دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در این مقاله ما اطلاعاتی درباره چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟ در اختیارتان قرار می دهیم و در مجله وکیل چی نیز کلیه وکلای خبره و با تجربه معرفی شده اند تا به کمک مقاله ما و مجله وکیل چی (vakilchi.com) بهترین انتخاب و تصمیم را بگیرید.

وکالت تام الاختیار از اسناد رایج در دفاتر اسناد رسمی می باشد که به کمک آن؛ شخص تمامی اختیارات و تکالیف حقوقی و مالی خود را به شخص ثالثی همچون بهترین وکیل در کرج می دهد. با توجه به اهمیتی که وکالت تام الاختیار دارد، نمی توان به هر شخصی اعتماد کرد و وکالت را به وی داد، از این رو در این مقاله ما اطلاعاتی درباره چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟ در اختیارتان قرار می دهیم و در مجله وکیل چی نیز کلیه وکلای خبره و با تجربه معرفی شده اند تا به کمک مقاله ما و مجله وکیل چی (vakilchi.com) بهترین انتخاب و تصمیم را بگیرید.

وکالت تام الاختیار به چه معناست؟

وکالت به این معناست که نماینده مجاز است از طرف موکل خویش؛ هر قرارداد، معامله یا تصمیمی را که صلاحیت آن را دارد منعقد کند. این نوع وکالت بسیار قدرتمند است و به وکیل اجازه می دهد تا تصمیمات بسیار مهمی را از طرف موکل اتخاذ کند. از این نوع وکالت در مواردی استفاده می شود که شخص بنا به دلایلی نتواند به طور مستمر و بدون وقفه امور خود را اداره کند، از این رو اختیارات لازم را به وکیل خویش می دهد تا ایشان امور وی را به انجام برساند.

به عنوان مثال: اگر شخصی به دلیل بیماری، مسافرت، حبس و … نتواند به طور دائم امور خود را اداره کند، می تواند با اعطای وکالت، این امور را به دیگری تفویض کند. در این نوع وکالت، وکیل یا شخص دیگری که به عنوان وکالت منصوب می شود، تمام الزامات شخص موردنظر را دارد و می تواند از طرف آن ها تصمیم بگیرد.

چگونه می توان وکالت تام الاختیار را باطل کرد؟

برای ابطال وکالت باید به وکیل خود مراجعه کرد و وکالتنامه را لغو نمود. در صورت مذاکره و موافقت وکیل، وکیل مدنظر نامه رسمی برای لغو وکالت نامه به دادگاه ارسال می کند و به این طریق با صلح و آرامش وکالت بین وکیل و موکل باطل می شود. اما در مواردی نادر، ممکن است وکیل با ابطال و لغو وکالت موافقت نکند و در این صورت؛ باید به دادگاه مربوطه مراجعه کرد و درخواست لغو وکالت را ارائه داد. در هر صورت؛ ابطال وکالت تام الاختیار مستلزم تشخیص قانونی است و باید طبق قوانین انجام شود.

چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟

انواع وکالت تام الاختیار

به طور کلی وکالت تام الاختیار به دو نوع کلی تقسیم می شود؛ این دو نوع عبارتند از:

1- وکالت رسمی: در این نوع وکالت، وکیل به طور رسمی و قانونی وکالت موکل خود را برعهده دارد و می تواند در تمامی موارد برای موکل خود اقدام کند و در موارد مختلف حق تصمیم گیری نیز دارد.

2- وکالت عادی: در این نوع وکالت، وکیل و موکل قرارداد رسمی بین خود نبسته اند و خارج از دفتر اسناد رسمی، موکل به وکیل خود این وکالت را داده که پی گیر کارهای وی باشد.

طبق قانون؛ وکالت نامه نوع دیگری نیز دارد که اگر قابلیت فسخ قرارداد را داشته باشد، جزو وکالت نامه های ساده محسوب می شود و در صورتی که نتوان وکالت نامه و قرارداد را فسخ کرد، در دسته وکالت بلاعزل قرار می گیرد. در وکالت های بلاعزل؛ موکل ضمن عقد قرارداد، حق عزل وکیل را هم از خود سلب می کند.

دلایل باطل شدن وکالت تام الاختیار

علل و دلایل مختلفی منجر به باطل شدن وکالت تام الاختیار می گردد که مهم ترین این دلایل به شرح زیر می باشد:

  • عدم مسئولیت پذیری وکیل: وکیلی که نسبت به قرارداد و وکالت نامه مسئولیت پذیر نباشد و وظایف خود را به درستی انجام نده؛ وکالت نامه لغو خواهد شد.
  • عدم صلاحیت وکیل: اگر وکیل بنا بر هر دلیلی صلاحیت انجام وکالت را نداشته باشد، این نوع وکالت باطل می شود. مثلا در صورتی که وکیل در حال تحصیل در رشته حقوق باشد و هنوز پروانه وکالت نداشته باشد، وکالت تام الاختیار وی باطل می شود.
  • مبهم بودن قرارداد: در صورتی که قرارداد وکالت دقیق و واضح نباشد، به معنای ساده تر، اگر وکالت نامه مبهم و دارای ابهامات بسیار باشد؛ وکالت نامه باطل می شود.
  • تغییر شرایط: اگر شرایط موجود در قرارداد به هر دلیلی تغییر کند، قرارداد نامعتبر خواهد بود. مثلا اگر موکل به دلیل بیماری نتواند تصمیم بگیرد، وکالت باطل است.
  • ناراضی بودن موکل: در صورتی که به هر دلیلی موکل از روند پرونده و یا هر دلیل دیگری ناراضی باشد؛ وکالت باطل می شود.
  • پایان مهلت قرارداد: معمولا هر وکالت نامه ای تاریخی دارد و اگر این تاریخ به پایان برسد، وکالت نامه خود به خود باطل و لغو می گردد.

چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟

کلام آخر

از این که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، سپاس گزاریم. آرزومندیم مطالب ارائه شده درباره چگونه وکالت تام الاختیار را باطل کنیم؟ برای شما مفید و سودمند واقع شده باشد. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره وکالت تام الاختیار و سایر مسائل حقوقی داشتید و یا این که به دنبال بهترین وکلا برای انجام خدمات حقوقی خود هستید، پیشنهاد می کنیم به سایت وکیل چی (vakilchi.com) مراجعه کنید. لازم به ذکر است در صورت داشتن سوال، انتقاد و پیشنهاد از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits