alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
ثواب و فضیلت تلاوت قرآن در ماه رمضان
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
همانطور که می دانید خواندن قرآن در ماه رمضان بسیار سفارش شده است و ثواب زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با فضایل تلاوت قرآن در ماه رمضان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خواندن قرآن در ماه رمضان چه فضیلتی دارد ؟

تلاوت یک آیه قرآن در ماه مبارک رمضان مانند تلاوت کل قرآن در ماه‌ های دیگر است، ماه مبارک رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده و قرآن خواندن مانند دیگر عبادات در این ماه ثوابی چندین برابر دارد.

همه ما باید تلاش کنیم توفیق پیدا کنیم از نعمت‌هایی که خداوند در این ماه به ما ارزانی می‌کند به خوبی استفاده کنیم چرا که ابواب رحمت الهی در این ماه به روی همه ما باز است و در این ماه پرفضیلت شیطان به زنجیر کشیده شده است.

بهترین اعمال در شب‌ها و روزهای ماه مبارک رمضان، خواندن قرآن است و باید آن را بسیار خواند، چه اینکه قرآن در این ماه نازل شده و در آثار اسلامی وارد شده که هرچیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان و در ماه‌های دیگر یک ختم قرآن مستحب است و کم‌ ترینش ختم آن در شش روز است،

ولی در ماه رمضان هر سه روز یک ختم قرآن مستحب است و اگر انسان بتواند روزی یک ختم قرآن کند بسیار خوب است.

علاّمه مجلسی فرموده: در روایت است که بعضی از امامان (علیهم‌السلام) در این ماه چهل ختم قرآن می‌کردند و بلکه زیادتر و اگر ثواب هر ختم قرآنی را به روح مقدس یکی از چهارده معصوم هدیه کند ثوابش دو چندان گردد؛ و از روایتی چنین برداشت می‌شود که پاداش چنین کسی آن است که در روز قیامت با آنان باشد.

ثواب تلاوت قرآن در ماه رمضان

ثواب قرآن خواندن در ماه رمضان

فضایل تلاوت قرآن در ماه رمضان از نگاه ائمه (ع)

در کتاب بحارالانوار از امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) روایت کرده که فرمود:

شهر رمضان شهر الله عزوجل، و هو شهر یضاعف الله فیه الحسنات، و یمحو فیه السئیات، و هو شهر البرکة، و هو شهر الانابة، و هو شهر التوبة و هو شهر المغفرة، و هو شهر العتق من النار، و الفوز بالجنة. الا فاجتنبوا فیه کل حرام، و اکثیروا فیه من تلاوة القرآن، و سلوا فیه حوائجکم، واشتغلوا فیه بذکر ربکم، و لایکونن شهر رمضان عندکم کغیره من الشهور، فان له عندالله حرمة و فضلا على سائر الشهور، و لایکونن شهر رمضان یوم صومکم کیوم فطرکم.

ماه رمضان ماه خداى عزوجل مى باشد، و آن ماهى است که خداوند کارهاى نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت، و ماه انابة و بازگشت، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادى از آتش دوزخ، و کامیاب شدن به بهشت است.

هان که در این ماه از هر حرامى خوددارى کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید. و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌هاى دیگر باشد، چرا که براى این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برترى بر دیگر ماه‌‎ها است، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

ثواب قرآن خواندن در رمضان

فضایل خواندن قرآن در ماه رمضان چیست ؟

امام باقر (علیه السلام) فرمود: هر چیزى را بهارى است و بهار قرآن ماه رمضان است و از امام هشتم (علیه السلام) روایت شده که فرمود:

الحسنات فى شهر رمضان مقبولة، والسیئات فیه مغفورة، من قرا فى شهر رمضان آیة من کتاب الله عزوجل کان کمن ختم القرآن فى غیره من الشهور، و من ضحک... .

نیکى ها در ماه رمضان پذیرفته ، و بدیها در آن آمرزیده است، کسى که در ماه رمضان آیه اى از کتاب خداوند بخواند همانند کسى است که در ماه هاى دیگر قرآن را ختم کرده و کسى که در این ماه در روى برادر ایمانى خود بخندد (و او را خوشحال کند)

در روز قیامت او را دیدار نکند جز آنکه در روى او بخندد (و او را خوشحال کند) و به بهشت مژده اش دهد، و کسى که در این ماه به مؤمنى کمک می کند، خداى تعالى در هنگام عبور بر صراط کمکش کند در آن روزى که گام‌ها بلغزد، و کسى که خشمش را در این ماه نگهدارد خداوند خشمش را در روز قیامت از او باز دارد.

و کسى که درمانده اندوهگینى را دستگیرى و نجات دهد، خداوند در روز قیامت او را از هراس بزرگ آن روز در امان دارد، و کسى که ستمدیده اى را در این ماه یارى کند، خدایش در دنیا بر دشمنانش یارى دهد،

و در روز قیامت نیز هنگام حساب و در کنار میزان یاریش کند. ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه توبه و ماه انابه و بازگشت به درگاه الهى است، کسى که در ماه رمضان آمرزیده نشود در چه ماهى مى خواهد آمرزیده شود ؟

از خدا بخواهید در این ماه روزه تان را بپذیرد، و آخرین سال عمر شما قرار ندهد، و توفیق اطاعت خود را به شما دهد، و از نافرمانیش شما را نگهدارد، که براستى خداوند بهترین کسى است که از او درخواست کنند.

شیخ صدوق در کتاب معانى الاخبار و امالى به سندش از امام باقر (علیه السلام) روایت کرده که فرمود:

لکل شىء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان. هر چیزى را بهارى است و بهار قرآن ماه رمضان است.

و از مجالس شیخ از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که فرمود:

ان الشهور عندالله اثناعشر شهرا فى کتاب الله یوم خلق السماوات و الارض فغرة الشهور شهر الله شهر رمضان، و قلب شهر رمضان لیلة القدر، و نزل القرآن فى اول لیلة من شهر رمضان، فاستقبل الشهر بالقرآن.

براستى که در کتاب خدا ماه ها نزد خدا دوازده ماه است. روزى که خداوند آسمان ها و زمین را آفرید، پس نور و روشنى ماه ها ماه رمضان است، و قلب ماه رمضان شب قدر است، و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته، پس با قرآن از این ماه استقبال کن.

همچنین بخوانید:

در هنگام افطار ماه رمضان چه اعمالی انجام دهیم ؟

هنگام سحری ماه رمضان چه اعمالی انجام دهیم ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits