دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
علت تب و بی حالی نوزاد
24
زمان مطالعه: 9 دقیقه
احساس ضعف و خستگی در کودکی: خستگی در کودکان طبق آمار‌ها در ۱/۴ درصد کودکان زیر ۱۲ سال و ۲/۶ درصدکودکان بین ۱۲ تا ۱۸ سال گزارش شده است، ولی طبق آنچه خود کودکان بیان می‌کنند این اعداد ۲۳ تا ۲۶ درصد در کودکان زیر ۱۲ سال و ۳۴ تا ۴۶ درصد در کودکان بین ۱۲...

ضعف و خستگی در کودک چه دلایلی دارد؟

دلایل ایجاد حس ضعف و خستگی در کودک

با توجه به جنب و جوش بالای کودکان، احساس ضعف و خستگی در آن‌ها طبیعی است که معمولا با استراحت کردن، چرت زدن و خوابیدن رفع می‌شود. ولی اگر با وجود خواب کافی، ضعف و خستگی در کودک باقی بماند، نشان دهنده اختلال در سلامت کودک است. در این صورت باید با پیدا کردن علت اصلی این مشکل، روش درمانی مناسبی انتخاب کرد. در این مطلب از دلگرم در مورد علل ضعف و خستگی در کودک و راهکارهایی برای درمان آن، صحبت می‌کنیم.

علت ضعف و خستگی در کودک

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب ضعف و خستگی در کودک می‌شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم خونی
  • کم تحرکی
  • تغذیه نامناسب
  • کم کاری تیروئید
  • کمبود خواب
  • افسردگی

همین‌طور که ملاحظه می‌کنید ضعف و خستگی در کودک علل مختلفی دارد، به همین دلیل یافتن علت اصلی آن کار دشواری است. در ادامه به شرح هر یک از این موارد پرداخته‌ایم:

کم خونی

به کمبود گلبول‌های قرمز خون که وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارند، کم خونی گفته می‌شود. کمبود ذخایر کافی آهن در خون منجر به کم خونی می‌شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی کودک سرشار از آهن باشد. به این منظور می‌توانید جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره (مانند جعفری و اسفناج)، حبوبات و غلات صبحانه غنی شده با آهن را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. پودر شیر غنی شده آپتاکید نیز حاوی آهن است و می‌تواند بخشی از آهن مورد نیاز بدن کودک را تأمین کند.

کم تحرکی

کم تحرکی باعث ایجاد ضعف و خستگی در کودک می‌شود. امروزه کودکان بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند و با بازی‌های کامپیوتری سرگرم می‌شوند. کمبود حرکت فیزیکی منجر به چاقی مفرط نیز می‌شود که ضعف و خستگی بیشتری را در پی دارد.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی کودک باعث ضعف و خستگی می‌شود. برای رشد فیزیکی مناسب باید رژیم غذایی کودک حاوی پروتئین، کلسیم، آهن، ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، روی و غیره باشد. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی آهن، کلسیم، امگا ۳، ویتامین D و پره بیوتیک است. بنابراین برای تامین بخش اعظمی از این مواد مغذی که جذب آن‌ها از طریق مصرف غذا و خوراکی‌های روزانه بسیار پایین است می‌توان از پودر شیر غنی شده آپتاکید در رژیم غذایی کودک استفاده کرد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یکی دیگر از اختلالاتی است که می‌تواند منجر به ضعف و خستگی در کودک شود. با یک آزمایش خون ساده می‌توان کم کاری تیروئید را تشخیص داد.

کمبود خواب

معمولاً کودکان در بیشتر ساعات روز، مشغول فعالیت و بازی کردن هستند و در اغلب موارد هم شب‌ها خیلی دیر می‌خوابند. نداشتن استراحت کافی در طی روز و فعالیت زیاد کودک منجر به کمبود خواب می‌شود که خود باعث ایجاد ضعف و خستگی در کودک خواهد شد.

افسردگی

یکی دیگر از دلایل خستگی در کودکان افسردگی است. اگر فرزندتان همیشه ناراحت است و از بودن در کنار دوستان، خانواده و انجام کارهای جدید و پرهیجان لذت نمی‌برد، بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

علت بی حالی در کودکان

آیا این درست است که پس از ضربه‌ها (به‌طور مثال در تصادف‌ها) جراحی‌ها یا عفونت‌ها ممکن است کودک تا مدتی در حالت ضعف باقی بماند؟

بلی، هر مسئله استرس‌زا به‌خصوص اگر بر روی اشتها و خواب کودک تأثیر بگذارد، می‌تواند تا مدتی ایجاد ضعف و بی‌حالی کند. در مورد عفونت‌های نیز چون قوای جسمی را به تحلیل می‌برند، ممکن است مدت قابل‌توجهی ایجاد ضعف کند.

نقش رژیم غذائی در ایجاد ضعف و بی‌حالی چیست؟

اول اینکه گرفتن رژیم‌های سخت غذائی که این روزها به‌خصوص در دوره نوجوانی و جوانی مورد توجه قرار گرفته، اگر بدون برنامه و محاسبه کالری و ویتامین‌ها و املاح لازم باشد، می‌تواند منجر به ضعف شدید بدنی شود. دوم اینکه مصرف مواد غذائی فاقد کالری و پروتئین یا غذاهای ترشمزه بی‌خاصیت نیز این احساس را در کودک ایجاد می‌کند.

آیا روش زندگی و تعامل والدین با فرزندان در ایجاد ضعف و احساس خستگی کودکان نقش دارد؟

بدون تردید اگر پدر و مادر در خانواده مدام از خستگی و بی‌حوصلگی شاکی باشند، کودکان آن خانواده نیز به سرعت و با هرگونه تحریک فیزیکی از خستگی زودرس شکایت خواهند کرد. از طرف دیگر، چنانچه زندگی کودک کاملاً بی‌تحرک و ورزش وی ناکافی باشد مدام احساس ضعف خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

10 پیشنهاد مفید برای رفع بی حالی در فصل بهار

عرق سرد همراه با بی حالی شدید بدن نشانه چیست؟

علت ضعف ناگهانی در بدن چیست؟

آیا ممکن است احساس ضعف و خستگی در کودک مرتبط با مسائل روحی و روانی وی باشد؟

بلی در کودکان احساس افسردگی یا اضطراب می‌تواند منجر به احساس خستگی زودرس و احساس عدم داشتن انرژی (و در حقیقت انگیزه) شود. از طرف دیگر بی‌خوابی یا کم‌خوابی طولانی نیز وای جسمی (و به دنبال آن قوای ذهنی) را تحلیل برده و ایجاد ضعف می‌کند.

درمان بی حالی و کسالت

نقش عفونت‌ها در ایجاد ضعف و خستگی در کودکان چیست؟

عفونت‌ها به روش‌های مختلف ایجاد ضعف و خستگی‌پذیری می‌کنند. از یک طرف بی‌اشتهائی ناشی از عفونت و از طرف دیگر مسائلی همچون کم‌خوابی، استفراغ با اسهال منجر به ضعف و یا از دست رفتن یا عدم دریافت کالری و پروتئین و املاح و ویتامین‌ها می‌شوند. در ضمن برخی از عفونت‌ها به‌خصوص بیماری‌های ویروسی، دوره نقاهت طولانی دارند که علت آن معلوم نیست یکی دیگر از علل ضعف و سستی ناشی از عفونت‌ها بی‌تحرکی طولانی کودک حین بیماری یا بروز کم‌خونی ناشی از عفونت و گاهی عوارض درمان‌ها و داروهای مصرف شده است به هر حال حداقل در مورد عفونت‌های ویروسی ثابت شده که خواب و خوراک و استراحت مکفی در طی فاز حاد بیماری، احتمال نقاهت و ضعف طولانی را کاهش می‌دهد.

آیا بیماری‌های سیستم‌های دیگر بدن مانند کلیه‌ها، کبد یا غدد درون‌ریز نیز می‌توانند باعث ایجاد احساس خستگی زودرس در کودک شوند؟

بلی، گرچه لازم نیست که در هر کودک با حالت ضعف و بی‌حالی، تمام اعضاء و سیستم‌های بدن چک شوند ولی باید در نظر داشت که بیماری‌های کلیوی، کبدی و حتی غدد درون ریز ممکن است خود را با اساس ضعف و بی‌حالی نشان دهند.

خسته‌ شدن زودرس کودکان یا شیرخواران چه ارتباطی با مشکلات قلب و ریه کودک یا شیرخوار ممکن است داشته باشند؟

یک یاز علائم ابتدائی مشکلاتی قلبی یا ریوی مزمن کودکان، احساس خستگی در حین فعالیت است که غالباً با تعریق و رنگ‌پریدگی و نفس نفس زدن و افزایش شدید ضربان قلب هم همراه است. این علائم در شیرخواران حتی حین شیر خوردن نیز ممکن است رخ است (به‌عنوان یک فعالیت) که باید والدین را مشکوک به بیماری قلبی شیرخوار کند.

آیا مصرف داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها، در کودک ضعف و خستگی و بی‌حالی در ایجاد کند؟

برخی داروها مانند داروهای مسکن طولانی‌مدت، داروهای ضدحساسیت، ضدتشنج، کروتون طولانی‌مدت و حتی مصرف بی‌دلیل و طولانی‌مدت و به مقدار زیاد برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین A و D می‌توانند ایجاد خستگی و ضعف کنند به‌طور معمول آنتی‌بیوتیک‌ها کودک را ضعیف و بی‌حال نمی‌کنند و برعکس با رفع عفونت، دوره بیماری و ضعف و نقاهت را کاهش می‌دهند.

آیا احساس ضعف کودکان ممکن است خدای ناخواسته نشان از نوعی بدخیمی (سرطان) نهفته باشد؟

گرچه بعید است که تنها علامت بیماری‌های بدخیم در کودکان به‌صورت احساس ضعف و بی‌حالی باشد اما اگر علایم مربوط با کمبود شدید اشتها و وزن تعریق شبانه یا تب‌های نامشخص همراه باشد، باید نگران چنین مشکلاتی نیز بود.

نقش ویتامین‌ها و املاح در رفع احساس ضعف و خستگی در کودک چیست؟

در این مورد متأسفانه تبلیغات بیش از حدی شده است، به‌طوری که اکثر والدین تصور می‌کنند که اگر مقدار زیادی ویتامین مصرف کنند ضعف کودک سریع‌تر برطرف می‌شود. البته اگر کم‌خونی یا کمبود ویتامین‌ها عامل ضعف کودک باشند. استفاده به‌جا و منطقی از آنها مفید بوده و توصیه می‌شود ولی بهترین کار برای رفع احساس ضعف و خستگی استفاده از یک رژیم غذائی متعادل و پرکالری و به‌خصوص پرپروتئین است.

چه توصیه‌هائی را می‌توان به والدین کودکانی که احساس ضعف و خستگی دارند، ارائه نمود؟

کودک خود را با نشاط و ورزشکار تربیت کنید و خود الگوی خوبی برای نشاط و شادابی آن‌ها باشید به علائم جانبی و نگران‌کننده همچون علائم تب و بی‌اشتهائی … توجه و آنها را گزارش کنید. علایم غذای متعادل، پرکالری و پرپروتئین را در کنار املاح و ویتامین‌ها تجویز شده به مقدار مجاز از طرف پزشک در نظر بگیرید. از به کار بردن خودسرانه مقادیر بالای ویتامین املاح خودداری کنید در صورتی‌که احساس ضعف و ناتوانی کودک جدی و پیشرونده است، از خوددرمانی بپرهیزید و به پزشک مراجعه کنید. در این‌صورت، اجازه دهید تا پزشک با بررسی تاریخچه و معاینه به انجام بررسی‌های لازم بپردازد و برای آزمایش‌های غیرلازم اصرار بی‌جا نکنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (24 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است