alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
شرایط آتش نشان شدن بانوان چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 11 دقیقه
آتش‌نشانی به عنوان سخت‌ترین شغل دنیا، حرفه‌ای کاملا مردانه شناخته شده این در حالی است که زنانی هم وجود دارند که با همتایان مرد خود در این حرفه رقابت می‌کنند.

شرایط آتش نشان شدن بانوان

پس از آن که سازمان آتش‌نشانی به شکل امروزی در دنیا تاسیس شد، کم کم پای بانوان به این سازمان نیز باز شد و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، بانوان در کنار آتش نشانان مرد به عملیات‌های مختلف می‌پردازند.

در شهر اصفهان نیز زمزمه‌های بکارگیری بانوان آتش‌نشان از مدت‌ها پیش مطرح شده است، به طوری که مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان می‌گوید: هدف‌گذاری برای بکارگیری آتش نشانان بانو انجام شده چرا که نیاز به این نیروها به لحاظ شرعی، انسانی و روانی به خوبی احساس می‌شود؛ البته مجوز لازم برای استخدام بانوان آتش نشان باید از سوی سازمان امور استخدامی صادر شود، در این راستا سازمان آتش‌نشانی اصفهان پیشنهاد مربوطه را ارایه کرده و برای تحقق آن تلاش می‌کند.

موضوع بکارگیری آتش نشانان بانو در اصفهان تا چه اندازه جدی است؟

در ابتدای فعالیت در سازمان آتش‌نشانی این قول را دادم تا آنجا که امکان داشته باشد، در این سازمان از بانوان آتش‌نشان استفاده کنیم، اما تحقق این هدف مستلزم زیرساخت‌هایی است که باید آماده شود، البته طی شش ماه گذشته در این ارتباط اقداماتی انجام شده است.

اگر بخواهیم در هر کدام از ایستگاه‌های آتش نشانی، تعدادی بانوان آتش نشان مستقر کنیم، با توجه به اینکه اکثر نیروهای سازمان مرد هستند، باید برخی زیرساخت‌ها از جمله خوابگاه، سرویس‌های بهداشتی، موضوعات رفاهی، باشگاه‌ها، غذاخوری، نمازخانه و سایر امکانات لازم آماده شود.

موضوع اصلی این است که نیاز به حضور بانوان آتش نشان تا چه اندازه است؟ به هر حال آتش نشانی اصفهان در طول ۸۶ سال سابقه فعالیت، آتش نشان زن نداشته و در حال حاضر که هدف‌گذاری برای بکارگیری این آتش‌نشانان انجام شده، باید شناخت و آگاهی بیشتری درباره موضوع داشته باشیم.

سابقه به کارگیری نیروهای آتش‌نشان بانو در استان‌های همدان و کرج و نقاط قوت و ضعف را بررسی و از تجربیات آنها استفاده کرده‌ایم تا در این مسیر با مشکل مواجه نشویم.

فعالیت سازمان آتش نشانی امدادرسانی و پیشگیری است، اگر اعضاء یک خانواده در حین استراحت یا هنگام استحمام دچار حادثه شود و کسی از محارم فرد حادثه دیده در محل حضور نداشته باشد، قطعاً نیروهای قسم خورده سازمان آتش نشانی نسبت به جان، مال و ناموس مردم حساسیت لازم را دارند، اما آیا این حساسیت در بین مردم هم به همین صورت است؟

به همین سبب بیشتر به مشکلاتی که در پساحادثه وجود دارد، اندیشیده و نیاز به نیروهای آتش‌نشان بانو را به لحاظ شرعی، انسانی و روانی به خوبی احساس می‌کنیم.

در حال حاضر تعدادی از بانوان آتش‌نشان داوطلب مرحله آموزشی دوره‌های تخصصی را پشت سر می‌گذارند، بی‌شک وقتی این آموزش‌ها به صورت تخصصی انجام شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد و در هر منطقه‌ای بانوان آتش‌نشان داوطلب و آموزش دیده خواهیم داشت؛ درصدد هستیم دوره‌های آموزشی را به مراکز آموزشی دخترانه و دانشگاه‌ها نیز تسری دهیم تا در نهایت با تکمیل زیرساخت‌ها یک ایستگاه آتش‌نشانی را به بانوان اختصاص دهیم.

شرایط آتش نشان شدن بانوان

در حال حاضر آتشنشان بانو در اصفهان داریم؟

بانوی آتش‌نشان به صورت داوطلب داریم.

اگر زیرساخت‌ها مهیاشود، بانوان به استخدام سازمان آتش نشانی در می‌آید؟

قطعاً مجوز لازم را باید سازمان امور استخدامی صادر کند؛ سازمان آتش نشانی اصفهان پیشنهاد مربوطه را ارایه کرده و برای تحقق آن تلاش می‌کند.

با توجه به اعمال تحریم‌ها و نوسانات قیمت‌ها، این سازمان برای خرید تجهیزات با مشکل مواجه شده است؟

تحریم‌ها بی‌تاثیر نبوده است.

با توجه به اینکه بسیاری از تجهیزات آتش نشانی وارداتی است، افزایش هزینه‌ها فشار زیادی به سازمان آتش نشانی اصفهان وارد کرده است.

در حال حاضر برای خرید تجهیزات انفرادی هر آتش نشان، بیش از ۴۰ میلیون باید هزینه شود چرا که یک اور و شلوارحریق ۱۸ میلیون تومان، یک جفت دستکش آتش نشانی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، یک مقنعه یا هود حریق بیش از ۸۰۰ هزار تومان و یک جفت چکمه چهار میلیون تومان هزینه نیاز دارد که اگر سرجمع این تجهیزات را حساب کنیم، هزینه انفرادی تجهیزات هر آتش‌نشان بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان است. حتی دستگاه تنفسی که قیمت بسیار بالایی دارد، باید به صورت انفرادی استفاده شود تا بیماری افراد به یکدیگر منتقل نشود.

خودروی اطفاء حریق که ۲۰ دستگاه آن خریداری شده و به زودی تجهیزات مورد نیاز بر روی آنها نصب خواهد شد، قبلاً با مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان خریداری می‌شد، اما امروز باید بالغ بر یک میلیارد تومان برای خرید آنها هزینه کنیم.

نردبانی که با توجه به بلندمرتبه‌سازی‌های شهر مردادماه امسال با ۴.۵ میلیارد تومان خریداری کردیم، قیمت آن به ۲۸ میلیارد تومان افزایش یافته است.

بعضی از اقلام آتش نشانی تا ۲۵۰ برابر گران شده است، البته تمام این تجهیزات نیز برای آتش نشانان لازم است، اما با توجه به قیمت‌های سرسام آور برای خرید آنها با مشکلات زیادی مواجه هستیم؛ از سوی دیگر آتش نشانی یک سازمان درآمدزا نیست و خدمات رایگان به شهروندان ارایه می‌کند.

برای کاهش زمان رسیدن به محل حوادث و حریق، با توجه به حجم بالای ترافیک و شلوغی شهر باید تعداد ایستگاه‌های سازمان آتش نشانی افزایش پیدا کند، از این رو در آینده نزدیک دو ایستگاه جدید را افتتاح خواهیم کرد و چند ایستگاه نیز کلنگ زنی می‌شود.

علی‌رغم تمام مشکلات قصد داریم که تا افق ۱۴۰۰ تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی شهر اصفهان را دو برابر افزایش دهیم، البته باید هزینه‌ها از طریق شهرداری تأمین شود که امیدوارم بتوانیم در جذب این هزینه‌ها و خریداری تجهیزات موفق باشیم.

شرایط آتش نشان شدن بانوان

آیا تجهیزات سازمان آتش نشانی به روز رسانی شده است؟

تجهیزات آتش‌نشانی در هر شهری به خصوص در کلانشهر اصفهان باید متناسب با ساختمان‌ها، وسعت و نوع کاربری‌های شهر خریداری و تکمیل شود؛ به طور مثال اگر تعداد کارخانه‌ها، کارگاه‌ها یا نقاط حادثه‌خیز شهر زیاد باشد، به تناسب باید تجهیزات بیشتری داشته باشیم که خوشبختانه تجهیزات سازمان آتش نشانی اصفهان تا حد زیادی به روز شده است.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، اینکه در شهر اگر منازل به وسایل اطفاء و اعلام حریق مجهز باشد، هنگام وقوع حوادث به مراتب خسارت کمتری وارد می‌شود.

مشکلی که در بازار شهر اصفهان وجود دارد، این است که به دلیل سد معبر به راحتی نمی‌توان در آن تردد داشت و چنانچه اتفاقی در بازار حادث شود، سازمان آتش نشانی با تجهیزات کامل امکان ورود به بازار را ندارد، به همین دلیل شیرهای هیدرانت، فایرباکس قرار داده شده، اما متأسفانه تعدادی از این فایرباکس‌ها و کپسول‌های اطفاء حریق به سرقت رفته است.

مهمترین دغدغه‌های سازمان چیست ؟

درخواست ما از شهروندان این است که از شوخی کردن با ۱۲۵ آتش نشانی پرهیز کنند چرا که سرمایه انسانی و هزینه‌ها به سمت حادثه‌ای می‌رود که در واقع وجود ندارد.

نکته دیگر اینکه شهروندان درباره اتفاقاتی که رفع آن جزء وظایف سازمان آتش نشانی نیست، با سازمان تماس نگیرند و از تماس های غیرضروری اجتناب کنند؛ بد نیست اشاره کنم گاهی عده ای از شهروندان وقتی کلید منزل خود را جا گذاشته و به همراه خود نمی‌برند، هنگام بازگشت به منزل به جای تماس با کلیدساز با ۱۲۵ آتش نشانی تماس می‌گیرند، البته اگر فرد خردسال یا کهنسالی در منزل محبوس شده باشد و خطر احساس شود، تماس با ۱۲۵ اشکالی ندارد.

موضوع دیگر بازکردن مسیر برای خودروهای آتش نشان در راه رسیدن به محل وقوع حوادث است، چند روز پیش یک دستگاه خودرو در پل وحید دچار حریق شده بود، اما رانندگان خودروهای عبوری در لاین مخالف به جای باز کردن مسیر مشغول گرفتن فیلم و عکس بودند و این چالشی بسیار تأمل برانگیز است؛ تماشاکردن حوادث بسیار آزاردهنده و آسیب‌رسان است، شهروندان باید توجه داشته باشند که هر یک ثانیه زودتر رسیدن آتش نشانان به محل حوادث ممکن است جان یک انسان را از مرگ حتمی نجات دهد.

گاهی بعضی افراد به ویژه در زمان تعطیلی مدارس با سوء استفاده از تلفن های رایگان، در تماس با ۱۲۵ شوخی‌های نامناسب می کنند یا گزارش اشتباه از حوادث در کوه صفه را اعلام می‌کنند؛ حتی مورد داشتیم که والدین یک خانواده تماس گرفته و اعلام می‌کنند: «فرزند ما به شغل آتش نشانی علاقه‌مند است، لطفا با او صحبت کنید!»

شرایط آتش نشان شدن بانوان

چند درصد تماس‌ها، مزاحمت است؟

از شنبه تا چهارشنبه هفته گذشته چهار هزار و۸۵۰ مورد تماس از سوی شهروندان با ۱۲۵ آتش نشانی اصفهان برقرار شده که تنها ۳۰ درصد تماس ها به آتش نشانی ارتباط داشت و از این ۳۰ درصد ۱۵ درصد عملیاتی بود.

میانگین حضور ماموران آتش نشانی در صحنه حوادث چقدر است؟

میانگین حضور در حال حاضر زیر ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه است؛ البته در صورت افزایش تعداد ایستگاه های آتش نشانی، دسترسی ماموران سازمان به نقاط حادثه راحت‌تر خواهد شد. اگر خودروهای اطفاء حریق کوچکتر باشد عبور از ترافیک آسان‌تر خواهد بود از این رو موتورسیکلت وایسوزوهایی خریداری شده است.

در حال حاضر ۲۰ دستگاه خودرو ایسوزو توسط سازمان آتش نشانی اصفهان خریداری شده که مراحل مناقصه را طی کرده و از سال آینده ایسوزها با امکانات کامل به ناوگان اضافه می‌شود.

امسال برای جذب نیرو اقدام شده است؟

بله، در سال جاری تعداد ۱۰۰ نفر جذب سازمان آتش نشانی اصفهان می‌شوند. تاکنون ۶۲ نفر از این نیروها دوره های آموزشی را سپری می کنند و ۴۵ نفر دیگر نیز در مرحله انجام مصاحبه و طب کار هستند.

قرار است سازمان امور استخدامی کشور مجوزهای لازم برای را صادر کند، اما هنوز اقدامی انجام نشده که در صورت صدور مجوز، سال آینده تعداد یک هزار و ۱۷۹ نیروی جدید جذب این سازمان خواهند شد.

جذب نیرو چه شرایطی دارد؟

شرط استخدام افراد متقاضی در سازمان آتش نشانی حداقل دارای مدرک فوق دیپلم به بالا و داشتن سن ۲۴ سال بدون معافیت پزشکی و داشتن سلامت جسمی است.

مالکان بعضی از ساختمان‌ها بدون دریافت پایان کار و رعایت مسایل ایمنی اقدام به پیش فروش واحدهای مسکونی می‌کنند! شهروندان هنگام خرید واحد مسکونی برای اطمینان از ایمن‌بودن آن، چه اقدامی باید انجام دهند؟

ایمنی تخفیف‌پذیر نیست، یعنی ما به هیچ وجه در مسائل ایمنی تخفیف نمی‌دهیم. شهروندان چنانچه قصد خرید یک واحد مسکونی را دارند، حتماً مسائل اطفاء و اعلام و ایمنی را باید مورد توجه قرار داده و در قرارداد لحاظ کنند به خصوص اینکه گواهی استاندارد آسانسور حتما باید دریافت شده باشد.

به طور مثال اگر ارتفاع پنجره طبق استاندارد نصب شده باشد، آتش از طبقه پایین به بالا نفوذ نمی‌کند، اگر جان پناه پشت بام در ارتفاع ۱.۱۰ یا ۱.۲۰ متر باشد کسی از بام پرتاب نمی‌شود، اگر نرده راه پله‌ها استاندارد باشد کودکی از آن سقوط نخواهد کرد.

به تمام شهروندان توصیه می‌کنم چنان‌چه قصد خرید واحدهای مسکونی مجتمع‌ها را دارند، ابتدا از داشتن پایان کار مجتمع مطمئن شده و سپس خرید خود را انجام دهند؛ برای صدور پایان کار موارد ایمنی مجتمع‌های مسکونی از جمله آب فشان‌ها، پله‌های فرار، دودبندها و ... توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت رعایت تمام موارد ذکر شده، مجوز صدور پایان کار صادر می‌شود.

تاکید می‌کنم در خصوص ایمنی ساختمان‌ها کوتاه نخواهیم آمد و سعی داریم موارد را به صورتی مورد توجه قرار دهیم که رضایت‌مندی مردم حاصل شود.

بسیاری از سازندگان ساختمان های بلند مرتبه که هزینه واحدها را مدت‌ها قبل از احداث ساختمان از خریداران دریافت کرده‌اند، حالا با توجه به افزایش قیمت‌ها به نوعی از انجام بسیاری از تعهدات شانه خالی کنند تا متضرر نشوند؛ بنابراین خریداران باید آگاهی بیشتری نسبت به این موارد داشته باشند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits