دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
با بهترین کود برای رشد سریع ریشه آشنا شوید
35
زمان مطالعه: 12 دقیقه
امروزه در زمینه انواع کودها برای رشد و تقویت ریشه گیاهان، می توانید از کودهایی که از عناصر غذایی لازم برای بهبود و رشد ریشه برخوردار هستند، استفاده کنید. این کودها در بازار به صورت جامد یا مایع موجود هستند.

کود برای رشد سریع ریشه

کود مایع : هنگام استفاده از کود مایع، بایستی دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی را مطالعه و از آن ها پیروی کنید. در واقع بایستی یک لیتر آب را با یک قاشق کود مخلوط کنید و سپس آن را به ریشه گیاه اضافه کنید. دقت داشته باشید که این کار را باید هفته یکبار و به صورت صحیح انجام دهید.

کودهای آبی یا کودهای مایع به صورت محلول در آب استفاده می شوند و نسبت به کودهای جامد به سادگی در آب حل می شوند. این نوع کودها به عنوان یک روش آسان و سریع برای تقویت و تغذیه گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند.

1. کودهای مایع بر پایه نیتروژن (N)

کودهای مایع بر پایه نیتروژن، دارای نیتروژن هستند که برای توسعه و رشد سریع ریشه گیاهان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. کودهای حیوانی، کود سرک و کود کامل NPK نمونه هایی از کودهای مایع بر پایه نیتروژن محسوب می شوند.

این کودها دارای ترکیبات شیمیایی ( نیتروژن) هستند که به عنوان یکی از منابع تغذیه ای مهم برای رشد گیاهان استفاده می شوند. کودهای مایع بر پایه نیتروژن حاوی آمونیوم، نیترات و اوره هستند که تمامی آن ها دارای نیتروژن می باشند. اوره نوعی ترکیب شیمیایی دارای نیتروژن است که در اکثر کودهای مایع بر پایه نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب به راحتی می تواند در آب حل شود و سپس در دسترس گیاهان قرار می گیرد.

نیترات ها هم دارای نیتروژن هستند که پس از انجام فرآیند نیتریفیکاسیون ساخته می شوند و به عنوان یکی از منابع تغذیه ای مهم برای گیاهان استفاده می شوند. آمونیوم نیز در کودهای مایع بر پایه نیتروژن، به عنوان منبع نیتروژن استفاده می شود. پس از اتمام فرآیند نیتریفیکاسیون این ترکیب در خاک در دسترس گیاهان قرار می گیرد. به طور کلی کودهای مایع بر پایه نیتروژن بسیار مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا به راحتی در آب حل می شوند و نیتروژن برای گیاهان در دسترس است.

2. کودهای مایع بر پایه فسفر (P)

این کودها حاوی فسفر می باشند که برای توسعه و رشد ریشه، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کود فسفات دی آمونیوم، کود سوپرفسفات، کود فسفر، نمونه ای از کودهای مایع بر پایه فسفر به شمار می آیند.

این کودها دارای ترکیبات فسفات می باشند و از آن ها برای افزایش رشد گیاهان و تقویت آن ها استفاده می شود. کودهای مایع که به عنوان یک کود برای رشد سریع مورد استفاده قرار می گیرند، دارای فسفر در قالب فسفات، عوامل شیمیایی مانند هورمون های گیاهی و اسیدهای آمینه، عناصر کمیاب و مواد مغذی دیگری مثل پتاسیم و نیتروژن هستند.

به عنوان مثال از کودهای مایع بر پایه فسفر می توان به کود سوپرفسفات کلسیم (SSP) اشاره کرد که از فسفریت به صورت عمده استخراج می شود و دارای ۲۰ تا ۲۴ درصد فسفر است. همچنین حاوی مقادیری از کلسیم و نیتروژن است که باعث رشد گیاهان می شود. استفاده از کودهای مایع بر پایه فسفر در باغ و مزرعه برای تقویت و رشد گیاهان، یکی از بهترین و مهمترین روش ها محسوب می شود.

کود برای رشد سریع ریشه

3. کودهای مایع بر پایه پتاسیم (K)

این کودها دارای پتاسیم می باشند که برای بهبود ساختار گیاه و خشکی آن بسیار مفید و موثر هستند. کود نیترات پتاسیم، کود سولفات پتاسیم، کود کلرید پتاسیم، نمونه ای از کود های مایع بر پایه پتاسیم هستند و برای گیاهان به عنوان منابع پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرند که می توان کود ۱۲۱۲۳۶ را نام برد.

این کود در قالب کودهای قهوه ای، قرمز، آبی و به صورت محلول در آب در بازار موجود می باشد که برای رشد سریع ریشه گیاهان بسیار موثر است. از مهم ترین و اصلی ترین کودهای مایع بر پایه پتاسیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سولفات پتاسیم: این نوع کود محلولی قرمز رنگ است که با نام K2SO4 نیز شناخته می شود. در واقع این کود برای رشد و بهبود گیاهان بسیار حائز اهمیت است و باعث بهبود کیفیت محصول نیز می شود.

نیترات پتاسیم: این نوع کود محلولی آبی رنگ است که با نام KNO3 نیز شناخته می شود. این کود شامل پتاسیم و نیتروژن است و یک منبع کودی برای گیاهان محسوب می شود.

فسفات پتاسیم: این نوع کود نیز دارای محلول آبی رنگ است و با نام KH2PO4 به راحتی شناخته می شود. این نوع کود علاوه بر پتاسیم، دارای فسفر است و برای افزایش تولید مثل و رشد ریشه گیاهان بسیار موثر است.

سیلیکات پتاسیم: این کود دارای محلول شفاف آبی رنگ است که با نام K2SiO3 شناخته می شود. این کود از به وجود آمدن انواع بیماری های گیاهی جلوگیری می کند.

دقت داشته باشید که استفاده از این کودها برای رشد سریع ریشه، حتما بایستی با رعایت دستورالعمل های لازم و به دستور کارشناسان کشاورزی انجام شود.

انواع کود برای رشد گیاه

4. کودهای مایع ترکیبی

کودهای مایع ترکیبی شامل عناصر مختلفی مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند که توسط آن گیاهان می توانند نیازهای تغذیه ای خود را تامین کنند. این کودها حاوی مجموعه ای از عناصر غذایی اساسی و مورد نیاز برای رشد و توسعه گیاهان هستند. کودهای مایع ترکیبی می توانند حاوی پتاسیم، فسفر، نیتروژن و عناصری مانند آهن، مس، روی، بور، منگنز، کلسیم و مولیبدن باشند.

کودهای مایع ترکیبی

بیشتر کودهای مایع ترکیبی شامل پتاسیم، فسفات و نیترات هستند که معمولا باید در آب حل شوند و برای رشد سریع ریشه گیاهان از آن ها استفاده می شود. کودهای مایع ترکیبی در برخی موارد حاوی ترکیباتی مانند ویتامین های گیاهی ، هورمون های گیاهی و اسیدهای آمینه هستند.

معمولا این نوع کودها به صورت محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند با پاشیدن روی برگ ها یا به صورت مستقیم به ریشه های گیاهان تزریق شوند. این روش کودهی، برای بهبود عملکرد و رشد سریع گیاهان مؤثر است.

کود جامد

کودهای جامد هم حاوی کودی برای تقویت و افزایش رشد ریشه هستند که می توانید برای استفاده از آن به صورت صحیح آن را به خاک اضافه کنید و گیاه را در این خاک بکارید. علاوه بر این می توان در دوره های مختلف این کود را به صورت پخش بر روی خاک قرار داد و سپس آن را آبیاری کرد. دقت داشته باشید که این کار را باید بین یک تا دو هفته یکبار به درستی انجام دهید

1. کود حیوانی

کود حیوانی حاوی مواد آلی مانند کود مرغی، کود گاوی و کود ماهی است که تولید ماده آلی را در خاک افزایش می دهد و در نتیجه موجب افزایش رشد ریشه گیاهان می شود. این نوع کود ماده ای است که از پسماند های حیوانی ( مرغ، گوسفند، گاو، خوک) و مدفوع حیوانات تولید می شود.

کود حیوانی یک نوع منبع غنی است که در کشاورزی به عنوان عناصر غذایی استفاده می شود. علاوه بر این در برخی از کشورها که استفاده از این نوع کود ها محدود است، به عنوان یک کود طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

کود حیوانی شامل عناصری مانند منیزیم، پتاسیم، کلسیم، نیتروژن و فسفر است که برای رشد سریع ریشه گیاهان و تغذیه آن ها ضروری است. علاوه بر این کود حیوانی می تواند به بهبود کیفیت خاک ، کاهش تلفات غذایی و تقویت ریشه گیاهان کمک کند.

اما ممکن است استفاده از این کود ها، باعث مشکلات محیطی مانند آلودگی خاک و آب شود که به دلیل وجود آلاینده ها در کود حیوانی اتقاق می افتد. از این رو بایستی با مدیریت و مراقبت، استفاده از کودهای حیوانی انجام شود.

کود برای تقویت ریشه گل

2. کود نیتروژنی

کود نیتروژنی حاوی موادی مانند امونیوم سولفات، نیتریت و نیترات است که سرعت رشد گیاهان را افزایش می دهد. این نوع کود حاوی نیتروژن و در قالب ترکیبات شیمیایی می باشد و از آن برای افزایش رشد گیاهان استفاده می شود. نیتروژن از مهم ترین عناصر مورد نیاز گیاهان به شمار می آید که برای توسعه و رشد گیاهان بسیار مهم و ضروری است. برای بهبود رشد گیاهان می توان مقدار کود نیتروژنی در خاک را افزایش داد.

شما بایستی با احتیاط از کودهای نیتروژنی برای رشد سریع ریشه گیاهان خود استفاده کنید؛ زیرا ممکن است باعث کاهش بازده محصولات، آلودگی آب و خاک، ایجاد مشکلات سلامتی حیوانات و انسان ها شود. بنابراین بهتر است برای استفاده صحیح از این کودها، زمان و مقدار استفاده از آن ها را در نظر داشته باشید و با رعایت کردن دستورالعمل‌ های لازم از آن ها استفاده کنید.

3. کود فسفری

کود فسفری حاوی موادی مانند تریپل سوپرفسفات، سوپرفسفات و فسفات طبیعی است که موجب تقویت و افزایش رشد ریشه گیاهان می شود. این نوع کود یک کود مصنوعی محسوب می شود که برای گیاهان به عنوان یک عنصر غذایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

در واقع فسفر یک عنصر اصلی غذایی می باشد که برای توسعه و رشد گیاهان بسیار ضروری است. معمولا این نوع کودها به صورت دانه ای یا پودری در دسترس هستند. لازم به ذکر است آتامی یکی از کود های دارای فسفر به شمار می آید.

کود فسفری در صنعت بیوتکنولوژی، باغبانی و کشاورزی برای رشد سریع ریشه گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این کود، گیاهان انرژی بیشتری را از نور خورشید دریافت می کنند که به توسعه و رشد سریع آن ها کمک می کند. دقت داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از کود فسفری، موجب آلودگی محیط زیست می شود؛ از این رو بایستی براساس نیاز گیاهان و با دقت از آن ها ستفاده شود.

4. کود پتاسیمی

این نوع کود حاوی موادی مانند نیترات پتاسیم، سولفات پتاسیم و کلرید پتاسیم می باشد که موجب تقویت و بهبود ریشه گیاهان و افزایش استحکام آن ها در مقابل شرایط محیطی سخت و بیماری ها می شود. پتاسیم یکی از مهم ترین عناصر مغذی گیاهی به شمار می آید و در توسعه و رشد گیاه، نقش بسیار مهمی دارد.

کود پتاسیمی علاوه بر این که برای رشد سریع ریشه گیاه مفید است، در تنظیم خصوصیات فیزیولوژیکی گیاهان، بهبود عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی، افزایش استحکام در مقابل بیماری ها و غیره‌ بسیار موثر است. استفاده از کود پتاسیمی در کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا باعث افزایش مقاومت گیاهان در مقابل تنش های محیطی مانند گرما و خشکی می شود.

حتماً بخوانید:
بهترین کود برای افزایش بار خیار

بهترین کود برای افزایش بار خیار

در دنیای کشاورزی، انتخاب مناسب کود برای هر گیاه خاص، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کشت و پرورش آن گیاه است.خیار بوته‌ ای نیز از جمله گیاهانی است که…

برای هر نوع گیاه، مقدار استفاده از کود پتاسیمی متفاوت است و بایستی براساس نیازهای خاص گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال آن دسته از گیاهان که در زمین های کمبود پتاسیم قرار دارند، باید مقدار زیادی کود پتاسیمی را دریافت کنند. زمان گلدهی و میوه‌ دهی گیاهان، مناسب ترین زمان برای استفاده از کود پتاسیمی می باشد.

5. کود آهن

این نوع کود حاوی آهن می باشد که موجب افزایش تولید کلروفیل و تقویت ریشه گیاهان می شود. کود آهن یکی از مواد معدنی مهم و ضروری برای گیاهان محسوب می شود. در واقع آهن یکی از عناصر بسیار مهم در رشد گیاهان به شمار می آید که نقش بسیار مهمی در فرایندهایی مانند تنظیم رشد گیاهان و همچنین تولید کلروفیل در گیاهان دارد.

از کود آهن برای رشد سریع ریشه گیاهان استفاده می کنند و معمولا در بازار با نام های مختلفی شناخته می شود. استفاده از این کود با روش های متفاوتی مانند افزودن به خاک، پاشیدن بر روی برگ و یا آبیاری به ریشه گیاهان انجام می شود. استفاده از کود آهن برای گیاهان در میزان مناسبی، مفید و موثر است اما ممکن است استفاده بیش از اندازه برای گیاهان مضر باشد.

6. کود کلسیم

این نوع کود حاوی سولفات کلسیم و کربنات کلسیم می باشد که موجب افزایش جذب عناصر غذایی و تقویت ریشه گیاهان می شود. کود کلسیم به عنوان یک منبع اساسی و مهم برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کلسیم یکی از اصلی ترین و مهم ترین عناصری است که برای توسعه و رشد سالم گیاهان لازم می باشد. این عنصر برای تولید و عملکرد محصولات، مقاومت در مقابل شرایط نامساعد، حفظ سختی و ساختار سلولی، بسیار ضروری است.

کود مناسب گیاه

هنگام استفاده و به کارگیری کود کلسیم برای رشد گیاهان، می توانید کودهای حاوی سولفات کلسیم و کربنات کلسیم را مورد استفاده قرار دهید. این نوع کودها به صورت بلوری یا پودری وجود دارند که با افزودن آن ها به خاک، می توانند کلسیم مورد نیاز برای رشد گیاهان را به راحتی تامین کنند. برای استفاده درست از انواع کودها برای رشد سریع ریشه و کود کلسیم برای گیاهان، ابتدا باید نیازهای کلسیمی گیاه خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید نحوه استفاده صحیح را به راحتی مشخص کنید.

همچنین هنگام استفاده و به کارگیری این کودها، باید با مراجعه به دستورالعمل های تولید کننده و تنظیم میزان استفاده، از به وجود آمدن مشکلاتی مانند بیش از اندازه آلکالی شدن خاک جلوگیری کنید. به طور کلی توصیه می کنیم پیش از استفاده از این کودها، دستورالعمل های درج شده بر روی بسته بندی کود را مشاهده کنید و میزان مصرفی آن را در نظر داشته باشید. علاوه بر این در صورتی که گیاه شما در یکی از مراحل رشدی خاص قرار گرفته باشد، می توانید با مراجعه به یک کارشناس و مشورت با آن، مناسب ترین کود را جهت رشد سریع گیاه خود انتخاب کنید.

به طور کلی در زمینه انواع کودها، کودهایی وجود دارد که برای رشد سریع گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. اگر به درستی از این کودها استفاده شود، با افزایش جذب آب و غذا توسط گیاه می توانند به رشد هرچه بهتر آن کمک کنند. اما دقت داشته باشید که برای استفاده از انواع کودها، حتما باید دستورالعمل های (Instruction) استفاده را در نظر داشته باشید و آن را با توجه به نیاز گیاهان مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که دستورالعمل های لازم رعایت نشود، ممکن است کودها موجب آسیب رساندن به گیاهان شوند.

منبع : نوین جوانهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (35 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

دریادل | ۳ هفته پیش
عالللللی عالللللی عاللللی ممنون از راهنمایی خوبتون
0
0

hits