دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بررسی علت نشتی و ریختن بنزین از زیر ماشین
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
دلایل مختلفی وجود دارد که نباید با خودرویی که از زیر آن بنزین نشت می‌کند رانندگی کرد. در ادامه چند نکته مهم وجود دارد که بیان می‌کند چرا رانندگی با خودروی دارای نشت سوخت ایمن نیست.

علت ریختن بنزین از زیر ماشین چیست؟

با توجه به نیاز اساسی و روزمره زندگی انسان امروزی به وسایل حمل و نقل موتوری و استفاده این وسایل از سوخت، پایش و نگهداری خودروها در برابر مصرف سوخت، آسیب و خرابی‌های احتمالی در این زمینه و بهینه‌سازی مصرف بی‌رویه سوخت یکی از مهمترین مسائل برای بالا بردن کیفیت حمل و نقل بوده و یکی از زمینه‌های این پایش، بهینه‌سازی خودروها در مصرف سوخت است.

دلایل مختفی وجود دارد که می‌تواند بر مصرف سوخت خودرو تاثیر بگذارد و آن را از حالت بهینه خارج کند که یکی از این دلایل نشت سوخت از باک خودرو یا مجراهای انتقال آن در زیر خودرو است.

نشت سوخت زمانی رخ می‌دهد که بنزین از باک خودرو، لوله‌های پمپ بنزین یا مجراهای تحتانی ماشین نشت می‌کند. در زیر خودرو، بنزین نشت‌کرده روی پیاده رو، پارکینگ، حاشیه خیابان یا هر مکانی که خودرو پارک شده باشد به همراه بوی تند، افراد حاضر در محل را اذیت می‌کند و همچنین به علت اشتعال‌پذیری بنزین و بخار آن، بوی موجود به دلیل نشتی بنزین از زیر خودرو و ورود آن به محل زندگی و کار افراد بسیار خطرناک است. نشت سوخت از زیر خودرو را نباید نادیده گرفت، بنابراین به محض مشاهده این علائم، باید فوراً چاره‌ای بیاندیشید و خوردوی خود را به تعمیرگاه ببرید.

چرا رانندگی با خودروی دارای نشتی بنزین خطرناک است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نباید با خودرویی که از زیر آن بنزین نشت می‌کند رانندگی کرد. در ادامه چند نکته مهم وجود دارد که بیان می‌کند چرا رانندگی با خودروی دارای نشت سوخت ایمن نیست و در صورت قرار گرفتن در محیطی که نشتی بنزین یا بخار آن وجود دارد باید چه کرد.

۱. نادیده گرفتن نشت سوخت خطر آتش سوزی را بالا می‌برد چرا که بنزین و بخار ان قابل اشتعال است. از آنجایی که بنزین از وسیله نقلیه شما به صورت پیوسته نشت می‌کند، ممکن است برای اشتعال آن فقط یک ته سیگار روشن یا یک جرقه در نقطه‌ای نزدیک به آن لازم باشد. نشتی را در اسرع وقت برطرف کنید تا خطری برای خود یا دیگران ایجاد نکند.

۲. نشت سوخت به مرور زمان اتفاق می‌افتد چرا که مخزن‌های سوخت دچار خوردگی و زنگ زدن شده و یا از کار می‌افتند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است لازم باشد باک خودرو تعویض شود. داشتن یک باک ایمن برای خودرو، برای پیشگیری از خطر آتش‌سوزی بسیار ضروری است.
می‌توان در صورت بروز مشکل جزئی، به صورت شخصی یا با مراجعه به تعمیرگاه باک خودرو را باز کرده و پس از خنک شدن محفظه و خالی کردن آن از بنزین، اقدام به بستن قسمت سوراخ‌شده با چسب سیلر یا خال جوش نمود. دقت کنید که برای جوشکاری حتما باید باک خودرو خالی، خنک، خشک و عاری از هر گونه بخار بنزین باشد.

۳. نشت سوخت باعث پخش شدن بوی بنزین می‌شود و بنزین حاوی مونوکسید کربن (CO) است. این ماده شیمیایی هنگام بوییدن خطرناک است و می‌تواند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا ایجاد کند. اگر در وسیله نقلیه خود، هنگام رانندگی بوی سوخت همراه با سردرد و حالت تهوع حس می‌کنید، ممکن است نشانه نشت سوخت و قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن باشد. در این صورت، ابتدا خودرو را در محلی روباز پارک کنید و از آن پیاده شوید و تا زمانی که حال عمومی شما بهبود نیافته، به درون آن بازنگردید. در صورت تشدید علائم فوق می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. سپس خودرو را برای تعمیر به مکانیکی ببرید.

۴. یکی دیگر از اقدامات احتیاطی و ایمنی بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اگر مشکوک به نشت سوخت از زیر خودرو هستید و همچنین در شرایطی هستید که دسترسی به تعمیرگاه ندارید، در وسیله نقلیه خود سیگار نکشید. سیگار کشیدن می‌تواند خطر آتش سوزی را افزایش دهد، به خصوص در محفظه‌ای پر از بخار بنزین.

ریختن بنزین از زیر ماشین

نشتی در لوله انتقال بنزین

در حالتی دیگر، ممکن است باک خودرو آسیب ندیده باشد و مشکل اصلی در مجراهای انتقال بنزین از باک به موتور باشد. ممکن است نشتی در لوله آهنی انتقال سوخت (به دلیل زنگ زدن و سوراخ شدن در پی آن)، یا شلنگ لاستیکی متصل به باک پس از قرار دادن پمپ یا پس از سوختگیری رخ داده باشد، اما این امر کاملاً تصادفی است.
اگر نشتی بنزین بلافاصله پس از تعویض پمپ بنزین شروع شده باشد، به احتمال زیاد هنگام تعویض پمپ بنزین یا جاگذاری باک، تعدادی از اتصالات آن به درستی جاگذاری و محکم نشده اند.

برخی از اتصالات به سبک فشاری بوده و دارای حلقه‌های اورینگ داخلی هستند که باید محکم در به صورت مناسب بسته شوند تا آب‌بندی ضد نشتی ایجاد شود. اتصالات زیادی به باک بنزین و سیستم EVAP خودرو وجود دارد و به دلیل حساسیت بالای این بخش از سیستم خودرو، همه آنها باید بی‌نقص باشند تا از نشتی خودرو جلوگیری شود.

نشت بنزین فوق العاده خطرناک است. اگر بوی بنزین را استشمام کنید یا به وسیله خودروی دارای نشتی‌ای که در پارکینگ سربسته منزل شما پارک شده است بخار بنزین به درون اتاق وارد شود، این بخارها می‌توانند در خانه شما جمع شده و توسط جرقه، الکتریسیته ساکن و یا هر گونه محرک منجر به شعله‌ور شدن آتش، منفجر شوند و در واقع به مانند داشتن یک بمب ساعتی در خانه است.

اکیدا توصیه می‌شود که در هنگام معاینه فتی خودرو یا در تعمیرگاه، از مکانیک‌ها درخواست کنید نشت سوخت را به صورت دقیق بازرسی کنند تا بتوانید منشا نشتی‌ها را شناسایی کرده و آنها را تعمیر کنید.

نشتی بنزین از درپوش باک

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث نشتی بنزین و بوییدن آن در هنگام رانندگی شود، مشکلات درپوش باک خودرو است. درپوش باک یک قطعه ساده و در عین حال بسیار مهم است که جلوی خروج بنزین و بخارات آن از درون باک را گرفته و در صورتی که دور انداخته شود، خراب، شکسته یا ترک خورده باشد یا هرز بسته شود، نمی‌تواند کارایی مورد نظر را داشته باشد.

در هنگام سوختگیری باید مطمئن شد درپوش باک را درست باز و بسته کرده و همچنین باید به خاطر داشت که پس از زدن بنزین، درپوش آن دوباره بسته شود چرا که ممکن است پس از سوختگیری، بستن آن فراموش شود. برای چک کردن کارایی و سالم بودن درپوش، باید آن را به طور کامل بست و تلاش کرد که آن را محکم نمود. در صورتی که پس از چند بار تلاش به طور کامل بسته نشد نیاز به تعویض این قطعه است.

نشت بنزین از انژکتور

در موتورهایی که از سیستم انژکتوری برای احتراق درون سیلندر استفاده می‌کنند، به دلیل اینکه به هر انژکتور ورودی بنزین متصل می‌شود، ممکن است از زیر سیلر لاستیکی آن نشتی رخ دهد. دلیل این اتفاق می‌تواند در فرسوده و کهنه شدن این سیلر لاستیکی یا پاره شدن آن باشد. همچنین ممکن است حلقه ۰ شکل دور سیلر آسیب دیده باشد یا انژکتور به درستی نصب نشده باشد. در هنگام سرویس‌های دوره‌ای، باید اطمینان حاصل کرد که این قطعات به درستی در جای خود قرار گرفته اند و نشتی نمی‌دهند.

تعمیر خودروی دارای نشتی

همان طور که بیان شد، نشتی بنزین از زیر باک خودرو بسیار خطرناک بوده و به دلیل اشتعال‌پذیر بودن بسیار بالای بنزین و بخار آن، ممکن است خطر جانی برای راننده، سرنشینان یا ساکنین محل پارک خودرو در فضاهای سربسته به همراه داشته باشد. با توجه به توضیحات فوق، در صورتی که خرابی باک خودرو که منجر به نشتی می‌شود جزئی باشد، خود راننده می‌تواند با تهیه ابزار مورد نیاز اقدام به تعمیر آن و جلوگیری از چکه کردن و نشتی بکند. برای انجام این کار، ابتدا باید مطمئن شد که بنزین از چه روزنه‌ای نشت می‌کند. با بالا بردن خودرو توسط جک و بازرسی چشمی نقطه یا نقاط نشتی پیدا می‌شوند.

سپس، باید باک خودرو کاملا تخلیه شود. در صورتی که نشتی از حفره‌ای کوچک و در سطح بالایی باک خودرو رخ می‌دهد، می‌توان پس از رسیدن سطح بنزین به پایین آن اقدام به تعمیر و پوشاندن حفره نمود. یکی از ساده‌ترین کارها برای تخلیه باک بنزین، رانندگی و استفاده از سوخت موجود در باک است تا زمانی که سطح بنزین پایین‌تر از حد مشخص‌شده مح قرارگیری سوراخ نشتی برسد.

علت نشتی خودرو

پس از تخلیه باک یا رسیدن سطح بنزین به پایین‌تر از نقطه نشتی، چند ساعت منتظر مانده تا دمای خودرو و سیستم سوخت پایین بیاید. بهترین دما برای تعمیر نشتی خودرو، دمای اتاق است بنابراین باید منتظر ماند تا دمای بدنه خودور به دمای محیط برسد و همچنین در صورت سرد بودن هوا، این کار باید در محیط سربسته و هم‌دما با اتاق انجام گیرد چرا که سیلرهای موجود در بازار به سطوح سرد نمی‌چسبند.

برای پوشاندن محل نشتی از چسب سیلر استفاده شود. باید به خاطر داشت برای بهبود عملکرد سیلر باید محل مورد نظر و اطراف آن کاملا پاک شده و آغشته به گرد و غبار، بنزین و یا سایر مایعات و آلودگی‌ها نباشد.

حتماً بخوانید:
این 4 مورد از دلایل اصلی نشت روغن از زیر خودرو است

این 4 مورد از دلایل اصلی نشت روغن از زیر خودرو است

یکی از بخشهای مهم در موتور خودرو روغن است که هنگام کار کردن موتور، این روغن با فشار بسیار زیادی در مدار حرکت می‌کند و اگر در موتور خودرو منافذی وجود…

پس از انجام این کار، مقدار مناسبی از چسب بر روی حفره مورد نظر و اطراف آن پوشانده شود چرا که ممکن است در صورت کم بودن مقدار سیلر به کار برده شده، دوباره نشتی رخ دهد. پس از انجام تمامی مراحل، با توجه به راهنمای چسب سیلر، باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت منتظر ماند تا سیلر کاملا خشک شود و باک خودرو دوباره نشتی ندهد.

منبع : مشرق نیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits