مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
موارد مصرف و عوارض جانبی داروی اوروکیناز
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
داروی اوروکیناز یکی از داروهای دسته ترومبولیتیک است. این دارو باعث انحلال ترومبوز با همان لخته خون می‌شود. مصرف این دارو باعث از میان رفتن لخته‌های خونی می‌شود که به هر دلیلی (بیماری و یا کاملاً اتفاقی) تشکیل شده‌اند.

داروی اوروکیناز را چگونه باید مصرف کرد ؟

اوروکیناز مستقیما با شکستن اتصال آرژینین 560-والین 561 پلاسمینوژن و تبدیل آن به پلاسمین و فعال شدن سیستم فیبرینولیتیک داخلی می شود . تبدیل پلاسمینوژن به پلاسمین در لخته ها از نوع ترومبوس و آمبولی صورت می گیرد .

دارو لیز ذخایر فیبرین مسئول هموستاز را نیز افزایش می دهد . اورکیناز ، ویسکوزیته پلاسما و چسبندگی اریتروسیت ها را نیز کاهش می دهد .

متابولیسم دارو کبدی است . نیمه عمر آن بیش از 20 دقیقه است که در بیماران با ناراحتی های کبدی افزایش می یابد . اثر ترومبولیتیکی دارو تقریبا 4 ساعت ادامه دارد . مقدار کمی از دارو از راه صفراوی و کلیوی دفع می شود.

عوارض جانبی داروی اوروکیناز

با توجه به اینکه مصرف این دارو ممکن است باعث واکنش آلرژیک شدیدی در فرد مصرف کننده شود، از این رو اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. یکی از عوارض مهم مصرف این دارو افزایش خطر ابتلا به خونریزیاست که می‌تواند شدید یا برای زندگی فرد مصرف کننده تهدیدی اساسی باشد.

اگر فرد مصرف کننده دچار خونریزی است که بند نمی‌آید، لازم است که فوراً با پزشک خود تماس گرفته یا به اورژانس پزشکی برای دریافت کمک‌های فوری مراجعه کند.

خونریزی ممکن است به خاطر برش جراحی یا تزریق در هنگام دریافت دارو یا انجام آزمایش، روی داده و همچنین ممکن است فرد دچار خونریزی معده یا روده، کلیه یا مثانه، مغز یا خونریزی درون عضلانی شود.

در چه مورادی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر عوارض جانبی نظیر موارد زیر را که نشانه خونریزی داخلی است را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

 • کبودی یا خونریزی (خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی ایجاد شده ناشی از یک زخم، بریدن، کاتتر یا تزریق آمپول)؛
 • مدفوع خونریزی یا تیره، سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه است؛
 • ادرار قرمز یا صورتی رنگ یا
 • بی خوابی ناگهانی یا ضعف (به ویژه در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی و شدید، ناهماهنگی در حرکات بدن، مشکلات بینایی یا عدم حفظ تعادل.

برخی از این عوارض جانبی ممکن است در عرض یک ساعت یا بعد از تزریق این دارو رخ دهد.

در صورت احساس سردی یا تب، تهوع، سرگیجه یا درد شدید در ناحیه قفسه سینه، درد کمر، ایجاد مشکل در تنفس یا ضربان قلب سریع، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر رامشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

 1. درد و یا احساس سنگینی و فشار بر روی قفسه سینه، دردی که به سمت فک و شانه گسترش می‌یابد، حالت تهوع، عرق کردن شدید، احساس خستگی عمومی.
 2. تورم، افزایش وزن سریع، کمی مقدار ادرار کمی یا عدم توانایی در دفع ادرار.
 3. درد شدید معده، حالت تهوع و استفراغ؛
 4. تیره شدن یا تغییر رنگ به حالت بنفش در ناحیه انگشتان دست یا پا؛
 5. ضربان قلب بسیار کم، تنگی نفس، احساس سرگیجه؛
 6. درد ناگهانی و شدید در ناحیه پشت، ضعف عضلانی، بی حسی یا از دست دادن احساس در دست و پا؛
 7. علائم فشار خون بالا به شدت بالا مانند سردرد شدید، تاری دید، احساس تپش در ناحیه گردن یا گوش، خونریزی بینی، اضطراب، سردرگمی و گیجی، درد شدید در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم؛ یا
 8. پانکراتیت (التهاب پانکراس) و علائم آن مانند درد شدید در ناحیه بالای معده که به سمت پشت فرد گسترش می‌یابد و تیر می‌کشد، تهوع و استفراغ، بالا بودن ضربان قلب.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی داروی اوروکیناز نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

تداخلات مهم اوروکیناز

در صورت استفاده از داروهایی چون آسپرین ، دی پیریدامول ، ایندومتاسین، فنیل بوتازون و داروهای ضد انعقاد خوراکی خطر بروز خونریزی افزایش می یابد.

موارد منع مصرف

اوروکیناز درموارد زیر نباید مصرف شود :

آنوریسم شکافنده یا موارد مشکوک به آن،خونریزی فعال، تومور مغزی، صدمات عروق مغزی یا سابقه آن، جراحی اعصاب درون جمجمه‌ای یا داخل نخاعی طی دو ماه قبل از شروع درمان، جراحی اخیر قفسه سینه، ضربه اخیر به سیستم اعصاب مرکزی، زیادی شدید و غیر قابل کنترل فشار خون و واکنش‌های آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی به اوروکیناز، نقص انعقادی، اغماء وجود نشانه‌های اخیر قرحه گوارشی، خونریزی شدید واژن، التهاب حاد لوزالمعده و عیب شدید کار کبد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است