دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کلر استخرهای شنا ، ویروس کرونا را بسرعت غیر فعال میکند!
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
کلر رایج ترین ترکیب شیمیایی است که به اشکال مختلف از جمله پودر کلر و قرص کلر برای ضدعفونی آب استخر به کار می رود. کلر استخر شنا همه میکروارگانیسم های بیماری زا از جمله ویروس ها را از بین می برد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد کلر آب استخرهای شنا در ۳۰ ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت بازمیدارد اما از آنجاییکه هنگام شنا در استخرهای عمومی امکان رعایت فاصله اجتماعی وجود ندارد احتمال داده شد ابتلا به بیماری کرونا افزایش خواهد یافت استخرهای شنا برای قطع زنجیره انتقال بسته شدند.

کلر رایج ترین ترکیب شیمیایی است که به اشکال مختلف از جمله پودر کلر و قرص کلر برای ضدعفونی آب استخر به کار می رود. کلر استخر شنا همه میکروارگانیسم های بیماری زا از جمله ویروس ها را از بین می برد. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) کلر استخر شنا در صورت استفاده مناسب در از بین بردن کرونا ویروس بسیار مؤثر است. بر این اساس از آنجا که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد شیوع بیماری کرونا از استخرهای عمومی ناشی می شود، بسیاری از کشورها سیاست سال های گذشته مبنی بر بسته شدن این امکانات را معکوس کرده اند.

همانطور که مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) اعلام کرده اند COVID-19 عمدتاً زمانی منتقل می شود که قطرات یا ذرات معلق تنفسی فرد بیمار یا ناقل توسط اطرافیان استنشاق شود. این بیماری همچنین ممکن است پس از لمس یک سطح آلوده، ذرات ویروس را به دهان ، بینی یا چشم شما انتقال دهد. بنابراین آب استخر باعث شیوع کرونا نمی شود بلکه محیط شلوغ استخر امکان ابتلا را افزایش خواهد داد.

کرونا ویروس

تحقیقات نشان داده است وقتی مقدار مناسبی از کلر به آب استخر شنا اضافه شود همه میکروارگانیسم های بیماری زا و ویروس ها از جمله ویروس بیماری کرونا را از بین می برد. البته مقدار کلر موجود در آب باید به درستی کنترل شود تا ویژگی های ضد عفونی کننده آن مؤثر باشد. به همین دلیل مدیران استخر سطح کلر و pH آب را در طول روز آزمایش می کنند و در صورت لزوم تنظیماتی را انجام می دهند.

پودر کلر 70٪ و 90٪ و قرص کلر معمولی ترین شکل های کلر است که برای ضد عفونی استخرها استفاده می شود و استفاده از آن بسیار آسان است می توانید از آنها برای ضدعفونی آب استخر در همه شرایط استفادده کنید.

توجه : متاسفانه بعلت افزایش شدید قیمت کلر بازار فروش کلر و قرص کلر کیفیت پایین و قلابی مدتی است در ایران باب شده است .

هیپوکلریت کلسیم :

متداول تر نوع کلر است زیرا مقرون به صرفه ترین است. تقریباً 60٪ تا 70٪ کلر دارد و pH آن 12 است. کاربرد آن مستلزم این است که شما برای تعادل پی اچ استخر از اسید استفاده کنید. هنگام استفاده از هیپوکلریت کلسیم باید مراقب باشید زیرا این ترکیب ناپایدار است و گازهای خروجی آن می تواند خطرناک باشد. کلر هندی و کلر چینی و کلر شرکت های کلران سمنان و نیروکلر اصفهان و پارس تبریز از این نوع کلر میباشند .

قرص کلر

قرص کلر

بهترین ضدعفونی کننده آب استخرها میباشد که به وفور برای نگهداری استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً 85٪ تا 90٪ کلر دارد اندازه گیری این قرص ها راحت تر است و دوام بیشتری دارند و مناسب استخرهای خانگی و شخصی میباشند.

از آنجا که قرص های کلر فشرده هستند به سرعت حل نمی شوند و می توانند استخر را برای مدت زمان طولانی تا دو هفته ضد عفونی کنند و آب استخر بسیار شفاف باقی میماند. البته این امر با توجه به شرایط خاص شما متفاوت خواهد بود. شما می توانید از قرص کلر برای بالا بردن سطح ضدعفونی کننده همراه با پودر کلر نیز استفاده کنید.

با خرید قرص کلر می توانید سطح کلر موجود در استخر را به راحتی مدیریت و تنظیم کنید. شاید مهمترین نکته ای که در اینجا باید در نظر داشته باشید این است که وقتی از فیدر استفاده می کنید ، بخشی از کار را برای شما انجام می دهد و کلر را در صورت نیاز آزاد می کند.

قرص کلر معمولا" دارای سولفات مس یا کات کبود نیز هستند که از سبز شدن آب و تشکیل جلبک و لیز شدن بدنه استخر و پله های استخر جلوگیری میکند که در فروشگاه ها به قرص کلر آنزیمدار معروف هستند. متاسفانه جدیدا" در ایران پودر کلر 60٪ تا 70٪ ایرانی را پرس میکنند و بعنوان قرص کلر میفروشند که مشکلات زیادی در ضدعفونی آب و شفافیت آب استخر ایجاد میکند.

پودر کلر 90 درصد ( تری کلرو ایزو سیانوریک اسید)

پودر کلر 90 درصد ( تری کلرو ایزو سیانوریک اسید)

بهترین و قوی ترین نوع کلر با فرمولاسیون مخصوص و ماندگاری بالا در مقابل تابش نور خورشید میباشد که 90 درصد کلر میتواند آزاد کند و بر خلاف پودر کلر 60 تا 70 درصد کلا" در آب در چند دقیقه حل میشود و باقی مانده ای ندارد و آب استخر را بسیار شفاف میکند

از آنجا که مشخص شده است کلر استخر شنا ویروس ها را از بین می برد ، این کلر براحتی ویروس کرونا را نیز می کشد و امکان زنده بودن ویروس در آب استخر وجود ندارد کلر موجود در آب کروناویروس را "غیرفعال" کند بنابراین از گسترش ویروس جلوگیری می کند. به گفته CDC هیچ مدرکی مبنی بر سرایت ویروس کرونا از طریق آب استخرها وجود ندارد.

بر اساس آنچه ما در مورد کلر و سایر ویروس ها می دانیم ، احتمالاً شنا در استخری که به درستی ضد عفونی می شود به شرط رعایت قوانین فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت مناسب در رختکن ها بی خطر است.

برای ایمنی بیشتر وقتی در استخر عمومی هستید همراه خود ضدعفونی کننده داشته باشید تا بتوانید دست های خود را تا حد ممکن پس از لمس سطوحی مانند کمدهای لباس ، صندلی ها یا هر چیزی که ممکن است به آن دست بزنید ضد عفونی کنید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید هیچ گزارش علمی مبنی بر انتشار ویروس کرونا از طریق آب استخرها و سایر مکان های آب بازی وجود ندارد. ویروس کرونا عمدتا زمانی پخش می شود که قطرات تنفسی افراد آلوده از دهان یا بینی خارج شود و توسط دیگران استنشاق شود.

علاوه بر این افراد معمولاً هنگام شنا یا حتی هنگام بازی در آب خیلی کنار هم قرار نمی گیرند و هنگامی که زیر آب هستید قطعا نمی توانید کرونا را به شخص دیگر منتقل کنید. در حال حاضر نگرانی در مورد انتشار COVID-19 از طریق آب استخر نیست ، بلکه انتقال احتمالا در محیط استخر صورت می گیرد.

در رابطه با ایمنی محیط استخر شنا شما می توانید ابعاد محوطه استخر شنا را تصور کنید. مثلاً در یک استخر شنا 25 متری اگر پنج فرد حضور داشته باشند و هرکدام پنج یا شش متر با هم فاصله داشته باشند هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد. اما اگر در همان استخر 25 نفر حضور داشته باشند ریسک ابتلا به کرونا را افزایش خواهد یافت.

فاکتور دیگری که باید در نظر بگیرید این است که استخر سرپوشیده است یا سرباز. به گفته CDC فضاهای سرپوشیده بیشتر از فضاهای خارجی خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش می دهد.

در نهایت با اطمینان می توان گفت حضور در استخر شنا در دوران شیوع کرونا در صورتی که جمعیت شناگران اندک باشد مشکلی نخواهد داشت. در واقع آب استخر مشکلی ندارد بلکه محوطه های خارجی استخر و جایی که افراد زیادی وجود دارند خطر ابتلا به کرونا را افزایش خواهد داد.

استخر

اگرچه ویروس کرونا از طریق آب استخر کلردار منتقل نمی شود اما ممکن است به طرق دیگر در استخرهای عمومی پخش شود. هنگامی که افراد آلوده تنفس می کنند ، ویروس می تواند در هوا پخش شود ، بنابراین مهم است که 2 متر از افراد غریبه فاصله بگیرید. این ویروس ممکن است ساعت ها بر روی سطوح سخت بماند ، بنابراین حتماً بعد از لمس نرده ها ، پیشخوان ها یا دیگر سطوح سخت ، دست های خود را خوب بشویید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا در استخر عمومی از افرادی که با آنها زندگی نمی کنید ، چه در آب و چه بیرون از آب ، 2 متر فاصله بگیرید.

دست های خود را با آب و صابون یا ضد عفونی کننده تمیز کنید و از دست زدن به صورت خود خودداری کنید. به هیچ عنوان خوراکی یا نوشیدنی خودتان را با کسی به اشتراک نگذارید و بهتر است زمانی که در استخر نیستید از ماسک استفاده کنید.

البته از پوشاندن صورت در آب خودداری کنید زیرا نفس کشیدن با ماسک خیس سخت است. مطمئن شوید که می توانید دستورالعمل های ایمنی را رعایت می کنید در غیر این صورت بهتر است به استخرهای عمومی نروید.

اگر در حیاط خود استخر دارید با افراد غریبه ای که ممکن است به ویروس کرونا آلوده شده باشند در تماس قرار نخواهید گرفت بنابراین با خیال راحت می توانید به تفریح بپردازید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا در استخر حیاط خلوت خود، استفاده از استخر را به اعضای خانواده محدود کنید، از مهمانی های استخری یا تجمعات بزرگ میزبانی نکنید ، سطح کلر و pH استخر خود را حداقل دو بار در روز بررسی کنید و سطوح سخت مانند نرده ها و میزها را هر روز ضد عفونی کنید.

منبع مقاله : شرکت جهان شیمی jahanshimi.com

تلفن مشاوره : 02188317033این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits