مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
علائم و دلیل اگزمای نوزادان و کودکان
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علائم و دلیل اگزمای نوزادان و کودکان-علائم اگزما- نوزادان - اگزمای کودکان-اگزمای نوزادان-دلایل اگزما-اگزما

اگزما به هر نوع ناراحتي پوستي به ويژه درماتيت اتوپيک گفته مي‌شود. اگزماي نوزادي طي ۵ سال اول زندگي رخ مي‌دهد. اين نوع اگزما را نبايد با درماتيت سبوره‌اي اشتباه گرفت. اگزما اگرچه براي کودک و والدين ناراحتي ايجاد مي‌کند اما تهديدکننده سلامت نيست.

در بيشتر کودکان، پس از چند سال اين حساسيت برطرف مي‌شود اما در برخي اين بيماري تا بزرگسالي ادامه پيدا مي‌کند. براي پيش گيري از خطر بروز عفونت‌هاي باکتريايي ثانويه و ناراحتي‌هاي ديگر، نياز به درمان مناسب است. زيرا اين نوع عفونت باکتريايي مي‌تواند خيلي جدي باشد و درصورت مهار نشدن، سلامت فرد را تهديد کند.

علائم و دلیل اگزمای نوزادان و کودکان

علت اگزما در نوزادان و کودکان:

علت اصلي اگزما در نوزادان مشخص نيست؛ اما هميشه مرتبط با موضوع آلرژي‌ها نيست. حساسيت، در واقع واکنش بدن به ماده‌اي است که سيستم ايمني بدن به اشتباه اين ماده را تهديدکننده تشخيص و به آن واکنش نشان مي‌دهد.

اين امر باعث بروز التهاب در برخي از اعضاي بدن مانند پوست، مجراي هوايي (آسم) يا بيني و ديواره سينوس‌ها مي‌شود. شمار زيادي از موارد ابتلا به اگزما، به علت وضعيت هيپرآلرژيک به نام اتوپي است. کودکان مبتلا ممکن است دچار آسم يا آبريزش بيني شوند.

در اگزما ، روند التهابي در يک نقطه خاص از بدن رخ مي‌دهد و در نتيجه باعث بروز علايمي مي‌شود که در ناراحتي‌هاي حساسيت زا مشاهده مي‌شود. علاوه بر حساسيت در اگزماي نوزادي اين کودکان داراي «سراميد» کمتري در پوست هستند.

«سراميد»، ماده چربي است که درون غشاء سلول‌ها يافت مي‌شود. اين چربي با ايجاد حفاظ، از پوست در برابر از دست دادن آب و خشکي بيش از حد محافظت مي‌کند. با افت ميزان اين چربي، پوست آب از دست مي‌دهد و بيش از حد خشک مي‌شود. اين يکي از علامت‌هاي اگزماي نوزادي است.

چه چيزهايي اگزما را تحريک مي‌کند؟

علت دقيق اينکه چرا اگزماي نوزادي تنها برخي از کودکان را تحت تاثير قرار مي‌دهد، مشخص نيست. اما عوامل محرک متعددي وجود دارد که شناخته شده است. اين عوامل در واقع باعث تشديد علايم مي‌شود اما علت بروز آن نيست.

1-علت مي‌تواند در اختلال سيستم ايمني يا کاهش سراميد پوست باشد، که منشاء آن ممکن است عوامل ژنتيکي باشد.

2 - ماده حساسيت زا: در منزل مواد حساسيت زاي زيادي وجود دارد که اغلب در هواست يا از طريق هوا وارد بدن مي‌شود يا ارتباط مستقيم با پوست دارد.

علائم و دلیل اگزمای نوزادان و کودکان

مواد آلرژي زاي خوراکي ازجمله لبنيات، مغز ميوه، زرده تخم مرغ، گندم و... نيز مي‌تواند در اين امر نقش داشته باشد.

3 - لباس: پارچه‌هاي مختلف مي‌تواند علايم اگزما در کودکان را شديد کند، ازجمله پشم، عامل ديگري که مي‌توان به آن اشاره کرد مواد شوينده است.

4 - لوازم بهداشتي: عطر، صابون و کرم مي‌تواند باعث تحريک شدن پوست کودک شود.

5 - آب و هوا: هواي خشک بدون در نظر گرفتن گرما يا سرما، يکي از محرک‌هاي عمده به حساب مي‌آيد. عرق نوزاد مي‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراين با خنک نگه داشتن دماي بدن مي‌توان از تعريق وي جلوگيري کرد.

علائم و دلیل اگزمای نوزادان و کودکان

علايم اگزماي نوزادي:

* پوست خشک و زبر است.

* پوست قرمز و گاهي داراي زخم‌هاي مرطوب است، چرک نشانه عفونت باکتريايي است.

* در سال اول، اگزما روي صورت يا قسمت‌هاي ديگر بدن ظاهر مي‌شود. اگزما مي‌تواند در گردن، دست، پا و قسمت تناسلي نيز پخش شود.

* تقريبا در ۱۸ ماهگي، جوش‌هاي ريز در مفصل‌ها ايجاد مي‌شود. از جمله زانو، مچ، آرنج، گردن و گاهي قوزک. سپس، پوست اين نواحي ضخيم تر مي‌شود.

* در برخي از کودکان حتي پس از ۲ سالگي نيز اگزما ادامه پيدا مي‌کند، در اين زمان اگزما در اطراف دهان، پلک‌ها و... ظاهر مي‌شود.

* خارش از علايم بارز اگزما است. خاراندن باعث خون ريزي پوست مي‌شود.کودکان بالاي ۶ ماه مي‌توانند خود را بخارانند اما کودکان کوچک تر نمي‌توانند و با وجود سير بودن و تميز بودن پوشک مرتب گريه مي‌کنند.

منبع:طبنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است