دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۲ میلادی
کاپوتاژ خودرو چیست ؟
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کاپوتاژ یا Cabotage خودرو : افرادی که تمایل دارند با خودروی شخصی به سفرهای خارجی بروند، احتمالا با واژه‌ی کاپوتاژ رو به رو خواهند شد. در این مطلب می‌خواهیم هر آنچه که باید درباره‌ کابوتاژ ماشین بدانید برای شما بازگو کنیم.

کاپوتاژ خودرو

کاپوتاژ خودرو : حتما برای شما یا آشنایانتان پیش آمده که بخواهید با ماشین شخصی، به خارج از کشور سفر کنید. در این جور مواقع شما به کلماتی مانند کاپوتاژ، پلاک ترانزیت، و گواهینامه بین المللی برخورد کرده اید.
ما در این نوشته قصد داریم برای آشنایی با روند خروج خودرو شخصی از مرزهای ایران، همراه شما باشیم:

برای این که بتوانید در خارج از مرزهای ایران رانندگی کنید شما باید در مرحله اول به اداره گمرک شهری که در آن سکونت دارید مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید.سپس در مرحله دوم باید به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تهران یا در ستادهای مستقر در مراکز استان ها مراجعه کنید تا پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت، و برچسب IR را دریافت کرده و با خیال راحت بتوانید از مرز خارج شوید.

افراد زیادی هستند که به دلایل مختلفی چون برنامه های کاری یا تفریحی به سفر می‌روند. در بین مسافران، اشخاصی هستند که مسیر زمینی را برای سفر خود انتخاب کرده و ترجیح می‌دهند از خودروی شخصی برای این کار استفاده کنند.این افراد باید برای رانندگی در خاک کشور دیگر نکاتی را رعایت کنند تا بتوانند بدون مشکل از سفر خود لذت ببرند.یکی از واژه هایی که در این بین زیاد به گوشتان می‌خورد، کلمه‌ی «کاپوتاژ» یا Cabotage است.تلفظ درست این کلمه کابوتاژ است که در فارسی به صورت کاپوتاژ مصطلح است و ما نیز از شکل پرکاربرد آن استفاده خواهیم کرد.

کابوتاژ ( کاپوتاژ ) چیست؟

کاپوتاژ چیست؟

به صورت کلی کاپوتاژ یعنی اینکه می‌توانید کالایی را از طریق مرزهای مختلف خاکی یا آبی از کشور مبدا به کشور مقصد منتقل کنید.
این کالا ابتدا در خاک کشور خودتان تا مرز حمل شده و سپس با رعایت ضوابط مشخص وارد خاک کشور مبدا می‌شود.
خودرو نیز جزو کالاها و وسایل نقلیه‌ای است که باید قوانین مربوط به تشریفات کاپوتاژ پیرامون آن رعایت شود.
از این رو باید نکاتی را در این باره بدانید تا پیش از سفر خود بتوانید تمامی مقدمات را برای سفری لذت‌بخش و بدون مشکل فراهم کنید.

کاپوتاژ خودرو چیست؟

خودرو جزو کالاهای کاپوتاژ به شمار می‌رود و باید با قوانین و ضوابط آن آشنا باشید. برای کاپوتاز خودرو و اینکه بتوانید از خودروی شخصی خود در کشور دیگر استفاده کنید، باید پلاک و گواهی نامه‌ بین المللی داشته باشید.

کاپوتاژ خودرو در ایران برای یک سال صادر می‌شود و در این مدت می‌توانید بارها و بارها بدون پرداخت عوارض گمرکی مجدد خودروی خود را از مرز خارج کرده و دوباره وارد کشور کنید.

مراحل دریافت کاپوتاژ ماشین

مرحله اول : کاپوتاژ

کاپوتاژ یا به تلفظ صحیح تر، کابوتاژ (Cabotage)، در لغت به معنای حمل کالا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی در کشور دیگر از طریق دریا یا رودخانه است؛ اما اصطلاحا به مجوز حمل و نقل هر نوع کالا از یک کشور به کشور دیگر گفته می شود.هنگامی که اعلام می شود شما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود از مرز خارج شوید، باید خودروتان را کاپوتاژ کنید به این معنی است که خودرو به عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما می خواهید آن را از مرز خارج کرده و به کشور دیگری ببرید.شما اگر بخواهید با ماشین شخصی از مرز خارج شوید ابتدا باید به ادارات گمرک مراجعه کنید و برگه کاپوتاژ را بگیرید.برای این کار اگر در تهران هستید باید به آدرس: کیلومتر 10 جاده قدیم کرج روبروی شهرک دریا بلوار شهید سامانی، اداره گمرک غرب تهران و اگر در شهرستان ها هستید به ادراه گمرک همان ناحیه مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک برای دریافت کاپوتاژ عبارتند از :

 • سند مالکیت خودرو
 • برگه سبز خودرو
 • کارت خودرو
 • کارت ملی و شناسنامه

مرحله دوم : مراجعه به کانون جهانگردی

پس از گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو باید این برگه را به همراه مدارک مورد نیاز به ساختمان شماره 2 کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران واقع در آدرس : تهران _ خیابان خرمشهر _ خیابان شهید عربعلی _ پلاک 2 یا به ستادهای اجرایی کانون در مراکز استان ها ببرید، تا جهت صدور پلاک بین المللی اقدام شود.

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی عبارتند از:

 • اصل پروانه خروج موقت معتبر (برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط یکی از گمرکات کشور
 • اصل یا تصویر گذرنامه معتبر
 • اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو
 • دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران
 • تکمیل فرم های درخواست

راهنمای کاپوتاژ ماشین و مدارک مورد نیاز

مدارک کلی مورد نیاز برای کاپوتاژ خودرو

 • برگ سبز یا سند مالکیت خودرو
 • سند یا برگه‌ی کمپانی
 • کارت خودرو
 • گواهی نامه معتبر
 • بیمه نامه معتبر
 • گذرنامه
 • یک قطعه عکس ۴*۳ رنگی برای صدور گواهی نامه‌ بین‌المللی
 • پرداخت هزینه های لازم

حتماً بخوانید:
قبل از سفر با خودرو حتما این ۱۲ مورد را چک کنید

قبل از سفر با خودرو حتما این ۱۲ مورد را چک کنید

مجله دلگرم | چک کردن خودرو قبل از سفر اهمیت بسیاری دارد. خیلی از ما بطور سالانه حداقل یک بار با خودروی خود به مسافرت می رویم. یکی از مواردی که همواره…

نکاتی درباره‌ کاپوتاژ خودرو

اگر قصد کاپوتاژ خودرو دارید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که ندانستن آنها حتی بعد از کاپوتاژ ممکن است برای شما مشکل ساز شود.

 1. برای تمام انجام تمام مراحل بالا، حضور فرد یا نماینده قانونی او الزامی است.
 2. اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید و می‌خواهید خودروی خود را از مرز رد کنید، جای نگرانی وجود ندارد و با پشت سرگذاشتن مراحل بالا می‌تواند فرایند کاپوتاژ خودرو را انجام دهید.
 3. مراحل کاپوتاژ خودرو در محل‌های مشخص شده شاید در یک ساعت انجام شود. اما این مدت زمان منوط به کامل بودن مدارک و پرداخت به موقع هزینه های لازم است.
 4. در مورد دریافت بیمه نیز بهتر است از داخل ایران اقدام کنید تا هزینه های آن به مراتب پایین تر باشد.
 5. مدت اعتبار کاپوتاژ یک سال است و اگر کمتر از یک ماه تا تاریخ اعتبار مجوز باقی مانده باشد، خوردرو اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت. شما باید قبل از اتمام مدت اعتبار نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورت تمدید، هزینه پلاک و برچسب IR را نخواهید پرداخت.
 6. برگه کاپوتاژ را حتما باید ابطال کنید و عدم ابطال آن جریمه در پی خواهد داشت. کاپوتاژ به خودی خود باطل نمی شود و باید با مراجعه به مراکز گمرک نسبت به ابطال آن اقدام کرد.
 7. بعد از کاپوتاژ خودرو، وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را فقط از مرزهایی می‌توانید خارج کنید که در آنها گمرک وجود داشته و تشریفات کاپوتاژ انجام می‌شود.
 8. دولت آذربایجان به اتومبیل های ساخت ایران پیش از سال 2010 اجازه ورود نمی دهد ولی محدودیتی برای دیگر خودروها وجود ندارد. اگر می خواهید با خودرو شخصی یه آذربایجان بروید به این نکته توجه داشته باشید.
 9. دولت آذربایجان فقط گواهینامه های سه ساله را قبول می کند.
 10. برخی کشورها مانند ترکیه نسبت به مدل، سال ساخت و نوع خودرو سخت‌گیر نیستند، اما برای برخی کشورها مدل و سال ساخت خودرو اهمیت دارد.
 11. دولت ترکیه به ماشین های بدون بیمه شخص ثالث اجازه ورود نمی دهد. قبل از ورود به ترکیه، نسبت به بیمه شخص ثالث ترکیه اقدام کنید.
 12. در تمام سفر خود باید برگه‌ کاپوتاژ خودرو همراهتان باشد و از ورود و خروج شما از مرزهای مجاز باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • sheypoor.com
 • ulduztourism.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی