دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
زمان مناسب برای استفاده از نخ دندان و نحوه صحیح نخ دندان کشیدن
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زمان مناسب برای استفاده از نخ دندان و نحوه صحیح نخ دندان کشیدن:مراقبت از دندان و لثه نه تنها موجب افزایش طول عمر میشود بلکه بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی آلزایمر را کاهش میدهد.

چطور از نخ دندان استفاده کنیم؟بهترین زمان استفاده از نخ دندان

مراقبت از دندان و لثه نه تنها موجب افزایش طول عمر میشود بلکه بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی آلزایمر را کاهش میدهد. حال کدام یک از روش های مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان و زمان استفاده از آنها در حفظ سلامت دندان اولویت دارد؟با دلگرم همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید...

چطور از نخ دندان استفاده کنیم؟بهترین زمان استفاده از نخ دندان

مقدمه ای در مورد نخ دندان

نخ دندان یک نخ چند رشته‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌رشته‌ای از جنس تفلون است که برای برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن موادغذائی باقیمانده در سطوح مجاور دندانها (فاصله بین دندانها) بکار می‌رود.

بهترین زمان استفاده از نخ دندان

قبل از مسواك‌ زدن است زیرا استفاده از آن بعد از مسواك زدن، موجب نرسیدن فلوراید خمیر دندان به داخل شیارهای دندان می‌شود.در مطالعه ای جدید که بر روی 5000 فرد مسن انجام شد، مشخص شد احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل در کسانی که روزانه مسواک نمی زنند، 65 درصد بیشتر از کسانی است که به طور منظم از مسواک استفاده می کنند.نتیجه تحقیق دیگری نشان داد که حدود 65 میلیون امریکایی (یک نفر از هر دو نفر بزرگسال 30 سال و بالاتر) مبتلا به بیماری لثه هستند.

بر اساس اطلاعیه انجمن قلب امریکا در سال 2012، بیماری های لثه یک عامل خطر در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی (حملات قلبی و سکته) می باشند.همچنین اغلب افراد جامعه به دلیل ناآگاهی از مزایای نخ دندان، چندان از آن استفاده نمی کنند، در حال که آغاز بیشتر پوسیدگی های دندان ها از داخل شیارها و ما بین دو دندان است در حالی که نخ دندان در تمیز کردن این نواحی از مواد غذایی نقش بسیاری را بر عهده دارد.نخ دندان در فرآیند رعایت بهداشت دندان های افراد باید جایگاه اصلی خود را پیدا کند که این امر مستلزم آموزش مستمر و پایه ای است.

بهترین وقت نخ دندان کشیدن چه زمانی است؟

كدام یك از روش‌های مسواك زدن یا استفاده از نخ دندان در حفظ سلامت دندان اولویت دارد ؟

باید گفت برخلاف تصور برخی متخصصان و افراد ، نمی‌توان یكی از این روش‌ها را مهمتر از دیگری عنوان كرد بلكه استفاده از نخ دندان و مسواك باید با هم صورت گیرد.آحاد جامعه به دلیل ناآگاهی از مزایای نخ دندان ، چندان از آن استفاده نمی‌كنند، لذا آغاز بیشتر پوسیدگی‌های دندان‌ها از داخل شیارها و ما بین دو دندان است .در حالی كه نخ دندان در تمیز كردن این نواحی از مواد غذایی نقش بسیاری را بر عهده دارد.مسواك نمی‌تواند ما بین و شیار دندان‌ها را تمیز كند لذا نخ دندان در فرآیند رعایت بهداشت دندان‌های افراد باید جایگاه اصلی خود را پیدا كند .این امر مستلزم آموزش مستمر و پایه‌ای است.

متأسفانه افراد در خصوص طریقه صحیح استفاده از نخ دندان به طور كامل آگاهی ندارند و در اغلب موارد با بكارگیری شدید نخ دندان باعث جراحت لثه‌ها می‌شوند .بهره‌گیری مستمر از نخ دندان می‌تواند عامل بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان افراد باشد كه این امر باید از سنین پایین به كودكان آموزش داده شود .

بهترین وقت نخ دندان کشیدن چه زمانی است؟

نحوه استفاده از نخ دندان

بهترین وقت نخ دندان کشیدن چه زمانی است؟

اول: برای از بین بردن پلاک بین دندان ها، قبل از مسواک حتما از نخ دندان استفاده کنند. این امر موجب می شود که مسواک، باکتری ها و باقی مانده های خارج شده توسط نخ را از محیط دهان خارج نماید.

دوم: برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن بهتر است. این کار کمک می کند ذراتی که پس از مسواک در دهان باقی می مانند، توسط نخ خارج شوند. اگر اول از نخ استفاده کنید ممکن است مسواک موجب شود باقی مانده ها به میان لثه فرو روند. همچنین این دندانپزشک توصیه می کند که روش صحیح استفاده از نخ نیز بسیار مهم است، برای این کار نخ را به صورت C درآورده و به طور دورانی در اطراف دندان حرکت دهید. حرکات بالا و پایین نخ به تنهایی کافی نیست زیرا سطح دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند.

سوم: ترتیب استفاده از مسواک و نخ تفاوتی نمی کند، زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند.

چهارم: مهم ترین نکته این است که 2 بار در روز مسواک بزنید و 1 بار از نخ استفاده کنید. این دندانپزشک معتقد است برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. 24 تا 48 ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند، بنابراین خارج کردن پلاک توسط نخ، حداقل 1 بار در روز، سلامت دهان و دندان ها را تامین می کند.

پنجم: شب ها قبل از خواب از نخ استفاده کنید. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.

بر اساس گزارش انجمن دندان امریکا، نخ و مسواک هر دو ضروریند اما استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند که فلوراید موجود در خمیر دندان در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندان ها نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش یابد.بر اساس نظر دندانپزشکان، استفاده روزانه از نخ دندان برای پیشگیری از تجمع باکتری ها بین دندان ها و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماری های لثه می باشد، ضروریست.

بهترین وقت نخ دندان کشیدن چه زمانی است؟

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits