دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۲ میلادی
با مزایا و معایب گاز ال پی جی خودروها آشنا شوید
12
زمان مطالعه: 6 دقیقه
یکی از روش های گازسوز کردن خودروها که این روزها بسیار درمورد آن می شنویم، گاز ال پی جی است. در ادامه قصد داریم شما را با مزایا و معایب این نوع گاز خودرو آشنا کنیم. با ما باشید.

گاز ال پی جی چیست ؟

گاز LPG یکی از محصولات جانبی صنعت نفت است که شامل پروپان، پروپیلن، بوتان و بوتیلن در نسبت‌های مختلف است. البته قسمت عمده LPG از پروپان و بوتان با نسبتی تقریبا مساوی تشکیل شده‌ است.
در مقایسه بنزین و CNG باید گفت که این گاز، اکتان بالایی دارد، تمیز می سوزد، قابل اندازه‌گیری است و معمولاً میزان تولید گازهای خروجی آن پایین است. وسایل نقلیه با سوخت LPG هم نسبت‌ به وسایل بنزین‌ سوز و گازوئیل‌ سوز آلودگی کمتری دارند.
گازهای گلخانه‌ای و اکسیدهای نیتروژن حاصل احتراق LPG در وسایل نقلیه، کمتر از بنزین و گازوئیل است. همچنین در مرحله تولید، انتقال و سوخت‌گیری، به‌ دلیل ماهیت گازی LPG، بر خلاف بنزین و افزودنی‌های آن مثل MTBE آلودگی برای آب‌ های زیرزمینی را درپی ندارد.

گاز ال پی جی LPG

گاز ال پی جی چگونه است ؟

مزایای گاز ال پی جی

مزایای گاز ال پی جی عبارتند از:

به دلیل حالت گازی، موتور خودروی LPG‌ سوز در هوای سرد نیز به راحتی روشن می‌شود.
سیستم‌ های سوخت LPG پوشیده و ضایعات تبخیری آنها قابل چشم‌ پوشی است.
حمل‌ و نقل آن آسان و سوخت‌گیری آن برای مصرف‌کنندگان برخلاف LNG و CNG راحت است.
وسایل نقلیه LPG سوز برای استانداردشدن گازهای خروجی به استفاده از کاتالیزر نیاز ندارند.

ذرات سمی حاصل از احتراق آن نسبت به بنزین و گازوئیل ناچیز است و در مقایسه با سایر سوخت‌ها، هرگونه افزایش تقاضا برای LPG از منابع گاز طبیعی و نیز منابع پالایش نفت خام قابل تامین است.
نشر PAH و آلاینده حاصل از احتراق LPG نسبت به وسایل نقلیه با سوخت‌های فسیلی ناچیز است.
ماشین CNG سوز با مخزن پر حداکثر 150 کیلومتر را طی می کند «که بسته بـه نوع ماشین و شرایط محیطی و ترافیک تا 60 کیلومتر هم کاهش میابد» ولی ماشین LPG سوز بیش از 400 کیلوتر با یک مخزن پر می تواند تردد کند «در تهران و با ترافیک آشنای آن».
با این حساب بـه دلیل لزوم سوخت گیری های متعدد تعداد جایگاهای لازم برای CNG عملا دو برابر جایگاه های LPG و تا 5 برابر جایگاهای بنزین خواهد بود.

حال تصور کنید یک ماشین CNG سوز برای طی مسافت 900 کیلومتری تهران تا مشهد چند بار باید سوخت گیری نماید «6 بار» و با یک حساب ساده با فرض 10 دقیقه زمان «که عملا بسیار بیشتر اسـت» چقدر بر زمان طی این مسافت افزوده خواهد شد «حداقل یکساعت».
و بـه همین ترتیب حساب کنید چند جایگاه باید در این مسیر «رفت و برگشت» باید ایجاد شود ؟ و نهایتا با چه هزینه ای؟
اتومبیل CNG سوز باید با سوخت بنزین شروع بـه کار نماید. در حالی که خودرو LPG سوز چنین الزامی ندارد «خصوصا در فصول گرم سال و مناطق گرمسیر».
شتاب ایجاد شده توسط CNG کمتر از نصف شتاب LPG اسـت و بـه این ترتیب اتومبیل CNG سوز عملا امکان حرکت در شیب ها را ندارد و باید بـه سوخت اولیه خود رجوع کند.

باز بـه این موضوع بیاندیشید که طی مسیر در جاده های کوهستانی «مثلاً تهران – شمال» چگونه با CNG میسر خواهد شد ؟
وزن مخزن CNG بیش از 60 کیلو گرم اسـت در حالی که مخزن LPG پر وزنی بـه مراتب کمتر دارد «حدود یک پنجم» بـه این ترتیب اتومبیل شـما همواره حامل یک مسافر بالغ اسـت «حتی در زمان توقف» در این حالت تصور کنید میزان استهلاک لاستیک های عقب، کمک فنرها و شاسی تا چه میزانی افزایش خواهد یافت ؟میزان خوردگی ناشی از گاز CNG بـه مراتب نسبت بـه گاز LPG برای ماشین های بنزین سوزی که دو گانه سوز می شوند بیشتر اسـت.
هزینه دوگانه سوز کردن اتومبیل بنزین سوز با CNG نسبت بـه LPG بیش از سه برابر خواهد بود.

نکته بسیار مهم تر در مقایسه این دو نوع گاز این که تمام تجهیزات مورد نیاز برای دوگانه سوز کردن خودردو ها با LPG در داخل تولید می شود ولی برای CNG حداقل مخزن آن وارداتی اسـت و برای کشور ارز بری دارد.

مضرات و فواید گاز مایع LPG

محاسن گاز ال پی جی

خطرات استفاده از گاز مایع «ال‌ پی‌ جی» در خودرو

با افزایش قیمت بنزین افزایش درخواست خودروهای گاز سوز CNG افزایش داشته اسـت. گاز CNG یک گاز فشرده اسـت و خشک و تفاوت آن با گاز LPG این اسـت کـه گاز ال پی جی مایع اسـت و فشرده نیست. برخی عقیده دارند کـه گاز LPG برای اتومبیل مناسب تر از گاز CNG اسـت کـه همین امر باعث شده کـه بر روی خودروی خود LPG نصب کنند.

معایب گاز ال پی جی عبارتند از:

نصب سیلندر گاز مایع ال پی جی بر روی ماشین کاری غیر مجاز و بسیار خطرناک اسـت که علاوه بر غیر قانونی بودن آن سلامت و امنیت شهروندان را بـه خطر انداخته اسـت.
اما فراموش نباید کرد کـه استفاده از گاز LPG بسیار خطرناک اسـت. کارشناسان ایمنی معتقدند استفاده از سوخت گاز مایع و سیلندرهای این گاز در خودروها کاری غیرمجاز اسـت چرا که درصورت کوچکترین تصادف بـه خاطر مهار نبودن کامل سیلندر احتمال پاره شدن شیلنگ و بروز حادثه های دلخراش وجود دارد.

دغدغه رانندگان برای تامین سوخت ارزان آن ها را از فکر کردن بـه فاجعه بزرگ خطر آتش سوزی این اتومبیل ها غافل کرده اسـت.
مقدار انرژی LPG پایین است و از این رو تانک‌ های LPG در قیاس با تانک‌ های بنزینی و گازوئیلی فضای بیشتری اشغال می‌کنند.
تانک‌ های LPG فشرده و وزن بیشتری نسبت به نوع بنزینی و دیزلی دارند.
LPG ضریب انبساط زیادی دارد، بنابراین، تانک‌های آن می‌توانند تا ۸۰ درصد ظرفیت پر شوند. LPG سنگین تر از هواست و برای شعله‌ور شدن نیازمند جابه‌جایی مناسب است.
LPG در شکل مایع، در موارد کاربرد نامناسب باعث سوختگی پوست ناشی از سرما می‌شود.

گاز ال پی جی بزنیم یا نزنیم؟

مضرات گاز ال پی جی

اگر دوگانه‌ سوز شدن در ایران پذیرفته شده، به‌ دلیل تنگنای سوخت بوده است اما نکته اینجاست که موتورهای موجود، کاملا بر پایه بنزین طراحی شده و مصرف عمده آن هم باید بنزین باشد و در شرایط اضطراری از گاز استفاده کند؛
چیزی که در سهمیه‌ بندی بنزین، برای صاحبان خودروهای دوگانه‌ سوز دیده نشده و به‌ این‌ ترتیب، بعد از دوگانه‌ سوز شدن موتورهای بر پایه بنزین، صاحبان آن ترجیح می‏ دهند از گاز استفاده کنند و زمانی که مخزن گاز به هر دلیلی تمام می‏ شود، به بنزین روی می‏ آورند.

گاز سوز کردن CNG بهتر است یا LPG ؟ چه فرقی با هم دارند ؟

نکات ایمنی در سوخت گیری گاز مایع (LPG)این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (12 رای)  
  • منبع
  • carstan.ir
  • talab.org
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی