دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ مارس ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی کامل با صندوق درآمد ثابت (Fixed Income)
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
صندوق‌های درآمد ثابت (Fixed Income) نوعی از صندوق‌های مشترک هستند که بخش زیادی از دارایی تحت مدیریت خود را (۷۰ تا ۹۰ درصد) در اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و مجموعا دارایی‌هایی با ریسک پایین سرمایه گذاری می‌کند.

صندوق درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند. این صندوق‌ها شرایط سرمایه‌گذاری را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که این نوع صندوق‌ها به نوعی یک صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این رهگذر مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند.

سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق‌های مذکور از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و کمک به توسعه پایدار بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار بدهی تسهیل می‌کنند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. در ادامه با ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آشنا می‌شوید.

ریسک و بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت‌

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کنند. افرادی که واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی کم ریسک هستند. این افراد انتظار دارند سودی معقول با حداقل ریسک ممکن را به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق‌ها را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه و… اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

صندوق‌های با درآمد ثابت معمولا در چه اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کنند

با توجه به اینکه مدیران صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری با درآمد‌ ثابت‌، اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درصورتی‌که در امیدنامه این صندوق‌ها، تقسیم سود اوراق اجاره و مشارکت درج شده باشد، می‌توانند در طول سال هم به‌طور مستمر سودهای نقدی دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم کنند و اگر در امیدنامه، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، سودهای دریافتی از اوراق مشارکت و اجاره به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این نوع صندوق‌‌های با درآمد‌ ثابت‌ از رشد بیشتر ارزش دارایی‌هایشان (NAV) منتفع می‌شوند.

براساس آمار منتهی به دی ۱۴۰۰ تعداد صندوق‌های با درآمد ثابت حدود ۹۸ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها برابر با ۳۸۷ هزار میلیارد تومان است.

صندوق درآمد ثابت

سیاست تخصیص دارایی‌ها در این صندوق ها

شرحدارایی سهامدارایی اوراق با درآمد ثابت
صندوق های با درآمد ثابتحداکثر ۱۰ درصد از کل دارایی‌های صندوقحداقل ۹۰ درصد از کل دارایی‌های صندوق

طبق مصوبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار

صندوق‌های درآمد ثابت مفید

  • صندوق آوند

‌صندوق آوند یک صندوق با درآمد ثابت نوع دوم است. مهم‌ترین تفاوت صندوق‌ با درآمد‌ ثابت‌ و صندوق با درآمد ثابت نوع دوم در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های با درآمد ثابت نوع دوم باید حداقل ۹۰٪ از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، حداکثر ۵٪ را به سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام و حداکثر ۵٪ را به واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص دهند.

واحد‌های صندوق آوند از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین مانند ایزی‌تریدر، قابل خرید و فروش است.

  • صندوق حامی

کارگزاری مفید در راستای پاسخگویی به نیاز اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک دارند، صندوق‌های درآمد ثابت حامی، نامی و آوند را تاسیس کرده است. طرح حامی علاوه بر یک صندوق با درآمد ثابت، یک طرح حمایتی ویژه برای مشتریان کارگزاری مفید است که به مانده حساب شما نزد کارگزاری (همان قدرت خرید) سود روزشمار اختصاص می‌دهد. سود صندوق حامی به صورت روزشمار محاسبه و در بازه‌های ماهانه به قدرت خرید شما در سامانه‌های معاملاتی اضافه می‌شود.

  • صندوق نامی

صندوق سرمایه گذاری نامی مفید که به اختصار به آن «صندوق نامی» گفته می‌شود، در کنار صندوق حامی یکی دیگر از صندوق‌های با درآمد ثابت و بدون ریسک کارگزاری مفید است. نامی مبتنی بر صدور و ابطال بوده و شما می‌توانید خرید و فروش واحدهای آن را از طریق سایت این صندوق انجام دهید. صندوق نامی بیشتر سرمایه تحت مدیریت خود را در اوراق بهادار کم‌ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه‌گذاری می‌کند

separator line

حتماً بخوانید:
آشنایی کامل با مدیریت پورتفوی سرمایه‌گذاری

آشنایی کامل با مدیریت پورتفوی سرمایه‌گذاری

اهداف شما برای آینده، شخصیت شما و میزان تحمل شما برای پذیرش ریسک، همگی عواملی هستند که در تصمیم‌گیری در مورد چگونگی ساختن پورتفوتان نقش دارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits