشخص نیست و ممکن است برای برخی بیماران سودمند باشد و برای همه موثر نباشد. بنابراین پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

منابع غذایی کوانزیم Q10 عبارتند از:

 • این ماده عمدتا در ماهی و گوشت یافت می شود.
 • ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی اسقومری. روغن ماهی، هم چنین گوشت ،جگر،غلات سبوس دار، حبوبات.
گیاهانی که بیشترین میزان کوانزیم Q10 را دارند:
 • اسفناج غنی ترین منبع گیاهی این ماده است. بهتر است سبزیجات تازه، خام و فراوری نشده باشند.
 • کلم بروکلی،گل کلم،جوانه گندم،نخودفرنگی، لوبیا، سویا نیز منابع غنی هستند.
 • کمک به تولید انرژی
 • افزایش قوای جسمانی به هنگام ورزش
 • جلو گیری از تصلب شرایین و کاهش سطح کلسترول خون
 • موثر در کاهش فشار خون
 • موثر در بهبود قوای باروری آقایان
 • کمک به تسکین سردرد های میگرنی
 • ضروری به همراه داروهای کاهنده چربی خون (استاتین ها)

کوکیوتن یا کوآنزیم کیوتن از جمله موادی است که دارای ساختاری شبیه ویتامینها بوده و جهت عملکرد تمام سلولهای بدن ضروری می باشد . این ماده هم بطور طبیعی در بدن ساخته می شود و هم از طریق مصرف مکملهای غذایی قابل تامین است . تولید این ماده در بدن بتدریج با افزایش سن و همچنین در برخی از شرایط مانند مصرف دارو های کاهنده چربی خون و برخی دیگر از دارو ها کاهش می یابد .

کو کیو تن دارای نقشهای گوناگونی از جمله کمک به تولید انرژی در عضلات و مهمتر از همه عضله قلب می باشد . این عضو پرکار ، جهت فعالیت بی وقفه خود به انرژی نیاز دارد و کو کیو تن با کمک به تولید انرژی به فعالیت این عضو خستگی ناپذیر کمک می کند . از طرف دیگر به تولید انرژی مورد نیاز عضلات بدن خصوصا در افراد ورزشکار کمک بسزایی نموده و قوای جسمانی آنان را افزایش می دهد . علاوه براین کو کیو تن دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد .

مواد آنتی اکسیدان از آسیب ناشی از برخی از مواد تحت عنوان رادیکالهای آزاد که در اثر سوخت وساز طبیعی بدن و یا عوامل آسیب رسان مانند آلودگی هوا ، اشعه خورشید و... تولید می شوند ، جلو گیری می نماید . از جمله مواد دیگری که در اثر رادیکالهای آزاد آسیب می بینند چربیهای خون بوده که در اثر این آسیب اکسیده شده و در جدار رگها ،خصوصا رگهای قلبی رسوب می کنند .
كوكيوتن با محافظت از چربیهای خون در برابر این مواد آسیب رسان به کاهش خطر گرفتگی عروق کمک می نماید.کو کیوتن Health Burst در دوزهای 30 و 100 میلی گرمی تولید شده و هر بسته محتوی 30 عدد کپسول می باشد .این فر آورده جهت پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماریها نمی باشد .

فواید کیوتن (Q10)

نقش کوآنزیم کیوتن ( CO Q10) در ناباروی مردان

بر طبق بررسیهای انجام گرفته کوآنزیم کیوتن که معمولاً آن را ubiquinone می نامند، به میزان قابل ملاحضه ای در مایع منی انسان (seminal) وجود دارد. که احتمالاً دارای اثرات متابولیک مهم و عملکردهای آنتی اکسیدانی است. غلظت کوآنزیم کیوتن seminal ارتباط مستقیمی با پارامترهای seminal دارد (تعداد و تحرک —– ها ). تغییر میزان موجود کوآنزیم کیوتن در موارد ناباروری آقایان مثل آستنوزوسپرمی و واریکوسل مشاهده شده است.

اخیراً نقش فیزیولوژیک این مولکول به میزان بیشتری آشکار گردیده و با بکارگیری آن در غلظت های مختلف با روش های مختلف پزشکی و جراحی برای ناباروری مردان بکار گرفته شده است. بنابراین غلظت و توزیع کوآنزیم کیو تن بین پلاسمای سمینال و اسپرماتوزوآه را در واریکوسل قبل و بعد از درمان جراحی و در بیماران نابارور و همچنین بعد از درمان آنها با FSH ارزیابی می کنند. تاثیرات کوآنزیم کیوتن روی تحرک —– و عملکرد آنها در طی برخی از آزمایش های Invitro مورد بررسی قرار گرفته اند. در 2 مطالعه مجزا که توسط این گروه انجام شد 22 و 60 بیمار به آزوسپرومیای بدون علت ثبت نام شدند، به ترتیب کوآنزیم کیوتن و نوع احیا شده آن ubiquinol به طور بارزی در افراد تحت درمان ( در پلاسمای سمینال ، سلول های —– ، همین طور حرکت اسپرماتوزآ) افزایش یافته است.

یک وابستگی خطی ضعیف در میان متغیرهای مرتبط، در آغاز مطالعه و بعد از درمان، بین پلاسمای سمینال و کوکیوتن درون سلولی، سطح ubiquinol ، پارامترهای جنبشی دررون سلول در گروه تحت درمان یافت شد. بیماران دارای مقادیر اولیه پایین تر تحرک —– و کوآنزیم کیوتن بطور آماری در زمینه قابلیت پاسخ به درمان توانایی بیشتری داشتند. در نتیجه بکار گیری کوکیوتن اگزوژن سبب افزایش ubiquinol و ubiquinon در مایع seminal می شود و می تواند فاکتورهای حرکتی —– را در بیماران مبتلا به آزواسپرمیای بی علت تحت تاثیر قرار دهد.

فواید کیوتن (Q10)

برای سلامت قلب و عروق و افزایش انرژی

کوآنزیم کیوتن( Co Q10) یکی از اجزای اصلی زنجیره انتقال الکترون در میتوکندری سلولهاست و در فرآیند تولید ATP و انرژی در بدن نقشی کلیدی دارد. کوآنزیم کیوتن همینطور به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می آید. این ترکیب در داخل بدن به طور طبیعی سنتز شده و مقداری نیز از طریق رژیم غذایی دریافت می شود ولی میزان آن در بدن با افزایش سن، کاهش می یابد. مصرف مکملهای کوآنزیم کیوتن هلث برست Co Q 10 Health Burst می تواند در موارد زیر مفید واقع شود:

سلامت قلب و عروق

کوآنزیم کیوتن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی مانع از اکسید شدن LDL کلسترول می شود و به همین دلیل از خطر رسوب چربیها در دیواره عروق قلبی می کاهد. به علاوه این ماده با تأمین انرژی کافی برای عضله قلب خطر بروز نارسایی های قلبی را کاهش می دهد .

کاهش فشارخون

برخی از تحقیقات نشان داده اند کوآنزیم کیوتن می تواند به عنوان عامل کمکی برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار گیرد. مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن در کاهش میزان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک موثر می باشد.

افزایش انرژی در فعالیت های ورزشی

95% انرژی مورد نیاز بدن ما طی مسیر سوخت و ساز هوازی در داخل میتوکندری تولید می شود و حضور کوآنزیم کیوتن برای انجام این مراحل ضروری است. به نظر می رسد مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن باعث تسهیل آزادسازی انرژی و بهبود توان جسمانی ورزشکاران گردد.

تاخیر در بروز فرآیند پیری

آسیبهای وارد شده به ساختار سلول بوسیله رادیکالهای آزاد نقش مهمی در فرآیند پیری ایفا می کنند. کوآنزیم کیوتن بعنوان یک آنتی اکسیدان می تواند در خنثی کردن رادیکال های آزاد موثر باشد. میزان کوآنزیم کیوتن با افزایش سن، در بافتها کاهش می یابد و باید از طریق مصرف مکمل ها تامین گردد.

جلوگیری از بیماری های تحلیل برنده اعصاب

برخی از تحقیقات نشان داده اند مکملهای کوآنزیم کیوتن ، به ویژه اگر در مراحل اولیه بیماری مصرف شود، می تواند پیشرفت بیماری های تحلیل برنده اعصاب مانند پارکینسون و هانتینگتون را به تاخیر اندازد.

بهبود سردردهای میگرنی

تحقیقات صورت گرفته نشان داده اند مصرف مکملهای کوآنزیم کیوتن می تواند در کاهش تعداد دفعات حملات میگرنی، طول مدت سردرد و تهوع میگرن موثر باشند. از طرف دیگر کمبود این ماده در مبتلایان به سردردهای میگرنی بیشتر از سایرین مشاهده شده است.

فواید کیوتن (Q10)

مقدار و نحوه مصرف

روزانه یک عدد به همراه غذا مصرف شود. برای مقاصد درمانی، دوز 100 میلی گرم و بیشتر در روز توصیه می شود.

عوارض جانبی

مصرف مقادیر بیش از 200 میلی گرم ممکن است باعث عوارض خفیفی مثل بی اشتهایی، مشکلات گوارشی و تهوع گردد.

بسته بندی

هر بسته محتوی 30 کپسول، تهیه شده به دو فرم مجزای 30 و 100 میلی گرمی

فواید کیوتن (Q10)

تداخلات دارویی


• مصرف داروهای ضد افسردگی و همچنین داروی پروپارانولول(ایندرال) می توانند سبب کاهش تولید کوآنزیم کیوتن شوند، بنابراین مصرف مکملهای کوآنزیم کیوتن به همراه این داروها می تواند سودمند باشد.
• اجتناب از مصرف همزمان کوآنزیم کیوتن با داروی ضد انعقاد وارفارین
• داروهای کاهش دهنده چربی خون مانند آتروواستاتین، پراواستاتین و لوواستاتین می توانند سبب کاهش میزان کوآنزیم کیوتن در بدن شوند. بنابراین مصرف مکمل همراه این داروها می تواند مفید واقع شود.

فواید کیوتن (Q10)

موارد احتیاط


• دور از دسترس کودکان درجای خشک و خنک نگهداری شود.
• در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک مصرف شود.

ملاحظات

مصرف مکمل کوکیوتن ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. مصرف مکمل CoQ10 کوکیوتن به طور کلی برای اکثر مردم خطری ندارد با این حال می تواند با داروهای شیمی درمانی، رقیق کننده خون و داروهای کنترل فشار خون شامل وارفارین و کومادین و داروی درمان مشکلات تنفسی به نام تئوفیلین تداخل ایجاد کند. بنابراین پیش از مصرف این مکمل با پزشکتان مشورت کنید.به خاطر داشته باشید که مصرف این مکمل نباید جایگزین داروهای شما شود و این مکمل توسط اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا به عنوان درمان هرگونه وضعیت پزشکی تایید نشده است.

مصرف مکمل کوکیوتن ممکن است باعث بروز عوارضی شود اما تعداد کمی از آن ها جدی هستند. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از مشکلات خواب،تحریک روی پوست، تهوع، استفراغ، اسهال، سوء هاضمه، از دست دادن اشتها، درد شکمی، سرگیجه، حساسیت به نور، تحریک پذیری، سردرد، سوزش سر دل و احساس خستگی.برخی از افراد بالا رفتن میزان آنزیم های کبدی را پس از مصرف این مکمل گزارش کرده اند.اگر شما دچار بیماری کبدی هستید در مورد مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید. با مصرف دوز کمتر این دارو عوارض جانبی نیز ممکن است کاهش یابد.

هم چنین مصرف این مکمل ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد که در صورت داشتن دیابت یا هیپوگلیسمی (افت قند خون)ممکن است خطرناک باشد و یا ممکن است فشار خون را کاهش دهد.و نیز باعث افت پلاکت می شود که خطر ابتلا به مشکلات خونریزی را افزایش می دهد.در صورت داشتن هر یک از شرایط که ذکر شد پیش از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.زنان باردار یا زنانی که در دوران شیر دهی هستند بهتر است از مصرف این مکمل اجتناب کند بدین دلیل که هیچ مدرکی دال بر این که مصرف آن در چنین شرایطی ایمن است وجود ندارد.

 • کوکیوتن
 • کوکیوتن پلاس
 • اولین و تنها آلفالیپوئیک اسید (50mg)
 • همراه با کوکیوتن (50mg)
 • کاهش عوارض د‌یابت

آلفالیپوئیک اسید شبه ویتامینی است که باعث بازسازی و تقویت آنتی ‌اکسیدانهای دیگر مانند ویتامین C و E و کوکیوتن در بدن می‌گردد.کوکیوتن پلاس علاوه بر داشتن خواص آلفالیپوئیک اسید، تمام خواص کوکیوتن قرمز را نیز داراست.

فواید کیوتن (Q10)

مزایای کوکیوتن پلاس بطور کلی

کمک به :‌

 1. کاهش قند خون در مبتلایان به دیابت
 2. کاهش علائم نوروپاتی (آسیب به اعصاب) و رتینوپاتی (آسیب شبکیه چشم) در بیماران دیابتی
 3. درمان هپاتیت و بیماریهای کبدی
 4. بهبود تاثیرات مخرب داروهای شیمی درمانی بعد از شیمی درمانی
 5. جلوگیری از تحلیل سلول‌های مغز در پارکینسون و آلزایمر
 6. پیشگیری از آب سیاه و آب مروارید
 7. سم‌زدایی از کبد و محافظت از کبد در برابر سرب، جیوه و سایر فلزات سنگین
 8. افزایش توان سیستم ایمنی بدن، افزایش انرژی و سلامت قلب
 9. مصرف کوکیوتن پلاس حاوی آلفالیپوئیک اسید به بیماران دیابتی در کنار داروهای پایین آورنده قند خون توصیه می‌گردد.

فواید کیوتن (Q10)

 • مقدار مصرف: روزی 1 عدد بعد از غذا
 • احتیاط: در بارداری، شیردهی و مصرف‌کنندگان وارفارین تحت نظر پزشک
 • تعداد در هر بسته: 60 عدد سافت ژل

منبع:حکیم الرعایا

فواید کیوتن (Q10)

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits