دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نکات ضروری جهت شستن لباس ورزشی با دست و ماشین لباسشویی
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
لباس‌های ورزشی بعد از هر بار استفاده نیاز به شستشو دارند. خشک شدن لباس ورزشی آغشته به عرق و پوشیدن مجدد آن در روز بعد، باعث ایجاد لایه‌هایی از سلول‌های پوستی مرده و باکتری می‌شود.

عرق کردن در طول تمرین بسیار خوب است، اما هیچکس نمی‌خواهد پس از پایان تمرین بوی نامطبوع لباس‌ ورزشی را تحمل کند. از آنجا که این لباس‌ها به منظور تهویه مناسب در طول تمرین طراحی شده‌اند، شستن لباس ورزشی به شیوه نادرست می‌تواند به الیاف این لباس‌ها آسیب وارد کند. ما در این مقاله، بهترین روش‌ها برای شستن لباس ورزشی و نگهداری از آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

5 نکته مهم برای شستن لباس ورزشی

با رعایت 5 نکته زیر، به شیوه‌ای موثرتر به سراغ شستن لباس ورزشی خود رفته و به افزایش طول عمر آن کمک کنید:

1. لباس ورزشی را با آب سرد بشویید
پنبه در معرض گرما جمع شده و خاصیت تهویه خود را از دست می‌دهد. در طول مراحل شستن لباس ورزشی، از آب داغ استفاده نکرده و قرار گرفتن لباس ورزشی در معرض حرارت را به حداقل برسانید.

2. لباس ورزشی را در دمای پایین خشک کنید
خشک‌کن‌های خانگی معمولا لباس‌ها را در دمای نزدیک به 82 درجه سانتی‌گراد خشک می‌کنند. این گرما می‌تواند به الیاف لباس ورزشی آسیب رسانده و حتی سایز آن را کاهش دهد.

3. از اتو استفاده نکنید
از آنجا که پلی‌استر موجود در لباس ورزشی تحمل حرارت بالا را ندارد، اتو کردن می‌تواند باعث ذوب پارچه شده و لباس شما را خراب کند.

شستن لباس ورزشی با ماشین لباسشویی

4. از سفید کننده استفاده نکنید
مایع سفید کننده علاوه بر آسیب زدن به الیاف حساس لباس ورزشی، باعث از بین رفتن رنگ آن نیز می‌شود. برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت، بدون آسیب رساندن به لباس ورزشی خود، از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید.

5. از سپردن لباس ورزشی به خشکشویی خودداری کنید
بیشتر لباس‌های ورزشی از الیاف پنبه و پلی‌استر تشکیل شده‌اند و نیازی به خشکشویی ندارند. علاوه بر این، شستشوی روزانه لباس ورزشی باعث می‌شود تا استفاده خشکشویی به گزینه‌ای پرهزینه تبدیل شود. با شستن لباس ورزشی در خانه، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

شستشوی لباس ورزشی با دست

سینک ظرفشویی خود را با 4 قسمت آب سرد و 1 قسمت سرکه سفید مقطر پر کنید. استفاده از سرکه به عنوان آبکشی مقدماتی، باعث شل شدن پیوند میان آلودگی‌ها و پارچه شده و در عین حال به الیاف لباس ورزشی آسیب نمی‌رساند.
لباس ورزشی خود را کاملا در محلول غوطه‌ور کرده و اجازه دهید برای حداقل 15 تا 30 دقیقه در محلول سرکه و آب خیس بخورد.
سینک را تخلیه کرده و لباس ورزشی را کاملا آبکشی کنید تا بوی سرکه از بین برود. سپس سینک را مجددا با آب سرد پر کرده و مقداری شوینده ملایم را در آن حل کنید.
لباس ورزشی خود را برای چند دقیقه در آب صابونی بچرخانید تا مواد شوینده به الیاف آن نفوذ کند. پس از اطمینان از تمیز شدن لباس ورزشی، سینک را تخلیه کرده و لباس خود را با آب سرد آبکشی کنید.

شستشوی لباس ورزشی با دست

شستن لباس ورزشی با ماشین لباسشویی

سرکه سفید مقطر و آب سرد را با نسبت 1 به 4 مخلوط کنید. لباس ورزشی خود را در آن غرق کرده و اجازه دهید به مدت 15 تا 30 دقیقه خیس بخورد.
بیشتر آلودگی‌های لباس ورزشی در سمت داخلی آن قرار دارد، بنابراین پیش از شستن لباس ورزشی در ماشین لباسشویی، آن را پشت و رو کنید. این کار به حفظ رنگ لباس ورزشی در طول شستشو نیز کمک می‌کند.
فارغ از میزان بوی نامطبوع لباس، به مقدار مشخص شده شوینده لباس، که معمولا حدود 2 قاشق چایخوری است، متعهد بمانید. شوینده اضافی در الیاف لباس جمع شده و محیطی مناسب برای تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌های تولیدکننده بوی بد ایجاد می کند.
ماشین لباسشویی را بر روی چرخه آرام تنظیم کرده و از سردترین آب ممکن برای شستن لباس ورزشی خود استفاده کنید. آب گرم و چرخش بیش از حد می‌تواند به الیاف لباس ورزشی شما آسیب رسانده و طول عمر آن را کاهش دهد.
در حالت ایده‌آل، اجازه دهید لباس ورزشی در معرض هوای آزاد خشک شود. اگر مجبور به قرار دادن لباس خود در خشک‌کن هستید، برای جلوگیری از آسیب دیدن الیاف لباس ورزشی، از کمترین دمای ممکن استفاده کنید.

نگهداری لباس ورزشی و افزایش طول عمر آن

راهکارهایی برای نگهداری لباس ورزشی و افزایش طول عمر آن

لکه‌ها را فورا از بین ببرید. از آنجا که لباس‌های ورزشی باید به طور روزانه شسته شوند، ترجیح بر این است که از ملایم‌ترین شوینده و سردترین آب ممکن برای اینکار استفاده شود. پاک کردن لکه‌ها در اسرع وقت باعث می‌شود تا نیاز شما به استفاده شوینده‌های قوی و آب داغ کاهش یافته و لباس ورزشی شما بیشتر عمر کند.

از کیسه مشبک استفاده کنید. قرار دادن لباس ورزشی در کیسه مشبک، علاوه بر جلوگیری از کشیده شدن لباس، باعث می‌شود قطعات مختلف لباس ورزشی شما (مانند زیپ، بند و…) در ماشین لباسشویی آسیب نبینند.

ابریشم، پشم و الیاف مصنوعی را در معرض هوای آزاد خشک کنید. قرار دادن الیاف دیگر در خشک‌کن مورد ندارد، به شرط آنکه از کمترین دمای ممکن استفاده شود. اگرچه، به‌طور کلی خشک شدن لباس ورزشی در معرض هوای آزاد به حفظ رنگ و شکل و افزایش طول عمر این لباس‌ها کمک می‌کند.

منبع : سافتلناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits