دلگرم
امروز: جمعه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ برابر با ۲۵ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۲ میلادی
4 انشا با موضوع دهه کرامت مناسب برای تمامی پایه ها
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر به دنبال انشا درمورد دهه کرامت هستید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

انشا دهه کرامت

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم چند نمونه انشا درباره دهه کرامت را تقدیم حضورتان کنیم. امیدواریم بهره کافی را ببرید.

انشا در مورد دهه کرامت

یکم ذی القعده سالروز میلاد حضرت معصومه (س) است؛ بزرگ بانویی که به همراه امام رضا (ع)، آموزگاران تقوا، احسان و کرامت برای تمامی اعصار شدند.

به همین مناسبت در ایران اسلامی فاصله ی میان ولادت کریمه اهل بیت (س) تا تولد امام هشتم (ع)، دهه ی کرامت نامیده شد تا ارزش وجودی آن خوبان را همگان دریابند.

دهه ی کرامت، 10 روز نخست ماه ذی‌ العقده است که با سالروز ولادت حضرت معصومه (س) آغاز می شود و تا سالروز میلاد امام رضا (ع) ادامه دارد. این دهه ی مبارک یادآور بسیاری از نکته های متعالی و مفاهیم ارزشمند در دین مبین اسلام است.

فرصتی شایسته که لطیف‌ ترین علایق، مهر و وفای بی همتای یک خواهر نسبت به مقام شامخ و والای برادر خویش را نشان می دهد.

کرامت به معنای بزرگواری است و اصل کرامت در روایات ائمه معصومین (ع) ملاک دینداری انسان ها شناخته می شود، آنچنان که حضرت محمد (ص) فرمودند: «بزرگواری مرد همان دین او است.»

دلیل همزمانی دهه ی کرامت با ولادت با سعادت امام هشتم (ع) و حضرت معصومه (س)، کرامت و بزرگواری این بزرگواران و حضور پربرکت آنان در ایران اسلامی است.

دهه ی کرامت هنگامه ای ارزشمند برای مردمان این مرز و بوم به شمار می رود تا از برکات و آثار گرانبهای هجرت بزرگان دین اسلام به این سرزمین بهره مند شوند. اکنون در آستانه ی میلاد زینت بخش مهد اسلام، حضرت معصومه (س) مسلمانان غرق در شادی و سرورند.

انسانی فرهیخته و والامقام همچون حضرت معصومه (س) که پیروان راستین خاندان اهل بیت (ع) سال ها در انتظار میلاد این بزرگوار بودند زیرا پیش تر امام صادق (ع) بشارت آمدنش را داده بود. بانویی که به نقل از امام ششم (ع) با شفاعت او تمامی شیعیان وارد بهشت خواهند شد.

حضرت فاطمه معصومه (س) در یکم ذی القعده 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر (ع) امام هفتم شیعیان و مادر پاکدامنش نجمه (س) از پرهیزگارترین بانوان عالم بود.

امام رضا (ع) به دلیل سرشت پاک این بانوی ارجمند، ایشان را معصومه می خواند و از دیگر لقب های وی می توان به کریمه اهل بیت، طاهره، رشیده، تقیه، رضیه، مرضیه، سیده صدیقه، سیده رضیه مرضیه، سیده نساء العالمین، محدثه و عابده اشاره کرد.

هنگامی که کریمه اهل بیت (س) 10 سال داشت، پدر بزرگوارش که پیوسته در زندان هارون الرشید به سر می برد، به شهادت رسید و از آن پس با تربیت و مراقبت برادرش امام رضا (ع) رشد و پرورش یافت.

بانوی فضل و کرامت در معیارهای ارزشی اسلام پیشتاز بود و در علم، کمال، تقوا و قداست جایگاه ارزشمندی داشت. حضرت معصومه (س) در راه اثبات ولایت گام های بسیاری برداشت و با نقل روایت های بسیار درباره ی پیشوایی امام علی (ع) به اثبات ولایت ایشان و دیگر امامان معصوم (ع) پرداخت.

امام هشتم شیعیان در وصف مقام و منزلت این بانوی بزرگوار فرموده است: «فردی که حضرت معصومه (س) را در قم زیارت کند مانند آن است که مرا زیارت کرده است.»

انشا دهه کرامت

انشا با موضوع دهه کرامت چیست ؟

فاصله زمانی یکم ذی القعده سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (سلام الله علیها)، تا یازدهم ذی القعده سالروز ولادت ثامن الائمه شمس الشموس عالم آل محمد(صل الله علیه و آله وسلم) حضرت امام رضا (علیه السلام) با عنوان دهه کرامت نامگذاری شده،

که جشن ها و آیین های شادباش و معنوی ملهم از آموزه های رضوی در سراسر ایران اسلامی و خارج از کشور به یمن قدوم موالید نورانی، برگزار می گردد.

برنامه ریزی، سیاستگذاری و هماهنگی برنامه های مردمی جشنواره بین المللی امام رضا (علیه السلام) در دهه کرامت توسط شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت صورت می گیرد.

جشن های دهه کرامت تنها در ایران اسلامی برگزار نمی شود بلکه در حال حاضر بسیاری از نقاط جهان میزبان برگزاری جشن های دهه کرامت هستند و سال به سال به شکوه و گستردگی برگزاری جشن های این ایام در سراسر جهان افزوده می شود.

انشا برای دهه کرامت

تحقیق درباره دهه کرامت

انشا ادبی درباره دهه کرامت

دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه (علیه السلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا (علیه السلام) می‌ باشد.

این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است. مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهم ا‌السلام) سابقه ندارد.

دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد. تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و ... است.

دهه کرامت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمانی است و این که می‌توانند رهبری دل‌های صدها میلیون مسلمان را در طی اعصار عهده‌دار بشوند. این دهه یادآور زهرا و زینب (علیهم ا‌السلام) است.

تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهم االسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و ... است.

دهه کرامت یادآور تمام خوبی‌هاست. و یادآور جمال انسانی است.

انشا با موضوع دهه کرامت

انشا دهه کرامت برای پایه دهم

از جمله ایام الله، دهه کرامت است که آغاز و انجام آن به ولادت دو کریم از خاندان کرامت و مجلای اسم اعظم کریم خداوندی، مزین گشته است،

البته نامگذاری این ایام به دهۀ کرامت حکمتی اجتماعی دارد که برخاسته از روح کریمانه و قلب پاک مردم جامعۀ ماست، ولی شایسته است که به این مناسبت، از خوان کرم اهل بیت و احادیث شریف رسیده از آن بزرگواران، بهره مند شویم.

در هر یک از ماه های قمری مناسبت هایی مـرتبط بـا اهـل بیت (ع) وجود دارد که می توان آن ماه را به نام آن امام نامید؛ در ماه ذی قعده می توان به خاطر مناسبتهای مـربوط به امام رضا (ع) آن را ماه امام رضا (ع) نامید؛

چرا که ولادت و شهادت آن حضرت (بنا بـر قولی) در این ماه واقع شـده اسـت و از طرفی دیگر بهترین فصل زیارت آن حضرت؛ بلکه زیارت مخصوص ایشان است.

همچنین ابتدای این ماه با ولادت خواهر گرانقدرش حضرت معصومه (س) مزین گشته و آخر این ماه نیز با شهادت حضرت جواد (ع) فرزند دلبند آن حضرت سـیاهپوش گردیده است. علاوه بر این، چند سالی است که اوّل تا یازدهم آن را «دهة کرامت» نامیده اند.

سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه و وجود مبارک امام هشتم (سلام الله علیهما) این دهه، دهه کرامت است؛ یعنی در این دهه می توان فرشته شد، چون کرامت در شناسنامه ملائکه است.

کرامت در لغت به مـعنی سـخاوت، شـرافت و عزّت است: «کرم اگر وصف خدا واقع شود، مراد از آن احـسان و نعمت آشکار خداست و اگر وصف انسان باشد، نام اخلاق و افعال پسندیدۀ اوست که از وی ظاهر می شود.

به کسی کریم نمی گویند؛ مـگر بـعد از آنـکه آن اخلاق و افعال از وی ظاهر شود و هر چیزی که در نوع خود شریف است، بـا کرم تـوصیف می شود.»

انشا دهه کرامت

همچنین بخوانید:

10 شعر ناب و خاص به مناسبت دهه کرامت

15 نقاشی دهه کرامت برای رنگ آمیزی کودکان

5 شعر کودکانه در مورد دهه کرامتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی