دلگرم
امروز: شنبه, ۲۴ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
علت یبوست سگ چیست؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یبوست در سگ : عوامل ایجاد کننده، پیشگیری و درمان : یبوست به معنای عدم تولید و دفع مدفوع به صورت نرمال و طبیعی در مدت زمان معین است. یک سگ باید به طور معمولی یک یا دو بار در طول روز دفع مدفوع داشته باشد.

علت یبوست سگ چیست و چه نشانه هایی دارد؟

اصلا یبوست چیست و چرا در سگ ها رخ میدهد : به دلایل مختلفی یبوست در سگ ها ایجاد شود. در موارد مزمن یبوست ممکن است سگ مدفوع سخت و خشک خود را در دستگاه گوارشش نگه دارد. این اتفاق همان چیزی است که به عنوان یبوست در سگ شناخته میشود.

در این موارد حجم مدفوع در روده سگ آنقدر زیاد است که فشرده میشود و سگ قادر به دفع آن نیست. بنابراین ما برای مراقبت بهتر از سگ دوست داشتنی خود باید با نکات مهم در ارتباط با علت یبوست در سگ، علائم یبوست در سگ ها و همچنین درمان یبوست در سگ ها و درمان خانگی یبوست در سگ آشنا شویم.

separator line

علائم یبوست در سگ ها چیست؟

علائم یبوست در سگ ها چیست؟

عدم مدفوع در سگ برای چند روز.

مدفوع سفت و خشک که اگر آن را لمس کنیم مانند سنگ ریزه بنظر برسد.

تنسموس؛ به معنای تلاش برای مدفوع کردن که بدون نتیجه باشد.

دفع مقدار کمی مدفوع که همراه با مایع خونی باشد.

دیسکزی؛ به معنای خروج و دفع مدفوع در سگ به صورت دردناک و دشوار.

separator line

علت یبوست در سگ ها چیست؟

در حالت عادی مواد دفعی از لوله گوارش عبور میکند و در نهایت به روده بزرگ میرسد. در روده آب و الکترولیت های اضافی آن جذب میشود. در واقع جذب مجدد آب عملکرد اصلی روده بزرگ است. مواد مدفوع در طول روده بزرگ از طریق فرآیندی موسوم به امواج پریستالتیک منتقل میشود. اگر روند طبیعی عبور مواد دفعی در روده بزرگ مختل شود، عبور و حرکت مدفوع در روده متوقف میشود.

همچنین رطوبت خود را از دست میدهد: سخت و خشک میشود و در نهایت عبور و دفع مدفوع در روده سگ غیر ممکن میشود. در منابع دامپزشکی دلایل زیادی برای یبوست در سگ ها ذکر شده است. از حالت های خوش خیم مثل کم تحرکی در حیوان تا دلایل بدخیم مانند سرطان. دامپزشکان علت یبوست در سگ را بر اساس محل بروز و مشکل در دستگاه گوارش دسته بندی میکنند.

  • داخل روده ای (اشاره به انسداد داخل روده بزرگ).
  • خارج روده ای ( انسداد خارج از روده بزرگ، مانند تومور ها یا شکستگی لگن).
  • ذاتی ( بیماری ها و آسیب های عصبی).

برخی از رایج ترین دلایل یبوست در سگ ها عبارتند از :

رژیم غذایی : همانند انسان رژیم غذایی فاقد فیبر در سگ میتواند مشکل ساز باشد. اما مشکلی که وجود دارد این است که سگ ها برخلاف انسان علاقه دارند چیزهایی را بخورند که غذا نیستند! مانند مو، اسباب بازی ها و حتی مدفوع بچه گربه ها. همین امر ممکن است باعث انسداد و انتقال غیرطبیعی مدفوع در سگ شود. استخوان، پودر استخوان و سایر منابع کلسیم دار در رژیم غذایی سگ به وقوع یبوست کمک میکند.

سن : به نظر میرسد که سگ های مسن و سن بالا بیشتر در معرض یبوست هستند.

سطح فعالیت : به دلایل ناشناخته ای کم تحرکی میتواند موجب یبوست در سگ ها شود.

تومور های دستگاه گوارش.

مشکلات غدد مقعدی.

بزرگ شدن پروستات.

کمبود آب بدن سگ ( دهیدراته شدن).

داروها : اعم از داروهایی مثل ؛ مسکن ها، داروهای ادرار آور، آنتی هیستامین، آنتی اسید و برخی داروهای خاص سرطان.

بیماری های متابولیک : مانند کم کاری تیروئید.

بیماری ها و آسیب به ستون فقرات.

اختلالات سیستم عصبی مرکزی.

استرس و ترس : عوامل استرس زایی که باعث ترس و نگه داشتن مدفوع در سگ شود.

اختلالات ارتوپدی : که موجب عدم چمباتمه زدن صحیح در سگ شود.

جراحی : اقدامات پزشکی و داروهای تجویز شده در طی جراحی ممکن است منجر به یبوست در سگ شود.

separator line

درمان خانگی یبوست در سگ ها

اگر مشکل یبوست در سگ شما به تازگی رخ داده و یکی دو روز بیشتر نیست که سگ شما دفع نداشته میتوانید با چند راه حل ساده در خانه مشکل یبوست سگ خود را حل کنید. البته لازم به ذکر است که همه راه حل ها برای همه سگ ها جواب نمیدهد. اما بهتر است با درمان خانگی یبوست در سگ آشنا شوید.

کدو تنبل : طرز عجیبی استفاده از کدو تنبل در رژیم غذایی سگ میتوان به رفع یبوست و ایجاد اسهال در حیوان کمک کند. کدو تنبل دارای فیبر و رطوبت بالایی است. سگ ها هم اغلب طعم و مزه آن را دوست دارند. دستور العمل های زیادی برای پخت غذاهای خوشمزه با کدو برای سگ وجود دارد. اگرچه برای تنظیم عملکرد بهتر دستگاه گوارش بهتر است کدو را مستقیم و بدون مواد افزودنی به سگ بدهید.

غذای کنسروی مرطوب : غذاهایی کنسروی که به صورت مرطوب برای سگ ها در بازار وجود دارند میتوانند به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک کنند.

پودر های مکمل فیبر دار

غذا و گیاهانی مانند : زنجبیل، سبوس گندم و روغن زیتون میتواند در درمان خانگی یبوست در سگ موثر باشد. طی مطالعاتی که در سال 2011 با بررسی روش های درمانی یبوست در انسان انجام شد. با بررسی گروهی از سگ های نژاد Beagle مشخص شد رب انجیر برای درمان یبوست سگ ها موثر است. غذاهایی که برای درمان یبوست در انسان مفید است میتواند برای سگ نیز مفید باشد ولی در این زمینه با دامپزشک حتما مشورت کنید.

هیدراتاسیون : حتما اطمینان حاصل کنید که میزان مصرف آب آشامیدنی در سگ شما به اندازه کافی باشد.

separator line

چه زمانی باید سگ را پیش دامپزشک ببریم؟

چه زمانی باید سگ را پیش دامپزشک ببریم؟

اگر مشکل یبوست سگ شما جدی است بهتر است که دامپزشک خود را در جریان بگذارید. زیرا یبوست میتواند نشانه برخی از بیماری های بسیار جدی باشد. یبوست طولانی مدت و مزمن منجر به تجمع مدفوع خشک در روده سگ میشود. در این صورت روده بزرگ آسیب میبیند و توانایی خود را در منتقل کردن مواد دفعی از دست میدهد. هنگامی که به دامپزشک مراجعه میکنید باید اطلاعات زیر را در اختیار کلینیسین قرار دهید:

آخرین باری که سگ شما دفع انجام داده چه زمانی بوده است؟
رنگ و قوام مدفوع سگ به چه صورت است؟
آیا تغییری در رژیم غذایی سگ ایجاد شده است؟
آیا سگ اقلام غیر غذایی مانند مو یا مدفوع خورده است؟
سگ چه دارو یا داروهایی مصرف میکند؟
علائمی مانند پریشانی، استفراغ یا بی حالی و نفخ دارد؟

بسته به علائم سگ و همچنین مدت زمان یبوست در سگ معاینات و آزمایشات دامپزشکی متفاوت خواهد بود:

معاینه ناحیه شکمی سگ
معاینه رکتوم سگ
رادیوگرافی از ناحیه شکم
سونوگرافی یا کولونوسکوپی
آزمایش کامل خون
تست سلامت مغز و اعصاب

اکثر موارد یبوست در سگ با درمان های خفیفی مثل افزایش آشامیدن مایعات و مصرف فیبر در رژیم غذایی و همچنین تحرک و ورزش به اندازه برطرف میشود. شیاف ملین (ضد یبوست) و تنقیه ممکن است برای درمان مفید باشد. اما حتما باید با دستور و زیر نظر دامپزشک استفاده شود.

یا تجویز داروهای خاص برای کارکرد بهتر دستگاه گوارش سگ مثل تنظیم ترشح برخی از آنزیم های گوارشی. اگر سگ شما به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشد و دارای یک رژیم غذای متعادل باشد و از فعالیت روزانه کافی نیز برخوردار باشد به احتمال خیلی کم ممکن است دچار یبوست شود مگر در موارد خاص.

همچنین بخوانید :

معرفی سگ آپارتمانی بوستون تریر (Boston Terrier)

علل ،علائم و تشخیص سگ و گربه هار

تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید