مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
ماساژ برای کودکان چه فوایدی دارد؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ماساژ برای کودکان چه فوایدی دارد؟:یادگیری و انجام ماساژ كودك، كار بسیار ساده‏ای است. چند وسیله كوچك لازم دارد و هیچ هزینه‏ای در بر ندارد،

فواید ماساژ دادن نوزاد و تاثیر آن بر سلامتی

چرا ماساژ می‏دهیم؟

یادگیری و انجام ماساژ كودك، كار بسیار ساده‏ای است. چند وسیله كوچك لازم دارد و هیچ هزینه‏ای در بر ندارد، مگر مقداری وقت. منافع دراز مدت و كوتاه مدت آن برای كودكان زیاد است و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه ‏ها ارتباط مثبت و خوبی را با آنها برقرار خواهند كرد. دراین مقاله علاوه برمنافع ماساژ سعی كردیم مراحل این كار را نیز با استفاده از عكس به شما نشان دهیم.

فواید ماساژ دادن نوزاد و تاثیر آن بر سلامتی

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

مهمترین راه ارتباط با کودک از طریق لمس کردن است. اینکه کودک را لمس کنیم باعث آرامش او می شود. زیرا فضای داخل رحم مادر حالتی را برای او فراهم می کرد که به وسیله ی دیواره بطن رحم نوازش می شد و این امر به او آرامش می داد. اما با ورود به دنیای خارج از بدن مادر این حس برای او از بین می رود و ما باید دوباره این حس را به وجود آوریم.

ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد که این امر باعث شاداب شدن پوست کودک می شود. ماساژ سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند؛ همچنین موجب کاهش بسیاری از دردهای مزمن در بدن کودک می شود. از دیگر فواید ماساژ محکم کردن عضلات او انعطاف مفاصل است. معمولا کودکانی که از نوزادی توسط والدین ماساژ داده می شوند کمتر گریه می کنند و در برابر بیماری و ناراحتی مقاومتر می شوند.

با ماساژ، دستگاه گوارش تقویت می شود و هضم و دفع بهتر انجام می گیرد. کودکان کمتر به قولنج، یبوست و اسهال مبتلا می شوند. ماساژ همچنین به بهتر شیر خوردن کودکان کمک می کند. کودکانی که ماساژ را تجربه می کنند آرامتر به خواب می روند و شب ها پدر و مادر خود را برای خوابیدن دچار مشکل نمی کنند. در هنگام بیداری نیز سرحالتر و خوش اخلاق ترند. ماساژ همچنین به بهبود کار دستگاه تنفسی نیز کمک می کند.

مزایای ماساژ فقط متوجه نوزادان نیست بلکه برای والدین هم منافع خوبی دارد. این عمل ضمن ایجاد احساس آرامش در والدین باعث بالا رفتن حساسیت آنها نسبت به حرکات کودکشان می شود.این دسته از والدین به دلیل تماس چشمی که در طول ماساژ با نوزاد خود دارند؛ شناخت و درک بهتری نهسبت به عکس العمل های او پیدا می کنند. همین درک ویژه به نگهداری بهتر آنها از کودکشان کمک می کند.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

پاسخ شما به این پرسش چیست؟

 • آیا پشت نوزادتان را برای این كه او را آرام كنید، نوازش كرده اید؟
 • آیا زانویتان را هنگامی كه به لبه یك صندلی برخورد كرده ماساژ داده اید؟
 • اغلب این واكنش ها طبیعی و غریزی است، ماساژ دادن باعث نرمی پوست و مفاصل ، و رفع خستگی و وحشت كودك می شود.
 • ماساژ دادن به راحتی فقدان رابطه فیزیكی دوران جنینی نوزاد را با مادر جبران می كند.

چه وقت و كجا؟

شما می توانید از نخستین ماه تا حدود ۳ ماهگی كودكتان را ماساژ دهید. مدت ماساژ دادن می تواند ۱۰ تا ۴۰ دقیقه طول بكشد، كه البته بستگی به سن و واكنش های كودكتان دارد.هنگامی كه می خواهید كودكتان را ماساژ بدهید، باید وقت كافی و آمادگی آن را داشته باشید.بهتر است دو شاخه تلفن را در بیاورید و رادیو و تلویزیون را خاموش كنید. چون شما باید آرامش داشته باشید، زیرا استرس و ناراحتی به وسیله دست های شما به كودك منتقل می شود.

 • از ماساژ دادن كودكتان بلافاصله بعد از شیرخوردن یا هنگامی كه او خیلی گرسنه است، خودداری كنید.زمانی كه كودك شما تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز كنید.
 • اغلب از زمان هایی كه تنها هستید برای ماساژ دادن كودك استفاده كنید.
 • در هنگام ماساژ دادن چون كودك برهنه است، دمای اتاق را در ۲۵ درجه سانتیگراد، نگهدارید.
 • شما می توانید برای انجام این كار كودك را روی پایتان یا روی یك میز پهن قرار دهید.هنگامی كه نوزاد بزرگتر می شود، می توانید با انداختن یك حوله تمیز روی زمین این عمل را انجام بدهید.
 • خود شما نیز سعی كنید در وضعیت مناسبی قرار بگیرید برای این منظور پشت خود را به دیوار یا پشتی و صندلی تكیه بدهید.شرایط لازم برای ماساژ نوزاد
 • نوزاد را وقتی که سرحال است برای ماساژ آماده کنید. فرزند شما نباید گرسنه یا کاملا سیر باشد. یک ساعت بعد از خوردن غذا و پس از استحمام فرصت مناسبی برای این کار است.
 • زیورآلاتی که ممکن است هنگام ماساژ به نوزاد آسیب بزنند را از دست خود خارج کنید.
 • ناخن دست هایتان را کاملا کوتاه کنید.
 • -قبل از ماساژ دست ها را با آب و صابون بشویید. همچنین دست ها را با به هم مالیدن یا قرار دادن در آلب ولرم به مدت سه تا چهار دقیقه گرم کرده و سپس خشک کنید.
 • یک مکان ساکت و گرم را برای ماساژ دادن کودک پیدا کنید.
 • دمای اتاق بهتر است حدود 26 درجه سانتیگراد باشد تا نوزاد بدون پوشش هم در آن احساس راحتی کند.
 • حوله ای را روی تخت یا زمین پهن کنید و نوزاد را روی آن بگذارید.
 • برای ماساژ دادن بهتر است از روغن های مخصوص بچه ها استفاده کنید.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

چگونه؟

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

 • انگشتر، دستبند و ساعتتان را درآورید تا احتمالاً بدن ظریف نوزاد را مجروح نكند.
 • دست های خود را با دقت بشویید.
 • دستهایتان را با به هم مالیدن یا قراردادن در آب ولرم به مدت ۳ تا ۴ دقیقه گرم كنید.
 • دستهایتان را با روغن هایی مثل روغن بادام شیرین یا روغن زیتون آغشته كنید. شما همچنین می توانید برای ماساژ بدن نوزادان دستهایتان را به شیر آغشته كنید.
 • دست های شما باید به آرامی و به طور همزمان كار كند. توجه داشته باشید ماساژ دادن درست ، بیش از نوازش، برای كودك محرك و اطمینان بخش است.
 • قسمت های مختلف بدن كودك را شامل پشت (از پشت گردن تا باسن)، بازوها، دست ها، شكم (همیشه شكم كودك را به حالت دایره ای كوچك ماساژ دهید)، پاها و در انتها صورت (پیشانی و گونه ها) را ماساژ بدهید.
 • در طی مدتی كه نوزاد را ماساژ می دهید، با او حرف بزنید.
 • شما می توانید، با كمی نرمش ملایم كارتان را به اتمام برسانید.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

این نکات را از یاد نبرید

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

 1. دقت کنید که سطحی که کودک را روی آن قرار می دهید خیلی نرم نباشد که بدن نوزاد در آن فرو برود.
 2. هرگز کودک بیمار، خصوصا نوزاد تب دار را ماساژ ندهید. در آغوش گرفتن آنها در این شرایط برایشان آرامش بخش تر است.
 3. هیچگاه نوزاد تازه غذا خورده را ماساژ ندهید زیرا ممکن است استفراغ کند. البته ماساژ نوزاد گرسنه هم موجب بیقراری او می شود.
 4. زمانی که کودک تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز کنید زیرا زیر دستان شما آرام نمی گیرد.
 5. مدت زمان ماساژ می تواند بین 5 تا 15 دقیقه ادامه داشته باشد که این بستگی به تمایل نوزاد دارد.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است