دلگرم
امروز: شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روغن امولسیون شونده (روغن ولک) بهترین حشره کش و کنه کش
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روغن ولک امولسیون شونده در بازار با نام تجاری روغن ولک با ترکیب ۸۰% روغن ، ۱۸% آب و ۲% امولسیفایر عرضه می گردد و درجه سولفوناسیون آن ۹۲ درصد است.

روغن امولسیون شونده ولک چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش دلگرم : روغن امولسیون شونده ولک یک حشره کش، کنه کش و علف کش با اثرات تماسی است که برای جلوگیری از خسارت محصولات و باغ های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب متعلق به سموم آلفاتیک هیدروکربن IRAC-NCاست.

روغن امولسیون شونده ولک برای کنترل شته‌ ها، شپشک ‌ها، کنه‌ ها، و تخم‌ های آنها و برخی از بیماری‌ های درختان میوه مورد استفاده قرار می گیرد. این سم با پوشاندن منافذ تنفسی و حیاتی سطح بدن حشرات و تخم ها و جلوگیری از پخش اسپورها در بعضی قارچ ها به حفظ محصولات کشاورزی کمک می کند.

مزایای مهم روغن امولسیون شونده ولک

  • قابلیت اختلاط با اکثر حشره کش ها و قارچ کش های معمول
  • خواص آفت کشی به شیوه فیزیکی با خفه شدن آفت
  • جلوگیری از تبخیر شدید سموم دیگر
  • دارای اثرات تشدید کننده و سینرژیک

علاوه بر موارد ذکر شده می توان با اضافه کردن روغن ولک به سموم دیگر قدرت چسبندگی سم را بیشتر کرد و از شستشوی سم با آبیاری و باران جلوگیری کرد.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی روغن امولسیون شونده ولک

روغن های امولسیون شونده هیدروکربن هایی با درجه وزن مولکولی و نقطه جوش کنترل شده هستند که عمدتاً از هیدروکربن های پارافینی تشکیل شده اند. این ترکیبات بدون اینکه آسیبی به بافت های گیاهی و محصولات کشاورزی برسانند می توانند آفات را از بین ببرند.

خلوص روغن های امولسیون شونده را با درجه سولفوناسیون نشان می دهند. مثلا درجه سولفوناسیون ۱۰۰ نشان می دهد این سم صد در صد از هیدروکربن های اشباع شده تشکیل شده است و با کاهش درجه سولفوناسیون میزان هیدروکربن های غیر اشباع بیشتر خواهد شد.

درجه سولفوناسیون یک فاکتور بسیار مهم در انتخاب روغن های امولسیون شونده برای سمپاشی زمستانه و تابستانه است. روغن هایی با درجه سولفوناسیون بالا برای سمپاشی تابستانه و روغن های با درجه سولفوناسیون پایین تر برای سمپاشی زمستانه مناسب هستند. این روغن ها را می توان به صورت تنها یا همراه با حشره کش های دیگر رقیق کرده و مورد مصرف قرار داد.

موارد مصرف روغن امولسیون شونده ولک

روغن ولک را می توان برای مبارزه با آفات ، شپشک ها و کنه های پیش بهاره و بهاره و تابستانه به صورت محلول پاشی پس از سپری شدن اوج سرمای زمستان و قبل از بیدار شدن درختان از خواب زمستانی مورد استفاده قرار داد.

طریقه مصرف روغن امولسیون شونده

طریقه مصرف روغن امولسیون شونده ولک با توجه به درجه سولفاسیون صورت می گیرد. به عنوان مثال روغن با درجه سولفوناسیون ۶۵ تا ۷۵ درصد برای سمپاشی زمستانه و با درجه سولفوناسیون ۸۵ تا ۹۵ درصد برای سمپاشی تابستانه استفاده می شود.

توجه داشته باشید که روغن ولک مایعی بسیار سبک است هر ۲۰ لیتر آن حدودا ۱۷-۱۶ کیلوگرم می باشد که باید هنگام استفاده مورد نظر قرار بگیرد.برای کنترل آفات نهال ها و درختان جوان با بافت چوبی نرم و جوانه ها مقدار مصرف روغن ولک بسیار کمتر از درختان مسن و آلوده به آفات و بیماری های مختلف است.

قیمت خرید و فروش روغن امولسیون شونده

قیمت روغن ولک بر اساس برند و بسیاری از فاکتورهای دیگر در بازار متغیر است و شما می توانید با مراجعه به مراکز فروش سموم کشاورزی این آفت کش را به راحتی تهیه نمایید. قیمت روغن ولک خارجی بالاتر از انواع ایرانی است و شما بر اساس بودجه خودتان می توانید هر یک را تهیه نمایید.

روش ساخت روغن ولک را نیز با فرمولاسیون خاص برخی از کشاورزان و مهندسین کشاورزی در برخی شرایط خاص می توانند به شما آموزش دهند.

سموم مناسب جایگزین روغن ولک

به عنوان جایگزین روغن ولک که از ترکیبات نفتی به دست می آید می توان از روغن امولسیون شونده گیاهی حاوی عصاره پوست مرکبات استفاده کرد که هیچ ضرری برای گیاهان و محیط زیست ندارد.

حتماً بخوانید:
لیست قیمت سم و آفت کش

لیست قیمت سم و آفت کش

در این بخش قیمت انواع سم، آفت کش، قارچ کش، جلوگیری از پوسیدگی، سم آفتاب سوختگی ، سم حشره کش، سم حلزون، سم کنه، صابون، ضد بید و شپشک، غلف کش، مایع ضد…

روغن امولسیون شونده ولک چه آفاتی را کنترل می کند؟

روغن ولک حشرات و تخم آن ها (لارو) مانند عنکبوتیان ، شته ها ، حشرات سفید، تیریپس ، کرم های ریز و حشرات روی درختان میوه و درختان جنگلی و سایه دار را از بین می برد و حتی با سمپاشی زمستانه می تواند از آنها پیشگیری کند.این روغن برای کنترل بیماری های قارچی نیز مفید است و با کشتن حشرات ناقل ویروس ها می تواند بیماری های ویروسی را نیز کنترل کند.

مکانیسم اثر روغن امولسیون شونده ولک

این روغن با اثرات تماسی مستقیم حشرات را از بین برده و آفات را کنترل می کند. از آنجاییکه حشرات عامل انتقال بسیاری از بیماری های گیاهی هستند این روغن می تواند راه تنفسی حشرات و لاروها را بسته و آنها را خفه کند.

متاسفانه روغن های امولسیون غیر انتخابی هستند و سمپاشی زمستانه حشرات مفید مانند کفش دوزک ها را نیز از بین می برد. مزیت سمپاشی زمستانه این است که حشرات نمی توانند زیر برگ ها مخفی شوند و هنگام سمپاشی به راحتی از بین می روند.

نکات مهم مصرف روغن امولسیون شونده ولک

برای اثرگذاری مناسب باید آفات مستقیما تحت سمپاشی با این روغن قرار گیرند. توصیه می شود سمپاشی تا زمان ریزش قطرات سم بر روی سطح زمین باید ادامه یابد. در گلخانه ها سمپاشی با روغن همزمان با دیدن آفت توصیه می شود و در صورت لزوم می توان آن را تکرار گردد.

بین آخرین روغن پاشی تا برداشت محصول یا به عبارت دیگر دوره کارنس باید سه تا چهار هفته فاصله باشد. هرگز گیاهان تحت استرس و نهال های جدید ، بوته ها و درختچه های حساس را با این روغن سمپاشی نکنید.

توجه داشته باشید که بالا بودن درجه سولفوناسیون روغن ولک گیاه سوزی را کاهش می دهد. کنترل بیولوژیک سفید بالک ها را می توان ۱۲ ساعت بعد از روغن پاشی انجام داد.

خطرات روغن امولسیون شونده ولک برای محیط زیست و انسان

از مزایای مهم این روغن کم خطر بودن آن برای انسان است و باقیمانده سم موجود بر روی محصولات برای انسان خطرناک نیست. این آفت کش برای پرندگان و حشرات مفید خطری ندارد اما برای ماهی ها ، موجودات آبزی و زنبورهای عسل تا حدی خطرناک است. بنابراین از سمپاشی با این روغن در اطراف آب های جاری و کندوهای عسل خودداری نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits