دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
موارد استفاده و کاربردهای جالب استون
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
استون ( استن ) یک مایع بی رنگ, فرار, قابل اشتعال و ساده ترین کتون و مایع سمی حلال برای ترکیبات آلی می باشد و اغلب جزء اصلی (یا تنها) پاک کننده لاک ناخن است.

استون یک حلال خوب برای ترکیبات آلی است. در ساخت لوازم پلاستیکی و الیاف مصنوعی و رنگ ها و تولید چسب و رزین و واکس ها و خیلی از صنایع کاربرد دارد. در ساخت مواد شیمیایی کشاورزی ( غیر آفت کش ) و حلال ( برای تمیز کردن و یا چربی زدایی ) نیز استفاده دارد.

استون در ساخت دارو ها و لوازم آرایشی و اسباب بازی ها و تجهیزات ورزشی و چسب و رزین و مهر و موم و پارچه , منسوجات و محصولات چرمی کاربرد دارد. دکتر های پوست با کمک استن و الکل آکنه را در افراد با پوست خشک درمان میکنند. این ماده شیمیایی تنظیم کننده ی ویسکوزیته و کاتالیزور برای تولید نفت نیز میباشد.

مصارف و کاربرد استون چیست ؟

نکته ایمنی : استون بعلت سمی بودن نباید نوشیده یا بوییده شود مجاورت زیاد با این ماده شیمیایی باعث بیهوشی و صدمه به مخاط بینی و آسیب به کلیه ها و کبد میگردد. تماس زیاد پوستی این ماده شیمیایی سبب سوزش و آسیب پوستی میگردد. در صورت بلعیده شدن این ماده بلافاصله فرد را به نزدیکترین مرکز درمانی و بیمارستانی انتقال دهید.

استون یک کتون با ساده ترین ساختار است که منجر به حلالیت بالا برای طیف وسیعی از مواد آلی می شود. در دمای اتاق، فراریت بالای استون به این معنی است که حلال سریع خشک می شود که برای بسیاری از کاربردها بسیار مفید است. استون به دلیل خاصیت دوقطبی خاصی که دارد به راحتی با آب و بسیاری از حلال های آلی مخلوط می شود. آتش سوزی و انفجار خطرات اصلی هنگام استفاده از استون هستند.

نقطه تبخیر استون در مقایسه با آب بسیار کم است و ماده شیمیایی بسیار قابل اشتعالی است. از آنجا که بسیار فرار است، فرآیند تولید منجر به ورود درصد زیادی از آن به اتمسفر می شود. استون خالص یک ترکیب شیمیایی خالص است که تنها حاوی مجموعه خاصی از مولکول ها یا یون ها است که برای کاربردهای خاصی استفاده می شود.

بیشتر استون به عنوان خوراک میانی برای تولید پلاستیک های اکریلیک مورد استفاده برای لعاب، تابلوها، وسایل روشنایی و نمایشگرها و برای تولید بیسفنول A (BPA) که به نوبه خود برای تولید رزین های پلی کربنات و اپوکسی استفاده می شود، مصرف می شود. رزین های پلی کربنات و اپوکسی هر دو در صنایع مختلف و در موارد بی شماری که هر روز با آن ها مواجه می شویم مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیب همچنین به طور گسترده در ساخت الیاف مصنوعی و به عنوان یک واسطه در داروسازی استفاده می شود.

مصارف و کاربرد استون چیست ؟

استون به دلیل حلالیت و سرعت تبخیر بالا، یکی از پرمصرف ترین حلال ها در جهان است که می توان آن را در بسیاری از محصولات روزمره از جمله رنگ ها، مایعات پاک کننده، پاک کننده لاک ناخن و چسب ها یافت. استون مایعی بی رنگ با بوی مشخص است. به هر نسبت با آب، الکل ها، بسیاری از هیدروکربن ها و سایر مایعات آلی قابل اختلاط است. حلالیت خوبی برای چربی های گیاهی و حیوانی، سلولز، رزین های طبیعی و مصنوعی و بسیاری از مواد آلی دیگر دارد.

روش سنتز استون

اکثر تولیدات صنعتی استون (و فنل ) در سراسر جهان در حال حاضر بر اساس روشی به نام فرآیند کومین است. این فرآیند دو ماده اولیه نسبتا ارزان، بنزن و پروپیلن را به استون و فنل تبدیل می کند. واکنش دهنده دیگر اکسیژن (از هوا) است. این واکنش به نام کومن (ایزوپروپیل بنزن)، ماده واسطه ای که در طول فرآیند تشکیل می شود، نامگذاری شده است. قبل از اختراع فرآیند کومن، استون با تقطیر خشک استات ها مانند استات کلسیم تولید می شد.

موارد استفاده استون در صنعت

استون یک حلال قطبی است در سنتز و جداسازی ترکیبات و کمپلکس های آلی و معدنی استفاده می شود. همچنین نقش حیاتی در اکسیداسیون جونز دارد. در ساخت مواد شیمیایی مختلف مانند متیل ایزوبوتیل کتون، اکسید مزیتیل، دی استون الکل، اسید استیک، یدوفرم، بروموفورم، ریون، فیلم های عکاسی، پاک کننده های رنگ و لاک استفاده می شود. همچنین در سنتز تی بوتان سولفین آمید، ترپن ها، کلوئیدهای طلای تثبیت شده با تیول، ماکروسیکل های کالیکسفیرین و ترکیبات پلاتین تریسپیرازولیل بورات مفید است. علاوه بر این نقش مهمی در کریستالیزاسیون پروتئین دارد.

استفاده آزمایشگاهی

استون یک حلال مهم در آزمایشگاه های شیمیایی است و معمولا برای شستشوی باقیمانده و جامدات از ظروف شیشه ای استفاده می شود. از آنجایی که امتزاج پذیر است برای شستشوی آب از تجهیزات نیز استفاده می شود و فرآیند خشک شدن سریع تر را ممکن می سازد. همچنین این مزیت را دارد که نسبتا کم هزینه است. استن به عنوان یک جزء در واکنش های شیمیایی مختلف استفاده می شود. این ماده نقطه انجماد پایینی حدود -۸۰ درجه سانتیگراد است به همین دلیل از حمام استون یخ خشک برای انجام واکنش در دماهای پایین استفاده می شود.

تینر رنگ

استون یک حلال با استحکام بالا برای بسیاری از پلاستیک ها است که همچنین برای رقیق کردن رنگ های روغنی و رزین و همچنین تمیز کردن آنها پس از استفاده به کار برده می شود. می توانید از استون برای حل کردن رنگ و چسب وسایل قدیمی استفاده کنید و قبل از رنگ آمیزی مجدد آنها را به طور همزمان چربی زدایی کنید تا کاملا نو و تازه شود. یکی دیگر از کاربردهای صنعتی استفاده از آن به عنوان یک پاک کننده عمومی در عملیات تولید رنگ و جوهر است.

ترکیبات استون چیست

همچنین به عنوان حذف کننده چسب استفاده می شود. می توان از آن برای نازک کردن و تمیز کردن رزین های فایبرگلاس و اپوکسی ها استفاده کرد و در از بین بردن لکه ها توسط نشانگرهای دائمی بسیار موثر است.

می توان از آن به عنوان عامل در کارهای هنری استفاده کرد. هنگامی که روی پشت هر پرینت لیزری یا فتوکپی لیزری مالیده می شود، جلوه ای آماده ایجاد می کند و در ساخت کوردیت استفاده شده است. این ترکیب یک حلال قوی برای اکثر پلاستیک ها (از جمله آنهایی که در بطری های آب استفاده می شود) و الیاف مصنوعی است. به عنوان یک عامل خشک کننده استفاده می شود، زیرا به راحتی با آب قابل اختلاط است و فرار است.

استفاده های خانگی از استون

خراش ها را از بین می برد

اگر روی کاشی، بتن یا کف لمینت شما لکه های سیاه و زشتی وجود دارد، کافی است چند قاشق چایخوری استون را روی پارچه تمیز یا حوله کاغذی بریزید و آثار مزاحم را پاک کنید. سپس با پارچه تمیزی که در آب خیس شده است،آن ناحیه را پاک کنید تا باقی مانده استون را از بین ببرید. هرگز این کار را روی کف چوبی امتحان نکنید، زیرا استون می‌تواند پوشش را از بین ببرد و لکه های دائمی روی چوب باقی بگذارد. پس از اتمام کار پارچه مرطوب شده با استون را دور بیندازید یا بگذارید خشک شود و سپس بشویید.

تمیز کردن لیوان های لکه دارشده قهوه

اگر لیوان سرامیکی یا شیشه ای مورد علاقه شما دارای لکه های قهوه ای قهوه یا چای است که با شستشوی عادی پاک نمی شوند، استون می تواند به پاک کردن لکه ها از لیوان کمک کند. کافی است یک یا دو قاشق چای خوری استون را داخل لیوان بریزید، آن را با یک اسفنج یا پارچه بر روی قسمت های لکه دار بمالید و سپس طبق معمول لیوان را بشویید.

پاک کردن چسب

اغلب در حین استفاده از چسب، به طور تصادفی مقداری روی نوک انگشتان شما ریخته و اکنون انگشتانتان به هم چسبیده اند. یا شاید به چسب نیاز دارید، اما نمی توانید درپوش را از روی لوله جدا کنید، می توانید هر دو مشکل را با مالیدن یک توپ پنبه ای آغشته به استون بر روی ناحیه مشکل حل کنید.

حتماً بخوانید:
بوراکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بوراکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بوراکس (Borax) یک نمک اسید بوریک است که با نام‌های دیگری چون سدیم بورات، سدیم تترا بورات و دی سدیم تترا بورات نیز شناخته می‌شود. بوراکس پودر سفید…

پاک کردن رنگ

اگر در و پنجره‌هایتان را رنگ آمیزی کردید، اما لکه ‌هایی از رنگ روی شیشه دیده می ‌شود. یک گلوله پنبه آغشته به استون را برای چند دقیقه روی لکه های رنگ نگه دارید و سپس با یک پارچه تمیز و خشک برای پاک کردن رنگ استفاده کنید.

تمیز کردن لیوان های لکه دارشده قهوه

ضدعفونی کردن

نظافت وسایل فلزی کوچک، از جمله تیغ، موچین، قیچی و ناخن گیر بسیار مهم است زیرا این وسایل تمایل به نگهداری میکروب هایی دارند که به طور بالقوه باعث تحریک پوست یا عفونت می شوند. این ابزارهای آرایشی را به صورت دوره ای با پاک کردن آنها با پنبه آغشته به استون ضدعفونی کنید و قبل از اینکه با یک حوله تمیز خشک کنید آنها را با آب بشویید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits