مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
سریع ترین راه های مهاجرت به کانادا را بشناسید
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بیش از 70 روش مهاجرتی به کانادا وجود دارد که هر کدام شرایط و مشخصات خود را دارند.آن چه در فرآیند زمانی روش های مهاجرت مطرح است به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن شرایط و آمادگی شخص است.

بیش از صد سال است که سیاست های کانادا مبنی بر جذب مهاجران مستعد از لحاظ تخصص ومهارت و نیز سرمایه گذاران و کارآفرینان همچنان ادامه دارد. دولت کانادا همواره از مهاجرانی که از کشورهای دیگر با فرهنگ های مختلف به این کشور آمده اند، استقبال کرده است. شاهد این ماجرا خبر جدیدی بود که به تازگی از سوی اداره مهاجرت کانادا اعلام شد و در آن ظرفیت برنامه های مهاجرتی کانادا در سال های 2021-2023 را مشخص می کرد. کانادا قصد دارد در سال 2021 401،000، در سال 2022 411،000 و در سال 2023 421،000 مهاجر جدید را به خود جذب کند. این بالاترین سطح مهاجرت در تاریخ این کشورتا به امروز بوده است. تنها اتفاق مشابه در سال 1913 بوده که در آن سال نیز 401.000 نفر مهاجر را پذیرش کرده است. برنامه های مهاجرتی 2023-2021 با هدف پذیرش حدود 60 درصد مهاجران تحت برنامه های کلاس اقتصادی، Express Entry و برنامه نامزدهای استانی (Provincial Nominee Program) طراحی شده است.

ویزا کانادا Canada Visa

بیش از 70 روش مهاجرتی به کانادا وجود دارد که هر کدام شرایط و مشخصات خود را دارند.آن چه در فرآیند زمانی روش های مهاجرت مطرح است به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن شرایط و آمادگی شخص است. ممکن است یک روش مهاجرتی با آماده بودن شرایط و مدارک بسیار روند سریع تری داشته باشد. بنابراین یک عامل مهم در این بین خود شما هستید که آیا از قبل برای این قضیه آمادگی کافی دارید و آیا از قبل برنامه ریزی داشته اید؟

در کل روش های مهاجرتی کانادا در دو دسته بزرگ اقامت دائم یا اقامت موقت دسته بندی می شوند

  • Temporary Resident Visa – TRV یا همان اقامت موقت کانادا

شامل ویزای توریستی کانادا برای توریست ها و ویزای دانشجویی کانادا برای دانشجویان و ویزای کار کانادا برای افراد داوطلب کاردر کانادا می شود. زمان صدور این دسته از ویزاهای TRV از 2 ماه تا 8 ماه می تواند متغیر باشد.

ویزای توریستی

زمان صدور ویزای توریستی کانادا، که راسا توسط خود اداره مهاجرت بررسی می شود، نسبت به میزان درخواست ها متغیر است و از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا آپدیت واعلام می شود که می تواند از حدود 40 تا 100 روز کاری متغیر باشد.

ویزای تحصیلی

درباره ویزای تحصیلی پذیرش فرد متقاضی متوسط 2 تا 8 هفته به طول می انجامد و در زمان نگارش این مطلب در تاریخ 11 دسامبر 2020، زمان بررسی ویزای تحصیلی داوطلبین 16 هفته یا 4 ماه می باشد که در مجموع حدود 6 ماه به طول خواهد انجامید. افرادی که شامل open work permit یا ویزای کار باز می شوند، مانند کسانی که همسرشان ویزای تحصیلی و یا ویزای کار دارند، می توانند این مجوز را ظرف 16 تا 18هفته اخذ کنند.

ویزای کار

که قصد استخدام نیروی کاری خارجی را دارند باید ارزیابی بازار کار را برای متقاضی انجام داده و برای متقاضی LMIA را دریافت کرده باشند. پس از دریافت LMIA مثبت، کارفرما پیشنهاد کاری راهمراه LMIA به فرد متقاضی می دهد که شخص بتواند برای ویزا کار Work Permit اقدام کند.

LMIA چیست ؟

LMIA که مخفف Labour Market Impact Assessment است، گزارشی است که اداره کار کانادا ESDC در تایید یا رد پیشنهاد های شغلی که از سوی کارفرمایان کانادایی به اشخاص خارجی جویای کار در کانادا می شود، ارائه می شود. برای اخذ این نامه صرف نظر از این که آن را از دولت های استانی بگیرید یا از دولت فدرال، 4 ماه زمان نیاز است. برای اخذ ویزای کار نیز به حدود 4 ماه وقت نیاز است که در مجموع حدود 8 ماه دست کم در مجموع زمان می برد.

  • برنامه های اقامت دائم کانادا

اکسپرس انتری

این برنامه باشد که ۱ ژانویه ۲۰۱۵ توسط دولت کانادا معرفی شدو هم اکنون نیز در حال اجرا است از دسته برنامه های لقامت دائم کاناداست که در سه زیرشاخع معرفی می شود:

  • برنامه فدرال نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Class)
  • برنامه فدرال نیروی کار فنی (Federal Skilled Trades Class)
  • برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

روش اکسپرس اینتری بر اساس سیستم امتیازبندی بنا شده است. افراد متقاضی در این روش ابتدا در سیستم اکسپرس اینتری درخواست خود را ثبت می نمایند و امتیازات متناسب با عواملی چون سن، رشته تحصیلی، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، سطح مهارت در دو زبان انگلیسی و فرانسه و ... در سیستم رتبه بندی جامع CRS محاسبه می شود. در برنامه هایی که راسا جز برنامه های اقامت دائم در کانادا محسوب می شوند، برنامه اکسپرس انتری سریع ترین برنامه است. در صورتی که واجد شرایط این برنامه باشید، در حدود 6 ماه تا یک سال به طول خواهد انجامید تا به اقامت دائم برسید.

اکسپرس انتری کانادا

اسپانسرشیپ خانواده

افراد بالای ۱۸ سال که مقیم یا شهروند کانادا باشند، می توانند اشخاص واجد شرایط را تحت برنامه کلاس خانوادگی برای رفتن به کانادا حمایت کنند و آنان نیز می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند که حدود یک سال تا یک سال و نیم می تواند زمان ببرد. افراد تحت حمایت می تواند شامل همسر، شریک زندگی قانونی و نیز پدربزرگ ها و مادربزرگ ها شود.

برنامه های کارآفرینی و سرمایه گذاری

یکی از سریع ترین راه های برنامه های کلاس تجاری برنامه ویزای استارتاپ کانادا است یکی از برنامه های اقامت دائم است که از همان ابتدا شخص با خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 22 سال می توانند با اقامت دائم به کانادا وارد شوند. برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا باید بتوان ثابت کرد که ایده استارتاپی شخص ایده ای بکر و خلاقانه است که می تواند در کانادا درآمدزا باشد و به اشتغال زایی در این کشور کمک کند. برای این کار شما باید بتوانید شرکت های سرمایه گذاری را که از طرف دولت کانادا مشخص شده اند را متقاعد کنید که ایده و طرح تجاری شما نو آورانه بوده، ارزش سرمایه گذاری کردن رادارد. در این صورت ایده شما اگر مورد تایید یک یا چند مورد از این سازمان ها قرار بگیرد، نامه حمایت دریافت را دریافت خواهید کرد. با توجه به اینکه کدام یک از این سازمان ها سرمایه شما را تامین می کند میزان سرمایه گذاری برای ویزا استارتاپ نیز متفاوت می باشد . پروسه انجام این ویزا از زمان ثبت پرونده در تاریخی که این مطلب نوشته شده، می تواند از 12 تا 16 ماه متغیر باشد.

برنامه های کارآفرینی استانی

در تمام روشهای مهاجرت از طریق کارآفرینی به کانادا و برنامه های استانی متقاضیان با تعهد به سرمایه گذاری جهت تاسیس یک بیزنس در استان مد نظردر کانادا می توانند برای خود و تمام خانواده خود ویزای اقامت دائم در کانادا را اخذ کنند. شرط اصلی این روش مهاجرتی راه اندازی و یا تاسیس یک بیزنس در کانادا است. این برنامه در استان های مختلف کانادا طبق دستورالعمل های ویژه آن استان، متفاوت است.

در روش مهاجرت از طریق کارآفرینی، هراستانی در مواردی چون نوع ویزای ارائه شده، میزان سرمایه گذاری، شرایط و مدارک مورد نیاز متقاضی برای تشکیل پرونده منحصر به فرد است. متقاضی در ابتدا با ویزای کار موقت به کانادا وارد شده و یک طرح بیزینسی یا اصطلاحا بیزنس پلن ارائه می نماید که در صورت پذیرفته شدن آن، به متقاضی ویزای کارکانادا می دهند و سپس شخص متعهد به اجرایی کردن طرح ارائه شده در استان مورد نظراست تا بتواند از این طریق برای اقامت دائم کانادا، اقدام کند.

در توضیح برنامه کارآفرینی نیز باید گفت که شخص داوطلب ظرف ۶تا 8 ماه تا یک سال با داشتن مجوز کار به کانادا وارد می شود تا به تعهدات خود را مبنی بر ایجاد کسب و کار و اداره آن عمل کند. شخص مقاضی برنامه کارآفرینی استانی کانادا عموما 20 ماه بعد از ایجاد و راه اندازی بیزنس خود در سال دوم بعد از ورود ش به کانادا می تواند برای اقامت دائم خود و اعضای خانواده اش اقدام کند.

البته بعضا برنامه های کارآفرینی هم وجود دارند که و شخص از همان ابتدا با اقامت دائم به کانادا وارد می شود.

در آخر ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کانادا از بهترین کشورهای دنیا به لحاظ رفاه اجتماعی و استاندارد زندگی، و حمایت از شهروندان و افراد مقیم این کشوراست.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است