دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
مزایا، معایب و کاربرد رنگ اپوکسی
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مطلب قصد داریم درباره نحوه استفاده از رنگ اپوکسی و همچنین مزایا، معایب و کارکرد آنها آشنا شویم. ابتدا در مورد خود اپوکسی صحبت کرده و سپس به کاربردها و در نهایت نحوه استفاده از آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از رنگ اپوکسی و آشنایی با انواع و کارکرد آنها

شما هم احیاناً اسم اپوکسی را این روزها زیاد می‌شنوید، شاید با شنیدن اسم اپوکسی یاد میزهای چوبی بیافتید که یک رود آبی رنگ از وسط آنها گذشته است. اگرچه لوازم دکوری ساخته شده با اپوکسی بسیار جالب هستند، اما بیشترین کاربرد اپوکسی، استفاده از آن بعنوان رنگ است.

رنگ اپوکسی چیست؟

اپوکسی ماده‌ای است که به رزین اضافه شده و منجر به تشکیل رزین اپوکسی می‌شود. این نوع رزین وقتی با یک ماده دیگر (هاردنر) ترکیب شود، بشدت سخت و محکم می‌شود. ماده اپوکسی اولین بار در سال 1934 توسط یک صنعت کار آلمانی کشف شد اما تا دهه 1990 استفاده وسیعی از آن نمی‌شد، تا اینکه در سال 2003 اولین کارخانه تولید اپوکسی در آمریکا احداث گردید.

نحوه استفاده از رنگ اپوکسی

آیا اپوکسی خطرناک است؟

شاید سوال خیلی‌ها قبل از اینکه در مورد نحوه استفاده از رنگ اپوکسی اطلاع بیابند، سوال در مورد ایمنی رزین اپوکسی باشد. اپوکسی یک ماده سالم است، حتی استنشاق مقداری از آن برای کودکان نیز خطری ندارد. اما رزین و رنگ اپوکسی سه نوع مختلف دارد. اول نوع آماده، دوم نوع نیمه آماده و سوم نوع پودری.

نحوه استفاده از رنگ اپوکسی و آشنایی با انواع و کارکرد آنها

اپوکسی آماده: همانطور که از نامش مشخص است، این رنگ آماده بوده و هیچ خطری ندارد، ماده سخت کننده یا هاردنر به آن اضافه شده و آماده استفاده بعنوان رنگ کفپوش یا رنگ آهن است.

اپوکسی نیمه آماده: اپوکسی به صورت مایع بوده و بی‌خطر است اما برای استفاده از آن باید هاردنر را به مایع اپوکسی اضافه کرد. با توجه به نوع هاردنر، در حین ترکیب کردن دو ماده باید بر اساس دستورالعمل جلو رفته و اشتباه نکنید.

پودر اپوکسی: برای تشکیل رزین اپوکسی با پودر اپوکسی، باید هاردنر را به پودر اضافه کرده و برای مدت 10 دقیقه هم بزنید. از آنجایی که اپوکسی به صورت پودر است، ذرات آن در هوا پخش شده و بهتر است برای استنشاق نکردن مقدار زیاد گرد و غبار اپوکسی، از ماسک استفاده کنید.

کاربردهای اپوکسی

اپوکسی مدرن کاربردهای فراوانی دارد. از جمله چسب آهن، عایق لوازم الکترونیکی، رنگ آمیزی مواد فلزی، تعمیر درز و شکستگی بسیاری از وسایل، تعمیر نشتی کشتی، ساخت لوازم دکوری خانگی و در نهایت بعنوان اپوکسی عایق ساختمانی کاربرد دارد. وقتی از فروشگاهی درخواست رنگ اپوکسی می‌کنید، اپوکسی عایق چیزی است که فروشنده به شما تحویل می‌دهد.

به رنگ اپوکسی روکش کف نیز می‌گویند، به این دلیل که پراستفاده‌ترین کاربرد رنگ اپوکسی، برای پوشاندن و عایق کردن کف است. حتی شیوه رنگ زدن با اپوکسی نیز متفاوت از سایر رنگ‌هاست. این ماده علاوه بر براق کردن کف، دو برابر بتن استحکام داشته و احتمال خرابی و ترک برداشتن آن بسیار پایین است. اما نحوه استفاده از رنگ اپوکسی به چه صورت است؟ در ادامه با 5 قدم انجام این کار آشنا می‌شوید.

نحوه استفاده و کارکرد رنگ اپوکسی

قدم اول: آماده کردن سطح

ابتدا کف زمین (سرامیک یا بتن) را به خوبی تمیز کنید. ابتدا باید با جاروبرقی یا جارو معمولی آنرا تمیز کرده و سپس تمام سطح را سنباده بکشید. برای سنباده زدن کف زمین، بهتر است یک سنباده برقی کرایه کرده تا خیلی سریع این کار انجام شود.

بعداز سنباده کاری، دوباره باید کف زمین را تی زده و تمام گردهای ایجاد شده را پاک کنید. اگر این کار انجام نشود، رنگ اپوکسی به خوبی به کف زمین نچسبیده و ظاهر آن نیز مطابق انتظار نخواهد شد.

حتماً بخوانید:
تفاوت رنگ روغن با رنگ اکریلیک چیست ؟

تفاوت رنگ روغن با رنگ اکریلیک چیست ؟

تفاوت های اساسی میان رنگ روغن و اکریلیک : دو نوع اصلی رنگ برای نقاشی (در شاخه‌ی هنرهای زیبا)، رنگ اکریلیک و رنگ روغن هستند. چه تفاوتی بین رنگ روغن و…

قدم دوم: پر کردن ترک‌ها با بتونه اپوکسی

قبل از اینکه پرایمر یا رنگ آستر را روی بتن بکشید، ابتدا باید ترک‌های آنرا پر کنید. برای پر کردن ترک‌ها می‌توانید از مقدار کمی اپوکسی بعنوان بتونه استفاده کنید. همچنین بتونه اپوکسی به طور جداگانه نیز قابل تهیه است. خرید مقداری سیمان و تهیه بتن نیز روش کم هزینه دیگری برای پر کردن ترک‌ها و شکستگی کف خانه است.

قدم سوم: رنگ آستر

رنگ آستر یا پرایمر باید بعداز خشک شدن بتونه انجام شود. یادگیری نحوه استفاده از رنگ اپوکسی آستر نیز موضوع بسیار مهمی است. برای رنگ آستر باید از رنگ آستر از جنس اپوکسی استفاده شود. این نوع آستر جلوی ایجاد حباب روی رنگ نهایی را گرفته و باعث ایجاد کفپوشی بسیار قوی‌تر می‌‌شود.

انواع رنگ اپوکسی و روش استفاده از آن

آستر زدن اپوکسی حتی مهم‌تر از آستر زدن رنگ معمولی است. آستر زیر رنگی اصلی فقط برای ضخامت و افزایش شدت رنگ اصلی است. اما آستر اپوکسی علاوه بر افزایش عمر کفپوش اپوکسی، بعنوان عایق بسیار قوی رطوبت و دما نیز عمل می‌کند.

نحوه استفاده از رنگ اپوکسی

قدم چهارم: میکس کردن رنگ اپوکسی نیمه آماده

خوب حال نوبت میکس کردن رنگ اپوکسی با هاردنر است. احتمال زیاد رنگی که خریداری کرده‌اید از نوع نیمه آماده است. چرا که اگر اپوکسی به صورت آماده باشد، حتی در صورت بسته بودن درب سطل رنگ نیز سف می‌شود. بنابراین باید بر اساس دستورالعمل روی سطل رنگ، هاردنر را با اپوکسی ترکیب کنید.

حال با کمک یک همزن، برای چند دقیقه ترکیب را به خوبی هم بزنید. پس از چند دقیقه، تکسچر رنگ عوض شده و به حالتی که روی سطل مشخص شده، خواهد رسید.

قدم پنجم: استفاده از رنگ اپوکسی

حال نوبت آن رسیده تا رنگ را روی کف اجرا کنید. با کمک یک رول نقاشی و سینی رنگ، اپوکسی را روی کف نقاشی کنید. فقط یک لایه برای رنگ کف با اپوکسی کافی است. پس از اینکه رنگ آمیزی سطح تمام شد اجازه بدهید به مدت یک روز کامل اپوکسی خشک شود. پس از خشک شدن باید دوباره یک لایه دیگر رنگ اپوکسی را روی کف اجرا کنید. همچنین در این مرحله (لایه اول) باید هر گونه ناهمواری بوجود آمده روی کف را از بین ببرید.

مزایا، معایب و کارکرد رنگ اپوکسی

اگر ترک یا درزی روی لایه اول بوجود آمد، باید بلافاصله آنرا ترمیم کنید. در نتیجه قبل از اینکه کل کف را رنگ آمیزی کنید، باید مرتباً سطوح رنگ شده قبلی را چک کنید تا ترک و درزی روی آن بوجود نیامده باشد. اگر این ترک‌ها بموقع ترمیم نشده و اپوکسی خشک شود، دیگر هیچوقت نمی‌توانید آنها را ترمیم کنید.

نکته مهم: رنگ اپوکسی پس از ترکیب با هاردنر فقط برای یک ساعت یا حتی کمتر درون سطل باقی می‌ماند. بنابراین قبل از ترکیب کردن رنگ با هاردنر، از مناسب بودن اندازه رنگ اطمینان حاصل کنید تا بیشتر از مقداری که واقعا لازم دارید رنگ مصرف نشود. اپوکسی خالی هیچ تا مدت‌ها باقی مانده و خراب نمی‌شود، این سفت شدن رنگ فقط در صورت اضافه شدن هاردنر اتفاق می‌افتد. بنابراین بهتر است رنگ را در سطلی جدا گانه تهیه کرده و هر سری به میزان مناسب اپوکسی را با هاردنر ترکیب کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits