alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
راحت ترین راه پاک کردن شیره درخت از روی ماشین
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
شیره درختان جزء موادی دسته‌بندی می‌شوند که آسیب جدی به رنگ خودرو وارد می‌کنند ، بنابراین هرچه سریعتر باید برای رفع آن از روی ماشین اقدام کرد تا آسیبی به رنگ آن وارد نشود. خصوصا برای خودروهای گران‌قیمت این مسئله بسیار مهم است.

پاک کردن شیره درخت از روی ماشین

پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین یکی از مواردی است که همه افراد تجربه آنرا دارند. معمولا وقتی ماشین را زیر درخت پارک می‌کنید یا برای چند ساعت تفریح و تمدد اعصاب به دل طبیعت می‌روید ، شیره درختان روی ماشین شما می‌ریزد و باعث کثیف‌شدن خودروی شما می‌گردد.

این مسئله وقتی آزاردهنده‌تر است که شما تازه ماشین‌تان را شسته باشید. لازم است بدانید که شیره گیاهان حاوی مواد چسبناکی است که ممکن است در طولانی مدت به رنگ خودروی شما آسیب برساند بنابراین باید هرچه زودتر برای پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین اقدام کنید.

راهکارهایی برای پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین وجود دارد که در ادامه برای شما عزیزان عنوان شده است.

شیره درختان اکثرا مواد شیرین و صمغ گونه‌اند که حاوی ترکیبی از آب ،هورمون‌ها ، قند و موادمعدنی هستند که توسط درخت یا فعالیت حشرات بر روی درختان شکل می‌گیرد و اکثرا دارای pH اسیدی هستند که به رنگ خودروی شما آسیب می‌زند.

با دانستن این مطلب بهترین کار این است که ماشین را زیر درخت پارک نکنید و اگر مجبور به این کار شدید از کاور ماشین استفاده کنید تا این شیره‌ها مستقیم روی خودروی شما نریزد.

شایان ذکر است که تاثیر شیره درخت بر روی ماشین به آب ‌وهوای محل نیز بستگی دارد و طبق گفته مهندسین رنگ خودرو در شرایط آب و هوایی گرم ، اثر تخریبی شیره درختان در صورت پاک نشدن بیشتر خواهد بود.

بهرحال اگر تحت شرایط خاص این اتفاق برای شما افتاد سعی کنید هرچه سریعتر شیره درختان از روی ماشین خودتان پاک‌کنید تا آسیبی به رنگ خودرو وارد نشود زیرا گاهی اوقات آسیب وارده حاصل واکنش شیره درختان با مواد موجود در رنگ ماشین خصوصا براق کننده‌های ماشین در طولانی مدت است.

از طرفی شیره درختان هرچه بیشتر روی ماشین بماند سخت‌تر شده و حتی ممکن‌است به خاطر قند داخل آن کپک بزند و سیاه شود و رنگ خودروی شما را کاملا از بین ببرد.

لوازم مورد نیاز برای پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین

  1. دو عدد دستمال نرم
  2. تیغه کاتر مقوا (فقط برای شیشه خودرو لازم است)
  3. یک اسپری پاک کننده برچسب ، قیر و چسب
  4. سطل آب و اسفنج
  5. اسپری واکس یا محلول پولیش ماشین

پاک کردن شیره درخت از روی ماشین

روش‌های پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین

پس از اینکه متوجه لک حاصل از شیره درختان روی خودرو شدید ابتدا لازم است خودرو را حدود 10 تا 15 دقیقه زیر آفتاب بگذارید تا شیره داغ و مایع شود زیرا در حالت مایع بهتر پاک می‌شود.

سپس محلولی از آب داغ و مایع شوینده خودرو تهیه کنید ، بهتر است کمی بیش از معمول شوینده استفاده کنید و با این محلول و یک اسفنج نرم شیره درختان را از روی ماشین پاک کنید.

اگر شیره خیلی سخت شده‌بود باید از محلولهای قویتر مانند محلولهای از بین برنده حشرات یا قیر استفاده کنید. در این حالت بهتر است تمیزکردن ماشین را به اشخاص حرفه‌ای بسپارید زیرا درست تمیزنشدن لک حاصل از شیره درختان ممکن است ردی مانند قطره آب روی خودروی شما باقی بگذارد.

علاوه بر روش فوق برای پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین می‌توانید روی محل لک شده پاک‌کننده برچسب اسپری کنید و پس از چند دقیقه با دستمالی که به الکل سفید صنعتی آغشته شده‌است شیره درخت را پاک کنید.

اگر شیره درخت خیلی سخت باشد ممکن‌است لازم باشد چندبار اینکار را تکرار کنید.

درصورتیکه لک حاصل از شیره هنوز هم باقی مانده‌است مقداری پنبه را به روغن نباتی آغشته کرده و روی لکه بمالید تا لکه را از روی ماشین برطرف کند.

وقتیکه شیره از روی ماشین پاک شد مقداری واکس یا پولیش را روی قسمت لک شده اسپری کنید و بعد با یک دستمال نرم آنرا پاک کنید تا دیگر اثری از شیره درخت روی ماشین باقی نماند.

پاک‌کردن شیره درختان از روی شیشه ماشین

در صورتیکه شیره درختان روی شیشه خودروی شما ریخت خصوصا شیشه جلو ماشین هرگز از برف پاک‌کن برای برطرف کردن این لکه مزاحم استفاده نکنید زیرا باعث پخش شدن لکه حاصل از شیره شده و کل شیشه را کثیف می‌کند.

اگر شیره هنوز خشک نشده‌است کمی اسپری را روی دستمال نرمی ریخته و آنرا پاک کنید. برای اینکار می‌توانید از الکل سفید هم استفاده کنید که حلال خوبی برای مواد موجود در صمغ و شیره درختان است.

اگر شیره درخت خشک شده‌بود دستمال آغشته به اسپری یا الکل سفید را 30 ثانیه روی لکه بگذارید و سپس آنرا پاک کنید ممکن است لازم باشد چند بار اینکار را تکرار کنید تا موفق به پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین شوید.

شما می‌توانید برای پاک‌کردن شیره درختان از روی ماشین با ناخن یا کاتر برش مقوا آنرا از روی شیشه جدا کنید و سپس جای لکه را با اسپری تمیز کنید.

پاک‌کردن شیره درختان از روی شیشه پشت ماشین نیز به همین ترتیب است فقط برای استفاده از کاتر دقت کنید تیغه آنرا همسطح با شیشه ماشین نگه‌دارید تا شیشه ماشین آسیب نبیند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits