دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چگونه گریه نوزادان را تسکین دهیم؟

بهترین و سریع ترین راه درمان بی قراری و گریه نوزاد

چگونه گریه نوزادان را تسکین دهیم؟
1
زمان مطالعه: 13 دقیقه
با این راهکارها گریه نوزاد را بند بیاورید : برای متوقف کردن گریه نوزادتان برایش آواز بخوانید و یا او را به محیط خارج از خانه ببرید همچنین ماساژ دادن کودک هم می تواند به آرام شدنش کمک کند.

12 دلیل گریه کردن نوزادان و روشهای آرام نمودن آنها

گریه ی کودک شما معناهای مختلفی دارد و شما بعد از چند ماه از تولد نوزاد، کم کم متوجه نوع گریه و دلیل گریه کودک خواهید شد. ممکن است تفسیر گریه های کودک علی الخصوص در ابتدا مشکل باشد. در اینجا به چند دلیل عمده که چرا کودکان گریه می کنند می پردازیم . اگر کودک شما گریه می کند و شما دلیل آن را نمی دانید ، طبق موارد زیر عمل کنید. امیدواریم مفید واقع شوند.

1. گرسنگی :

اولین چیزی که به محض گریه کودک به ذهن می رسد گرسنگی است.شناختن علائم گرسنگی به شما کمک می کند تا قبل از شروع گریه اقدام به غذا دادن به کودک کنید . برخی از علائم در نوزادان تازه به دنیا آمده :

 • هیجان داشتن
 • چرخیدن به سمت دست شما وقتیکه اقدام به نوازش گونه اش می کنید
 • خوردن دستان خودش

2. پوشک کثیف :

بعضی از کودکان زمان تعویض پوشک را به شما می فهمانند. برخی دیگر تحمل بیشتری برای پوشک کثیف دارند . در هر صورت چک کردن و برطرف کردن آن کار چندان دشواری نیست . سعی کنید یک مارک پوشک خوب برای کودک خود انتخاب کنید. برخی کودکان به پوشک های خاصی حساسیت دارند و ممکن است اطراف پای آنها قرمز شود یا کهیر بزند.

3. نیاز به خواب :

تحمل خواب آلودگی برای کودکان سخت تر از آن است که تصور می کنید .در واقع آنها به جای چرت زدن شروع به گریه می کنند مخصوصاٌ زمانیکه بیش از حد خسته هستند .

گریه نوزاد

4. نیاز به در آغوش کشیده شدن :

کودکان نیاز به در آغوش گرفته شدن دارند . آنها دیدن صورت والدین ، شنیدن صدای آنها و شنیدن صدای ضربان قلبشان و حتی بوی منحصر به فرد والدین خود را دوست دارند .گریه کردن ممکن است به معنای نیاز آنها برای در آغوش گرفته شدن توسط والدینشان باشد .ممکن است فکر کنید در آغوش گرفتن بیش از حد کودکتان منجر به لوس شدن او شود ولی در چند ماه آغازین این مسئله امکان ندارد . برای آسانی هرچه بیشترِ خود، می توانید از آغوشی استفاده نمایید .

5. مشکلات شکمی ،گاز معده ،باد شکم :

مشکلات شکمی که حاصل از باد شکم و گاز معده می باشد باعث ناراحتی و گریه فراوان کودک می شود .در واقع ،یکی از گریه های تسلی ناپذیر مربوط به باد شکم(نفخ) می باشد که به آن کولیک(colic) گفته می شود و در هر دوره حداقل سه ساعت در روز ، سه روز در هفته و سه هفته به طول می انجامد .اگر کودک دلبند شما گاهاٌ بلافاصله بعد از غذاخوردن بیقرار است و گریه می کند ممکن است دل درد داشته باشد .

برخی از والدین در این شرایط از قطره های ضد نفخ و یا شربت هایی که از گیاهان دارویی تهیه شده استفاده می کنند. کلیک در حالت پیشرفته ممکن است سلامت کودک شما را به خطر بیندازد. پس در این موارد، قبل از اقدام های سرخود، با پزشک کودک خود مشورت کنید.

حتی اگر کودک شما نفخ ندارد و هیچوقت بعد از خوردن غذا بیقراری نکرده است از جابجایی گاز معده گاهاٌ دردی ایجاد می شود و تا زمانیکه از معده خارج نشده او را ناراحت می کند .اگر متوجه وجود گاز معده شدید در جهت از بین بردن آن اینگونه عمل کنید ، کودک را به پشت خوابانده و پاهای او را همانند حرکت دوچرخه به آرامی حرکت دهید .

گریه نوزاد

6. نیاز به آروغ زدن :

آروغ زدن زوری نیست. ولی اگر کودک شما بعد از غذا خوردن گریه کرد ، یک آروغ ممکن است چیزی باشد که به آن نیاز دارد .زمانیکه کودک از سینه مادر و یا شیشه شیر تغذیه می کند مقدار زیادی هوا وارد معده او می شود که اگر از معده او خارج نشود ممکن است باعث ناراحتی او شود . ممکن است بعضی کودکان به خاطر وجود باد معده اذیت شوند در حالیکه برخی دیگر ممکن است اصلاٌ آروغ نزده و حتی به آن نیازی نداشته باشند. (برای اینکه به آروغ زدن کودک کمک کنید، پس از خوردن شیر، چند دقیقه او را بصورت عمودی در بغل خود بگیرید و به آرامی تکان دهید)

7. خیلی سرد یا خیلی گرمشان باشد :

وقتی کودک شما هنگام تعویض پوشک و یا استفاده از دستمال مرطوب هنگام تمیز کردن او احساس سرما می کند او این ناراحتی خود را با گریه بیان می کند .نوزادان تازه به دنیا آمده دوست دارند به خوبی پوشیده و گرم شوند ولی نباید بیش از حد احساس گرما کنند . (کودکان از سرما بیش از گرما ابراز ناراحتی می کنند)

8. یک مسئله کوچک :

وقتی یک تار مو به انگشتان پا و یا دست آنها گیر می کند آنها را ناراحت می کند .(پزشکان این شرایط دردناک را “تورنیکه مو” می نامند .و اولین چیزی است که پزشک در زمانیکه کودک بی هیچ دلیلی گریه می کند به سراغ آن می رود .

برخی از کودکان نسبت به لباس های زبر بسیار حساس اند . و کودکان می توانند از مدل بغل کردن آنها گرفته تا شیشه شیری که به آنها داده می شود بسیار ریزبین و حساس باشند.

9. دندان در آوردن :

به اعضای هر دندان جدیدی که از لثه کودک شما بیرون می آید موجبات ناراحتی کودک شما را فراهم می کند.بعضی از کودکان بیش از دیگر کودکان در این دوران رنج می برند ، ولی همه آنها در طول این دوران بیقرار هستند و گریه می کند .اگر به نظرتان آمد که کودک شما درد دارد ولی دلیل آن را نمی دانستید سعی کنید با انگشت لثه های اورا به آرامی لمس کنید و از برآمدگی دندانهای کودک دلبند خود شگفت زده شوید .به طور معمول اولین دندانها بین 4 الی 7 ماهگی بیرون می آیند ولی زودتر هم امکان پذیر است .

گریه نوزاد

10. نیاز به کاهش محرک های محیطی :

با وجود اینکه یادگیری بچه ها از محرک های اطراف خود می باشد ولی گاهی اوقات دریافت محرک های محیطی از قبیل نور، صدا و بغل به بغل شدن برای آنها ناخوشایند می شود .و گریه می تواند راهی برای فهماندن اینکه از این محرک ها خسته شده است به والدین خود باشد .

بسیاری از نوزادان تازه به دنیا آمده از قنداق شدن لذت می برند .قنداق کردن به آنها احساس امنیت بیشتر در زمانیکه دنیای اطراف برای آنها خسته کننده شده می دهد . اگر کودک دلبند شما بزرگ تر از سن قنداق کردن شده و یا قنداق شدن را دوست ندارد زمانهایی را در یک جای آرام او را رها کنید تا اوضاع ناآرام خود را مدیریت کند و به آرامش برسد .

11. نیاز به محرک های بیشتر دارد :

کودکانی که پرتوقع هستند خوش معاشرت بوده و دنیای اطراف را دوست دارند . و گاهی تنها راه جلوگیری از گریه، فعال بودن او می باشد ، که ممکن است برای شما طاقت فرسا باشد . کودک خود را داخل یک آغوشی قرار دهید و برای او سرگرمی های فراوانی ترتیب دهید. با والدین کودکان دیگر برنامه های تفریحی در نظر بگیرید . کودک خود را به مکانهایی که برای کودکان در نظر گرفته شده مثل پارکهای بازی ، موزه های مخصوص کودکان و یا باغ وحش ببرید .

گریه نوزاد

12. مریض بودن :

اگر شما تمامی نیازهای اولیه کودک خود را برآورده ساخته اید و کودک در راحتی کامل به سر می برد ولی هنوز گریه می کند ممکن است از چیزی ناراحت است ، در چنین شرایطی دمای بدن کودک را اندازه گیری نمایید تا از تب کردن کودکتان جلوگیری کنید و برای علائم دیگر بیماری ها گوش به زنگ باشید .
وقتی کودک دلبند شما گریه می کند به طور کلی علامت خوشایندی نیست.برای پیگیری مشکل گریه کودک در گریه های غیرعادی ، به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه گریه ی نوزاد را متوقف کنیم ؟ با راه حل های ساده ولی موثر

همه می دانند که گریه ی نوزاد به یک دلیلی خاص است ،ولی تشخیص این دلیل کار راحتی نیست در این بخش از نمناک بهترین روش های خانگی که به شما کمک می کنند تا گریه ی نوزادتان را متوقف کنید، را آورده ایم.

1. کارهایی که باید انجام دهید، را شروع کنید:

تست های اولیه را انجام دهید و برطبق آن عمل کنید ، سعی کنید به نوزاد شیر دهید. اگر او از نوشیدن شیر امتناع می کند ، واضح است که دلیل گریه گرسنگی نیست.اگر پوشک خیس است، آن را عوض کنید ، خیلی از مواقع گریه ی نوزاد به دلیل پوشک خیس است.

مطمئن شوید که نوزاد توسط مورچه یا هر حشره ی دیگری گاز گرفته نشده است ، اگر لباسش راحت نیست و باعث گریه او می شود، لباسش را تعویض کنید. دمای بدن نوزاد را چک کنید ، ممکن است بیماری باعث گریه او شده باشد.

2. قنداق کردن:

تحقیقات نشان داده است که قنداق کردن، باعث کاهش گریه ی نوزاد در زمان خونگیری از کف پای او است ، پیچیدن نوزاد، باعث ایجاد حس راحتی و امنیت می شود ، که می تواند گریه ی او را متوقف کند.

سر و صورت نوزاد نباید پوشانده شود تا بتواند راحت نفس بکشد ، اگر کودک شما راحت است که دست هایش آزاد باشد ، زمان قنداق کردن دست های او را آزاد بگذارید ؛ زمانی که یاد گرفت بچرخد و روی شکم دراز بکشد، دیگر او را قنداق نکنید ، زیرا احساس ناراحتی می کند.

3. کودکتان را تکان دهید:

یک تکنیک ثابت شده ی علمی برای متوقف کردن گریه ی کودک، تکان دادن او است تکان دادن بر طبق حرکات موزون کودک را آرام می کند. کودکتان را بر روی بازو گذاشته و به آرامی تکان دهید.نگه داشتن کودک در حال گریه بر روی بازو به او حس امنیت می دهد، و کمک می کند که در طولانی مدت وقتی کودک به یک فرد بالغ تبدیل شد، از سلامت روانی خوبی برخوردار باشد.

گریه نوزاد

4. آواز خواندن برای آرام کردن:

آواز خواندن می تواند تاثیر آرام بخشی بر روی کودک شما داشته باشد ،آواز خواندن همراه با تکان دادن ، روند آرام کردن کودک را سریع تر می کند.تحقیقات ثابت کرده است که روش قدیمی آواز خواندن برای نوزاد صحیح است ،نوزاد ها ترجیح می دهند که مادر آواز بخواند و اینکه چقدر صدای خوبی دارد ، اهمیتی ندارد. بنابراین، آواز بخوانید تا کودکتان آرام شود.

5. ماساژ و مالش دادن:

ماساژ دادن به عنوان یکی از راه های موثر در درمان علائم کولیک نوزادان، شناخته شده است چه کودک شما کولیک معده دارد یا نه، همه ی کودکان این توانایی را دارند که در عین حال هم غذا بخورند و هم نفس بکشند، توانایی که به طور ناراحت کننده پس از رشد از دست می دهیم.

این ترفند تمیز، به کودک اجازه می دهد بدون وقفه شیر بخورد ولی متاسفانه تقریبا همیشه باعث تولید گاز می شود ؛ اگر کودکتان بعد از شیر خوردن ، گاز معده دارد، گریه کردن کمک می کند آن را کاهش دهد، زیرا گریه یک راه طبیعی برای خارج کردن گاز ناخواسته از معده است.کودک را به آرامی ماساژ دهید، و در موقعیت ایستاده به مدت 10 دقیقه بعد از هر نوبت شیر دهی، آرام به پشتش ضربه بزنید.

6. صدای داخل رحم را تکرار کنید:

زمانی که بچه ها داخل رحم هستند، محیط کاملا آرام و ساکت نیست آن ها صدای جریان خون ، معده و حرکات روده را می شنوند ،با به وجود آوردن صدای مشابه، به کودکتان اجازه می دهید تا دوباره فضای داخل رحم را تجربه کند و آرام شود صداهای این چنینی را تکرار کنید تا کودک آرام شود.پدر کودک را نزدیک سینه نگه دارد و یک نت آرام را زمزمه کند، لرزش سینه و صدای آرام کننده ، خیلی خوب گریه ی کودک را متوقف می کند.

7. حرکات دوچرخه ای انجام دهید:

ناراحتی در معده می تواند، موجب گریه ی بدون توقف کودک شما شود ،کمک کنید تا آروغ بزند، کودک را روی زمین بخوابانید و پاهایش را با حرکات چرخشی مثل رکاب زدن در دوچرخه تکان دهید بعد از آروغ زدن، گریه متوقف می شود.

آرام کردن نوزاد

8. محرک های زیاد را حذف کنید:

بچه ها وقتی بیش از حد تحریک شده باشند، گریه می کنند زمانی که او در آنِ واحد در معرض تجربه های زیادی مانند صدای زیاد ، فعالیت بیش از حد و چیزهای دیگر قرار دارد، این شرایط خیلی برایش سخت می شود این شرایط، برای او خیلی تحریک کننده است و با گریه نارضایتی خود را نشان می دهد.

شیر دادن بیش از حد و بغل کردن زیاد نیز ،می تواند تحریک کننده باشد ،این موارد، یک سری از نشانه های تحریک زیاد هستند.

 • تنفس سریع
 • تغییر رنگ پوست
 • حرکات متشنج
 • چرخاندن سر و نگاه نکردن به شما زمانی که با آن ها صحبت می کنید.

9. حواسش را پرت کنید:

بعد از این که به دلیل گریه مثل گرسنگی ، خواب، معده درد پی بردید، سعی کنید حواسش را پرت کنید تا گریه اش متوقف شود ،چند راه موثر در پرت کردن حواس کودک :

 • موسیقی پخش کنید.
 • از عروسک های متحرک صدادار استفاده کنید.
 • از حرکات و صداهای خنده دار استفاده کنید، تا توجه کودک جلب شود.
 • کودک را نزدیک پنجره ببرید تا با دیدن محیط بیرون مثل درخت ها و حرکت ماشین ها سرگرم شود.

گریه نوزاد

10. بیرون از خانه بروید:

اگر تماشای فضای بیرون از پنجره کافی نبود، کودک را بیرون ببرید تا معجزه ی هوای تازه را ببینید ، حتی بچه های ایرادگیر نیز تحرک را دوست دارند. محیط را تغییر دهید تا موقعیت های جالب توجه، کودک را علاقه مند و آرام کند.

11. با ماشین، بیرون بروید:

حتما ، یک روش راحت برای آرام کردن کودک نیست، ولی در مورد کودک من مانند یک جادو عمل می کند ، چه صدای غرش موتور و حرکات ماشین باشد و چه یک جادو خیلی از کودک های تازه متولد شده، سریع با یک سفر کوتاه ماشینی به خواب می روند اگر متوجه شدید که کودکتان ماشین را دوست دارد، سریع سوار ماشین شوید و در طول یک مسیر کوتاه او را بخوابانید.

12. یک برنامه ی غذایی عالی داشته باشید:

به عنوان یک مادر بچه دار، مراقبت از غذایی که می خورید کمک میکند که کمتر معده کودک شما اذیت شود ، غذاهای به خصوصی مثل لبنیات و تخم مرغ که می توانند باعث حساسیت در کودکان شوند، باید از برنامه ی غذایی شما حذف شوند تا از گریه ی کودک به دلیل معده ناآرام جلوگیری شود.

بهترین حالت برای زندگی، لزوما به معنی بهترین حالت برای یک مادر تازه زایمان کرده نیست ، با چالش ها روبرو شوید تا شادترین دوران کودکی را برای کودکان خود بسازید.

همچنین بخوانید:

۱۳ دلیل از شایع ترین دلایل گریه نوزادان

دلایل گریه ی نوزادان چیست؟

علت ترس نوزادان و کودکان چیست؟

آیا گریه جنین در رحم مادر امکان پذیر است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits